Φωτογραφίες και πληροφορίες ηθοποιών

ευχαριστω Μαριανα :flower:
 
Σύμφωνα με το λινκ η Βουγιουκλάκη γεννήθηκε το 1937 και όχι το 1934 όπως λέει η RetroDB.

Να το αλλάξουμε;
 
lass είπε:
Σύμφωνα με το λινκ η Βουγιουκλάκη γεννήθηκε το 1937 και όχι το 1934 όπως λέει η RetroDB. Να το αλλάξουμε;

και ποιος μας εγγυαται οτι στην ταυτοτητα ειναι γραμμενα τα αληθινα στοιχεια;

για παραδειγμα: υψος γραφει 1,68.. :eek:
 
αυτό σκέφτηκα κι εγώ γι'αυτό ρωτάω... κανένας βουγιουκλακικός να μας πει; :p
 
Πάντως μια πανάρχαια εγκυκλοπαίδεια που είχε κυκλοφορήσει στη δεκαετία του 50 όταν η Βουγιουκλάκη ήταν νεότατη και δεν είχε και λόγο να κρύψει ηλικία την έλεγε γεννημενη το 1934. Το λήμμα ήταν πολύ μικρό αφού ήταν φρέσκια ηθοποιός, και το είχα κοιτάξει για κουτσομπολίστικους καθαρά λόγους όταν ήμουν περίπου 12 χρονών ή κάπου εκεί, που θα πει εκείνη είχε ξεπεράσει την αφάνταστα γεροντική (για τα τότε μάτια μου) ηλικία των 35. Γι' αυτό θυμάμαι τη χρονιά.
 
Αν και δεν υπαρχει σελιδα για τη Χαρη Καβακοπουλου,εχω 2 screenshots απ την ταινια "Ο ταφος των εραστων"

attachment.php
attachment.php


s1.JPG

s2.JPG
 
Κατερινάκι, πλην της φωτογραφίας και της ταινίας, έχουμε κανένα ακόμα στοιχείο?
 
D@redevil είπε:
Κατερινάκι, πλην της φωτογραφίας και της ταινίας, έχουμε κανένα ακόμα στοιχείο?
Μαριανα,μονο αυτα τα στοιχεια εχω,δεν ξερω αν μπορει καποιος που εχει τη δυνατοτητα να συγκεντρωσει περισσοτερα

Η ταινια "Και ξανα προς τη δοξα τραβα" θελει συμπληρωμα,συμφωνα με τους τιτλους,συμμετεχουν επισης οι:

Βασιλης Κολωβος,Λευτερης Τζουλακης,Ντινος Λυρας,Νακυ Αγαθου,Καιτη Βουτσακη,Σταμη Κακαρα,Ροζα Νεογεννη,Νινα Παπαζαφειροπουλου,Βασω Παπαζογλου,Σασα Πετριδου,Γιαννης Προεστακης,Δημητρα Σερεμετη,Κωστας Φατουρος,Γιαννης Φυριος,Σταυρος Ωρολογας

Η Νακυ Αγαθου

attachment.php
attachment.php
attachment.php


ο εικονιζομενος ποιος ειναι;ο Ζαχος Χατζηφωτιου;

attachment.php


nakiagathou.JPG

naki2.JPG

naki.JPG

za.JPG
 
katerinak είπε:
Μαριανα,μονο αυτα τα στοιχεια εχω,δεν ξερω αν μπορει καποιος που εχει τη δυνατοτητα να συγκεντρωσει περισσοτερα
Τώρα, άμα σε πω ότι νόμιζα πως ήταν ο Χάρης Καβακόπουλος, τι θα πεις?! :D

Τεσπα, έτοιμο με αυτά τα στοιχεία: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A7%CE%AC%CF%81%CE%B7_%CE%9A%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85

Φαντάζομαι τα παιδιά της RetroDB θα βρουν στοιχεία! :)

katerinak είπε:
Η ταινια "Και ξανα προς τη δοξα τραβα" θελει συμπληρωμα,συμφωνα με τους τιτλους,συμμετεχουν επισης οι:Βασιλης Κολωβος,Λευτερης Τζουλακης,Ντινος Λυρας,Νακυ Αγαθου,Καιτη Βουτσακη,Σταμη Κακαρα,Ροζα Νεογεννη,Νινα Παπαζαφειροπουλου,Βασω Παπαζογλου,Σασα Πετριδου,Γιαννης Προεστακης,Δημητρα Σερεμετη,Κωστας Φατουρος,Γιαννης Φυριος,Σταυρος Ωρολογας

Η Νακυ Αγαθου
Προστέθηκαν!

http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%B1%CE%B9_%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%AC_%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%B7_%CE%B4%CF%8C%CE%BE%CE%B1_%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%AC

Ρίξε μια ματιά καλού-κακού σε παρακαλώ, γιατί η ασχετοσύνη μου δεν έχει ταίρι και μπορεί να έχω κάνει κανένα λάθος! :)

Επιπλέον, δε μπόρεσα να βρω τίποτα γι' αυτούς και δεν ξέρω μήπως υπάρχουν ήδη ανοιχτά λήμματα. Για δείτε σας παρακαλώ:

Σταμη ΚακαραΡοζα Νεογεννη

Σασα Πετριδου

Γιαννης Προεστακης


katerinak είπε:
ο εικονιζομενος ποιος ειναι;ο Ζαχος Χατζηφωτιου;
attachment.php
Το όλο στυλ, σουλούπι και στήσιμο δε μου αφήνει καμία αμφιβολία ότι είναι ο Χατζηφωτίου! :)

Βέβαια, επειδή γενικά δεν είναι το φόρτε μου η τηλεόραση, μην το δένεις και κόμπο! :D

Τέλος, τις φωτός της Νάκυ Αγάθου, πού θες να τις προσθέσω?

Φχαριστώ!
 
σ ευχαριστω πολυ Μαριανα!αν ειναι οντως ο Χατζηφωτιου τοτε θα πρεπει κι αυτος να προστεθει στην ταινια αφου "συμμετειχε".Τις φωτογραφιες της Νακυ θα μπορουσες να τις βαλεις σαν Trivia της ταινιας μαζι μ αυτη του Χατζηφωτιου(αν ειναι αυτος)
 
katerinak είπε:
σ ευχαριστω πολυ Μαριανα!αν ειναι οντως ο Χατζηφωτιου τοτε θα πρεπει κι αυτος να προστεθει στην ταινια αφου "συμμετειχε".Τις φωτογραφιες της Νακυ θα μπορουσες να τις βαλεις σαν Trivia της ταινιας μαζι μ αυτη του Χατζηφωτιου(αν ειναι αυτος)
Μια χάρη - θα περιμένουμε λίγο μήπως απαντήσει κάποιος να επιβεβαιώσει σίγουρα κι αν σε μερικές μέρες δεν έχουμε κάτι, να σε βάλω σ' έναν κόπο να μου το ξαναθυμήσεις, ώστε να το τακτοποιήσω?

Συγγνώμη για την αγγαρεία, αλλά γύρισα με αρκετή δουλίτσα να με περιμένει και δεν θα το έχω στο μυαλό μου (παρά τις φιλότιμες προσπάθειες!....)
 
θα σου το θυμισω Μαριανα κι αν δε δουμε "κινηση" θα στειλω μηνυμα σε καποιον που ειναι expert στα θεματα τηλεορασης για να μας δωσει μια απαντηση :)
 
Φυσικα και ειναι ο Ζαχος Χατζηφωτιου.
 
Κατεχυρώθη από το έμπειρο μάτι του Herco! :flower:

Θα προστεθούν οσονούπω στη RetroDB!

Έτοιμα όλα! :) (και η φωτό!...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ό,τι θέλει το Κατερινάκι! :flower:

Έτοιμα & ευχαριστούμε! :)
 
D@redevil είπε:
Επιπλέον, δε μπόρεσα να βρω τίποτα γι' αυτούς και δεν ξέρω μήπως υπάρχουν ήδη ανοιχτά λήμματα. Για δείτε σας παρακαλώ:

Σταμη Κακαρα

Ροζα Νεογεννη

Σασα Πετριδου

Γιαννης Προεστακης
Περάστηκαν κι οι 4, ενώ ταυτοποιήθηκαν οι δύο.

Mandrake είπε:
Ένας Κώστας Σπυρόπουλος οδηγεί στο συγκεντρωτικό λήμμα στις θεατρικές παραστάσεις "Λίγο Πιο Νωρίς Λίγο Πιο Αργά" ('87), "Έναν Σωσία... Και Γρήγορα" ('90) & "Μάρτυρας Κατηγορίας" (2005).
Ο Μάκης Τσέλιος γεννήθηκε στις 1 Ιανουαρίου 1946.

Η Μαρία Ζώη γεννήθηκε το 1986.

Ένας Μπάμπης Παπαδόπουλος οδηγεί στο συγκεντρωτικό λήμμα στην κινηματογραφική ταινία "Της Παλαβής" ('88) και στην βιντεοταινία "T.V. Κουλουβάχατα" ('89).
Διορθώθηκαν/προστέθηκαν όλα (όχι από μένα) αλλά προέκυψε κι άλλος Κώστας Σπυρόπουλος που οδηγεί στο συγκεντρωτικό λήμμα, στη θεατρική παράσταση "Ένας Τρελός Έρωτας" ('91).

Mandrake είπε:
Ο Σπύρος Σκιαδαρέσης που είχα περάσει στην κινηματογραφική ταινία "Το Κόκκινο Τραίνο" ('82), δεν είναι ο συγγραφέας/μουσικολόγος Σπύρος Σκιαδαρέσης που του είχα ανοίξει προφίλ εδώ. Ο δεύτερος ανακάλυψα σήμερα ότι πέθανε το '67, οπότε δε μπορεί να έπαιξε ως ηθοποιός το '82. Εάν θέλετε κάντε τον διαχωρισμό και το συγκεντρωτικό λήμμα.
Το διόρθωσε η Lass.

stakovios είπε:
Η Πίτσα Λεοντσίνη (1942- 13 Δεκεμβρίου 2011), μακιγιέζ σε πολλές σειρές και ταινίες, έπαιξε ως ηθοποιός σε έναν μικρό ρόλο στην ταινία
"Η Παριζιάνα". Είναι η κοπέλα στην παραλία που λέει βλάκα τον Καρρά. Δείτε το στο βίντεο-αφιέρωμα, μετά το 2:20.

Μπήκε τελευταίος ο Νίκος Γαλανός. Αν και αυτά νομίζω πως δεν έχουν πολύ σημασία. Θα φανούν καλύτερα όταν κάθε επεισόδιο οποιασδήποτε σειράς θα έχει το δικό του λήμμα. Κάτι που όπως φαίνεται δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, βέβαια, οπότε έγινε η αλλαγή που προτείνεις.
 
Η δεύτερη φωτογραφία από αριστερά που έχει μπει στην ηθοποιό Γιάννα Βλάμη, πρέπει να είναι η Τέτα Κωνσταντά. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος; Αν όντως είναι η Κωνσταντά, θα πρέπει διαγραφεί (δε μπορεί να περαστεί στο λήμμα της Τέτας Κωνσταντά με αυτό το όνομα αρχείου).
 
Ειναι ξεκαθαρα η Τετα Κωνσταντα στη μεσαια φωτογραφια "Ο εραστης της γυναικας μου".
 
Πίσω
Μπλουζα