Φωτό από παλιές κασέτες

Κασέτα RAKS 60 αγορασμένη από supermarket αρχες 90 αλλα δεν χρησιμοποιηθεί ποτέ μέχρι σήμερα...
 
Όλα τα λεφτά η τιμή σε δρχ.
 
Χθες είδα στα καταστήματα max να πωλούν καινούργιες σφραγισμένες. Είχαν και VHS Έχω και εγώ κάποιες σφραγισμένες normal και χρωμίου κιόλα που μου ξέμειναν από παλιά. Θα τις φωτογραφίσω και θα τις ανεβάσω.

Εδώ πάνε να εξαφανιστούν τα άδεια Cd και τα DVD. Η αποθήκευση γίνεται πλέον σε δίσκους και usb sticks και συνεχίζουμε τη αποθήκευση στο cloud που άρχισε να γίνεται και πιο προσιτό.
 
Μερικες κασετουλες απο την συλλογη μου! Καποιες ειναι πολυ παλαιες και καποιες πιο καινουριες! Αναμνησεις!!!
 
Πάντα μου άρεσε η όψη των Scotch Highlander. Υπήρχαν στη συλλογή του πατέρα μου αλλά δεν θυμάμαι να τις είχα δει προς πώληση σε κάποια προθήκη δισκοπωλειου.
 
Μόνο η όψη γιατί από ποιότητα άστα. Δεν νομίζω να υπάρχει καμία που να «ζει» σήμερα. Έχουν πλέον αυτοκαταστραφεί !
 
Οντως διαβαζα οτι οι συγκεκριμενες ειχαν τα μαυρα τους τα χαλια
 
ισχυει οσες scotch ειχαμε σπιτι εχουν αχρηστευθει πλεον tdk εγγυηση
 
Ειναι αληθεια οτι πολλες απ'αυτες ειχαν θεματακια,αλλα παιζουν πολλοι παραγωντες ρολο! Αν την εχεις στο κουτακι και σε σημειο που δεν υπαρχουν υψηλες θερμοκρασιες η υγρασια,δεν θα εχουν προβλημα! Βεβαια και σαν ταινια δεν μπορω να πω οτι ηταν και οτι καλυτερο ειχε βγει.Αν την διεγραφες 2 με 3 φορες και ξανα εγραφες τα εφτυνε εντελως! χαχαχα!! Για την συλλογη ομως ειναι μια χαρα!
 
Προχθές καθώς έψαχνα ένα ντουλάπι έπεσα σε 4 ολοκαίνουριες κασέτες...



IMG_20160404_183811.jpg
 
Στο χωριο που ειχα παει πριν το πασχα βρηκα και αλλα ευρηματα ενδιαφεροντα

fetch?photoid=1041646.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ενα γενικο ξεσαβουρωμα στο εξοχικο,ο πατερας μου ηθελε να πεταξει τα παρακατω 2 κουτια γεματα με κασετες....

τα εσωσα στο παραενα,πριν καταληξουν στη χωματερη! :cool:





Στο ενα κουτι,εχει καταστραφει πληρως το πλαστικο διαχωριστικο,

αλλα δεν με πτοει καθολου,γιατι χωραει περισσοτερες κασετες! :D



Μερικες "original"....





...και η πλειοψηφια με τις "γραμμενες"...



...αλλη μια "ρετροδιασωση" που στεφθηκε με επιτυχια! :cool:

dsc00011.jpg

dsc00012.jpg

dsc00013_2.jpg

dsc00006.jpg

dsc00007.jpg

dsc00010_2.jpg
 

Γιορτη Αγαπης?? Θελω αντιγραφο!!

1@exetlaios[/USER] βλεπω και Δημητροπουλο 10 Ριχτερ

 
Wally είπε:
Γιορτη Αγαπης?? Θελω αντιγραφο!!
Κατι θα κανουμε... :)

Εν το μεταξυ,ο καλλιτεχνης των 10 Ριχτερ ακουγεται πολυ....σκυλοκαψουρονταλκαδιαρης!!! :beerz:

....:biglaugh:
 
Είχα βρει στο πατρικό μου μια παλιά κασέτα με τα "Στρούμφ τρελή παρέα", με σπάνια τραγούδια, όπως η "Στρουμφοτζάζ". Είναι μια παλιά TDK!!! Αν καταφέρω να την ψηφιοποιήσω, θα την ανεβάσω στο youtube και είμαι σίγουρη ότι θα χαρεί πολύς κόσμος, γιατί αυτά τα τραγούδια δεν τα έχω βρει πουθενά αλλού και όπως είχα διαβάσει τα έψαχναν πολλοί!
 
Πολύ βάρος και δεν την είχα δει ξανά

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
WOW!! Sony Metal Master Type IV!
 
Σταυρό τι είναι στην τρίτη φωτογραφία η δεύτερη κασέτα από αριστερά και τρίτη από πάνω με το αστέρι του Δαυίδ; Αν είναι εβραϊκό ροκ μ' αρέσει πολύ κι έχω ένα cd. Επίσης μαθαίνω και εβραϊκά. Η ίδια σε TDK έχω και μια ανοιχτή αλλά δεν μπόρεσα να την βρω. Επίσης η Denon HD8 μια από τις κορυφαίες που είχα γράψει iron maiden αλλά την πέταξα. Αυτή έχει Μπαχ αν δεν κάνω λάθος. Επίσης μια σφραγισμένη Memorex χρωμίου. DSCI0217.JPG
 
Wally είπε:
Μεχρι τοτε παντως, ψαχνουμε για ξεχασμενες παλιες κασσετες...
Χμμμ... ίσως σε κάποιο συρτάρι να μου βρίσκονται μερικές σφραγισμένες ή ανοιγμένες αχρησιμοποίητες TDK ή MAXELL χρωμίου, μπορεί και καμιά Metal από τα τέλη των 90'ς. Δεν χρησιμοποιώ κασέτες πια, και απεχθάνομαι να πετάω πράματα οπότε ίσως γλυτώσανε από τις διάφορες μετακομίσεις και κατά καιρούς εκκαθαρίσεις. Αν τις βρω, αν φυσικά σε ενδιαφέρουν, αν μένεις Αθήνα, αν έρθω Αθήνα φέτος, αν έχω χώρο στις βαλίτσες μου, (πολλά αν μαζευτήκανε)...

Δηλαδή το σπουδαιότερο "αν" είναι "αν το θυμηθώ" διότι όχι απλώς ξεχνάω πράματα αλλά ξεχνάω ότι τα ξέχασα
 
Σε ευχαριστω και μονο που το σκεφτηκες!

Τις προαλες επεσα πανω στη τηλεοπτικη διαφημιση της Maxell με τον Blown Away Guy (ηξερα μονο την κλασικη εντυπη διαφημιση - εξαιρετικη για αφισα!).

https://www.youtube.com/watch?v=XiJzLfxWooo

Τωρα εμαθα οτι προφερεται Μαξέλ και οχι Μάξελ :)

Και μια αναφορα του CNN στον Blown Away Guy και την Maxell

 
Πίσω
Μπλουζα