Χειροτεχνίες εκδόσεων Καμπανά

Οπως έχουμε αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ οι χειροτεχνίες κυκλοφορούν ακόμη όσο υπάρχει στοκ γιατί ο εκδοτικός οίκος έχει κλείσει!!

Κατερίνα ελπίζω αύριο που θα ανεβάσω το πακέτο Νο2 να σου θυμίσει περισσότερα!! Δεν μπορώ να φανταστώ το λόγο αλλά ο φάκελος 3 είναι κι ο ποιο άγνωστος! Ηταν κι ο μοναδικός που δεν είχα πάρει στα σχολικά μου χρόνια αλλά δε τον είχε και κανείς απ' τους φίλους μου!!
 
αληθεια; νομιζα οτι μονο για μενα ηταν αγνωστος ο φακελος Νο 3.. παντως οποιος εχει τον παλιο φακελο με τις δραχμες στο παιχνιδι "παιρνω και δινω" ειναι τυχερος αφου ειναι συλλεκτικος λογω της δραχμης

Το περιεργο ειναι πώς γινεται να θυμαμαι τις φυλες αφου δεν ειχα ποτε τον φακελο αυτο..

Αφου εξαντλησαμε με την ευγενικη σου προσφορα τα περιεχομενα με τους αλλους φακελους (εκτος του 1 και 2) σιγουρα ο Νο 2 θα μου θυμισει πολλα,απ τους 2πρωτους φακελους εχω κανει τις περισσοτερες κατασκευες
 
Θα σου πω απαντήσω εγώ γιατί θυμάσαι τις φυλές!! Γιατί όπως ξέρουμε οι παλιές εκδόσεις είχαν πολύ καλύτερα εξώφυλλα με φωτογραφίες απ' τις κατασκευές και σου τραβούσαν πολύ εύκολα την προσοχή! Οπως κι εγώ παρόλο που δεν έχω πάρει ποτέ αυτό το τεύχος, θυμάμαι πολύ καλά τον δούρειο ίππο, έτσι κι εσύ θυμάσαι τις φυλές!!

Τώρα βέβαια όσο αφορά το επιτραπέζιο σαφώς και θα ήταν πολύ ευχάριστο να το βρίσκαμε σε δραχμές αλλά τι να κάνουμε;; Ολόκληρη συλλογή ξεθάψαμε. Σε μια λεπτομέρεια θα κολλήσουμε;; ;) :)
 
οχι βεβαια,δε θα κολλησουμε σε λεπτομερειες αφου καταφερες να βρεις ολοκληρη συλλογη :) σου αξιζουν συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!!!

σιγουρα τα παλια εξωφυλλα ηταν τα καλυτερα οπως εχουμε ξαναπει!!Το θεμα με τις φυλες ειναι οτι θυμαμαι που ειχα φτιαξει με τα ιδια μου τα χερια παρομοια κατασκευη :eek:

η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι μηπως η δασκαλα μας εδωσε καποια στιγμη κατασκευες απ τον φακελο Νο 3
 
Μμμμμ!! Εχω κι εγώ μια εξήγηση!! Κατασκευές με παιδάκια από διάφορες φυλές είμαι 99% σίγουρος πως υπάρχουν και στο τεύχος Νο2. Ξέχασα να το αναφέρω πριν!! Λίγο υπομονή μέχρι αύριο και θα το διαλευκάνουμε κι αυτό!! :)
 
αν υπαρχουν φυλες και στο φακελο Νο 2 ,απο κει θα τις θυμαμαι

οταν προσθεσεις φωτογραφιες κι απ αυτον το φακελο θα το σιγουρεψουμε :)
 
Τελικά δεν έπεσα έξω!! Κατασκευή με θέμα παιδιά από όλο τον κόσμο υπάρχουν και στο τεύχος Νο2, όπως επίσης και με άλλα ωραία θεματάκια!! Οι τρισδιάστατες κατασκευές είναι ελάχιστες σε αυτό το φάκελο και λογικό ήταν γιατί μην ξεχνάμε ο,τι αναφέρετε σε παιδιά δευτέρας Δημοτικού!!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
boomer πραγματικα δεν εχω λογια :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

με το που ειδα τις φωτογραφιες με τις χειροτεχνιες του φακελου Νο 2 "ξυπνησαν" αμεσως οι αναμνησεις μου :)

Ολες αυτες τις κατασκευες τις ειχα φτιαξει!!!!!!!Τωρα πια σιγουρευτηκα 100% οτι οι φυλες που θυμομουν ηταν του φακελου Νο 2 καθως επισης και τα λουλουδια που ειχα γραψει σε προηγουμενο ποστ και αναρωτιομουν αν ηταν του Καμπανά!!!!!!!!

καθε εικονα αυτου του φακελου ειναι για μενα μια γλυκια αναμνηση :flower:

ευχαριστουμε πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ
 
Υπόθεσα από προηγούμενες περιγραφές πως αυτό τον φάκελο τον είχες!! Ετσι φρόντισα να ανεβάσω μπόλικες καρτέλες!! :) :)
 
boomer σ ευχαριστω πολυ και παλι για ολες τις φωτογραφιες με τις χειροτεχνιες!!!!!!!!!!

Δυο φακελους ειχα μονο : τον Νο 2 και τον Νο 5 ,μου αρεσαν πολυ και οι δυο αλλα οσο να 'ναι ειχα μια ιδιαιτερη προτιμηση στον Νο 2 αφου ηταν κι ο πρωτος μου και μ' αυτον εφτιαξα τις πρωτες μου κατασκευες :flower:

:thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Ραντεβού λοιπόν με τον φάκελο Νο1 να δούμε το περιεχόμενο του γιατί τον θυμάμαι σαν όνειρο!! Εχω ξεκινήσει στον ελεύθερο μου χρόνο και τον χρωματισμό κάποιων καρτελών που ιδικά στα τελευταία τεύχη είναι μια πολύ πολύ δύσκολη διαδικασία!!
 
τα τελευταια τευχη θα θελουν σιγουρα περισσοτερο χρονο αφου απευθυνονται σε μεγαλυτερα παιδια :)
 
Εντάξει με στείλατε κανονικά!!!!! Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως ένιωσα όταν είδα τις φωτο! τη σειρα 4 την είχα και θυμάμαι σαν τώρα που έφτιαχνα τις κατασκευές.αναμνήσεις !!!!! :cry: :cry: :cry: Θυμάται κανείς πως λεγόταν η άλλη εταιρία που είχε να κάνει κ αυτή με κατασκευές? Έχει κολλήσει το μυαλό μου. Θυμάμαι έντονα ότι ήταν όλες ασπρόμαυρες και είχε πολλές φιγούρες απο τον καραγκιόζη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυκλοφορούσαν φάκελοι με χειροτεχνίες, που αποτελούνταν μόνο από ασπρόμαυρες καρτέλες και ήταν απ' τις εκδόσεις Σμυρνιωτάκη!! Σε καμιά περίπτωση όμως δεν συγκρίνονταν ποιοτικά

με αυτές του Καμπανά!
 
boomer είπε:
Κυκλοφορούσαν φάκελοι με χειροτεχνίες, που αποτελούνταν μόνο από ασπρόμαυρες καρτέλες και ήταν απ' τις εκδόσεις Σμυρνιωτάκη!! Σε καμιά περίπτωση όμως δεν συγκρίνονταν ποιοτικά με αυτές του Καμπανά!
αληθεια υπηρχαν και ασπρομαυρες χειροτεχνιες; :eek: αυτες ποτε κυκλοφορησαν; παραλληλα με εκεινες του Καμπανα; (αναφερομαι στην εποχη που υπηρχαν οι πρωτοι φακελοι που ολοι θυμομαστε)
 
Νομίζω οτι το βρήκα!!!!! Παιδαγωγικές κατασκευές ονομάζεται και ήταν απο τις εκδόσεις Τοπάλη. Είχε για όλες τις τάξεις του δημοτικού και ήταν λίγο πιο φθηνές απο του Καμπανά.Για κάποιο λόγο τον οποίο δεν μπορώ να καταλάβω όλο το δημοτικό είχε αυτές τις χειροτεχνίες. Ακόμα κ οι δάσκαλοι αυτές μας έλεγαν να πάρουμε .Ίσως γιατι είχε πολλές φιγούρες του Καραγκιόζη? Σήμα κατατεθεν τότε στις σχολικές αίθουσες αν θυμάστε
 
katerinak είπε:
αληθεια υπηρχαν και ασπρομαυρες χειροτεχνιες; :eek: αυτες ποτε κυκλοφορησαν; παραλληλα με εκεινες του Καμπανα; (αναφερομαι στην εποχη που υπηρχαν οι πρωτοι φακελοι που ολοι θυμομαστε)
Ναι υπήρχαν!! Αλλά πίστεψε με δεν αξίζει να ασχοληθούμε και ιδιαίτερα!! Μιλάμε για κατασκευές με βαρκούλες και αεροπλανάκια σε μικρό μέγεθος και πάντα ασπρόμαυρες! Δε μου τράβηξαν καθόλου την προσοχή!
 
boomer είπε:
Ναι υπήρχαν!! Αλλά πίστεψε με δεν αξίζει να ασχοληθούμε και ιδιαίτερα!! Μιλάμε για κατασκευές με βαρκούλες και αεροπλανάκια σε μικρό μέγεθος και πάντα ασπρόμαυρες! Δε μου τράβηξαν καθόλου την προσοχή!
boomer σ ευχαριστω για την πληροφορια!!μαλλον δε θα ειχαν τοση περαση γι αυτο δεν ειναι και τοσο γνωστες.. οπως ειπα κι αλλες φορες για μενα οι εκδοσεις Καμπανα ειναι κορυφη στο ειδος των χειροτεχνιων και κατασκευων :)
 
katerinak είπε:
boomer σ ευχαριστω για την πληροφορια!!μαλλον δε θα ειχαν τοση περαση γι αυτο δεν ειναι και τοσο γνωστες.. οπως ειπα κι αλλες φορες για μενα οι εκδοσεις Καμπανα ειναι κορυφη στο ειδος των χειροτεχνιων και κατασκευων :)
Μην το λες!! Είχα πολλούς συμμαθητές που τις είχαν αγοράσει!! Και φυσικά απογοητεύτηκαν μόλις είδαν πως υπάρχουν καλύτερες!! ;)
 
boomer είπε:
Μην το λες!! Είχα πολλούς συμμαθητές που τις είχαν αγοράσει!! Και φυσικά απογοητεύτηκαν μόλις είδαν πως υπάρχουν καλύτερες!! ;)
τοτε ειμαι πολυ τυχερη που η δασκαλα μας προτεινε χωρις σκεψη τις χειροτεχνιες Καμπανα :)
 
Πίσω
Μπλουζα