Χειροτεχνίες εκδόσεων Καμπανά

boomer είπε:
Κυκλοφορούσαν φάκελοι με χειροτεχνίες, που αποτελούνταν μόνο από ασπρόμαυρες καρτέλες και ήταν απ' τις εκδόσεις Σμυρνιωτάκη!!
Οι χειροτεχνιες απο τις ''εκδοσεις Σμυρνιωτάκη'' οπου ειχαμε στις πρωτες ταξεις του δημοτικου τελη δεκαετιας του '80...

Ειναι ασπρομαυρες, με διαφορα σχεδια, οπου τα ζωγραφιζες και μετα τα εκοβες, για να τα κολλησεις...

Ηταν απλες κατασκευες, που σκοπο ειχαν την ενασχοληση των παιδιων με την χειροτεχνια στο σχολειο...

Εικόνα 112 014.jpg

Εικόνα 112 010.jpg

Εικόνα 112 011.jpg

Εικόνα 112 012.jpg

Εικόνα 112 013.jpg
 
geotsi. σ ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες με τις χειροτεχνιες απο τις ''εκδοσεις Σμυρνιωτάκη'',ετσι πηραμε μια ιδεα περι τινος προκειται :flower:

Παντως ειναι αρκετα διαφορετικες απ αυτες του Καμπανά
 
Επαναφέρω το θέμα ρωτώντας αν υπάρχουν οι κατασκευές αυτές ή και παρόμοιες σε μορφή pdf να της φτιάξω ??? :)
 
kostantakis είπε:
Επαναφέρω το θέμα ρωτώντας αν υπάρχουν οι κατασκευές αυτές ή και παρόμοιες σε μορφή pdf να της φτιάξω ??? :)
kostantakis δε νομιζω να υπαρχουν σε μορφη pdf αλλά ακομα και να υπαρχουν (αν δεν κανω λαθος) απαγορευεται η δημοσιευση τους λογω πνευματικων δικαιωματων.Περισσοτερα σχετικα με το θεμα των πνευματικων δικαιωματων γνωριζουν οι moderators και οι admins του retromaniax

Αν θελεις να αποκτησεις τους φακελους με τις κατασκευες μπορεις να ψαξεις στα βιβλιοπωλεια ή σε ιστοσελιδες βιβλιοπωλειων για on line αγορες
 
Αν ψάξεις στο ιντερνετ υπάρχουν ιστοσελίδες με free pdf κατασκευές.

Για τις εκδ. Καμπανά από τη στιγμή που υπάρχει ακόμα ο εκδ. οίκος και εξακολουθεί να βγάζει, νεότερες εκδόσεις μεν, με χειροτεχνίες το να υπάρχουν σε pdf αρχεία είναι παράνομο (όπως λέει και η KaterinaK πιο πάνω)
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά !!! Θα κάνω ένα ψάξιμο να δω μήπως φανώ τυχερός :)
 
Δεν είναι ακριβώς χειροτεχνίες, αλλά βιβλίο ζωγραφικής των εκδόσεων Καμπανά. Πρόκειται για ένα βιβλίο με τον τίτλο "Ο Σεραφίνο ξαναχτυπά".Το βρήκα πρόσφατα σε ένα βιβλιοπωλείο.

P5170038.jpg

P5170037 - Αντίγραφο.jpg
 
Ωραία ανακάλυψη Σπιρτούλη!! Κι αν κρίνω κι απ το λογότυπο, είναι πολύ πιθανό το συγκεκριμένο τεύχος να προϋπάρχει

από τότε που οι εκδόσεις Καμπανά κυκλοφορούσαν το περιοδικό Σεραφίνο!!
 
boomer τελικα καταφερες να αποκτησεις και το φακελο Ν° 1 ή ακομη τον ψαχνεις;
 
Ο φάκελος Νο 1 Κατερίνα αν και καθυστερημένος θα αναρτηθεί σύντομα!! Επίσης αυτή την περίοδο έχω ξεκινήσει και τον χρωματισμό τον καρτελών και θα της ανεβάζω κάθε φορά που τις τελειώνω!! Είναι σκέτος μπελάς αλλά αξίζει τον κόπο!!
 
boomer είπε:
Ο φάκελος Νο 1 Κατερίνα αν και καθυστερημένος θα αναρτηθεί σύντομα!! Επίσης αυτή την περίοδο έχω ξεκινήσει και τον χρωματισμό τον καρτελών και θα της ανεβάζω κάθε φορά που τις τελειώνω!! Είναι σκέτος μπελάς αλλά αξίζει τον κόπο!!
αυτα ειναι υπεροχα νεα boomer:cheers: :cheers: :cheers:

σ ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση!!!!θα περιμενουμε φωτογραφιες του 1ου φακελου και τις κατασκευες που θα φτιαχνεις :)
 
Για την ώρα θα σε απογοητεύσω λιγάκι σχετικά με το κατασκευαστικό κομμάτι!! Ο λόγος είναι πως κάθε έτοιμη κατασκευή πρέπει να τοποθετείτε σε κάποιο μόνιμο μέρος και όχι να πετιέται αριστερά δεξιά γιατί επόμενο είναι να καταστραφούν!! Επίσης μια ιδέα που έχω είναι σχετικά με τις γιορτινές κατασκευές είναι μετά την κατασκευή τις τοποθετήσω σε κουτιά και να τις χρησιμοποιώ για μελλοντικά ρετρό στολίσματα του σπιτιού!! Ολα αυτά με μεγάλη προσοχή βέβαια γιατί μην ξεχνάμε πως πρόκειται για λεπτό χαρτόνι!! Προς το παρόν ετοιμάζω το χρωματισμό κάποιων καρτελών όπως της ζούγκλας, όπου γίνετε ιδικούς μαρκαδόρους διαφόρων χρωμάτων και μεγεθών, οστε να φανεί όσο ποιο ''εργοστασιακή'' δουλεία γίνετε!!
 
οποτε θα εισαι ετοιμος θα μας δειξεις και το κατασκευαστικο κομματι,αλλωστε το καλο πραγμα αργει να γινει

Εμεις εδω θα ειμαστε,δε φευγουμε :)
 
Πω πω πως μου είχε ξεφύγει το θρεντάκι αυτό;;; Πήγα πρόσφατα σε ένα βιβλιοπωλείο να πάρω τα εβδομαδιαία περιοδικά μου και είδα σε ένα ράφι 4-5 τέτοιους φακέλους με χειροτεχνίες του Καμπανά. Τις είδα από μακριά βέβαια αλλά διάβαζα τα νούμερα που είχαν απ'έξω και λέω κάπου τα έχω ξαναδεί εγώ αυτά και φαίνονται παλιά!!! Ε τώρα ποιος με πιάνει θα πάω να τα σηκώσω όλα!!!
 
kingtiger077 είπε:
Πω πω πως μου είχε ξεφύγει το θρεντάκι αυτό;;; Πήγα πρόσφατα σε ένα βιβλιοπωλείο να πάρω τα εβδομαδιαία περιοδικά μου και είδα σε ένα ράφι 4-5 τέτοιους φακέλους με χειροτεχνίες του Καμπανά. Τις είδα από μακριά βέβαια αλλά διάβαζα τα νούμερα που είχαν απ'έξω και λέω κάπου τα έχω ξαναδεί εγώ αυτά και φαίνονται παλιά!!! Ε τώρα ποιος με πιάνει θα πάω να τα σηκώσω όλα!!!
Ασταματητος! :D

Για να δοκιμασω και γω την τυχη μου. Εχω κατι χειροτεχνιες που ειναι ενα σχεδιο σε χαρτονι και μια κολλα με την εικονα σε κομματια.

Κοβαμε τα κομματια της εικονας και τα κολλουσαμε στην αντισοιχη θεση στο χαρτονι.

Μιλαω για αρχες '80. Ημουνα Δημοτικο.

Σας λεει τιποτα. Θα σκαναρω καποια στιγμη.
 
τωρα προσεξα οτι ο τελευταιος φακελος που ψιλοφαινεται στη φωτογραφια του Uskoke,διακρινονται το τσολιαδακι5.JPG ,δεν εχει αριθμηση..

Αυτος ηταν ο φακελος για το νηπιαγωγειο

3.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευτυχώς που διάβασα όλο το θρεντ! Στο βιβλιοπωλείο που βρήκα τις χειροτεχνίες Καμπανά, υπάρχει ένας φάκελος με γκρι εξώφυλλο σαν αυτούς που είχα πιτσιρικάς και άλλους 4 με μπλε εξώφυλλο σαν αυτές που έχει στο ποστ #29 ο geotsi!!! Λογικά αυτοί βγήκαν πρόσφατα ε; Είναι και κλειστοί σε ζελατίνα. Αξίζει η αγορά τους ή να αρκεστώ μόνο στον κλασικό γκρι φάκελο που ξέρω τι είναι, και έχει και 2 πόντους σκόνη πάνω; Να πατάω στα σίγουρα δηλαδή.
 
kingtiger077 είπε:
Ευτυχώς που διάβασα όλο το θρεντ! Στο βιβλιοπωλείο που βρήκα τις χειροτεχνίες Καμπανά, υπάρχει ένας φάκελος με γκρι εξώφυλλο σαν αυτούς που είχα πιτσιρικάς και άλλους 4 με μπλε εξώφυλλο σαν αυτές που έχει στο ποστ #29 ο geotsi!!! Λογικά αυτοί βγήκαν πρόσφατα ε; Είναι και κλειστοί σε ζελατίνα. Αξίζει η αγορά τους ή να αρκεστώ μόνο στον κλασικό γκρι φάκελο που ξέρω τι είναι, και έχει και 2 πόντους σκόνη πάνω; Να πατάω στα σίγουρα δηλαδή.
kingtiger077 εχω την εντυπωση οτι δε διαβασες καλα ολο το θρεντ..Ο boomer εκανε καταπληκτικη δουλεια αφου σκαναρε αρκετες καρτελες των φακελων,λειπει μονο ο Νο1.Οι φακελοι εχουν διαφορετικο εξωφυλλο αλλά το περιεχομενο ειναι το ιδιο με αυτο των παλιων,η μοναδικη διαφορα υπαρχει στο φακελο Νο 3 στις καρτελες που εχουν σχεση με το παιχνιδι "παιρνω και δινω" γιατι εχει φωτογραφιες με κερματα σε ευρω ενω παλια ειχε σε δραχμες.

Περιμενουμε και τη φωτογραφια του παλιου εξωφυλλου!ποιο φακελο αγορασες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βρεθηκε στο διαδικτυο ο ρετρο φακελος Νο6 :)

προσθετω τις φωτογραφιες

attachment.php
attachment.php
kar14.jpg

οι περισσοτερες απ τις παρακατω χειροτεχνιες προστεθηκαν στο παρον θεμα απ τον boomer εδω

kar15.JPG

kar16.JPG μακαρι να βρουμε φωτο και των αλλων ρετρο φακελων :flower:

kar9.jpg

kar10.jpg

kar11.JPG

kar13.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα