Ωραιότερες από ποτέ....

Φαντάζομαι για την εποχή πόσο τολμηρή φωτό ειναι
Προβολή συνημμένου 243068
Για την εποχή της (δεκαετία του 60 μάλλον η συγκεκριμένη φωτογραφία δεν πιστεύω πιο μετά) όντως πάρα πολύ τολμηρή και sexy. Αλλά και πολύ πρωτότυπη για την εποχή της. Φαντάζομαι δύσκολα θα δημοσιεύτηκε σε έντυπα της εποχής
 
Για την εποχή της (δεκαετία του 60 μάλλον η συγκεκριμένη φωτογραφία δεν πιστεύω πιο μετά) όντως πάρα πολύ τολμηρή και sexy. Αλλά και πολύ πρωτότυπη για την εποχή της. Φαντάζομαι δύσκολα θα δημοσιεύτηκε σε έντυπα της εποχής
Για 1963 -'64 το κοβω.
 
Τεσσερις αγαπημενες πρωταγωνιστριες - τεσσερις ταινιες οπου οι γυναικες αυτες ειναι ωραιοτερες απο ποτε!

Αλλαζουμε απο μερα σε μερα, ποσο μαλλον υστερα απο μηνες η χρονια....Ετσι οι τεσσερις ηθοποιοι που ακολουθουν, δεν ειναι δυνατον να αποφυγουν το νομο της φυσης και της ζωης και να ειναι ιδιες σε καθε τους ταινια:

1) Αλικη Βουγιουκλακη

2) Ζωη Λασκαρη

3) Νορα Βαλσαμη

4) Ελενα Ναθαναηλ

Σε ποια ταινια νομιζετε πως η καθεμια τους ηταν τοσο ομορφη οσο ποτε; Προτιματε την καθε πρωταγωνιστρια στα πρωτα της βηματα οταν ειναι γεματη απο τη δροσια της νιοτης της η λιγο αργοτερα οταν ειναι πιο ωριμη και ισως πιο θηλυκη;

Η δικη μου προτιμηση ειναι η εξης:

1) Το Δολωμα. Η πιο ομορφη, φρεσκια και ταυτοχρονα σεξυ Αλικη που ειδα ποτε. Αληθινο δολωμα.

2) Οι Θαλασσιες οι Χαντρες. Για πρωτη φορα η Ζωιτσα με μακρια μαλλια που της πηγαινουν πολυ. Ενα Crazy Girl που με τη σειρα του κανει τον Φαιδωνα Γεωργιτση εξισου τρελο, αν οχι περισσοτερο.

3) Οι Βασεις και η Βασουλα. Η Νορα σε ρολο ιεροδουλης, λιγο πιο ωριμη εμφανισιακα και πολυ διαφορετικη απο ο,τι την ειχαμε ως τοτε συνηθισει. Εκθαμβωτικη οσο ποτε.

4) Νταμα Σπαθι. Σ' αυτη την ταινια, τα ματια της Ελενας μου φαινονται πιο ανοιχτοχρωμα απο το καταμαυρο που βλεπω στις αλλες της. Ενα εξαισιο πλασμα που τριγυρνα στα πλακοστρωτα του Ναυπλιου και καιει καρδιες.

Δωστε τις δικες σας τεσσερις ταινιες. Αυτες οπου η καθε πρωταγωνιστρια βρισκεται στο απογειο της ομορφιας της!
Αλίκη: Συμφωνώ για την Αλίκη ότι στο Δόλωμα είναι πολύ όμορφη. Έχει μια λάμψη και μια γοητεία που εξέπεμπε αφού εδώ ήταν πραγματικό δόλωμα όνομα και πράγμα.

Ζωίτσα: Γοητευτική και κούκλα πάντοτε, με αποκορύφωμα τη Μαριχουάνα Στοπ. Πολύ όμορφη και ταυτοχρόνως πολύ δυνατή ερμηνευτικά ήταν στην Στεφανία.

Νόρα:
Νομίζω ότι πιο όμορφη η πάντοτε γλυκύτατη Νόρα ήταν στις Βάσεις και την Βασούλα. Ώριμη και κουκλα.

Έλενα: Η Έλενα παντού ήταν κούκλα με κορυφαια το Επιχείρησις Απόλλων.
 
Στο τουιτερ που έβαλα μερικές Ελληνίδες ηθοποιούς ωραιότερη είπαν την Ελένη Ερημου( η οποία παιδιά είχε την ομορφιά της Σάρον Στόουν, αληθινή κουκλα) ενώ οι Αμερικανοί είχαν πει Καρέζη. Τελικά o κάθε λαός έχει υποκειμενικά κριτήρια.
 
Ωραιότερες απο ποτέ - Β' μέρος

Παμε με μια δευτερη τετραδα. Αυτη τη φορα θα αφησω να απαντησετε εσεις πρωτοι για το ποια ειναι η ταινια οπου η καθεμια απο τις παρακατω ηθοποιους ειναι ωραιοτερη απο ποτε:

1) Τζενη Καρεζη

2) Μεμα Σταθοπουλου

3) Ρικα Διαλυνα

4) Μαρθα Καραγιαννη
Για Τζένη και Μάρθα απάντησα.
Μέμα Σταθοπούλου: Ένας άφραγκος Ωνάσης σαν γοργόνα εκεί

Ρίκα Διαλυνά: Παντού σέξι ήταν. Νομίζω 10αρι παίρνει στις Διπλοπενιες
 
Να θεσω και γω τρεις

1. Βερα Κρουσκα

2. Αννα Φονσου

3. Ξενια Καλογεροπούλου

1. στον ασυμβιβαστο

2. Στο εξυπνο πουλι ως φανουλα, εμενα μου αρεσε η φονσου παρα πολύ!

3. στον θησαυρο του μακαριτη
Κρούσκα: Και νέα και μεγαλύτερη παντού ωραία ήταν. Στον Ασυμβίβαστο ήταν λίγο μεγαλύτερη και εξέπεμπε μια γοητεία και μια φινέτσα και δεν είχε χάσει τη σέξι πλευρά της.

Φόνσου: Σαν εμφάνιση δεν με εντυπωσίαζε και ποτέ. Είχε άψογο σώμα βέβαια αλλά από πρόσωπο χαλούσε. Θα πω στο Όλοι οι άντρες είναι ίδιοι που ήταν και σέξι ο ρόλος και έφερε και αυτόν τον αέρα τότε η Άννα.

Καλογεροπούλου: Γλυκιά πιο πολύ και όχι τόσο σέξι. Μου άρεσε περισσότερο πιο ώριμη στο Αγάπη μου Παλιογρια ( που ήταν και καλή ως κομεντιεν τότε) αυτό!
 
Παμε για άλλες τρεις

1. Ελλη Λαμπέτη

2. Γκέλυ Μαυροπούλου

3. Νελλυ Παππά

Ελλη Λαμπέτη: Κυριακάτικο ξύπνημα

Γκέλυ: εγκλημα στο κολωνάκι

Παππα: ο μπακαλόγατος

να βαλω και την ωραια ελενη προκοπιου :) για μενα ως γκιουλιναρ ηταν πανέμορφη στον εμιρη και κακομοιρη

και να σταματήσω εδω γιατι το θεμα είναι της μπαμπι :)
Λαμπέτη: Στο τελευταίο ψέμα συνδιάζει την γλυκύτητα με τη μελαγχολία σε μια πολύ ελκυστική συσκευασία.

Μαυροπούλου: Μικρότερη ήταν πιο ωραία. Καλύτερη στην θεία από το Σικάγο κατά την άποψη μου.

Νέλλη Παππά: Κουκλίτσα στον Κλέαρχο, την Μαρίνα και τον κοντό.

Προκοπίου: Οι κυρίες της αυλής. Πληθωρική και σέξι παρουσια
 
1) Αλικη Βουγιουκλακη στο Αχ αυτή η γυναίκα μου.

2) Ζωη Λασκαρη στο Μια κυρία στα μπουζούκια.

3) Νορα Βαλσαμη στο Κάτι κουρασμένα παλληκάρια

4) Ελενα Ναθαναηλ στο Επιχείρησις Απόλλων
 
1) Αλικη Βουγιουκλακη στο Αχ αυτή η γυναίκα μου.

2) Ζωη Λασκαρη στο Μια κυρία στα μπουζούκια.

3) Νορα Βαλσαμη στο Κάτι κουρασμένα παλληκάρια

4) Ελενα Ναθαναηλ στο Επιχείρησις Απόλλων
Ναι για την Ναθαναήλ συμφωνω απολυτα
Η Λάσκαρη στις πρώτες ταινίες παντού ωραία ήταν και η νορα. Η Αλίκη μου άρεσε στο δόλωμα πολύ.
 
Συμφωνώ σε πολλά με το billious17...
Κρουσκα: Πραγματικά υπέροχη στον 'Ασυμβιβαστο' και όσο και εάν εκ πρώτης όψεως φαίνεται περίεργο, έδενε υπέροχα με τον Παυλαρα
Φονσου: Είδα πρόσφατα στο Cinobo το exploitation "Η ιδιωτική μου ζωή" του 1971! Τι θεαρα ήταν με ξανθό μαλλί σε εκείνη την ταινία!!!
Καλογεροπουλου: Ως 36αρα, στο 'Αγάπη μου παλιογρια' νομίζω ήταν οντως καλύτερη απο κάθε άλλη φορά
Λαμπέτη: Σε ταινίες πολλές δεν επαιξε. Πριν 3 χρόνια είδα την αποκατεστημενη κόπια του 'Χαμένου Κορμιού" του Κακογιάννη! Γοητευτικοτερη από κάθε φορά (αν κ μετρημένες γενικά οι παρουσίες της στον κινηματογράφο)
Μαυροπουλου: Παρα πολύ γλυκια και σκαμπροζα ήταν στην 'Ωραία των Αθηνών'
Παππα: Θα συμφωνήσω κ εγώ για το "Κλέαρχος, η Μαρίνα κ ο Κοντος"
Προκοπίου: Παντού ήταν όμορφη, αλλά στις 'Κυρίες της Αυλής' πραγματικά ήταν και πιο σεξυ από κάθε άλλη φορά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βάζω ιδιαίτερη τετράδα

1) Μαίρη Χρονοπούλου

2) Μελίνα Μερκούρη

3) Ρένα Βλαχοπούλου

4) Μάρω Κοντού

Για μένα

Μαίρη Χρονοπούλου - Τα κόκκινα φανάρια

Μελίνα Μερκούρη - Φαίδρα (αν και δεν είναι εληνική η ταινία)

Ρένα Βλαχοπούλου - Κορίτσια για φίλημα

Μάρω Κοντού - Η γυνή να φοβάται τον άνδρα
Για να απαντήσω και για τις υπόλοιπες:

1) Η προσφάτως εκλιπούσα Μαίρη Χρονοπούλου είχε ιδιαίτερο τύπο ντάμας. Είχε μια πιο ώριμη ομορφιά για αυτό και καλύτερη ήταν πιο μεγάλη. Νομίζω επίσης πως το μακρύ μαλλί την πήγαινε πιο καλά. Θα πω πως ήταν πιο όμορφη στους Κυνηγούς του Θόδωρου Αγγελόπουλου.

2) Ιδιαίτερος τύπος και η Μελίνα Μερκούρη. Δεν μπορώ να τη συγκαταλέγω στις όμορφες όμως είχε κάτι το τραβηχτηκο απάνω της. Πιο ωραία στο Ποτέ την Κυριακή.


3) Ακόμη πιο δύσκολη επιλογή για την Ρένα Βλαχοπούλου. Καλύτερη παρουσία στο Κορίτσια για φίλημα. Μου άρεσε με τον κότσο απάνω.

4) Η Μάρω Κοντού παντού μου άρεσε. Νομίζω πιο όμορφη και σκαμπρόζα ήταν στην Σωφερινα. Ταίριαζε με τον ρόλο.

5) Η Βιβετα Τσιουνη με την ιδιαίτερη χροιά μου άρεσε πιο πολύ στις Αμφιβολίες. Ως άλλη χιτσκοκικη ξανθιά ήταν ιδανική επιλογή για τον ρόλο.

6) Την Καίτη Παπανίκα θα την επιλέξω πιο πολύ στο Για μια χούφτα τουρίστριες. Εκεί ναι μου άρεσε αν και δεν τρελάθηκα ποτέ να σας πω την αλήθεια.

7) Η Μπέτυ Αρβανίτη εμπίπτει στην ίδια κατηγορία με την Χρονοπούλου. Δεν ξέρω που μου άρεσε περισσότερο. Θα την διαλέξω ως μελαχρινή με καρέ μαλλί και μοιραίο ύφος στο Περάστε την πρώτη του μηνός.

8) Η Ελένη Ερήμου κούκλα παντού δεν λέω αλλά αυτή η ομορφιά ήταν ξύλινη και άοσμη. Θα τη διαλέξω στο Αγάπησα μια πολυθρόνα σε ασπρόμαυρη ταινία γράφει πιο ωραία μπορεί να μην είναι τόσο σέξι αλλά είναι γλυκιά εκεί.

9) Η Ζωζώ Σαπουντζάκη όσο μεγάλωνε τόσο καλύτερη γινόταν. Δεν ξέρω που να την διαλέξω μιας και έκανε λίγες ταινίες. Θα διαλέξω και εγώ το Θύμα που είχε πιο μακριά μαλλιά και της πήγαιναν πιο πολύ.

10) Η Νίκη Τριανταφυλλίδη μου άρεσε στον Αστραπόγιαννο όντως πολύ αλλά ήταν πολύ αισθαντική στις Όμορφες Μέρες.

11) Η Λίλη Παπαγιάννη είχε ιδιαίτερο τύπο αυτό της κομψής σοφιστικέ κυρίας. Θα την διαλέξω πιο ωραία στην έγχρωμη παρουσία της στο Μία τρελή τρελή οικογένεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η μεμα ήταν πάντα όμορφη σε όλες τις ταινίες μα σε ολες, ήταν και ψηλή πως δεν πήγε για σταρ ελλας;
FB_IMG_1706986833836.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα