Ωραιότερες από ποτέ....

Η φονσου μου αρεσε πολυ στις πρωτες πρωτες της ταινιες ειχε μια δροσια πχ στο ο Φανουρης και το σοι του η στο παιδι του δρομου που ηταν και νυφουλα
 
Καλησπέρα σε όλες και όλους και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!

Βιβέττα Τσιούνη: Αυτό το κάτι άλλο

Καίτη Παπανίκα: Άντε γεια

Μπέτυ Αρβανίτη: Θυμήσου αγάπη μου

Νικη Τριανταφυλλίδη: Ο Αστραπόγιαννος

Λίλυ Παπαγιάννη: Εκδρομή

Ζωζώ Σαπουντζάκη: Ο ψεύτης
 
Ολοι για τσιουνη λεμε αυτο το κατι αλλο απαρτια. Ωραια ηταν και στις αμφιβολιες αλλα ευαλωτη και φοβισμενη σαν μικρο παιδι
 
αριαδνη είπε:
Η φονσου μου αρεσε πολυ στις πρωτες πρωτες της ταινιες ειχε μια δροσια πχ στο ο Φανουρης και το σοι του η στο παιδι του δρομου που ηταν και νυφουλα
Μπράβο Αριάδνη έπεσες διάνα σχετικά με την Άννα Φόνσου πραγματικά όμορφη αν και πολύ κοριτσάκι τότε...επίσεις αξίζει να σημειώσω πως στην ίδια ταινία (Ο Φανούρης και το σόι του) έπαιζε και η εξίσου πανέμορφη και πολυαγαπημένη μου Γκέλυ Μαυροπούλου!
 
:)

Orpheas είπε:
Μπράβο Αριάδνη έπεσες διάνα σχετικά με την Άννα Φόνσου πραγματικά όμορφη αν και πολύ κοριτσάκι τότε...επίσεις αξίζει να σημειώσω πως στην ίδια ταινία (Ο Φανούρης και το σόι του) έπαιζε και η εξίσου πανέμορφη και πολυαγαπημένη μου Γκέλυ Μαυροπούλου!
Μα τι σε λέω\ για Ντόρα γιαννακοπουλου τι λέτε

Για μένα ομορφότερη ήταν στην καταιγίδα με βογλη
 
Eξαιρετικό θέμα!

Ζωή Λάσκαρη . Πολύ δύσκολη η επιλογή, σε όλες της τις ταινίες είναι πανέμορφη. Ας πούμε "Χωρίς ταυτότητα".

Έλενα Ναθαναήλ. "Επιχείρησις Απόλλων" Την προτιμώ με την αθωότητα της ξεναγού.

Μέμα Σταθοπούλου. "Ένας άφραγκος Ωνάσης". Θα μπορούσε να είναι η απόλυτη μοιραία γυναίκα.

Μάρθα Βούρτση. "Τα κίτρινα γάντια". Το υπέροχο πρόσωπό της λάμπει ακόμη κι όταν είναι θλιμμένη.

Νίκη Τριανταφυλλίδη. " Το όνειρο της Κυριακής " Εντυπωσιακή στην απλότητά της.

Βέρα Κρούσκα. " Ο βάλτος" . Αρχές της δεκαετίας του 70 ήταν η κορυφαία.

Ελένη Ερήμου. "Ο άγνωστος εκείνης της νύχτας" Προεφηβικές συμπάθειες. Γοητευτικό το μισάνοιχτο στόμα της.

και ... (σιγά μην ξεχνούσα)

Ελένη Προκοπίου. "Μικρές Αφροδίτες". Σπάνια ταινία, Ελληνιστική εποχή, Δύση και Ανατολή αποτυπωμένα στη όψη της πρωτοεμφανιζόμενης ηθοποιού με την παράξενη ομορφιά.
 
Βουγιουκλάκη - το Δόλωμα (μάλλον εδώ συμφωνούμε όλοι, πραγματικά η πιο sexy εμφάνισή της)

Καραγιάννη - Δύσκολη επιλογή, θα πω το Κορίτσια για φίλημα

Λάσκαρη - Επίσης δύσκολο αλλά διαλέγω Μαριχουάνα Στοπ! έβγαζε κάτι διαφορετικό σε αυτή την ταινία

Έλενα Ναθαναήλ - Επιχείρηση Απόλλων (κι εδώ μάλλον συμφωνούμε οι πιο πολλοί)

Τζένη Καρέζη- Τζένη Τζένη πραγματικά υπέροχη εδώ

Λιλυ Παπαγιάννη - Η χαρτοπαίχτρα (είναι και ο ρόλος προβοκατόρικος)

Μπέτυ Αρβανίτη - Κάτι Κουρασμένα παλικάρια

Μάρω Κοντού - Κρίμα το μπόι σου (υπέροχη γενικά και αρκετά υποτιμημένη)

Μαίρη Χρονοπούλου - Μια κυρία στα μπουζούκια (ή το Γοργόνες και Μάγκες ίσως)

Ρίκα Διαλυνά - Ο τρελοπενηντάρης

Νόρα Βαλσάμη - Κάτι κουρασμένα παλικάρια Πανέμορφη αλλά οι καλύτερες στιγμές της ήτανε μάλλον στην τηλεόραση

Μελίνα Μερκούρη - Ποτέ την Κυριακή

Υ.Γ Τι ωραίες γυναίκες είχαμε τότε στον Ελληνικό Κινηματογράφο!!
 
ελενη προκοπιου: ο γαμπρος μου ο προικοθηρας, πανεμορφη αν και τις εχει τις καμπυλες της πιο πλουσιες απο αλλες ταινιες της εντουτοις παραμενει πολυ χαριτωμενη στη ταινια αυτη!
 
Για μενα η Βερα οπου και αν επαιξε ηταν παντα πανεμορφη, ουτε σε μια ταινια δεν εχει παιξει που να μην ειναι ακρως εντυπωσιακη

Η ελληνιδα Μπριζιτ Μπαρντο, νομιζω πως αν επρεπε να ονομαστει καποια ελληνιδα Μπε Μπε ηταν αυτη

 
Αλίκη Βουγιουκλάκη: Η κόρη του ήλιου (Η ταινία δεν είναι από τις αγαπημένες μου, αλλά η Αλίκη ήταν πανέμορφη (έπαιζε άσχημα) και τα κοστούμια υπερπαραγωγές και καταπληκτικά).

Ζωή Λάσκαρη - Εγωισμός (όμορφη είναι παντού αλλά πόσο πιο sexy από αυτή την ταινία?).

Μάρθα Καραγιάννη: Οι κληρονόμοι (Τι να πούμε για το χορό με τα πούπουλα).

Έλενα Ναθαναήλ: Εκείνο το καλοκαίρι (Μου αρέσει απίστευτα το στυλ της και εκείνα τα τεράστια γυαλιά).

Τζένη Καρέζη: Ερωτική συμφωνία (Της πάνε πολύ τα μακρυά μαλλιά).

Λίλυ Παπαγιάννη: Δεσποινίς διευθυντής. 

Μπέτυ Αρβανίτη: Το κοροϊδάκι της πριγκηπέσσας.

Μάρω Κοντού: Μια Ιταλίδα από την Κυψέλη.

Μαίρη Χρονοπούλου: Χωρίς ταυτότητα.

Ρίκα Διαλυνά: Τι 30... τι 40... τι 50.... (Υπέροχη τρελομαμά για την επίσης όμορφη Έλια Καλλιγεράκη).

Νόρα Βαλσάμη: Το κοροϊδάκι της πριγκηπέσσαας.   

Έλλη Λαμπέτη: Το τελευταίο ψέμα.

Μελίνα Μερκούρη:  Ποτέ την Κυριακή.

Ελένη Προκοπίου:  Ραντεβού στον αέρα. (Παράξενη ομορφιά, σοὐπερ sexy  κορμί. Μετά πάχυνε λίγο).

Καίτη Παπανίκα: Πολύ αργά για δάκρυα (Πολύ όμορφη και πολύ πετυχημένη στο ρόλο της "κακιάς").

Βιβέτα Τσιούνη: Οργή.

Άννα Φόνσου: Οργή (πώς της πήγαιναν οι ρόλοι της κακιάς).

Ζωζω Σαπουντζάκη: Ξυπόλητος πρίγκιψ. 

Ελένη Ερήμου: Με φόβο και πάθος.

Βέρα Κρούσκα: Θυμίσου αγάπη μου (Μα τι γυναίκα ήταν αυτή!!!!!!!!!!!!!!!!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφη ή Αλικη στο "διακοπές στην Αιγινα" μοιάζει στην Μπε- Μπε στο Σαιν Τροπε λίγο στο πολύ πιο ελληνικό της. Κουκλιτσα ζωντανή της ταίριαξε και ή Αιγινα εξαιρετικά.
 
Πολύ όμορφη ή Αλικη στο "διακοπές στην Αιγινα" μοιάζει στην Μπε- Μπε στο Σαιν Τροπε λίγο στο πολύ πιο ελληνικό της. Κουκλιτσα ζωντανή της ταίριαξε και ή Αιγινα εξαιρετικά.
Κι εμένα η Αλίκη μου αρέσει πολύ εμφανισιακά στις ταινίες του '50. Όχι στις πρώτες - πρώτες της, αλλά σε εκείνες που γύρισε λίγο αργότερα προς το τέλος της δεκαετίας. Διακοπές στην Αίγινα, Μουσιτσα, Το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο, Μαρία Πενταγιώτισσα....

Εκεί είχε μια ζωντάνια και μια αθωότητα που χάθηκαν στις μεταγενέστερες δουλειές της. Και το παίξιμο της ήταν πιο φυσικό. Δεν είχε αυτό το ντιβε στυλακι που απέκτησε αργότερα και που την κατέστρεψε ερμηνευτικά.
 
Οπως τα λες στις πρώτες της ταινίες το 50 και αρχές 60 ήταν χάρμα οφθαλμών.
 
Αι διαφοροποιήσεις αυτών των γυναικών είναι μεγάλες από ταινία σε ταινία...
Η Έλενα όπως έχω πεί υπήρξε φίλη μου, ήμασταν μαζί από τα 53 της μέχρι τα 58 της χρόνια, μετά μας απομάκρυνε όλους διακριτικά λόγω της ασθένειάς της...Κυρία σε όλα της...Η Έλενα είναι για μένα μία πανέμορφη γυναίκα μέσα κι έξω. Παντού μου άρεσε, αν πρέπει να επιλέξω μία μπορεί να έλεγα την ταινία ''Ραντεβού με μιά άγνωστη''...Τί να πώ...Και στη ταινία ''Εκείνο το καλοκαίρι''. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω...Πάμε στη Αλίκη τώρα. Αυτή η γυναίκα δεν ξέρω αν μου αρέσει ή όχι...Στην ταινία ''Αχ αυτή η γυναίκα μου'' μου βγάζει κάτι ερωτικό...Μου αρέσει πολύ εκεί...Η Ζωή είναι ωραία γυναίκα, ελκυστική, ποθητή. Και στον ''Ίλιγγο'' μου αρέσει και στην ταινία ''Εραστές του ονείρου'' και σε άλλες. Η νόρα είναι ένα γλυκύτατο πλάσμα, αγγελικό, νομίζω μου αρέσει πολύ στην ταινία με τον πρίγκιπα ''Ο άγνωστος εκείνης της νύχτας'' αλλά και σε άλλες. Πολύ δύσκολο πάντως να απαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα...
 
Βουγιουκλάκη: δε μου άρεσε σε καμία
Λάσκαρη: Μαριχουάνα στοπ
Βαλσάμη: Η θεία μου η χίπισσα
Ναθαναηλ: Επιχείρηση Απόλλων
Καρέζη: Μια τρελή τρελή οικογένεια
Σταθοπούλου: Ένας αφραγκος Ωνάσης
Διαλυνά: Η ταξιτζου
Καραγιάννη: Ο ξυπόλητος πριγκηψ
 
Αι διαφοροποιήσεις αυτών των γυναικών είναι μεγάλες από ταινία σε ταινία...
Η Έλενα όπως έχω πεί υπήρξε φίλη μου, ήμασταν μαζί από τα 53 της μέχρι τα 58 της χρόνια, μετά μας απομάκρυνε όλους διακριτικά λόγω της ασθένειάς της...Κυρία σε όλα της...Η Έλενα είναι για μένα μία πανέμορφη γυναίκα μέσα κι έξω. Παντού μου άρεσε, αν πρέπει να επιλέξω μία μπορεί να έλεγα την ταινία ''Ραντεβού με μιά άγνωστη''...Τί να πώ...Και στη ταινία ''Εκείνο το καλοκαίρι''. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω...Πάμε στη Αλίκη τώρα. Αυτή η γυναίκα δεν ξέρω αν μου αρέσει ή όχι...Στην ταινία ''Αχ αυτή η γυναίκα μου'' μου βγάζει κάτι ερωτικό...Μου αρέσει πολύ εκεί...Η Ζωή είναι ωραία γυναίκα, ελκυστική, ποθητή. Και στον ''Ίλιγγο'' μου αρέσει και στην ταινία ''Εραστές του ονείρου'' και σε άλλες. Η νόρα είναι ένα γλυκύτατο πλάσμα, αγγελικό, νομίζω μου αρέσει πολύ στην ταινία με τον πρίγκιπα ''Ο άγνωστος εκείνης της νύχτας'' αλλά και σε άλλες. Πολύ δύσκολο πάντως να απαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα...
Ήταν φίλη σου ή Ναθαναηλ μπράβο! Πως ήτανε από κοντά; Τόσο ψηλή όσο έδειχνε και τόσο αριστοκρατική;
 
Αλίκη: Στην Αλίκη στο ναυτικο ήταν μια πραγματική κούκλα. Όμορφη, δροσερή, άνετη, τσαχπινα, γοητευτική.

Τζένη: Κούκλα πάντοτε απλώς θεωρώ ότι στο Αγάπη και Αίμα υπήρξε εκ παγλου καλλονή. Τι στυλ, τι ομορφιά. Σου 'κοβε την ανάσα.

Ζωή: Και εγώ πιστεύω πως στις Θαλάσσιες τις χάντρες έχουμε μια πανέμορφη Ζωίτσα. Γενικά όπου ήταν ανέμελη εξέπεμπε κατι πολύ όμορφο.

Έλενα: Ασυναγώνιστη ομορφιά στον Φόβο. Ιδιαίτερα στη σκηνή που συναντά στα χωράφια τον Ανέστη Βλάχο ήταν σοκ.

Νόρα: Παντού βγάζει μια γλυκύτητα. Όμως καλλονή ήταν στη Θεία μου την χίπισσα.

Μάρθα: Μου άρεσε τρομερά στους Κληρονόμους. Της ταίριαζε ιδιαίτερα και ο ρόλος της femme fatale.
 
Νόρα Βαλσάμη: υπάρχει κάποια ταινία της, στην οποία να μην είναι σαν άγγελος; Ειλικρινά, δεν μπορώ να επιλέξω μία. Πριν μερικές μέρες έβλεπα τον Κατεργάρη. Είναι τόσο όμορφη... άγγελος επί της γης!
Έλενα Ναθαναήλ: Κάτι να καίει
Μάρθα Καραγιάννη: Γοργόνες και Μάγκες
Αλίκη Βουγιουκλάκη: Μοντέρνα Σταχτοπούτα
Ζωή Λάσκαρη: Μερικοί το προτιμούν κρύο
Τζένη Καρέζη: Τα κόκκινα φανάρια
Ρένα Βλαχοπούλου: Ραντεβού στον αέρα
Μάρω Κοντού: Μια Ιταλίδα απ' την Κυψέλη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Smart foam? Διότι ήξερε τι να καλύψει και, το κυριότερο, τι να αποκαλύψει
 
Πίσω
Μπλουζα