τι μου προτεινετε στα 1000 ευρα?

Maddog, στα λογια σου δεν ερχομαι γιατι δεν διαβαζεις αυτα που γραφω.. ανεφερα την ανωτερα συνθεση με τις διπλες καρτες και τα συναφη με βαση το βαλαντιο που οριοθετησε ο simonkey, για αυτο και τον ρωτησα αν θα τον βολευε κατι τετοιο. Το που θα βρεθει αυτο δεν εχει θεμα με το thread! :)
 
πρωτα απολα oblivion, armed assault 1,2 fsx all add ons και θα βγω απο το σπιτι μετα χριστουγεννα
 
Άσε, εγώ δεν πήγα "διακοπές" φέτος, ευτυχώς έχω γυναίκα που σέβεται τα χούγια μου. Εκείνη πήγε μόνη της στο εξοχικό με τους δικούς της, εγώ εδώ να λιώνω στο Wolfenstein και στο Fallout III.

Και φυσικά τα χρήματα των "διακοπών" θα πάνε όλα σε ένα νέο gaming rig όταν αυτό με το καλό αποφασιστεί να έρθει (μάλλον έπειτα από την overhyped - overpriced περίοδο των Χριστουγέννων).

Μέχρι στιγμής έχω για το βασικό μηχάνημα (χωρίς οθόνες - πληκτρολόγια - ποντίκια - ηχεία, δηλαδή για το "πύργο" ) κονδύλιο 1800 ευρώ που μάλλον θα φτάσει τα 2500 μέχρι να αγοραστεί.

Φυσικά το μηχάνημα θα αγοραστεί με την προοπτική να μείνει για τρία χρόνια και θα το φτιάξω εγώ με τα χεράκια μου, δεν πάω σε έτοιμη σύνθεση επουδενί.

Έχω καταλλήξει μέχρι στιγμής στα παρακάτω:

Λειτουργικό: Windows 7 Ultimate 64bit καραγνήσιο με cracked δεν μπλέκομαι.

Μνήμη: 12 giga DDRIII

HDD: SSD primary για λειτουργικό και Western Digital raptor(s) για παιχνίδια και λοιπά. Storage δεν με ενδιαφέρει.

Κουτί: Coolermaster HAF (το μεγάλο) . Το έχει μέλος του GRM, το είδα και μου άρεσε.

Τροφοδοτικό: Αυστηρά Coolermaster 1000+ watts. Αν σας πω τι έχει σηκώσει το 600άρι στο Quad τέρας θα φρίξετε.

Επεξεργαστής, mobo, και κάρτα γραφικών όταν έρθουν με το καλό οι νέες φουρνιές, εννοείται όμως ότι μιλώ για άνω του "συνηθισμένου" εξαρτήματα.

Θα σας δώσω συνθέσεις με το που θα δω τα νέα υλικά.

Τη Δευτέρα που μας έρχεται ξεκινάνε να πωλούνται mobos και cpus σε Πλαίσιο και e-shop (αν οι πληροφορίες που έχω είναι σωστές) και από ότι είδα μέχρι στιγμής οι τιμές είναι πολύ καλές για κάποιον που θέλει να στήσει ένα άριστο μηχάνημα μέχρι 1000 ευρώ.

Ένα από τα δύο μου τέρατα θα κρατηθεί σαν Windows XP machine και δεν θα του κάνω άλλες αλλαγές, γιατί δεν θέλω να μπλέξω με dual boot, ενώ το δεύτερο θα πωληθεί σε συμβολική τιμή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Pooky: Δεν είμαι σίγουρος ότι η προσέγγισή σου είναι σωστή. Ένα τέτοιο μηχάνημα σήμερα θα ήταν overkill για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει (και ούτε πρόκειται νομίζω για το προσεχές μέλλον) κανένα παιχνίδι που να αξιοποιεί κάτι τόσο ισχυρό. Εν ολίγοις τα λεφτά σου θα πάνε χαμένα, γιατί απλά όταν θα βγουν κάποια παιχνίδια που θα αξιοποιούν το hardware σου η τιμή του θα έχει ήδη πέσει (πιθανότατα κάτω από το 50%). Ενώ σε τρία χρόνια θα είναι απαρχαιωμένο και ακόμα και οι φτηνές low end κάρτες γραφικών και CPUs της εποχής θα έχουν καλύτερη απόδοση. Θα σου έρθει φθηνότερα να πάρεις ένα mid range μηχάνημα (που έτσι και αλλιώς στην πραγματική απόδοση στα παιχνίδια θα είναι ίδιο με το τέρας που θες να φτιάξεις) και να κάνεις κάποια αναβάθμιση όποτε χρειαστεί.
 
Leon είπε:
@Pooky: Δεν είμαι σίγουρος ότι η προσέγγισή σου είναι σωστή. Ένα τέτοιο μηχάνημα σήμερα θα ήταν overkill για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει (και ούτε πρόκειται νομίζω για το προσεχές μέλλον) κανένα παιχνίδι που να αξιοποιεί κάτι τόσο ισχυρό. Εν ολίγοις τα λεφτά σου θα πάνε χαμένα, γιατί απλά όταν θα βγουν κάποια παιχνίδια που θα αξιοποιούν το hardware σου η τιμή του θα έχει ήδη πέσει (πιθανότατα κάτω από το 50%). Ενώ σε τρία χρόνια θα είναι απαρχαιωμένο και ακόμα και οι φτηνές low end κάρτες γραφικών και CPUs της εποχής θα έχουν καλύτερη απόδοση. Θα σου έρθει φθηνότερα να πάρεις ένα mid range μηχάνημα (που έτσι και αλλιώς στην πραγματική απόδοση στα παιχνίδια θα είναι ίδιο με το τέρας που θες να φτιάξεις) και να κάνεις κάποια αναβάθμιση όποτε χρειαστεί.
Είναι και αυτό μια προσέγγιση. Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά στα pcs μου αρέσει να είναι extreme. Όσο για το αν είναι χαμένα χρήματα, συμφωνώ, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα budget.

Εδώ που τα λέμε, ακόμα και αυτό το τερατάκι να φτιάξω, όσο και να λέω ότι θα κρατηθεί τρία χρόνια μάλλον στο 12άμηνο θα το έχω αλλάξει. Ήδη το quad σύστημά μου το έχω 10 μήνες και ψάχνω λόγους να το σουτάρω.

Όσο για τα παιχνίδια, σε ανάλυση full HD με full antialiazing, μάλλον και αυτό το τέρας σύντομα θα αρχίζει να δείχνει περιορισμούς.........
 
pooky(1) είπε:
Είναι και αυτό μια προσέγγιση. Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά στα pcs μου αρέσει να είναι extreme. Όσο για το αν είναι χαμένα χρήματα, συμφωνώ, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα budget.
Εδώ που τα λέμε, ακόμα και αυτό το τερατάκι να φτιάξω, όσο και να λέω ότι θα κρατηθεί τρία χρόνια μάλλον στο 12άμηνο θα το έχω αλλάξει. Ήδη το quad σύστημά μου το έχω 10 μήνες και ψάχνω λόγους να το σουτάρω.

Όσο για τα παιχνίδια, σε ανάλυση full HD με full antialiazing, μάλλον και αυτό το τέρας σύντομα θα αρχίζει να δείχνει περιορισμούς.........
Είναι αυτό που λένε "δάσκαλε που δίδασκες...". Και εγώ ακριβώς τα ίδια κάνω (μη σου πω και χειρότερα) :D . Αλλά αν είναι να συμβουλεύσω κάποιον φυσικά δεν του λέω να ακολουθήσει το παράδειγμά μου γιατί ξέρω ότι κάνω λάθος.

Νομίζω ότι τα 1000 Ευρώ που διατίθεται να ξοδέψει ο simonkey είναι υπέρ-αρκετά για ένα πολύ καλό rig που θα παίζει τα πάντα τέλεια (να μη σου πω ότι τη βγάζει και φθηνότερα).
 
Οντως, αυτες οι συμβουλες περι value for money δεν εχουν νοημα οταν εχεις δηλωσει οτι πας για high end μηχανημα. Ειναι σαν να σου λεει καποιος οτι θελει Ferrari και να του λες οτι δεν θα μπορει να την αξιοποιησει στους δρομους και οτι μπορει να κανει τη δουλεια του με ενα toyota πολυ πιο οικονομικα.

Παντως ξερω που θα ψαχνω πλεον για μεταχειρισμενα μηχανηματα εφοσον ο pooky τα σουταρει στο 12μηνο ;)
 
Kαλα, ολο αυτα λετε και βγαινει κανα Crysis ή κανα Lost Planet και σουρνεται το συμπαν. Τοσα χρονια το ιδιο πραγμα βιωνουμε κυριοι.

Αν παιζεις παιχνιδια, παρε ενα δυνατο PC τωρα. Αν περιμενεις να "ωριμασει" η τιμη/η αγορα/η βιομηχανια τοτε απλα θα "μπαγιατεψει" και θα κυνηγας.
 
Εχθές στο Πλαίσιο "ανέβηκαν" για λίγο οι έτοιμοι υπολογιστές με σύνθεση i5. Λέω για λίγο γιατί σε διάστημα μιας ώρας η κατηγορία είχε εξαφανιστεί.

Πρόλαβα και είδα τιμές με επεξεργαστή i5 750. Οι τιμές ήταν αρκετά καλές, αλλά μη ξεχνάμε ότι επρόκειτο για έτοιμες συνθέσεις του Πλαισίου, που σου φορτώνουν Vista με το έτσι θέλω, δεν αναφέρουν πουθενά μοντέλο μητρικής (συνήθως την πιο φτηνιάρικη βάζουν) και , φυσικά, ούτε λόγος για τροφοδοτικό (συνήθως τα αισχρά που έρχονται μαζί με τα κουτιά τους) .

Αναμένουμε την άρση του NDA λοιπόν, και θα σας ετοιμάσω σύνθεση.

Από ότι είδα μέχρι τώρα, οι i5 είναι μεν γρήγοροι, αλλά όποιος έχει ένα καλό Core 2 Duo, Quad ή AMD συστηματάκι, δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να αλλάξει τα πάντα. Η μόνη αλλαγή , γνώμη μου πάντα, είναι μια νέα κάρτα γραφικών αν πάει στα εφτάρια και θέλει DX-11.

Προσωπικά θα προβώ μόνο στην παραπάνω αλλαγή. Δεν αλλάζω επεξεργαστή αν δεν μεταβούμε στην 0.32 micron γενιά cpus και αν δεν βγουν mobos με USB 3.0 και SATA 3.

Όποιοι έχουν παλιά μονο-διπλοπύρηνα συστήματα με DDR I μνήμη και παλιές κάρτες γραφικών, αξίζει με το παραπάνω να περιμένουν λίγες μέρες για να πάρουν ότι πιο σύγχρονο από πλευράς επεξεργαστή θα έχει κυκλοφορήσει.
 
Εγω θελω να δω πως θα τα πανε και στο overclocking. Γιατι οι i5 ανεβαζουν κατα περιπτωση το ρολοι για να αποδιδουν καλυτερα. Δηλαδη ουσιαστικα κανουν μονοι τους overclocking και μας χρεωνουν γι αυτο ως "optimisation" και βελτιωμενες επιδοσεις.

Εχω τις αμφιβολιες μου για το ποσο θα μπορουμε να τους ανεβασουμε παραπανω.
 
Α, με overclocking δεν ασχολούμαι, προτιμώ να είμαι on the safe side. Άλλωστε αυτή τη στιγμή στα παιχνίδια το παιχνίδι κρίνει περισσότερο η κάρτα γραφικών.

Η 5870 θα είναι (φημολογείται, δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή FUD) διπλάσια σε ταχύτητα από την 4870. Προτιμώ να έχω μία τέτοια κάρτα γραφικών και τον i5 750 παρά μια 4870 ή 4850 με τον i7 920.

Θα δείξει σε λίγες μέρες πάντως!!!!!!
 
Κύριοι ξεκινήσαμε.

ΕΔΩ μια πρώτη γεύση τιμής i5 επεξεργαστή, μάλιστα του μοντέλου που θα κάνει πατάταγο......
 
Πάντως η Intel τα έχει μπερδέψει πολύ τα πράγματα με τους νέους επεξεργαστές της και πραγματικά δε καταλαβαίνω το γιατί!
 
οι i7 θελουν τις μνήμες τους σε τριπλέτες?
 
Οι νέοι i7 για το socket 1156 όχι.

Μάνο, δεν είναι μπλεγμένα τα πράγματα. Έχουμε ένα socket (1156) για όλους τους επεξεργαστές πια. i7, i5, i3 μπαίνουν και θα μπαίνουν σε αυτό. Το γράμμα του επεξεργαστή απλά σημαίνει την κατηγορία που απευθύνεται.

Βέβαια, όποιος έχει ένα καλό Core2 μηχανάκι, δεν νομίζω ότι είναι επιτακτική τόσο πολύ η μετάβαση. Θα αξίζει μετά ένα + χρόνο (σκέφτομαι για τα Χριστούγεννα 2010) , όπου θα έχουν βγει 6 και 8 core cpus στα 32 micron πια.

Οι νέες κάρτες γραφικών θα είναι και αυτές πανάκριβες στην αρχή. Αν δεν δω τι θα παίξει με drivers, ταχύτητα και price war μένω ως έχω.
 
Κι όμως Γιώργο,για σκέψου το λίγο:

Βγάζει πρόσφατα τους Core i7 socket 1366 η Intel και ουσιαστικά τους αχρηστεύει-καταργεί σε χρόνο ρεκόρ,βγάζει τώρα i3-i5-i7 σε socket 1156 και θα βγάλει αργότερα τον εξαπύρηνο i9 ξανά σε socket 1366 !!!

Ε,ήμαρτον !!!
 
Η AMD με τα AM2, AM2+, AM3 είναι χειρότερη.

Η Intel θα έχει socket 1156 για τα πάντα και 1366 για τους extreme επεξεργαστές των 900+ δολαρίων. Εύκολα πράγματα. H AMD με μπερδεύει και με τσαντίζει αφάνταστα αυτή τη εποχή.

BTW κυκλοφόρησαν πριν λίγο οι επεξεργαστές.

Προτείνω λοιπόν:

Κουτί: HAF 123 Coolermaster -------->125 Ευρώ.

PSU: Tagan 900W------------------->150 E.

Mobo: Ότι θέλετε ------------------->Από 99 ευρώ μέχρι 200. Μια Giagabyte με 120 ευρώ η δικιά μου πρόταση.

Επεξεργαστής: Intel i5 750 ----------> 190 ευρώ (παρά κάτι ψιλά) .

Μνήμη: 4 giga DDR III PCZ στα ------> 100 ευρώ. (Έχει και με 70 αλλά OCZ for me)

Δίσκος: 500 giga Seagate -----------> 45 ευρώ.

DVD-R: Whatever στα --------------> 20 ευρώ (παρά κάτι και πάλι)

VGA: Προτείνω nVidia 260 στα 150 ευρώ περίπου. Αν θέλετε να περιμένετε τις νέες κάρτες κάντε το, αλλά αν δεν έχω επίσημες τιμές και αποδόσεις δεν μπορώ να σας πω τίποτε. Γι'αυτό την βάζω χώρια. Αλλά κάτω από 300 ευρώ για αρχή δεν θα παίξει με τίποτε.

Η τελική τιμή βγαίνει κοντά στα 900 ευρώ και θα έχετε ένα σύστημα σύγχρονο κάργα αναβαθμίσιμο.

Αν θέλετε μπορείτε να επιλέξετε οικονομικότερο κουτί και τροφοδοτικό. Ακόμα και ένα με 60 ευρώ κουτάκι θα κάνει μια χαρά, όπως και ένα τροφοδοτικό των 90 ευρώ στα 600 watts.

Must:

Ότι και αν πάρετε έχετε υπόψην τα παρακάτω:

1). Τροφοδοτικό: Αγοράστε ότι καλύτερο για τα χρήματα που θέλετε να διαθέσετε. Όσο περισσότερη εγγύηση έχει, τόσο καλύτερο. Εδώ τα Coolermaster είναι κορυφή. 5 χρόνια εγγύηση και δεν μασάνε πουθενά. Αλλά δύσκολα θα τα βρείτε ετοιμοπαράδοτα, πέφτουν σαν τα κοράκια πάνω τους. Tagan, PC power & Cooling εξίσου καλά.

2). Mobo: Ότι θέλετε πάρτε. Όλες καλές είναι, αλλά μακριά από Assrock, σκάνε σαν μη πω κι εγώ τι. Ότι και να διαλέξετε να έχει solid japanese πυκνωτές.

3). VGA: Αν καίγεστε να πάρετε τώρα, να ξέρετε ότι σε λίγο βγαίνουν νέες DX11 λύσεις. Οπότε αν σκέφτεστε να περάσετε σε 7άρια μη δώσετε μια περιουσία τώρα.

4). Οθόνες: Βγήκαν ήδη οι πρώτες LED της LG με κόστος 349 ευρώ η Full HD 24''. Not bad at all!!!!!!!!!!!!!!

Ρωτήστε ότι θέλετε, εδώ είμαι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky, έχω μια μικρή ένσταση στο "πάρτε ό,τι θέλετε από mobo".

Θεωρώ πως, επειδή είναι το κομμάτι στο οποίο "στήνεται" όλος ο υπολογιστής, αξίζει να αγοραστεί μια μητρική πλούσια σε χαρακτηριστικά και αναγκαστικά και κάπως πιο ακριβή από το μέσο όρο.

Προσωπική άποψη βέβαια, απλά είναι ίσως το μόνο κομμάτι στο pc, που δεν θα έκανα "τσιγγουνιές" και υποχωρήσεις. ;)
 
Εξαρτάται τι εννοείς "πολλά χαρακτηριστικά" . Έχω δουλέψει πανάκριβα κομμάτια που ήταν μούφες ολκής, (φωτάκια, μπιχλιμπίδια, heat pipes της κακιάς ώρας και ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ) και μοντέλα των 70 ευρώ που ήταν διαμάντια.

Στην mobo εξετάζω τα παρακάτω:

1). Πυκνωτές. Αν δεν είναι solid και έχει τον παλαιό τύπο πυκνωτών την αποφεύγω σαν το διάολο το λιβάνι.

2). Χαρακτηριστικά. Να το βράσω αν έχει υποστήριξη SLI και για το license αυτό κάνει 180 ευρώ. Δεν βάζω ποτέ δύο κάρτες πάνω, παρά μία και εξαιρετικά δυνατή.

3). Μάρκα. Assrock και κάτι μέκαψες μακριά. Gigabyte, asus foxconn από την άλλη τις προτιμώ, αλλά κυρίως τα μοντέλα που έχουν 3 χρόνια εγγύηση. Έχω δουλέψει άπειρες mobos στα τόσα χρόνια, έχω δει και έχω δει.....

4). PCB. Τα τελευταία φρούτα έχουν 2oz copper pcbs, δηλ. δύο στρώσεις χαλκού για καλύτερη ποιότητα επικοινωνίας με τα περιφερειακά. Αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό must πια για μένα.

5). BIOS. Μόνο μοντέλα με dual bios. Διπλό ολοκληρωμένο δηλαδή, σε περίπτωση καταστροφής του πρώτου να μην μείνεις με το mobo στο ντουλάπι.

Ακριβότερο mobo δεν σημαίνει κατ'ανάγκη και καλύτερο. Οι μούφες μπορεί να είναι πανάκριβες.

Βέβαια δεν κάνω overclocking.
 
Agreed, απλά ήθελα να τονίσω την τελευταία πρόταση από αυτά που γράφω... ;)

Εγώ είπε:
Προσωπική άποψη βέβαια, απλά είναι ίσως το μόνο κομμάτι στο pc, που δεν θα έκανα "τσιγγουνιές" και υποχωρήσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα