12 πράγματα που ίσως δεν ξέρετε για την Coca Cola

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.883
1. Είναι η πιο αναγνωρισιμη λεξη στον κόσμο μετα τη λεξη «OK».

2. Εφευρεθηκε απο τον John Pemberton αρχικα για τη θεραπεια των πονοκεφαλων και το αυθεντικο αντιγραφο της συνταγης βρισκεται ασφαλισμενο στην τραπεζα «SunTrust Bank» στην Ατλαντα απο το 1919.

3. Σε πολλες πολιτειες των ΗΠΑ οι αστυνομικοι εχουν στο περιπολικο δυο γαλονια Coca Cola για να καθαριζουν τα αιματα απο τους δρομους μετα απο ενα δυστυχημα.

4. Η παραγωγη της Coca Cola ειναι ιση με τη παραγωγη νερου στους Καταρρακτες του Νιαγαρα, δηλαδη περιπου 1,5 εκατ. λιτρα ανα δευτερολεπτο.

5. Σερβιρεται και ζεστη (όπως ο καφές) σε διαφορες χωρες του κοσμου.

6. Περιειχε κοκαινη μεχρι το 1905, η οποια χρεισιμοποιοταν νομιμα εκεινη την εποχη (τέλη 19ου-αρχές 20ου αι.) ως αναλγητικο φαρμακο, αφου η πρωτη χρήση της Coca Cola ηταν φαρμακευτικη. Στις αρχες του 20ου αι. η κοκαινη αντικατασταθηκε απο την καφεινη.

7.Στην βουλγαρια πολυ κατοικη αντι για νερο οταν χτυπανε τον φραπε χρησιμοποιουνε coca cola.

8. Αποτελει αριστο καταπραϋντικο στα τσιμπηματων μεδουσων.

9. Περισσοτερες απο 15.000 Coca Cola, ολων των τυπων, καταναλωνονται σε ολον τον κοσμο καθε δευτερολεπτο.

10. Λιγη Coca Cola στο μαγειρεμα του χοιρινου, κανει το κρεας τρυφερο και ζουμερο.

11. Για να αφαιρεσετε λεκεδες γρασου από καποιο ρουχο, προσθεστε μια Coca Cola στο πλυντηριο μαζι με το απορρυπαντικο και καντε μια κανονική πλυση. Οι λεκεδες θα εξαφανιστουν.

12. Για να μεταφερθει το κυριο συμπυκνωμενο διαλυμα της Coca Cola πρεπει το φορτηγο να φερει το σημα «Hazardous Material», που σημαινει «Υλικο Υψηλου Κινδυνου».
 
...Επισης,υπαρχει η φημη οτι, ο Αγιος Βασιλης με την κοκκινη στολη - που ολοι ξερουμε ειναι εφευρεση της Coca-cola...
 
μερικα απο αυτα ειναι πιθανοτατα αστικοι μυθοι. Το snopes εχει αρκετα entries για coke lore

Συγκεκριμενα για τους αστυνομικους και το φορτηγο, αναφερονται εδω

http://www.snopes.com/cokelore/acid.asp
 
Stratulator είπε:
...Επισης,υπαρχει η φημη οτι, ο Αγιος Βασιλης με την κοκκινη στολη - που ολοι ξερουμε ειναι εφευρεση της Coca-cola...
Ακριβως ετσι ειναι φιλε stratulator.Eγω το εχω διαβασει καπου σε μια συνεντευξη καποιου που εργαζοταν τοτε στην coca cola αλλα εχω φαει τον τοπο να την ξαναβρω αλλα δεν μπορεσα.Ελεγε οτι εψαχναν κατι ωστε να κανουν την coca cola ακομα πιο γνωστη και σκεφτηκαν να το συνδιασουν με τον αγαπημενο αγιο των παιδιων ωστε να ειναι πιο εμπορικο.Αυτη την δουλεια την ανεθεσαν σε εναν πολυ καλο ζωγραφο/σκιτσογραφο και αυτος ειχε σπασει το κεφαλι του να σκεφτη ενα σχεδιο αλλα δεν μπορουσε.Εντωμεταξυ αυτος γουσταρε και το ποτο ηταν και στρουμπουλος και μια μερα που ηταν σουρωμενος με κοκινα μαγουλα και μυτη ειδε τον εαυτο του στον καθρεφτη και αποφασισε οτι ετσι θα ζωγραφιζε τον αγιο βασιλη.Λενε οτι η φατσα του αγιου οπως τον ξερουμε χοντρουλη με κοκινα μαγουλα,μυτη και γενεια ειναι η φατσα του σκιτσογραφου.Τωρα αν ειναι αληθεια η ψεματα μονο οι ανθρωποι της coca cola το ξερουν.
 
metalcandyman είπε:
12. Για να μεταφερθει το κυριο συμπυκνωμενο διαλυμα της Coca Cola πρεπει το φορτηγο να φερει το σημα «Hazardous Material», που σημαινει «Υλικο Υψηλου Κινδυνου».

looool

Φαίνεται πως η ευρωπαϊκή επιτροπή για την ADR ξέχασε να τη συμπεριλάβει στη λίστα της με τη νέα αναθεώρηση.

Ευτυχώς που οι οδηγοί και οι εταιρείες είναι πιο... μπροστά ;)
 
Είχα την αίσθηση, οτι στην αρχή, ήταν φάρμακο για το στομάχι και όχι για τους πονοκεφαλους...
 
Επισης η κοκα κολα εφευρεθηκε πιο πριν απο το ουζο, το οποιο εφευρεθηκε μολις στις αρχες του 20ου αιωνα :)

Παρολαυτα το ουζο το εχουμε συνδυασει με παραδοση ενω η κοκα κολα ειναι συνδυασμενη με νεολαία!

Οσον αφορα τον Αγιο Βασιλη ειναι λαθος οτι ειναι εφευρεση της κοκα κολα. Σιγουρα υπηρχε πριν τις διαφημισεις της κοκα κολα, αλλα απο οσο ξερω οι συγκεκριμενες διαφημισεις διεδωσαν τη σημερινη μορφη. Για το αν οι διαφημισεις του εδωσαν το κοκκινο χρωμα μπορει να ισχυει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο πόστ μόνο τα 2 και 6 ήξερα εύγε.Μήπως έχεις υπόψη πως η pepsi καταφερε να φτιάξει πανομοιοτυπο αναψυκτικό με την coca cola και να καταφέρνει να την ανταγωνίζεται?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
misha είπε:
Πολύ ωραίο πόστ μόνο τα 2 και 6 ήξερα εύγε.Μήπως έχεις υπόψη πως η pepsi καταφερε να φτιάξει πανομοιοτυπο αναψυκτικό με την coca cola και να καταφέρνει να την ανταγωνίζεται?
Kαι η pepsi cola ξεκινησε με τον ιδιο τροπο οπως η coca cola.Eνας φαρμακοποιος στην north carolina το 1898 o caleb Bradham επειδη εκεινη την χρονια το καλοκαιρι ηταν πολυ ζεστο πειραματιζοταν με διαφορα σιροπια και αλλα συστατικα ωστε να φτιαξει ενα αναψυκτικο που θα το δηνει στους πελατες του να δροσιζονται.Μολις καταλαβε την επυτηχια του αρχισε να το πουλαει και το 1902 επισημοποιησε την πατεντα για την pepsi και σε ενα δωματιο πισω απο το φαρμακειο αρχισε να την παρασκευαζει.Αυτη ηταν η αρχη της δημηουργιας της pepsi και εφτασε να εχει την επυτηχια που εχει σημερα.
Και αφου αναφεραμε και την Pepsi δειτε και αυτη την φανταστικη διαφημηση που εξοργισε τους ανθρωπους της coca cola:D:D:D:D

http://www.youtube.com/watch?v=wAP2yVsgI6c
 
Η στολη του Αγιου Βασιλη ηταν αρχικα πρασινη. H Coca Cola την εκανε κοκκινη για να ταιριαζει με το χρωμα της και να παραπεμπει σ' αυτην.

greensanta.jpg
 
Και μια διαφήμιση της Κόκα Κόλα από το 1890.

attachment.php
 
2 ακόμη στοιχεία για την coca cola:

1)Υπερβολική κατανάλωση μπορεί να επιφέρει μεγάλες πέτρες στα νεφρά. Το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία (δεν την έπαθα εγώ, κάποιος γνωστός μου).

2) Έχει πολύ χαμηλό pH περίπου 2,4 η κλασσική. Αξίζει να ρίξει κάποιος μια ματιά σε μια από τις σχετικές συζητήσεις.
 
αυτες οι δηλωσεις οτι η coca cola καθαριζει την τουαλετα η λιωνει το κρεας εχουν αποδειχθει ποτε??δεν τις πιστεψα ποτε μου ειλικρινα εγω θα επρεπε να εχω λιωσει ολοκληρος αν ισχυαν πιστευω οτι περισοτερο κακο σου κανει η βοτκα και το ουισκυ παρα η coca cola
 
Μπορεις να το δοκιμασεις ο ιδιος αν εχεις ορεξη. Σιγουρα υπαρχουν τετοια πειραματα στο youtube. Επισης οι περιφημοι Mythbusters εχουν κατι κατι παρομοια.
 
Εμένα πάλι με παρηγόρησε αυτό που διάβασα για τις μέδουσες αν όντως ισχύει. Την προτιμώ από το να βάλω αμμωνία ή αυτά (χμ) που περιέχουν αμμωνία πάνω στο τσίμπημα.

EDIT & ολίγον OFFTOPIC: Με μικρή επιφύλαξη παραθέτω αυτό το λινκ το οποίο αναφέρει ότι η εταιρεία white rock φέρει την ευθύνη για τη μορφή του Αγιου Βασίλη. Υπάρχει διαφήμιση του "κόκκινου" Αγιου στο περιοδικό Life το Δεκέμβριο του 1923. Ας την βάλω και εδώ για όσους βαριούνται να κάνουν κλικ και να διαβάσουν

life121223web.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
caprice είπε:
Εμένα πάλι με παρηγόρησε αυτό που διάβασα για τις μέδουσες αν όντως ισχύει. Την προτιμώ από το να βάλω αμμωνία ή αυτά (χμ) που περιέχουν αμμωνία πάνω στο τσίμπημα.


Η αμμωνία θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στην περίπτωση όπου το δηλητήριο της μέδουσας είναι όξινο (όπως στην περίπτωση της μέλισσας), νομίζω όμως πως τέτοια οξύτητα έχουν μόνο οι πορτογαλικές.

Συνεπώς ένα όξινο διάλυμα είναι προτιμότερο για να εξουδετερώσει (μερικώς) το δηλητήριο. Προτιμάται το ξύδι (οξικό οξύ). Και ιδιαίτερα το άσπρο.

Εναλλακτικά και το φωσφορικό οξύ της coca cola προσωρινά θα δώσει κάποια ανακούφιση :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ARETARA είπε:
2 ακόμη στοιχεία για την coca cola:
1)Υπερβολική κατανάλωση μπορεί να επιφέρει μεγάλες πέτρες στα νεφρά. Το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία (δεν την έπαθα εγώ, κάποιος γνωστός μου).
Το βεβαιώνω και εγώ, μετά από προσωπική πολύ - πολύ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ άσχημη εμπειρία...

Φυσικά ισχύει και εδώ το "Η χρήση δεν κάνει κακό... Η κατάχρηση κάνει" (όπως σε όλα)...
 
Πράγματι στην Βουλγαρία πολλοί "χτυπάνε" το φραπέ με Coca Cola.... σκέτη αηδία !!!
 
Καλά, αυτή η διαφήμιση με το παιδάκι είναι ιδιοφυής!

Εγώ μια απορία έχω: ακούω από πολλούς ότι ξεχωρίζουν την pepsi, την coca-cola, την light, zero, κλπ κλπ. Εμένα μου φαίνονται όλες ίδιες. Απλώς δεν πίνω πολύ;
 
Πίσω
Μπλουζα