25 Χρονια Amiga!!

Χρόνια Πολλά Amigara !

cake1.jpg
 
ειμουν 10 χρονων ετσι.....

πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

ειμαι ΤΟΣΟ μεγαλος...

χαχαχα

χρονια πολλα ΑΜΙGARAAA
 
Δεν ξερω αν αναφερθηκε αλλα υπαρχει ενα site που παρουσιαζει τα διαφορα events εν οψει των 25 ετων

Μην ξεχναμε και το απιθανο κλασικο thread στο GAF στο οποιο βλεπω posts απο γνωριμες GRM φατσες

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ AMIGARA

 
KINGLUCAS είπε:
ειμουν 10 χρονων ετσι.....
πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

ειμαι ΤΟΣΟ μεγαλος...

χαχαχα

χρονια πολλα ΑΜΙGARAAA
Ήσουν 10;;;;

Όταν πήρα την Amiga μέτραγα ήδη 6 χρόνια gaming στη πλάτη μου. Σήμερα μετράω 26. Τότε ήμουν 21!!!!!!!!

Η μέρα που θα σταματήσω να πάιζω είναι η μέρα που θα πεθάνω.

(Μπα.... στη Κόλαση που θα πάω θα παίζω Diablo με τον όξαποδώ!!!!!! )
 
Χρόνια σου πολλά σύντροφε των παιδικών μου χρόνων. :)
 
pooky(1) είπε:
Ήσουν 10;;;;
Όταν πήρα την Amiga μέτραγα ήδη 6 χρόνια gaming στη πλάτη μου. Σήμερα μετράω 26. Τότε ήμουν 21!!!!!!!!

Η μέρα που θα σταματήσω να πάιζω είναι η μέρα που θα πεθάνω.

(Μπα.... στη Κόλαση που θα πάω θα παίζω Diablo με τον όξαποδώ!!!!!! )

οταν πηρα τιν αμιγκα ειμουν 11-13 δεν θυμαμαι, ειχα ειδι ξεκινισει με PC ICL 8086 4.77mhz 256k RAM , Strip poker kai Test drive + Larry laffer ..

τωρα ειμαι 35αρις....

πως περασαν τα χρονια ρε παιδια?

αργησα να την παρω λιγο..ειμουν pckias απο τοτε λολ
 
KINGLUCAS είπε:
αργησα να την παρω λιγο..ειμουν pckias απο τοτε λολ
Κανείς δεν είναι τέλειος!

Τουλάχιστον είχες μερικά καλά χρόνια με την Amiga :)
 
Shock είπε:
Κανείς δεν είναι τέλειος!Τουλάχιστον είχες μερικά καλά χρόνια με την Amiga :)

κοιτα σιγουρα την πηρα μετα το 91' , την ειχα αρκετα χρονια.

την ειχα μαζι με τα PC - την κουκλαρα μου

!!

πριν απο το 1990 ειμουν Νοτια Αφρικη γιαυτο θυμαμαι ποτε την πηρα.

αλλα την ειχαν ολα τα ξαδερφια μου, και πηγαινα καθε μερα εκει. απο το πρωι μεχρι το βραδυ οταν ελειπαν ολοι και προσεχα τα μικρα τα ξαδερφακια και επαιζα!!!

ΧΑΜΟΣ σου λεω , την ειχα και συνδεση και σε μεγαλα hi-fi stereo ηχεια...
 
KINGLUCAS είπε:
οταν πηρα τιν αμιγκα ειμουν 11-13 δεν θυμαμαι, ειχα ειδι ξεκινισει με PC ICL 8086 4.77mhz 256k RAM , Strip poker kai Test drive + Larry laffer ..
RESPECT 2 the maximum for you, sir!!!!!!!!!! :cool: :cool:
 
Απόθεωσε και μενα που το 1985 και σε ηλικία 10 ετών έπαιξα animated strip poker!

Η κασέτα άνηκε στον αδερφό μου που πήγαινε γυμνάσιο! ;)

Ακόμα θυμάμαι που όταν ξεβράκωσα την mindy (κάπως έτσι την έλεγαν) το φύλλο με το κεφάλι γλόμπου έσπασε!!! :)

edit: Αυτο ήταν http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0000206
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί να μην είχε ποτέ μου Amiga, αλλά πολλές από τις gaming αναμνήσεις μου έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο μηχάνημα...

Anyway, τα ξαναέγραψα πριν λίγες ώρες και σε άλλο forum, οπότε απλώς τα παραθέτω...

Δεν είχα ποτέ Amiga, αλλά έχω ξοδέψει πάααρα πολλά καλοκαιρινά μεσημέρια στο εν λόγω μηχάνημα...
Είχε ένας φίλος μου, ο Αντρέας, στο Κόκκινο Λιμανάκι (δίπλα στη Ραφήνα) εκεί που είχε ένα εξοχικό ο θείος μου και παραθερίζαμε κάθε καλοκαίρι. Συνήθως λοιπόν, μετά το παραδοσιακό πρωινό μπάνιο και το μεσημεριανό φαΐ, ακολουθούσε τρίωρη υποχρεωτική σιέστα μέχρι να περάσουν οι "ώρες κοινής ησυχίας" και να βγούμε έξω να παίξουμε με τους φίλους μας, η οποία ήταν το μεγαλύτερο μαρτύριο που μπορούσες να υποβάλλεις εμένα, την αδερφή μου και τις ξαδέρφες μου (συνήθως τη βγάζαμε ακίνητοι/αμίλητοι διαβάζοντας βιβλία και περιοδικά, δεν είχα δυστυχώς φορητές κονσόλες τότε)... Αν τα κατάφερνα λοιπόν, τους έπειθα κάποιες μέρες να μου επιτρέψουν να πάω στο σπίτι του Αντρέα, όπου λιώναμε μέχρι το απόγευμα στην Amiga του.

Συνήθως κάθε καλοκαίρι ήταν αφιερωμένο σε ένα αθλητικό παιχνίδι: Sensible World of Soccer, TV Sports Basketball, Goal! κ.λπ. Θυμάμαι μάλιστα πως σε όλα είχαμε τη μανία να φτιάχνουμε ελληνικά πρωταθλήματα και όχι μόνο της πρώτης κατηγορίας. Κι εντάξει στο SWOS, τις είχε τις ομάδες και αλλάζαμε απλώς τις συνθέσεις. Στο Goal! αν θυμάμαι καλά, είχαμε φτιάξει μέχρι και τους 2 ομίλους της Γ' Εθνικής! Και μιλάμε πως επειδή ήμασταν σε ενεργή περίοδο μεταγραφών, ΚΑΘΕ μεσημέρι, "έπρεπε" να παίρνουμε τις αθλητικές εφημερίδες (δεν υπήρχε ίντερνετ, τότε) και να ψάχνουμε στα νέα της Γ'Εθνικής για να μην μας ξεφύγει το παραμικρό (λες και θα έβλεπε το "mod" και κανείς άλλος εκτός από εμάς τους δυο και 1-2 άλλους φίλους μας)

Βέβαια, δεν περιοριζόμασταν μόνο στα αθλητικά παιχνίδια, αλλά από τη στιγμή που ήμασταν δυο, τα προτιμούσαμε ώστε να μην παίζει ένας και να κάθεται να βλέπει ο άλλος. Από τα μη αθλητικά πάντως, αυτό που μου έχει μείνει περισσότερο από όλα, είναι το πρώτο adventure που "έπαιξα" ποτέ μου, το Simon the Sorcerer: Ο Αντρέας έπαιζε κι εγώ του διάβαζα το walkthrough... :p
 
25 χρονάκια και ακόμα είναι το Νο1 εργαλείο ever. Οnly Amiga Makes it Possible....

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Only Amiga makes it possible!

Οι αναμνήσεις.......................

η αγάπη...............................

η λατρεία..............................
 
Με λιγα λογια (οχι δικα μου)...

I still remember the shock and awe when I did a small assembly piece, trying to play some sound. I ran the program, music started playing and I was back in the assembler tool - ready to continue my coding. The surprise was that the sound was still playing! That was my first experience in true hardware based multitasking
 
spyros_s είπε:
Απόθεωσε και μενα που το 1985 και σε ηλικία 10 ετών έπαιξα animated strip poker!Η κασέτα άνηκε στον αδερφό μου που πήγαινε γυμνάσιο! ;)

Ακόμα θυμάμαι που όταν ξεβράκωσα την mindy (κάπως έτσι την έλεγαν) το φύλλο με το κεφάλι γλόμπου έσπασε!!! :)

edit: Αυτο ήταν http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0000206
Το επαιζα στον 6128 αυτό!!!!

θυμάμαι που κοίταζα τον κώδικα (σε BASIC) για να βρώ πως να την γδυσω κατευθείαν...

...τελικά ήταν ενα GOSUB...
 
Πίσω
Μπλουζα