360 - Νέες κυκλοφοριες με δυο λόγια

Wally είπε:
Οντως! Τεχνικα μπορει να μην λεει πολλα αλλα παρολο που δεν γουσταρω τα Δυτικα RPG, με τραβηξε πολυ η ατμοσφαιρα και το μυστηριο που βγαζει ο συγκεκριμενος τιτλος. Αν ετρεχε σε καμια σοβαροτερη μηχανη (πχ Oblivion) θα εκανε μεγαλη αισθηση. Μου φαινεται οι τυποι απο πισω του ειναι αυτοι που εφτιαξαν τo Gothic...
Αν δεν κάνω λάθος είναι οι ίδιοι ναι...

Βασικά είναι ολόιδιο με το gothic αλλά στην περίπτωση του δεν είναι μειονέκτημα!Το gothic είναι πολύ πετυχημένη συνταγή...αρα το risen που είναι βελτιωμένο στο 'σύστημα' του είναι άψογο!
 
Αν ετρεχε σε καμια σοβαροτερη μηχανη (πχ Oblivion) θα εκανε μεγαλη αισθηση. Μου φαινεται οι τυποι απο πισω του ειναι αυτοι που εφτιαξαν τo Gothic...
Μη το ψάχνεις. Και τα δύο games, είναι μεγάλο κόλλημα. :thumbup: . Η ίδια εταιρεία που ανέπτυξε τα Gothic, είναι. (Piranha Bytes).
 
Operation Flashpoint Dragon Rising

Η μηχανη κανει μπαμ οτι ειναι αυτη που χρησιμοποιουν οι Codemasters για τα racing games τους και κληρονομει και αυτη την μουνταδα-θολουρα που ενω στα αυτοκινητα προσθετει στην αισθηση της ταχυτητας, εδω κανει τα πραγματα πιο δυσδιακριτα. Ωραια ιδεα...πολεμος, ομαδα, αποστολες, με μια σφαιρα συνηθως πας θυμαρακια, τεραστιο τεραιν ΑΛΛΑ ΦΡΙΚΤΟ συστημα ενεργειων-οδηγιων-επιλογης οπλων κτλ. Με ξενερωσε αφανταστα. Θεωρω το GUI πιο δυσκολο απο το παιχνιδι :)

FIFA10

Τους πηρε χρονια αλλα φετος εσβησαν το PES. Εξαιρετικη υλοποιηση του δεξιου μοχλου, αποδραση απο τις παραδοσιακες 8 κατευθυνσεις κινησης, αληθοφανεστατη φυσικη στη μπαλα. Γενικα αψογο ακομα και για ατομα σαν εμενα που δεν ασχολουνται πολυ με τα φρεσκα ποδοσφαιρακια. Αξιος απογονος του θρυλικου FIFA98. Το παραξενο ειναι οτι η εκδοση για PC εχει τα χαλια της.

Brutal Legends

Αυτο και αν το περιμεναμε καιρο. Να πω εξ αρχης οτι δεν συγκρινεται με το πολυ ανωτερο αλλα και απιστευτα αδικημενο Psychonauts. Το συστημα εντολων το βρηκα δυσχρηστο (πχ στο Overlord εχει γινει πολυ καλυτερη δουλεια), τεχνικα δεν πεταει και το χιουμορ θα μπορουσε να ειναι πιο εμπνευσμενο. Παρολα αυτα ειναι απο τα ελαχιστα παιχνιδια που καταφερνουν και δημιουργησουν εναν πιστευτο χαρακτηρα με τον οποιο ταυτιζεσαι - πραγμα συνηθες παλια - σπανιο τωρα, εχει τρελο ανοξειδωτο soundtrack, φοβερη παρουσιαση, εξυπνους διαλογους, RTS στοιχεια, metal heroes και σφαξιμο. Respect mr Schafer! :bow:

NBA 2K10

Ολα καλα, ολα ομορφα αλλα σπαει! Δεν επιτρεπεται σε basketball game. Λενε οτι θα βγει patch. Οταν βγει θα ξανασχοληθω.

MagnaCarta II

Υπεροχα unreal-engine γραφικα με ευφανταστη σχεδιαση ηρωων και ομορφα τοπια. Μια μιξη real time και turn based μαχης που μου αφησε ωραιες εντυπωσεις. Ασχοληθηκε κανεις σε βαθος?
 
Για το dragon origins (καπως ετσι) που ειναι Baldurs gate clone θελω να μαθω πραγματακια.

Δεν μπορω να περιμενω το Diablo III και στο τσακ ειμαι να το τσιμπησω. :flower:
 
Πω πω αυτα ειναι,παω για μελετη ,διαβασα οτι ειδικα και μονο για το pc θα εχει top down view Που να ομοιαζει με το Baldur's Gate.

Φυσικα και οποιος το εχει παιξει να γραψει 2 λογακια . ;)
 
Πράγματι το παιχνιδάκι φαίνεται απίθανο!!!!!!!!
 
Wally είπε:
FIFA10

Τους πηρε χρονια αλλα φετος εσβησαν το PES....Το παραξενο ειναι οτι η εκδοση για PC εχει τα χαλια της...
Σωστά.Στο PC συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο,το PES 2010 προσωπικά μου φαίνεται απίθανο.. :)
 
Είδα λίγο και το Borderlands. Δεδομένου ότι δεν είμαι φανατικός των RPGs (μας πήραν τα γεράματα, πάει ο ελεύθερος χρόνος κτλ) φαίνεται πολύ καλό. Απλό gameplay που σε βάζει σιγά-σιγά σε πιο πολύπλοκα στοιχεία και σενάρια, και γραφικά που καθόταν η κοπέλα μου και τα χάζευε ενώ έπαιζα (ελαφρώς cell-shaded νομίζω)...
 
Λογω μετακομισης ειχα να πιασω joypad κανα 3αρι εβδομαδες!! Χτες το βραδυ του εδωσα και καταλαβε.

Τα χθεσινοβραδυνα συνοπτικα πορισματα.

Call of Duty MW2

Οι τυπαδες εκαναν το αναμενομενο. Ανεβασαν κι αλλο το πηχυ στο τεχνικο κομματι (και να φανταστει καποιος οτι η μηχανη εχει ακομα καμποσο κωδικα απο την IdTech3!), ανεβασαν λιγο τη δυσκολια (ελαφρως πιο εξυπνοι και οι αντιπαλοι?), μικρυναν ελαφρως το campaign (πιεση χρονου για κυκλοφορια το Νοεμβρη) και διατηρησαν ολα τα καλα του online βελτιωνοντας το παραλληλα. Τρελη παιχνιδαρα και δεν ειναι τυχαιο που πουλαει με τις καροτσες (η πιστα μετα το αεροδρομιο ειναι απαραδεκτη και σε ξενερωνει - επρεπε να μην την βαλουν τοσο αρχη στο παιχνιδι).

Bayonetta

Δεν ξερω αν το λεω λογω του ενθουσιασμου μου, αλλα ειναι η πρωτη φορα μετα το Orta που ενα παιχνιδι της Sega που προκαλει δεος. Το αριστουργημα του Kamiya μπορει να σταθει επαξια διπλα στο Resident Evil 2 ως οι κορυφαιες δημιουργιες του. Φοβερα γραφικα, τρελη ατμοσφαιαρα/σεναριο, εκπληκτικη μουσικη (5 CD και με διασκευες παλιων κομματιων της Sega απο Outrun, AfterBurner κτλ), φρενηρη φρενηρη φρενηρη δραση, ασυληπτα combo και χαρακτηρα που λειπει απο τα περισοτερα νεα παιχνιδια.

Σαρωσε στον ειδικο τυπο (40/40 στο Famitsu, το ενδεκατο 10αρι στην ιστορια του Edge). Σφαλιαρα σε οσους πιστεψαν οτι το Ιαπωνικο ταλεντο πεθανε. Θα δανειστω μια φραση απο το EDGE:

"a beautiful and graceful fighting game that lets imagination loose, and winks before slapping Dante, Kratos and every other hero back to the drawing board...".
Κυριοι εχουμε το third person action τιτλο της χρονιας. Μπραβο SEGA!

Mushihime-sama Futari

Δεν χρειαζονται και πολλες κουβεντες. Bullet hell shooter απο την Cave. Αριστουργημα που (προς τιμην της) επελεξε να κυκλοφορησει Region-free ωστε να εχουμε ολοι την χαρα να απολαυσουμε. AAA

Συνεχεια μεσα στη βδομαδα...
 
Darksiders

Μεγαλη εκπληξη! Εχει δανειστει ιδεες απο απειρα παιχνιδια αλλα τουλαχιστον παρουσιαζει ενα αξιοπρεπες δεμενο αποτελεσμα. Ομορφο, με πολυ εξερευνηση, εξυπνους γριφους, τρελες μαχες, πλουσιο οπλοστασιο και εξελιξη. Βαλε και οτι παιζεις τον πρωτο Καβαλαρη της Αποκαλυψης και εχεις ενα εξαιρετικο action RPG...(βαλτε το patch διοτι διορθωνει το εκνευριστικο tearing bug στο 360)

Tekken 6

Παντα θεωουσα αυτο το franchise υπερεκτιμημενο. Μιας και ηρθε πλεον και απο τα "δικα μου" λημερια του εριξα ενα βλεφαρο. Τιποτα δεν με ενθουσιασε. Μα τιποτα. Φτωχα και clumsy animations των χαρακτηρων, lastgen περιβαλλοντα, ενα βασανιστικα βαρετο story mode..

Mass Effect 2

Δεν υπαρχουν λογια. Καθηλωτικο. Απιστευτο τεχνικα (τα κοψιματα και το αργο φορτωμα των υφων που παρατηρηθηκε στο πρωτο ειναι παρελθον) , γραφικα γεια σου, εκπληκτικος σχεδιασμος χαρακτηρων-περιβαλλοντος, μουσικαρα, σκηνοθεσια που δειχνει το μελλο του VG, φοβερο στορυ και ελαφρως πιο action χωρις να χανει επ ουδενι τα RPG στοιχεια του - το τελειο balance - αποτελει αλλο ενα κοσμημα στο στεμμα της Bioware. Eχουμε απο πολυ νωρις υποψηφιο για GOTY 2010. Δεν μπορω να βρω ουτε ενα λογο να μην ασχοληθει καποιος μαζι του...κολλημα

Assassins Creed 2

Γιατι εμενα συνεχιζει να μην μου αρεσει? Τι εχω γιατρε μου?

Πιο ενδιαφερον απο το βαρετο προηγουμενο, τεχνικα κανονι αλλα δεν μου αρεσει πως υλοποιει τα mechanics των ακροβατικων, πολλα βαρετα cutscenes, combos που δεν ειναι ευκολα να θυμασσαι, πολυ πιο ευκολο (αλλα παρολα αυτα καλυτερο σε ολα τα σημεια) απο το προηγουμενο μπλα μπλα μπλα

Avatar

Αν εχεις 3D-TV δωστου μια ευκαιρια. Αν οχι...fleeeeeeeeeeee
 
Για Mass Effect II και Darkriders μπορώ να επιβεβαιώσω από πρώτο χέρι τα λεγόμενα του φίλου Πάνου.

Μετά το Bayonetta, το Darkriders αποτελεί απρόσμενη έκπληξη για την κονσόλα. Βέβαια, έχω την αίσθηση ότι δεν έχει προωθηθεί όσο του αξίζει.

To ME II είναι καλύτερο σε pc, και όχι γομαροpc.

Assasins Creed και λοιπά ποτέ δεν μου άρεσαν....
 
Wally είπε:
Assassins Creed 2

τεχνικα κανονι αλλα δεν μου αρεσει πως υλοποιει τα mechanics των ακροβατικων,
Το'παιξα λιγο προχτες σε καποιο 360 και έχω ακριβώς την ίδια άποψη. :(
 
Wally είπε:
Tekken 6

Παντα θεωουσα αυτο το franchise υπερεκτιμημενο. Μιας και ηρθε πλεον και απο τα "δικα μου" λημερια του εριξα ενα βλεφαρο. Τιποτα δεν με ενθουσιασε. Μα τιποτα. Φτωχα και clumsy animations των χαρακτηρων, lastgen περιβαλλοντα, ενα βασανιστικα βαρετο story mode..

Mass Effect 2

Δεν υπαρχουν λογια. Καθηλωτικο. Απιστευτο τεχνικα (τα κοψιματα και το αργο φορτωμα των υφων που παρατηρηθηκε στο πρωτο ειναι παρελθον) , γραφικα γεια σου, εκπληκτικος σχεδιασμος χαρακτηρων-περιβαλλοντος, μουσικαρα, σκηνοθεσια που δειχνει το μελλο του VG, φοβερο στορυ και ελαφρως πιο action χωρις να χανει επ ουδενι τα RPG στοιχεια του - το τελειο balance - αποτελει αλλο ενα κοσμημα στο στεμμα της Bioware. Eχουμε απο πολυ νωρις υποψηφιο για GOTY 2010. Δεν μπορω να βρω ουτε ενα λογο να μην ασχοληθει καποιος μαζι του...κολλημα
Για το ΤΕΚΚΕΝ 6 μια απο τα ιδια , μου αρεσε περισσοτερο το ΤΕΚΚΕΝ 5 στο PS2

οσο για το Mass Effect 2 δεν εχω λογια φοβερα γραφικα,απιστευτο σεναριο, το παιχνιδι ειναι κορυφη αλλα εκαναν ενα μεγαλο λαθος για μενα που εβγαλαν το exploration κομματι του παιχνιδιου στους πλανητες με το ΜΑΚΟ,εμενα με χαλασε που στην θεση του απλα εβαλαν cut scene ενος διαστημοπλοιου να απογειωνετε και να προσγειωνετε,ξενερωμα :(

me-m35-mako.jpg
 
εβγαλαν το exploration κομματι του παιχνιδιου στους πλανητες με το ΜΑΚΟ,εμενα με χαλασε που στην θεση του απλα εβαλαν cut scene ενος διαστημοπλοιου να απογειωνετε και να προσγειωνετε,ξενερωμα
Γιατί θα το πασσάρουν αργότερα σαν DLC. :(
 
Tekken 6Παντα θεωουσα αυτο το franchise υπερεκτιμημενο. Μιας και ηρθε πλεον και απο τα "δικα μου" λημερια του εριξα ενα βλεφαρο. Τιποτα δεν με ενθουσιασε. Μα τιποτα. Φτωχα και clumsy animations των χαρακτηρων, lastgen περιβαλλοντα, ενα βασανιστικα βαρετο story mode..
Όλοι οι τίτλοι της σειράς, με ημερομηνία έκδοσης και κονσόλας

  • Tekken - Arcade (1994), PlayStation (1995)
  • Tekken 2 - Arcade (1995), PlayStation (1996)
  • Tekken 3 - Arcade (1996), PlayStation (1998 )
  • Tekken Tag Tournament - Arcade (1999), PlayStation 2 (2000)
  • Tekken Card Challenge - Wonderswan (1999)
  • Tekken Advance - Game Boy Advance (2002)
  • Tekken 4 - Arcade (2001), PlayStation 2 (2002)
  • Tekken 5 - Arcade (2004), PlayStation 2 (2005)
  • Tekken 5: Dark Resurrection - Arcade, PSP (2005, 2006)
  • Tekken 6 - PlayStation 3, Xbox 360 (2009)

ok..καταλαβαμε το "υπερεκτιμημενο"... :D
 
ΑΝ είχε βγει στο X-BOX (το πρώτο) θα έλεγε άλλα, να είσαι σίγουρος!!!!!!!!!!!!!
 
To mass effect 2 ηταν απιστευτη εμπειρια.Περιμενουμε το Alan Wake τωρα για το xbox.Προς το παρον ας ασχοληθω με το Heavy Rain το οποιο μολις καβατζωσα απο Πλαισιο.
 
BioShock 2

Απο το εισαγωγικο κιολας video σε "ακουμπαει". Ακομα καλυτερο τεχνικα, μοιαζει και παιζει πολυ σαν το 1 αλλα με διακριτικα νεα στοιχεια. Εισαι και Big Daddy πλεον. Που το πας αυτο? Σε οσους αρεσε η πρωτη παιχνιδαρα, θα τους αρεσει και αυτο.

Aliens vs Predator

Ειχα μεγαλες ελπιδες. Μια οτι γουσταρα το πρωτο FPS της σειρας και μια οτι διαβαζα οτι οι προγραμματιστες εγραψαν custom μηχανη (αρχιζω να βαριεμαι τις generic τεμπελικες υλοποιησεις που κανουν οι περισοτεροι devs στην UT3). Δυστυχως τα "κακα" σκοταδια, τα αφροντιστα γραφικα, οι κλισε "συναντησεις" δεν μου επετρεψαν να καταφερω να ασχοληθω παραπανω...

Sonic And Sega All Stars Racing

Απεχθανομαι ολα τα παιχνιδια που θυμιζουν MarioCart. Για το συγκεκριμενο ειχα μια χαραμαδα αισιοδοξιας διοτι τρεφω τεραστιο respect για την Sumo.

Τα καλα:ευφανταστες πιστες

Τα κακα:ρηχη χιλιοειπωμενη ιδεα, 30 καρε, σοβαροι χαρακτηρες της Sega να κανουν καρτακι (Ryo Hazuki! ελεος!), αβολο συστημα drift (γιατι δεν κρατησαν το εξαιρετικο σχημα απο το OutRun που οι ιδιοι ειχαν γραψει στις κονσολες?)

Battlefield Bad Company 2

Κανει οτι μπορει για να στησει ενδιαφερουσες ιστοριες αλλα τα μαστορια της IW δεν τα φτανει. Πολυ ομορφα γραφικα (στα 30 καρε δυστυχως). Δεν εχει την αναλογικη υλοποιηση που εχει καταφερει η IW και η Bungie και η διαδικασια της στοχευσης ξενιζει, εχει απιστευτα μικρα γραμματα στους υποτιτλους, μεγαλα χρονικα αλματα στο στορυ (στη μια Ιαπωνια του Β' ΠΠ και αργοτερα Βολιβια στο 2010).

Espgaluda II

Πραγματικο διαμαντι που θελει ομως μελετη και πειραματισμο για να βγαλεις αξιοπρεπη scores. Επειδη ολα ειναι στα Ιαπωνικα και τα mechanics του ειναι απο τα πιο βαθια που εχω συναντησει σε bullethell shooter, πριν ασχοληθειτε ριχτε μια ματια εδω διοτι αλλιως θα το αδικεισετε. Απαιτητικο (πιο δυσκολο απο το Futari) αλλα και πιο δικαιο για τον hardcore gamer.

Final Fantasy XIII

Δεν θα επεκταθω. Ισα ισα το ειδα και τιτλοι τετοιου βεληνεκους πρεπει να χρηζουν προσοχης. Αυτα που παρατηρησα ειναι: δεν ειναι JRPG αλλα ενα εξαιρετικο dungeon crawler, πολυ σφικτο και στρατηγικο RT συστημα μαχης, φοβερη μουσικη, αργη εξελιξη, δυνατο και σοβαρο στορυ. Μεχρι στιγμης ομως δεν μου εχει προξενησει αυτο που ειχα με το Lost Oddysey (σε αυτη τη γενια φυσικα)
 
Metro 2033

Stalker on steroids. Φοβερα γραφικα και ηχος. Τρελη post apocalyptic ατμοσφαιρα, πλοκη που βασιζεται στην ομονυμη νουβελα του Dmitry Glukhovsky (που θελω να διαβασω οποσδηποτε) και με απαιτητικο βαθμο δυσκολιας.

Ενα μικρο Ρωσσικο software house που αποδεικνυει οτι για να φτιαξεις παιχνιδαρες δεν χρειαζονται τρελα budget και προσωπικο.

Tρεχει πανω σε δικη τους μηχανη (4Α) με custom AA μεθοδο και βασιζεται στην αρχικη X-Ray (μιας και τα κεφαλια του studio ηταν στην ομαδα που εκτιζε την X-Ray και εφυγαν ενα χρονο πριν κυκλοφορησει το Stalker στην αγορα).

Παραπονο ειναι οτι η χρηση των οπλων δεν ειναι οσο "απολαυστικη" θα ηθελα- δεν σου επιτρεπει τα χειρουργικα χτυπηματα του Halo και του COD - και οτι τα πυρομαχικα ειναι δυσευρετα.

Κυκλοφορησε παντως ενα patch που δεν ξερω ομως τι διορθωνει.

MotoGP 09-10

Θυμαμαι τα πρωτα 2 MotoGP της (κακογερασμενης πια) Climax στο XBOX1. Με τα υπεροχα γραφικα και το control σχημα που ηθελε @@ (γκαζι,φρενο πανω στους μοχλους) ανεβαζε αδρεναλινη.

Μετα το franchise περασε στη Capcom οπου μεταλλαξε εντελως το πραγμα και ειναι πλεον ενα arcade racer του συρμου που δεν πολυ-θυμιζει οδηγηση μηχανης. Το καινουργιο συνεχιζει λοιπον την κακη παραδοση...Συμπαθητικα γραφικα, καλη αισθηση της ταχυτητας, χαλια ηχος.

Ας ελπισουμε οτι η αλλη κακογερασμενη, η θρυλικη Milestone, θα τα καταφερει καλυτερα με το SBK10
 
Πίσω
Μπλουζα