360 - Νέες κυκλοφοριες με δυο λόγια

Resonance Of Fate

Ξενερωνω διοτι η πλειoνοτητα των καινουργιων JRPG (ακομα και αν αποτελουν συνεχειες παραδοσιακων franchises) γυρνανε σε RT ή γινονται πιο βατα ωστε να απευθυνθουν σε μεγαλυτερο κοινο. Στο συγκεκριμενο παιχνιδι εχουμε το αντιθετο! Οι Sega/Triace εφτιαξαν ενα JRPG αποκλειστικα για uber hardcore gamers του ειδους. Ομολογω οτι θα το προτιμουσε κομματακι πιο παραδοσιακο. Η δυσκολια ειναι υψηλη και το λεγομενο learning curve...θεορατος γρανιτενιος τοιχος...

Mονο για πραγματικα hardcore JRPG-αδες

Just Cause 2

Απο τις καλυτερα sequels που εχω παιξει. Το πρωτο μερος ηταν ενα καλοφτιαγμενο, με δραση και εξαιρετικη παλλετα χρωματων TPS αλλα δεν ειχε καμια φοβερη απηχηση. Η συνεχεια ειναι πολυ πολυ καλυτερη. O τεχνικος τομεας εχει υποστει μεγαλη επιπλεον βελτιωση, ανοιχτα περιβαλοντα με εξαιρετικη ελευθερια κινησεων, φρενηρης ρυθμος και δραση, πολλα οχηματα και οπλα, η χρηση του γαντζου ειναι απο τις καλυτερες που εχω συναντησει κτλ κτλ κτλ

Splinter Cell Conviction

Το προηγουμενο ηταν τρελη προχειρατζα. Η Eidos ηξερε οτι μια δευτερη πατατα θα εθαβε τη σειρα για παντα.

Το νεο SC ακροβατει. Δεν ειναι πλεον το παιχνιδι των απειρων επιλογων που ειχαμε συνηθισει, το οποιο ανταμοιβε τον υπομονετικο-μεθοδικο παιχτη. Δυστυχως μοιαζει πιο πολυ με το νεο Batman. Γρηγορα τεμπο, QTEs κτλ ξενιζουν τον παραδοσιακο gamer του franchise αλλα θα φερουν νεο κοσμο. Αν θελω να παιξω SC θα συνεχιζω να ασχολουμαι αποκλειστικα με αυτα του XBOX1 που συνδιαζαν την απολυτη τεχνικη αρτιοτητα και το ανηλεες αλλα πολλων επιλογων gameplay.

Dead To Rights 3

Δεν καταλαβα πως εγινε franchise. Ποτε μου δεν χωνεψα αυτο το μονοδιαστατο gameplay που προσφερουν. Βαρα, πυροβολησε, βαρα, πυροβολησε, πες καμμια cheesy εξυπναδα, βαρα, πυροβολησε....

Η προσθηκη του σκυλου δεν προσφερει τιποτα, τεχνικα μετριο...γενικα μετριοτατο

Alan Wake

Το περιμενα χρονια. Περιμενα περισσοτερα χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι καλο.

Στα αρνητικα βαζω το πολυ scripted gameplay που δεν αφηνει πολλα περιθωρια για πρωτοβουλιες και πειραματισμους, το animation των ηρωων και τους πολυ ξυλινους και κλισε διαλογους (Max Payne anyone?), τη διαφορα στη ποιοτητα απεικονισης μεταξυ ημερας και νυχτας (η μηχανη του παιχνιδιου ειναι υπεροχη στα νυχτερινα levels και απλα καλουτσικη στα (λιγα ευτυχως) πρωινα).

Θα μπορουσαν να τα κανουν ολα βραδυ να εκτιλυσονται τη νυχτα αλλα τοτε θα εχαναν μια (ισως την βασικοτερη?) συνιστωσα της εμπειριας...πραγματα που συναντας αθωα και ομορφα την ημερα, το βραδυ σου προκυπτουν και τα αντιμετωπιζεις αλλιως.

Επισης στα θετικα βαζω τα υπεροχα γραφικα/φωτισμο, την εκπληκτικη ατμοσφαιρα, το γνησιο αισθημα τρομου που μας μεταφερει, την επιτυχημενη αποπειρα να ειδωθει ως ενα Twin Peaks με τα επεισοδια και τις περιληψεις, την μουσικη. Μια εξαιρετικη επιλογη.
 
το just cause 2 το επαιξα χθες στο 360 σαν φαν των gta το παιχνιδι με εντυπωσιασε παρα πολυ,τα γραφικα ειναι φοβερα με αρκετη λεπτομερεια,και γενικα ολο το στυσιμο του παιχνιδιου με κολλησε για αρκετες ωρες στην οθονη, και ειδα οτι χρησιμοποιει την engine havok που εχει και το Red faction αν δεν κανω λαθος.
 
Δεν είχε πέσει στην υπόληψή μου το παιχνίδι (έτσι και αλλιώς έχω χάσει το μπούσουλα με τόσα παιχνίδια) .

Θα το δοκιμάσω τάχιστα πάντως.
 
Split Second

Περιμενα κατι που θα βελτιωνε τη συνταγη του τελευταιου Flat Out.

Aντι αυτου βρηκα κατι αρκετα generic, με AI που θυμιζει Mario Cart και Pure (τυπικη RB AI), που οδηγειται με μονιμως τερμα το γκαζι (Tap Brake to Drift), που δεν εχει εντονη την αισθηση της ταχυτητας, που ενω ειναι στα 30fps δεν υιοθετησε καποιο motion blur φιλτρο ωστε να νιωσεις οτι εισαι σε γρηγορο τουτου. Tυπικο Havoc engine game = no replay κολπα τα οποια καλως ή κακως εχουμε συνηθισει στα τελευταια arcade racers.

Aπο την αλλη εχει ομορφα γραφικα, ελαχιστο tearing, πολυ ομορφα μοντελα αυτοκινητων, καλες εκρηξεις, φουλ αδρεναλινη και ντζερτζελε.

Red Dead Redemption

Σιχαινομαι τα sandbox. Το μονο που μου αρεσε ηταν το CrackDown. Απο σημερα βαζω και το RDR στη λιστα. Το RDR δινει στον παιχτη μια ελευθερια που δεν τον κανει να χασει τη μπαλα, κατι που προσωπικα θεωρω ως το A και το Ω σε τετοιου ειδους παιχνιδια.

Εξαιρετικο στησιμο, πιστη μεταφορα του "γουεστερν" κλιματος, υπεροχα γραφικα (μουτρα, ομορφα ηλιοβασιλεματα, particle effects, βλαστηση που κινειται, τεραστιο drawing distance ανευ pop-up κτλ). Ο ηχος βγαλμενος απο σπαγγετι, προσεγμενο animation (ιδιαιτερα η κινηση του αλογου ειναι απιστευτη) και λοιπα φανερωνουν ενα αρτιο τεχνικα game.

Ισως εχει λιγα περισσοτερα video απο οτι πρεπει...

Παντως ειναι πολυ πολυ καλο!
 
Το Red Dead πρωτη φορα το ακουσα απο το παραπανω ποστ,σπανιο για τετοια μεγαλειωδης παραγωγη και εξεπλαγη που ειναι και sequel .

Το εψαξα και ειδα τα καλυτερα για αυτο και μιας και το GTA IV με αφησε με τις καλυτερες εντυπωσεις λεω να το τσιμπησω παραυτα για λιγη old west περιηγηση.

Το κακο ειναι οτι με το GTA IV παρολο τον ενθουσιασμο οταν το πρωτοπαιζεις νομιζα οτι με το που το τελειωσεις θα θελεις να come back for more ,φυσιολογικο με τετοιο ειδους παιχνιδιου ,πραγμα που δεν συνεβη.
 
Nier

Το τι αρνητικο εχει ακουστει γι αυτο το παιχνιδι ειναι πρωτοφανες (πχ βλεπε την αποφαση του joystiq να μην προβει σε review!!)

Σιγουρα ειναι ελαφρως "κουραστικο" παιχνιδι, τιποτα τρομερο στο τεχνικο τομεα και θελει, οπως διαβασα,πανω απο 100 ωρες παιχνιδιου για να το τελειωσεις (ειπαμε διαρκεια αλλα το παραξηλωσαν).

Ομως το στορυ ειναι τοσο "βαρυ" (στα ορια του μελο) που σε τραβαει, σε ριχνει στο φιλοτιμο. Στα θετικα να βαλουμε και τη μουσικη και το ελαφρως ρετρο στησιμο και οτι ειναι SquareEnix.

Prince of Persia: The Forgotten Sands

Aνευ ενστασεων, η Ubisoft εχει κανει οργια σε ορισμενα ΑΑ franchises που παιζαμε στο πρωτο ΧΒΟΧ, οταν προσπαθησε να τα φερει στα νεα κονσολια. Τα πρωτα που ερχονται στο μυαλο ειναι το Splinter Cell και το Prince of Persia. Και τα δυο αναλατα και μακρια απο τη φιλοσοφια που ειχαν στη προηγουμενη γενια κονσολων.

Το νεο PoP εφαγε ελαφρυ κραξιμο στα reviews-sites και περιμενα κατι πολυ χαλια. Αλλα επαιξα ενα PoP απο τα "παλια". Σιγουρα ειναι παραμελημενο τεχνικα, εχει μια μισο-ελευθερη καμερα που ενιοτε σε διευκολυνει στη επιλυση των γριφων και σου στερει τη χαρα, συνεχιζει αν εχει τους αμερικανιζε διαλογους, ασχημα προσωπα κτλ. Ομως ειναι μια gameplay-συνεχεια του υπεροχου Sands of Time (στο αρκετα πιο ευκολο). Εθιστικο, ευχαριστο, "rewarding", οσο και αν το θαβουν εμενα μου αρεσει.
 
Alpha Protocol

Tι generic παιχνιδι! Και το χειροτερο οτι τα πουλαει για καινοτομιες! Το περιμενα εναγωνιως και αυτο μαλλον πολλαπλασιασε την απογοητευση μου. Διαλογοι με επιλογες που "αλλαζουν" το gameplay, lockpicks, hacking συναγερμων. Τα ειδαμε ολα το 2002 στο Splinter Cell. Μετα απο 8 χρονια δεν μπορουν να μας σερβιρονται ως inovations. Ατελειωτοι διαλογοι εντελως κλισε, κακες ρυθμισεις στα controls, πολυ απροσεχτο τεχνικα, UI μισοτελειωμενο (βλεπε once off tutorials στα mini games). A, μην ξεχασω. Διαθετει το χειροτερο mimigame στην ιστορια του video gaming (Computer Hacking). Nα πω και κατι θετικο...Ενα Sega Saturn σε ενα σαλονι στη πιστα της Ρωμης.

Blur

Οι βασιλιαδες του console arcade racing επιστρεφουν. Δεν χαλασανε το σερι και δημιουργησαν αλλο ενα εξαιρετικο παιχνιδι, για μενα καλυτερο απο το παρομοιου περιεχομενου Split/Second (για να απαντησω στην αντανακλαστικη ερωτηση μιας και οι δυο τιτλοι βγηκαν σχεδον ταυτοχρονα).

Μεχρι στιγμης ειναι με ευκολια το arcade racer του 2010. 20 αυτοκινητα ταυτοχρονα στη πιστα, αναγκη στρατηγικοτητας στα bonus, εξυπνες διαδρομες, σοβαρο AI, εξαιρετικο και λειτουργικο UI, ακαριαιο control, εθιστικοι στοχοι/achievements, 720p 4xAA, καρφωμενα 30 fps, υπεροχα και στυλιζαρισμενα εφε, licenced αυτοκινητα, εκπληκτικο multiplayer αποτελουν μερικα απο τα ατου.
 
Transformers War for Cybertron

To μονο ενδιαφερον παιχνιδι Transformers που εχω παιξει ειναι στο Spectrum τελικα. Τεχνικα ειναι OK παντως.

Nintety Nine Nights 2

Εχασε τα 60 καρε, τη ζωντανη παλετα και τους ενδιαφεροντες χαρακτηρες του πρωτου. Κρατησε το κακο save μηχανισμο. Για τους σφαγολατρεις προτεινεται.

Crackdown 2

Αρεσε σε κανεναν? Δεν αντεξα να σχοληθω πολυ. Πισωγυρισμα.

Toy Story 3

Ως συνοδευτικο ταινιας και μονο, δεν ειναι για πεταμα

Singularity

Εξαιρετικο concept που ισως γινεται πολυ περιπλοκο οσο το παιχνιδι προχωρα. Πολυ ευχαριστη εκπληξη!

Lost Planet 2

Χαμενη ευκαιρια. Τι γουσταραμε στο πρωτο? Σκουληκια, και ΠΑΓΟ. Παει ο παγος και το παιχνιδι εχει σαφως multiplayer προσανατολισμο. Κριμα διοτι μια βελτιωση της συνταγης του πρωτου μερους θα βοηθουσε να ισοσκελιστει και ο ισολογισμος της Capcom για το 2010.

F1 2010

Κατι δεν μου παει καλα. Λιγο τεχνικα που δεν εχει τα φιλτρα και τα καρφωτα καρε του Grid? Κατι οι αντιπαλοι που θυμιζουν αλανθαστα ζομπι? Πολυ καλο αλλα σε ικανοποιηση δεν καταφερνει να ξεπερασει τα πονηματα του Grammond

FIFA 11

Δεν ειμαι ειδικος. Ροη, γραφικα, σχολιασμος βελτιωθηκαν περαιτερω.

Enslaved

H Ninja Theory πηγε multiplatform. Ομορφος τιτλος, ευχαριστα χρωματα, πολυ scripted δραση, ακαλαισθητη σχεδιαση χαρακτηρων. Καλο παιχνιδι παντως.

Castlevania Lords Of Shadow

Προσεγμενο στυλιστικα, δημιουργει εξαιρετικη ατμοσφαιρα. Λιγο μακρια απο τη φιλοσοφια, προβληματα στα καρε (τα γραφικα ειναι ωραιοτατα!). Μια χαρα!

Quantum Theory

Ισως το μεγαλυτερο Gears rip off. Αλλα με ασχημα γραφικα (πολυ "βιολογικα"), καθολου εντυπωσιακα οπλα, ψυχοπλακωτικη μουντιλα, πολυ πολυ κακο χειρισμο/σκοπευση. Δεν λυπαμαι που επεσε φτυαρι.

WRC 2010

Eπιτελους το WRC δεν ειναι πλεον αποκλειστικοτητα της Sony. Δημιουργοι, οι βετερανοι και αγαπημενοι της Milestone (θελουμε Screamer ρεεε). Κοντα 60 fps, πολλες πιστες, καλο μοντελο οδηγησης (αν και θελει παιξιμο στα assistance sliders διοτι το πληρως "γυμνο" με ξενισε). Eχει θεματακια με τα loading times, το pop-up και καμμια φορα με τα texture layers που φορτωνουν αργα (σπανιο παντως). Εγγυημενη διασκεδαση.
 
Μόλις είδα το Gothic 4 ... το framerate του castlevania φαντάζει θεϊκό μπροστά σε αυτό...

κρίμα γιατί το παιχνίδι λογικά θα είναι έππος....
 
Wally είπε:

WRC 2010

Eπιτελους το WRC δεν ειναι πλεον αποκλειστικοτητα της Sony. Δημιουργοι, οι βετερανοι και αγαπημενοι της Milestone (θελουμε Screamer ρεεε). Κοντα 60 fps, πολλες πιστες, καλο μοντελο οδηγησης (αν και θελει παιξιμο στα assistance sliders διοτι το πληρως "γυμνο" με ξενισε). Eχει θεματακια με τα loading times, το pop-up και καμμια φορα με τα texture layers που φορτωνουν αργα (σπανιο παντως). Εγγυημενη διασκεδαση.
Στο Demo του 360 δεν τρεχει στα 60. Μηπως το βελτιώσανε στην τελική έκδοση?
 
WRC, F1 = Fails.

Πάμε παρακάτω.........

Το Gothic 4 είναι πρακτικά unplayable και στο pc. Μηχανή γραφικών που όποτε θέλει φτάνει σε μονοψήφιο αριθμό frames, περιμένουμε patches επί patches μπας και.......

I shall avoid................
 
To WRC ειναι διασκεδαστικο.

Τοσο χαλια το Gothic 4?
 
Που την είδες τη διασκέδαση στο WRC; :p :p

Ο συνοδηγός είναι απλά τραγικός. Οι στριγκλιές του είναι απίστευτες σαν μη πω κι εγώ τι.

Από χειρισμό, το Colin Macrae 2 ήταν μακράν καλύτερο, μη σου πω και το 1, όταν έχεις βέβαια δει το GRID, DIRT II και Forza 3 τι να μας πει για τη ζωή του.

Το Gothic 4 θα μπορούσε να είναι αριστούργημα, ακόμα και στο pc που το είδα, μπααααα...................

Βέβαια προσωπικά έχω υψηλά standards στο gaming σε άλλους μπορεί να αρέσει.
 
Συμφωνω οτι το καλυτερο rally handling το ειχε το CM2 (οι απιστευτες πιστες της Γαλλιας ηταν απολαυση) και το RallySport Challenge2.

Aλλα και το WRC ειναι παιχνιδιαρικο. Συνοδηγο βαζω γυναικα. Εχει περιορισμενο λεξιλογια αλλα τα timings ειναι σωστα και βοηθα σε καλο χρονο (δοκιμασε να το παιξεις χωρις ηχο). Στις στουκες κανει ενα αστειο ουρλιακτο. :)
 
Το ουρλιαχτό του τύπου πάντως είναι ασύγκριτο. Κάτι από X-factor μου θυμίζει!!!!!!!!!!
 
έλα ρε, και σε pc μούφα το gothic4 ;;;; έλεος!
 
Ε, θα βελτιωθούν τα πράγματα με τα patches, αλλά μέχρι τότε.................

Εις αναμονήν του Elder Scrolls 5......................
 
κάτι διάβασα ότι θα παίξει update στο gothic4 και θα είναι ΟΚ, η ρώσσικη έκδοση πχ είναι ήδη 1.0κατι και δεν έχει κανένα θέμα, πάει με full details σε μεσαία μηχανήματα... είδωμεν
 
Two Worlds II

τρομερό rpg (εμένα μου αρέσει :p ) με ΠΟΛΥ καλή μηχανή/framerate και ενδιαφέροντα shaders, καλά στοιχεία μαγείας/μάχης/skills , γενικά πάει για αγορά...

το μόνο μειονέκτημα οι λίγο "ερασιτεχνικοί" διάλογοι, αλλά όλα τα άλλα το σώζουν και με το παραπάνω!!!!
 
Παιδια τι γινεται με το Assasins Brotherhood?? το εχει παιξει κανεις??
 
Πίσω
Μπλουζα