360 - Νέες κυκλοφοριες με δυο λόγια

HAWXΑσχοληθηκα ελαχιστα αλλα μου αφησε εξαιρετικες εντυπωσεις. Παιζει στα λημερια του Ace Combat αλλα μαλλον το ξεπερνα. Επιφυλασσομαι για επομενη "ματια".
Και μπορείς να το παίξεις και με αυτό για περισσότερο feeling. :)
 
Λοιπόν, μόλις τελείωσα το Terminator:Salvation. Σχετικά μικρό και χωρίς πολύ ποικιλία, αλλά διασκεδαστικό. Αρκετά καλή ατμόσφαιρα, συμβάλει πολύ η μουσική, καλά γραφικά χωρίς να είναι επόμενης γεννιάς, ενώ το σύστημα της κάλυψης/απόκρυψης δουλεύει καλά - ειδικά όταν μάθεις την περιοχή μίας μάχης. Άξιο το download, full price όμως δεν νομίζω...

ΥΓ Μεγάαααλοι χρόνοι φόρτωσης...
 
Το περιμενα χειροτερο. Παντως εχει εξαιρετικο συστημα καλυψης!
 
Wally είπε:
Το περιμενα χειροτερο. Παντως εχει εξαιρετικο συστημα καλυψης!
Ναι, ίσως, αν και το ΑΙ (ή το σημάδι) των συμπαικτών σου δεν είναι ό,τι καλύτερο. Να τραβάω ας πούμε πάνω μου ένα machine και να με έχει βάλει κάτω και από πίσω του να είναι 3 αντιστασιακοί και να κάνουν μισή ώρα να τον πετύχουν, ε, παραπάει...

Α, έπαιξα και το Virtual Tennis 2009. Τί να πω... στο Dreamcast μου άρεσε περισσότερο :D
 
Nαι βρε.Το παιχνιδι ειναι αθλιο, συμφωνω! :)

Ειναι μια επαναληψη του πρωτου level και ολοι οι εχθροι αντιδρουν το ιδιο (βλακωδως).

Παντως το περιμενα ακομα χειροτερο! :D
 
Fuel

Το περιμενα αυτο. Βασισμενο στην κλασικη μηχανη των Codemasters υποσχεται ανοιχτο κοσμο (open world που λενε και στα χωρια μας :p ). Παραδοσιακα ωραιο interface, ομορφα γραφικα και παλεττα, διασκεδαστικο. Στα αρνητικα εχουμε τους χρονους φορτωματος (γραφει Generating αντι για Loading - δεν ξερω αν παιζει κατι σε procedural synthesis αν και δεν διεγνωσα κατι τετοιο πουθενα), λιγο ξεχειλωμενο χειρισμο και το "open worlds" ειναι ελαφρως υπερβολη. :)

Virtua Tennis 2009

Μια απο τα ιδια. Λιγο πιο σαφεις και πλουσιες επιλογες. Σε οσους αρεσε το προηγουμενο θα τους αρεσει και αυτο. Εχει ελαφρως καλυτερα γραφικα (πολυ ελαφρως) αλλα δεν ξερω αν διατηρει τα 1080p native οπως το παλιο...

Red Faction

Ενα συμπαθητικο franchise επιστρεφει. Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα με το shift σε third person αλλα δεν το σκοτωσε. Οι "καταστροφες" παραμενουν και ειναι διασκεδαστικες, πλουσιο οπλοστασιο, καλυψη. Ενα ενδιαφερον "πακετο". Αν μπορουσες να κανεις skip και τα video...
 
Ενδιαφεροντα τα 2 ακριανα.

.

.

.

.

Παντως πρεπει να χαλας πολλα λεφτα με τοσα παιχνιδια που παιζεις. :flower:
 
gia+ta+matia+tou+kosmou-front-medium.jpg


:p :)
 
Το Red Faction δεν μου έκανε φοβερή εντύπωση. Όντως πολύ διασκεδαστικό το να γκρεμίζεις, ειδικά με το σφυρί, αλλά δεν κρατάει πολύ. Πολλά tasks που πέφτουν το ένα πάνω στο άλλο και, αν και όλα προεραιτικά, έχουν επίπτωση στις συνιστώσες του παιχνδιού (morale etc). Επίσης, ΔΕΝ επιδράς στο περιβάλλον όπως λένε, αλλά μόνο στα κτήρια.

Για το Virtua Tennis, όπως είχα ξαναπεί, μάλλον προτιμώ του DC...
 
Κατα βαση συμφωνω οσο αφορα το VT. Απλα στο DC δεν εχουμε κουμπια διακριτης πιεσεως ( a ka ψευτοαναλογικα) οποτε τα πραγματα ειναι ελαφρως πιο "μονοκομματα".
 
Ουπς! Καιρο εχουμε να γραψουμε τιπουτις!

Damnation

Ο επομενος παρακαλω!

Ghostbusters

Δεν θα μπορουσα ποτε να εχω αντικειμενικη κριση διοτι οτιδηποτε περιεχει GhostBusters...I am sold! Ωραιο παιχνιδακι που παρολο που διαφημιστηκε ως Δουρειος Ιππος της Sony στα multiplatform, τελικα αποδεικτηκε για αλλη μια φορα η τεχνικη ανωτεροτητα στο 360. Συμπαθητικο τεχνικα αλλα λεπτομερειες το σαμποταρουν. Παντως οτι διασκεδαζει ειναι σιγουρο.

Superstars V8 Racing

Ειμαι φαν της Milestone απο τη σειρα Screamer και ειχα μεγαλες ελπιδες για τουτο το παιχνιδι. Ωραια τα γραφικα, ο ηχος, το GUI αλλα δυστυχως τo μοντελο οδηγησης θυμιζει περισοτερο μηχανη παρα αυτοκινητο. O λογος ειναι οτι χρησιμοποιησαν την ιδια μηχανη με το SB χωρις να αλλαξουν προφανως τιποτα!

Star Ocean 4

Απαιτητικο JRPG (για να βγαλω τη πισω επιθεση στο tutorial εκανα 5 λεπτα :) ) στο οποιο δυστυχως δεν μπορω να κανω απλη αναφορα τοσο λογω του τιτλου του thread (μια ματια!) αλλα και λογω αναγκαιοτητας 30-40 ωρων παιχνιδιου για να βγει ετυμηγορια. Το σιγουρο ειναι οτι οι hardcore JRPGαδες θα το γουσταρουν.

Prototype

Uber-hyped, με καλες κριτικες αλλα δεν με διασκεδασε καθολου. Υπερβολικη βια, τιποτα τρελο τεχνικα και πολυ ωμο. Δεν ξερω αν γινεται καλυτερο μετα απο το σημειο που το παρατησα αλλα μαλλον οι υψηλες ελπιδες σε σχεση με το προσφερομενο αποτελεσμα το ναρκοθετησαν απο τα αποδυτηρια.

Tales of Vesperia

Επιτελους PAL release! Αλλο ενα JRPG στο παλμαρε του 360. Μαγευτικα γραφικα, (δυστυχως) πολλα cinematics, RT μαχες, ταιριαστα voice overs θα μας κρατησει απασχολημενους για πολυ καιρο.

Fight Night Round 4

Τρελο παιχνιδι! Διορθωνει σχεδον ολα τα προβληματα του 3. Δεν υπαρχει κατι πιο κοντα σε αγωνα box απο το συγκεκριμενο τιτλο. Και ολα αυτα με φοβερα γραφικα στα 60fps! Τολμηρη (αλλα τελικα πετυχημενη) η αποφαση της EA να μην συμπεριλαβει απο την αρχη το button σχημα αλλα να προσφερει μονο το TPC. Για τους "κουμπακηδες" θα υπαρξει patch συντομα.
 
Wally είπε:
Prototype

Uber-hyped, με καλες κριτικες αλλα δεν με διασκεδασε καθολου. Υπερβολικη βια, τιποτα τρελο τεχνικα και πολυ ωμο. Δεν ξερω αν γινεται καλυτερο μετα απο το σημειο που το παρατησα αλλα μαλλον οι υψηλες ελπιδες σε σχεση με το προσφερομενο αποτελεσμα το ναρκοθετησαν απο τα αποδυτηρια.
Το επαιξα στο PC δεν μου αρεσε καθολου οντως ειχε υπερβολικη βια και ηταν πολυ ωμο,ο τιτλος που του ταιριαζε ηταν "Ο Καννιβαλος"
 
και μετα θα βγει το Prototype 2 : The Bucher
 
Star Ocean 4Απαιτητικο JRPG (για να βγαλω τη πισω επιθεση στο tutorial εκανα 5 λεπτα ) στο οποιο δυστυχως δεν μπορω να κανω απλη αναφορα τοσο λογω του τιτλου του thread (μια ματια!) αλλα και λογω αναγκαιοτητας 30-40 ωρων παιχνιδιου για να βγει ετυμηγορια. Το σιγουρο ειναι οτι οι hardcore JRPGαδες θα το γουσταρουν.
Ήμουν τυχερός που αγόρασα, την συλλεκτική έκδοση :) , ενώ άρχισα το πρώτο μέρος της σειράς στο PSP. (Star Ocean : First Departure). Αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φίλος των JRPG, αυτή η σειρά με τράβηξε.
 
Παλι περασε καιρος. Εχουμε και λεμε

Overlord ΙΙ

Πολυ πιο διασκεδαστικο απο το πρωτο (που ειναι στεναχωρο το γεγονος οτι δεν πουλησε τα αναμενομενα). Παλι θελεις να γινεις ο απολυτος κακος και τα minies σε βοηθαν προς αυτο.Το λαθακι που εγινε ειναι οτι φτιαξαν ενα τοσο πλουσιο και ομορφο κοσμο με μεγαλη διαδραστικοτητα με τα διαφορα αντικειμενα που τον απαρτιζουν και -λογω της φυσης του παιχνιδιου- με δεκαδες χαρακτηρες ταυτοχρονα στην οθονη ωστε αναποφευκτα το frame rate τρωει συχνα φαπες.

Call of Juarez - Bound in Blood

Εξαιρετικα γραφικα, μερικες απο τις καλυτερες υφες που εχω συναντησει. Μια μηχανη - ονειρο αλλα (οπως ειπα σε αλλο thread) εχουν ενα εφε που οταν τρως σφαιρα ή καποιο κανονι βαραει κτλ κουνιεται και θολωνει η εικονα. Στη πρωτη πιστα που οι κανονιοβολισμοι ηταν συχνη και η εικονα πηγαινε στις 4 μεριες του οριζοντα μου προκαλεσε κανονικη ναυτια! Παντως ειναι διασκεδαστικο παιχνιδι και μου αρεσει η διασκευη του bullet-time που υιοθετησανε.

G-Force

Δεν εχει καμμια σχεση με το 80s anime. Βασισμενο στο τελευταιο παιδικο της Ντισνευ ειναι καλο για παιδακια φρικτο για μεγαλυτερους.

Summer Athletics 2009

Εμμενω στην αποψη μου οτι τα μονα καλα παιχνιδια στιβου (με την ευρεια εννοια του ορου) που εχουν κυκλοφορησει ειναι το Daley Thompson's Super Test και το Track n Field. Μετα απο 20+ χρονια ουτε το Summer Athletics 2009 δεν μπορει να τα ακουμπησει και θα το χαρακτηριζα σαν μια YAΦΠ (yet another φτωχη προσπαθεια). Mονο η τοξοβολια και η καταδυση μου αρεσε...

King Of Fighters XII

Kριμα που η τεμπελια στερησε την επιπλεον λαμψη απο τον παροντα τιτλο. Ενω τα backgrounds ειναι "επεξεργασμενα", οι χαρακτηρες ειναι απλα resized και uber pixelated. Αν το προσεχαν λιγο, με τοσο καλο cast και με το γνωριμο KOF gameplay θα "μετραγε" πολυ περισοτερο το συγκεκριμενο παιχνιδι. Να υπενθυμισω οτι ειναι κανονικη release και οχι Αrcade...

Batman Arkham Asylum

Aπο την εποχη του Rittman ξεραμε οτι συνηθως τα batman games ειναι καλα. To τελευταιο της σειρας ερχεται να το επιβεβαιωσει. Εξαιρετικη υλοποιηση της UT3.0, φοβερο σεναριο-διαλογοι, τεχνικα πληρες, πιο stealth απο οτι εχουμε συνηθισει, με παραγωγη που φερνει σε Bioshock το BAA ειναι παιχνιδαρα! Αν θελουμε να γκρινιαξουμε - θα ηθελα λιγη παραπανω interactivity με τα αντικειμενα και ελαφρως πιο εξυπνους αντιπαλους. Εκει θα προσεγγιζε το δεκαρακι! Δεν χρειαζεται να πω κατι παραπανω. Ουδεις θα μετανιωσει την ενασχοληση μαζι του.

Shadow Complex

Οπως μου ελεγε και ενας φιλος εχτες, εκει που οι Γιαπωνεζοι (αν και "εφευρετες των metroid-like παιχνιδιων) εχουν φαει τα μουτρα τους τα τελευταια χρονια, ερχονται οι Γιανκηδες και φτιαχνουν ενα game-σημαια για το genre που μπορει να κοιταει στα ματια το Castlevania. Προς τιμην της η MS καταλαβε περι τι "κοσμηματος" προκειται και ηρε τον περιορισμο που υπαρχει στα Arcades μιας και το SC ειναι σχεδον 1 giga! Unreal μηχανη, χαζουλικο σεναριο και τρελη δραση/replay value. Συνισταται με τρελα.
 
The Beatles Rock Band

Το πιο φροντισμενο rythm game που εχω συναντησει.Επιτελους οι χαρακτηρες φερνουν πολυ στους πραγματικους, γενικα το περιβαλον σε ταξιδευει στην εποχη των σκαθαριων. Πολυ καλη επιλογη τραγουδιων. Παλι θα κονομησει η Yoko Ono.

Section8

Συμπαθητικο FPS αλλα με χαλασε οτι ειναι φτιαγμενο σχεδον αποκλειστικα για multiplayer. Το περιορισμενο single player campaign ειναι ουσιαστικα tutorial. Το AΙ των αντιπαλων ειναι ιδιαιτερα αδυναμο, θα το χαρακτηριζα εντελως scripted. Παντως με 4 ατομα ειναι διασκεδαστικο και μου θυμιζει πολυ το τρομερο Tribes.

Marvel Ultimate Alliance 2

Πιο περιποιημενο απο τον προγονο του, μεγαλυτερο παλμαρε ηρωων, καλυτερα γραφικα και με ενα παραξενο τροπο γινεται κολλημα - εκει που δεν το περιμενεις βρισκεσαι να παιζεις ενα διωρο - χωρις ταυτοχρονα να προσφερει τιποτα εξαιρετικο. Θα το χαρακτηριζα αξιοπρεπες και γαντι για τους φιλους της Marvel.

Wolfenstein

Μαυρα χαλια. Απαραδεκτη υλοποιηση της idTech4 εν ετει 2009! Δεν ξερω αν ειμαι παραξενος, αλλα δεν συμπαθησα τιποτα απο αυτον τον τιτλο. Χαζο σεναριο, φοβερα αδυναμο τεχνικα. Αλλο ενα χαραμισμα θρυλικου franchise.

Need for Speed Shift

Ειχαμε να δουμε σοβαρο NFS απο την εποχη του Porsche. Oτι NFS φτιαχτηκε μετα, το θεωρουσα και το θεωρω για τα σκουπιδια. Ευτυχως μετα το προηγουμενο χαλι η ΕΑ εκατσε και το ξαναειδε το πραγμα. Αποτελεσμα ενα φοβερα διασκεδαστικο racer, εντυπωσιακο τεχνικα (κυριως χωρις το γελοιο σπασιμο που ειχαμε συνηθισει στα τελευταια NFS - αυτο εχει καρφωμενα τα frames του). Επιτελους η σειρα ξαναβρηκε το δρομο της.

GI JOE The Rise Of Cobra

Χωρις λογια...

WET

Η συνταγη: third person,ωραιο γκομενακι, με πολλα οπλα και bullet time εχει πλεον γινει βαρετη και κοινοτυπη. Ποσο μαλλον το Wet που παρολες τις τυμπανοκρουσιες που προηγηθηκαν της ελευσης του, αποτελει μια μετριοτητα. Μισοφτιαμενα animations, κακο Β movie εφε, βαρετη πλοκη και χιλιοδοκιμασμενα moves. Τιποτα που δεν εχουμε ξαναδει και με χειροτερη απο τις συνηθεις υλοποιησεις.

Qubed

Τρια ωραια live παιχνιδια σε ενα release. Το REZ ειναι απλα επος, το Lumines πανεξυπνο και το E3 διαθετει αρκετο βαθος για να σας κρατησει καιρο. Τιμια συλλογη.

Halo ODST

Οπως καθε instalment του franchise...ΑΨΟΓΟ. Ακομα πιο βελτιωμενη μηχανη, η κλασικη διαβολικη αντιπαλη ΑΙ ειναι παρουσα καθως και το τελειο weapon balance. Πανεξυπνα σεκανς μαχων, πολλαπλοι τροποι επιτευξης του καθε objective, φοβερη ατμοσφαιρα, τεραστιο τεραιν δρασης και τολμηρες αποφασεις (χωρις dual wielding - sprint, αλλαγη στην ασπιδα, νεο διαφορετικης λειτουργια HUD κτλ) ανεβαζουν στα υψη το replay value.

H ριψοκινδυνη ιδεα της Bungie να λανσαρει Halo - εν αναμονη του Reach - χωρις τον Master Chief επιασε. Μας ταξιδευει μεσω πανεξυπνων flashback στην ιστορια μιας ομαδας ODST που πεφτουν σκορπιοι στη New Mombasa ενω ταυτοχρονα παρακολουθουμε μια μυστηριωδης-παραξενη ιστορια ενος κοριτσιου μεσα απο audio logs που κουμπωνει στη δραση. Το ευρημα της εξερευνησης μεταξυ της δρασης ειναι ευπροσδεκτο και πολυ ζυγισμενα υλοποιημενο.

Πολλοι γκρινιαξαν για την τιμη μιας και το campaign ειναι κανα 7αρη ωρες. Παρολα αυτα το δευτερο δισκακι περιεχει ολα τα Halo3 MP και packs και μην ξεχναμε το Firefight που θα το χαρακτηριζα "χειρουργικο" GOW2 Horde. Δεν λεω παραπανω, επιφυλασσομαι να κανω καποια στιγμη ενα σοβαρο review.

Orbital Drop Shock Troopers, prepare to drop!!
 
Για το NFS Shift θα συμφωνίσω με τα 1000.

Στο pc το παιχνίδι είναι σκέτη απογοήτευση. Frame drop τρελό, σε πετάει έξω όποτε γουστάρει, γενικά μια τραγωδία.

Αντίθετα στο 360, μαζί με το DIRT II έχω ευχαριστηθεί παιχνίδι.

Όσο για το ODSΤ από το λίγο που είδα (μια και δεν έχω καθόλου κάτσει σπίτι αυτό το ΣΚ και τώρα από αλλού γράφω) μου άρεσε και δεν το περίμενα.

Βέβαια, σαν κλασσικός PCάς, πρέπει να συνηθίσω το pad!!!!!
 
Για το Wet Θα Συμφωνισω με τον Wally, δοκιμασα το demo στο 360 και μου φανηκε πολυ βαρετο,οσο για το Halo ODST το εχω παραγκειλει απο την προηγουμενη εβδομαδα και περιμενω σαν τρελος να το παιξω, ειδικα το Firefight που προβλεπεται να γινεται χαμος.
 
Risen

Είναι η πρώτη φορά που 'πουλάω' το pc για να παίξω παιχνίδι και πόσο μάλλον RPG!

Όσοι αγάπησαν το gothic λοιπόν,θα βρούν ένα πολύ καλά στημένο game βασισμένο στην 'φιλοσοφία' του.Γραφικά ψιλομέτρια για την εποχή αλλά με αρκετά καλό gameplay και χειρισμό, ηχογραφημένοι διάλογοι , όμορφα spells, όμορφα αλλα μικρά dungeons και πολλά τερατάκια σε ένα νησί που ξεφύτρωσαν μυστήρια αρχαία κτίρια με γλυκά τέρατα.

Την έκδοση για pc δεν την έχω δεί αλλά πιστεύω πως το xbox τα βγάζει ικανοποιητικά πέρα.

Το πρωτείνω ανεπιφύλακτα....check it out!
 
Οντως! Τεχνικα μπορει να μην λεει πολλα αλλα παρολο που δεν γουσταρω τα Δυτικα RPG, με τραβηξε πολυ η ατμοσφαιρα και το μυστηριο που βγαζει ο συγκεκριμενος τιτλος.

Αν ετρεχε σε καμια σοβαροτερη μηχανη (πχ Oblivion) θα εκανε μεγαλη αισθηση. Μου φαινεται οι τυποι απο πισω του ειναι αυτοι που εφτιαξαν τo Gothic...
 
Πίσω
Μπλουζα