40 Χρονια Atari

Wally είπε:
@npac Συγχαρητηρια για το εξαιρετικο ποστ! Νομιζω οτι μερικα πραγματα δεν μπορουν να ειπωθουν καλυτερα
Το να το ακούω αυτό από εσένα Wally (οκ, το να το διαβάζω από τα ακροδάκτυλα σου) είναι ιδιαίτερα τιμητικό. "Τα δύσκολα και ανεκτίμητα εύγε" που λέει και ο Καβάφης στις Σατραπίες ("σε έφαγα μουστάκια" που λέει και ο Σταυρίδης στον Φωτόπουλο, στα κίτρινα γάντια :).
 
npac να σου δωσω και εγω τα συγχαρητηρια μου για το εξαιρετικο post!Πραγματι δεν θα μπορουσε καποιος να τα γραψει καλυτερα!! :worship: :clap:
 
npac είπε:
Κατά τη φάση του σχεδιασμού ένα "σαϊνι" παρερμήνευσε τους κανονισμούς περί παρεμβολών του FCC με αποτέλεσμα οι υπολογιστές να κυκλοφορήσουν με μια αλουμινένια θωράκιση που θα τη ζήλευε το θωρηκτό Ποτέμκιν (αυξάνοντας πολύ την τιμή τους). Το πνεύμα του κανονισμού ήταν ότι δεν θα έπρεπε να δημιουργεί παρεμβολές στην τηλεόραση που ήταν συνδεδεμένο, αλλά η ερμηνεία της Atari ήταν ότι δεν θα έπρεπε να διαφεύγει οποιαδήποτε ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία μπορούσε να δημιουργήσει την οποιαδήποτε παρεμβολή σε οποιαδήποτε συσκευή.
Η θωράκιση των Atari δεν ήταν ακριβώς αποτέλεσμα παρερμηνείας.

Υπάρχει μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Joe Decuir, ενός από τους σχεδιαστές του Atari 2600 και του Coleen (πρωτότυπου Atari 800) που συζητάει και αυτό το θέμα:

There is an interesting and true story here:
At the same time that we were designing the Atari 800, the Apple II was on the market, and popular. It had slots, and we badly

wanted to have slots in the Atari 800 (then called Colleen).

Atari was dealing with the FCC under the Part 15 Type I rules, for anything that actually generated TV channel RF. Those radiation

rules were much stricter then the Class A and Class B rules that common computers must meet, so slots were out, and we ended up

wrapping the electronics in a 2mm thick aluminum casting. The serial bus was our way of adding peripherals. (It was also a very

expensive one. I think it sank the product.)

Meanwhile, Apple was dodging the FCC, by not including the RF modulator themselves. You had to buy it from someone else and

install it yourself.

So, in early 1978, a TI salesman walked in to try and sell us a cheap fiber optic cable with a transmitter molded on one end and a

receiver molded on the other. The idea that I had was: if we build a computer which is optically isolated from the TV, then we

can just put the bundled fiber receiver and RF transmitter into the FCC for approval, make a really quiet fiber-to-RF converter.

We could then do whatever we want in the PC including having slots. I told this application to the TI sales guy whose eyes almost

popped out.

Our engineering manager (Wade) said "No, the FCC would never let us get away with that stunt." The TI salesman went off and told his

people anyway, including the team we didn't know about who were designing the new TI 99/4 home PC.

TI went to the FCC in 1979 trying to use the same idea. The FCC said NO WAY. There was a big stink, because TI's home

congressional district was represented by the then Speaker of the House Jim Wright, a powerful man.

Wade was jubilant. He said I could not have sabotaged TI better if I had tried. The result of the whole mess was the generation of

Class A and Class B specifications.
Δηλαδή κατά βάση οι τότε κανονισμοί ήταν υπέρ το δέον αυστηροί. Με την δημιουργία των Class A και Class B κανονισμών, μπόρεσαν να ελαφρύνουν την θωράκιση πλέον.
 
@npac: Δεν ξέρω πόση ώρα έγραφες, αλλά πραγματικά με άφησες άφωνη με το ποστ σου!...

Δηλαδή να καταλάβω: Κάναν όλη τη δουλειά οι προγραμματιστές και ούτε ένα credit στις οθόνες? Κι έτσι όπως τα έγραψες, μου έδωσες την εικόνα των προγραμματιστών να γράφουν κώδικα μέσα στην άγρια νύχτα, για να προλάβουν προθεσμίες και να έχουν κι έναν project supervisor να τους "κράζει" για τις προθεσμίες ("τι, σκόπευες να πας σπίτι σου σήμερα? Ξέχασέ το - τη Δευτέρα έχουμε meeting και πρέπει να είναι έτοιμο!")....

Τεσπα, όντως, έγιναν τραγικά λάθη, πολλά εκ των οποίων, σαφέστατα και δεν τα γνώριζα, αρκετά σημαντικά όμως για να κατακερματίσουν την εταιρία.... Εδώ νομίζω, θα ήμουν αρκετά περίεργη κι εγώ να δω ένα εναλλακτικό μέλλον... Άραγε, τι θα ήταν διαφορετικό, αν δεν είχαν γίνει τόσα αλλεπάλληλα σφάλματα?
 
Ναι, μάλιστα είχε γίνει και μεγάλο θέμα με έναν προγραμματιστή που ήθελε να βάλει το όνομα του στο παιχνίδι (αν δεν κάνω λάθος ήταν το adventure) και έτσι έφτιαξε μια μυστική οθόνη στην οποία το μόνο που υπήρχε ήταν το "made by..". Αν δεν κάνω λάθος το πρώτο easter egg.
 
D@redevil είπε:
Ορίστε ωραίο θεματάκι για τους αγαπητούς Atarians του φόρουμ: Dino & Npac! :flower:
Έκλεισε 40 χρόνια ζωής η Atari, ε? :) Της εύχομαι να τα εκατοστήσει, αλλά θα ήθελα να την ξαναδώ να έρχεται στο προσκήνιο....
Είμαστε πολύ περισσότεροι, Μαριάννα, πίστεψέ με! (Άμα βάλεις και τους κρυφούς, σαρώνουμε!!!) :)

Η λέξη Atari, για μένα, είναι σχεδόν μαγική. Όλο το πακέτο (marketing, μηχανήματα, παιχνίδια) αντικατοπτρίζει μια ανεπανάληπτη εποχή, όπου όλοι έπαιζαν "Atari", ακόμα κι αν αυτό ήταν μηχάνημα μιας άλλης εταιρίας.

Έζησα με τον 800XL μου, τον προγραμματισμό για πρώτη φορά αλλά και μοναδικές στιγμές gaming...

Με τον ST μου, μπήκαμε μαζί στην εποχή των 16-bits και των φοβερών παιχνιδιών και προγραμμάτων...

Μετά από πολλά χρόνια, ήρθε το Internet και το retromaniax στη ζωή μου, και μαζί με αυτό, ήρθαν και πολλά μηχανήματα της αγαπημένης μου εταιρίας που δεν είχα καταφέρει να αποκτήσω τότε...

Φυσικά και τα αλεπάλληλα λάθη της Atari, της κόστισαν ακριβά. Αυτά που ανέφερε ο φίλτατος npac, για το Pac-Man του 2600 και ειδικά το φιάσκο με τον STE (μερική ασυμβατότητα με STFM, medium resolution bug κ.α.) τη χαντάκωσε.

Ο ανυπέρβλητος Falcon 030, θα έπρεπε να ήταν ο STE.

Όμως δεν πειράζει... Εγώ προσωπικά της συγχωρώ πολλά... Δε μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς Atari.

40 Χρόνια Atari... 40 Χρόνια DINO! Τυχαίο; Δε νομίζω!!! :)
 
Γεια σου Dino αλανι τεραστιε Atarimaniac.ΝINTENDO και Αtari 2600 till death ρεεεεεεεεεεεεεεε :D
 
μου άρεσε το ποστ του dino όσο και αν τον πειράζω... :)
 
Να'σαι καλά ρε Σπύρο... Και που να είχα και όρεξη...

Γεια σου Dino αλανι τεραστιε Atarimaniac.ΝINTENDO και Αtari 2600 till death ρεεεεεεεεεεεεεεε
Χεχεχε... Γειά σου ρε Billαρε!!!

Η αλήθεια είναι οτι στο αφιέρωμα του Retro Gamer, για τα 40 χρόνια Atari, υπάρχει και ένα NES κάπου μέσα στις σελίδες...

Βλέπεις, οι δύο εταιρίες, κάποτε, δεν ήταν τόσο μακριά η μία από την άλλη...
 
DINO είπε:
Να'σαι καλά ρε Σπύρο... Και που να είχα και όρεξη...


Χεχεχε... Γειά σου ρε Billαρε!!!

Η αλήθεια είναι οτι στο αφιέρωμα του Retro Gamer, για τα 40 χρόνια Atari, υπάρχει και ένα NES κάπου μέσα στις σελίδες...

Βλέπεις, οι δύο εταιρίες, κάποτε, δεν ήταν τόσο μακριά η μία από την άλλη...
Φιλε μετα την NINTENDO η μεγαλη μου αγαπη ειναι το 2600.Μιλαμε για εκκατομυια ωρες παιχνιδιου και δεκαδες διαλειμενα joystics:D
 
we all love ATARI

Maddog είπε:
Η θωράκιση των Atari δεν ήταν ακριβώς αποτέλεσμα παρερμηνείας.Υπάρχει μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Joe Decuir, ενός από τους σχεδιαστές του Atari 2600 και του Coleen (πρωτότυπου Atari 800) που συζητάει και αυτό το θέμα:

Δηλαδή κατά βάση οι τότε κανονισμοί ήταν υπέρ το δέον αυστηροί. Με την δημιουργία των Class A και Class B κανονισμών, μπόρεσαν να ελαφρύνουν την θωράκιση πλέον.
Έχεις δίκιο Maddog και εξαιρετική η πηγή σου (αλίμονο αν διαφωνούμε με ένα από τους βασικούς σχεδιαστές του συστήματος).

Η δική μου αναφορά είχε σαν πηγή τον ίδιο τον Nolan Bushnell που τα λέει κάπως διαφορετικά :

[h=2]VC&G Interview: Nolan Bushnell, Founder of Atari[/h]One of the problems was that Atari was so big at the time and we had such a strong relationship with Sears that they wanted FCC Type 1 approval, and that was very hard to get. So we had this big cast [metal] thing and only serial ports, and that was all to hit the FCC regulations that turned out to have no teeth at all. And so all the other PC companies, including Apple, were not Type 1 compliant, which gave them the ability to put in a good parallel bus and made the Apple II much more extensible. It was one of those things where you thought you were doing the right thing. [laughter]

BE: I guess with the Apple II they didn't build in an RF modulator, so they didn't have to comply with that.

NB: No, it wasn't that. It was the actual radiation that came from the circuit board itself. And if you ever tried to look at a television set next to an Apple II, there was an awful lot of junk coming out of all of the PCs at the time. The processors were going fast enough that each of the little traces on the board would actually radiate.

(αλήθεια, με τόσο ψάξιμο και με αναφορές σε βιβλιογραφία, θα μπορούσε κανείς να γράψει ένα πολύ ωραίο διδακτορικό επί του θέματος - αρκεί να βρεθεί καθηγητής να αναλάβει τον ρόλο του supervisor :) )

Πάντως γενικότερα η θωράκιση αυτή ήταν φοβερός μπελάς και αύξανε υπερβολικά το κόστος παραγωγής. Δείτε τη φωτογραφία του δικού μου Atari 400 από παλιότερο post :

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?22098-%C1%ED%E1%E6%E7%F4%FE%ED%F4%E1%F2-Atari-800/page4

Για να εξουδετερώσεις τις οποιες παρεμβολές αρκεί ένας γειωμένος μεταλλικός κλοβός (κλοβός faraday) που θα μπορούσε να έχει οποιοδήποτε πάχος. Οι άνθρωποι βάλαν μια θωράκιση που θα άντεχε και πυρινική επίθεση (ακόμα και αν ο σοβιετικός βαλιστικός πύραυλος έσκαγε πάνω στο καημένο το ataraki, αυτό μάλλον θα συνέχιζε να λειτουργεί).

D@redevil, δυστυχώς έτσι είχαν τα πράγματα. Και αν διαβάσεις συνεντεύξεις από διάφορους προγραμματιστές της εταιρίας, όλοι κάποια στιγμή φύγανε, ρίχνοντας μαύρη πέτρα πίσω τους. Μπορεί και σε άλλες εταιρίες να συνέβαινε αυτό (όποιος διάβασε τη βιογραφία του Jobs θα ξέρει ότι και στην Apple ήταν έτσι τα πράγματα - ίσως και χειρότερα γιατί ο μακαρίτης πολλές φορές συμπεριφέρονταν ως παράφρων) αλλά τουλάχιστον η apple μπήκε στο χρηματιστήριο, πολλά από τα πρώτα στελέχη είχαν stock options και γίναν εκατομμυριούχοι - οπότε χαλάλι τα μπινελίκια. Οταν η Atari πουλήθηκε στη Warner, μόνο ο Nolan Bushnell τσέπωσε τα 28 εκατομύρια δολάρια και τα έφαγε σε πίτσες !!! (αυτό το τελευταίο για τις πίτσες δεν είναι καλαμπούρι!)

Πάντως, ο Dinos με το μήνυμα του με επαναφέρει στο σωστό δρόμο (γιατί το Post έμοιαζε σαν να το είχε γράψει γέρος του muppet show). Η εταιρία αυτή είχε μαζέψει μια εξαιρετική ομάδα μηχανικών δημιουργών, που αχολήθηκαν με ένα τελείως νέο χώρο, που τον είδαν να αναπτύσεται με τρελούς ρυθμούς φτάνοντας από το 0 στην κοινοτυπία (με την καλή έννοια) σε πολύ λίγα χρόνια και κάνοντας τους περισσότερους από εμάς (κυρίως όσοι είμαστε συνομίλικοι με την εταιρία - παιδιά 40 χρόνων) να χαμογελάμε με νοσταλγία. Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα και οι σημερινοί πιτσιρικάδες γνωρίζουν το όνομα Atari.

Για όλα αυτά αξίζει να την αγαπάμε.
 
Λοιπόν, όποτε θέλεις το αρχίζουμε το διδακτορικό επί της ιστορίας του gaming...προτείνω ως επιβλέποντα καθηγητή τον Billy. :D

Πράγματι πάντως η Atari είναι μεγάλο κομμάτι της ιστορίας αυτής και μας κάνει όλους να την θυμόμαστε με αγάπη.

ΥΓ: ενδιαφέρουσα η συνέντευξη του Nolan, δεν είχε τύχει να την διαβάσω αυτή.
 
Lol... είπες "καθηγητής" και μου ήρθε στο μυαλό ο τύπος στη διαφήμιση του "πάμε στoίχημα". :D :D

Ειδικά για Atari πάντως (και ακόμα ειδικότερα για το 2600) ο πρώτος gamer που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο αγαπητός Phil !!

Μαθαίνω και απο τον Dino (ο οπoίος δεν έχασε ευκαιρία να ρίξει τις "μπηχτές" του :D ) ότι υπάρχει ataroαφιέρωμα στο δημοφιλές περιοδικό "Retrogamer". Αν και το εν λόγω περιοδικό δεν το αγοράζω, θα το σκεφτώ μήπως και κάνω μία εξαίρεση...
 
npac είπε:
Για να εξουδετερώσεις τις οποιες παρεμβολές αρκεί ένας γειωμένος μεταλλικός κλοβός (κλοβός faraday) που θα μπορούσε να έχει οποιοδήποτε πάχος. Οι άνθρωποι βάλαν μια θωράκιση που θα άντεχε και πυρινική επίθεση (ακόμα και αν ο σοβιετικός βαλιστικός πύραυλος έσκαγε πάνω στο καημένο το ataraki, αυτό μάλλον θα συνέχιζε να λειτουργεί).
Δυστυχώς αυτό δεν θα συμβεί... Η πυρηνική έκρηξη προκαλεί έναν EMP σε πολύ μεγάλο μέρος του ηλεκτρομαγνητικού φάσματος και δυστυχώς υπάρχουν συχνότητες στις οποίες τα μέταλλα είναι διαπερατά. Είναι από τους φόβους μου για την πιθανή καταστροφή των Atari μου..
 
Όσον αφορά τη θωράκιση, ακόμα θυμάμαι τα λόγια του κ. Τσουροπλή, συντάκτη του PIXEL, όταν παρουσίαζε τον 800XL, στο τεύχος #7:

" Για να εισχωρήσεις στον Atari 800XL και να φτάσεις στην πλακέτα, πρέπει να έχεις τεράστια υπομονή ή απαιτητικό αρχισυντάκτη! "

billy είπε:
Μαθαίνω και απο τον Dino (ο οπoίος δεν έχασε ευκαιρία να ρίξει τις "μπηχτές" του :D ) ότι υπάρχει ataroαφιέρωμα στο δημοφιλές περιοδικό "Retrogamer". Αν και το εν λόγω περιοδικό δεν το αγοράζω, θα το σκεφτώ μήπως και κάνω μία εξαίρεση...
Ίσα που το προλαβαίνεις billy... Κυκλοφόρησε τον προηγούμενο μήνα...
 
the day after και ο υπέροχος κύριος με το λουκ π-ατ(α)ρι-άρχη

ChrisTOS είπε:
Δυστυχώς αυτό δεν θα συμβεί... Η πυρηνική έκρηξη προκαλεί έναν EMP σε πολύ μεγάλο μέρος του ηλεκτρομαγνητικού φάσματος και δυστυχώς υπάρχουν συχνότητες στις οποίες τα μέταλλα είναι διαπερατά. Είναι από τους φόβους μου για την πιθανή καταστροφή των Atari μου..
Πολύ σωστά Χρήστο μου. Βέβαια ακόμα και αν δεν συνέβενε αυτό, απλά θα είχε καταστραφεί το δίκτυο ηλεκτροδότησης και φυσικά ο χρήστης του Atari στην καλύτερη περίπτωση θα έπαιζε άρπα ως αγγελάκι σε κάποιο σύννεφο (όλοι οι χρήστες των Atari θα πάμε στον παράδεισο, ειδικά όσοι αγοράσαμε κάτι από τον Κανέλλη, που είχε κατάστημα στην οδό Αγγελάκη ;) ).

Για να ξεπεράσεις τους φόβους σου, μπορείς να ξεκινήσεις να υλοποιείς τον 6502, το Antic και τους υπόλοιπους συνεπεξεργαστές χρησιμοποιόντας λυχνίες κενού (που έχουν πολύ πολύ μεγαλύτερη αντοχή σε ElectroMagnetic Pulses πυρινικής έκρηξης από τα transistors και τα ICs.

Σήμερα τα χαράματα (την ώρα που κλείνουν τα μπουζούκια), για να γιορτάσω τα 40χρονα της Atari, αγόρασα από το ebay αυτό :

atari-400-800-technical-notes.JPG

Atari 400/800 Technical Reference Notes - Very Scarce

This is the official Atari “Tech Manual” published by Atari in 1982. It was not generally available to the consumer as it is very technical in nature.

The “Notes” consists of three parts: Operating System Userʼs Manual, Operating System Source Listing, and Hardware Manual (including schematics), comprising a total of 446 pages. It could be said that this is the Atari “bible” because everything specific to the 400/800 computers is covered in its pages.

Also included are three additional documents: Master Memory Map (30 pgs.), “Do Re Atari, A Guide to Effective Programming” (240 pgs.), and a Programmerʼs Card.

All of the above comes in a 3-ring binder. If you are a collector of Atari computers or just want to know what makes them tick, this should be in your library.

As Iʼve said before, Iʼm selling because advancing age & illness have conspired to put an end to my hobbies;

its been quite a ride.

No Reserve. Ships to US only. Questions before bidding please. Thanks for your interest.

Το ωραίο είναι ότι το αγόρασα από ένα φοβερό τύπο με ακόμα πιο φοβερό look:

donna___len.jpg

συνταξιούχο Ηλεκτρολόγο Μηχανικό της AT&T με ειδίκευση στην ανάλυση αστοχειών ολοκληρωμένων κυκλωμάτων και οπτικών ινών.

RESPECT Len, και να είσαι καλά.
 
A καλό! Ωραίο εύρημα και όντως ωραίος τύπος! Άρχισε της μόντες (αν και από τη συνάντηση δεν σε βλέπω πολύ fan του sport...).
 
ChrisTOS είπε:
A καλό! Ωραίο εύρημα και όντως ωραίος τύπος! Άρχισε της μόντες (αν και από τη συνάντηση δεν σε βλέπω πολύ fan του sport...).
όπως τα λέγαμε από κοντά στη συνάντηση του retromaniax, είμαι κατά των mods για φιλοσοφικούς λόγους. Δεν βλέπω να έχει νόημα να παίρνεις ένα υπολογιστή του 1983 και να του βάζεις 8 πλάσια μνήμη, δεύτερο pokey, bios κλπ. Ότι και να το κάνεις το Ataraki, σίγουρα τα μάτια μας έχουν δει πολύ καλύτερα στους υπολογιστές του σήμερα. Αγαπάω τα 8bitα Atari γιατί με αυτά ξεκίνησα και θαυμάζω τους ανθρώπους που τα σχεδίασαν για αυτό που μπόρεσαν να σχεδιάσουν το 1976-1977. Εξάλλου το να δουλεύεις με περιορισμένα resources έχει μια μαγεία από μόνο του, κυρίως όταν σαν προγραμματιστής βρίσκεις ευφάνταστους τρόπους να κάνεις αυτό που θέλεις να κάνεις, ακόμα και όταν η μνήμη ή η υπολογιστική ισχύς δε σου φτάνει.
 
npac είπε:
όπως τα λέγαμε από κοντά στη συνάντηση του retromaniax, είμαι κατά των mods για φιλοσοφικούς λόγους. Δεν βλέπω να έχει νόημα να παίρνεις ένα υπολογιστή του 1983 και να του βάζεις 8 πλάσια μνήμη, δεύτερο pokey, bios κλπ. Ότι και να το κάνεις το Ataraki, σίγουρα τα μάτια μας έχουν δει πολύ καλύτερα στους υπολογιστές του σήμερα. Αγαπάω τα 8bitα Atari γιατί με αυτά ξεκίνησα και θαυμάζω τους ανθρώπους που τα σχεδίασαν για αυτό που μπόρεσαν να σχεδιάσουν το 1976-1977. Εξάλλου το να δουλεύεις με περιορισμένα resources έχει μια μαγεία από μόνο του, κυρίως όταν σαν προγραμματιστής βρίσκεις ευφάνταστους τρόπους να κάνεις αυτό που θέλεις να κάνεις, ακόμα και όταν η μνήμη ή η υπολογιστική ισχύς δε σου φτάνει.
Αυτό βρήκε πλήρη εφαρμογή στην περίπτωση του ST.

Το software έδινε τη λύση, όταν το hardware ήταν περιορισμένο...
 
Πίσω
Μπλουζα