5ήμερη εκδρομή! Ροδος,Κέρκυρα, και όπου αλλού πήγατε!

Stan πρεπει να περασες αξεχαστα στην 5ημερη! Μου κανει εντυπωση πως θυμασαι ολες τις λεπτομερειες! Να 'σαι καλα και να περνας παντα ετσι με τρελλα :clap:
 
Καλα, οι περιγραφες του stan μας καλυπτουν ολους περι clubbing, επισκεψεων και περιηγησεων στην παλια πολη, στα καστρα, στην λινδο και στις πεταλουδες.. (τι να σου κανω stan που οι δικες μου φωτο ειναι πισω στην Ελλαδα)..

Στην Ροδο και εγω βρεθηκα τον Απριλιο του 93, και μεναμε στο Rodos Bay, απεναντι ακριβως απο το Olympic! Το καλο με το Rodos Bay ηταν που μας ειχαν ανοιξει την τελευταια μερα την ταρατσα του ξενοδοχειου (καπου 10ος οροφος) που φιλοξενουσε την πισινα και υπαιθριο μπαρ!! Η παλια πολη και οι περιηγησεις ηταν το κατι αλλο (εκει ειχα κτυπησει και μια καταπληκτικη Nike μπλουζα παρεπιπτοντως - μαζι με ενα σωρο liquor αφορολογητες παραγγελιες απο συγγενεις!)

Απο τις καλυτερες εμπειριες που ειχα ποτε, και παρολιγον δεν θα πηγαινα κιολας καθως με παρακαλουσαν να παω αλλα καπου στραβωνα με την ολη εισπραξο-δοσοληψια των διοργανωτων (που ειχαν παρει γερη μιζα απο τα πρακτορεια).. ευτυχως που αλαξα γνωμη τελευταια στιγμη.. και μεσα στο πλοιο εγινε το σωσε φυσικα με τις καμπινες και το ολο θεμα.. ανελπιστη χλιδη (μου φαινεται το πλοιο ηταν το Ροδανθη αν και χριζει διασταυρωσης - ειχε και disco μεσα!)
 
phil_vr είπε:
(μου φαινεται το πλοιο ηταν το Ροδανθη αν και χριζει διασταυρωσης - ειχε και disco μεσα!)
Άσχετο με το θέμα, αλλά το Ροδάνθη εγώ το έχω στις αναμνήσεις μου ως το πλοίο με τα ωραία arcade! :p
 
1991... Λεμεσός, Κύπρος ξενοδοχείο Ermitage.

Περάσαμε φανταστικά, πολύ γέλιο, πολύ διασκέδαση, πολύ πιώμα. Μέσα σε έξι μέρες κάπνισα 16 πακέτα τσιγάρα, κοιμήθηκα 12 ώρες όλες κι όλες και είχα ψωνίσει ένα κάρο bootleg βιντεοκασσέτες και κασσέτες, οι οποίες, τότε, οργίαζαν στην Κύπρο και ήταν παμφθηνες.

Λεμεσός απίθανη πόλη, το ίδιο και η Πάφος αλλά στη Λευκωσία όσο πλησίαζες τη γραμμή σε έπιανε η ψυχή σου.

Το σκηνικό που μου έχει μείνει είναι η "επίσκεψη" μας σε ένα σχολείο της Λευκωσίας προκειμένου να παραστούμε σε εορταστικές εκδηλώσεις. Οι κύπριοι ντυμένοι ομοιόμορφα με στολή και εμείς να κάνουμε εμφάνιση στο προαύλιο σαν τουρίστες Γ κατηγορίας, με την ανάλογη συμπεριφορά.

Αφήστε που κατά τη διάρκεια της γιορτής αντί να παρακολουθούμε, πήγαμε οι πιο πολλοί σε μια εξωτερική καντίνα για γρανίτες χαχαχα ... Κάφροι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν... βρήκα στο σπίτι της μητέρας μου πάρα πολλές φωτογραφίες από την Ρόδο,από την 5ήμερη... θα τις ομαδοποιήσω, θα τις σκανάρω, θα φτιάξω μερικά πολύ ωραία αλπμουμάκια και θα τις ποστάρω! Πάντα ήταν το πάθος μου η φωτογραφία και έτσι παντού τράβαγα δεκάδες...μην πώ και εκατοντάδες... λίγες μέρες υπομονή ακόμα φίλοι μου!
 
Η τάξη μου πήγε στην Κρήτη (1998 ). Εγώ έκατσα σπίτι, για να διαβάσω λέει... :rolleyes:

Ο φυσικός μας, όταν έμαθε ότι θα πάμε Κρήτη, σχολίασε: "Και δεν πάτε καλύτερα στα ναυπηγεία του Σκαραμαγκά, για να μάθετε και τίποτα χρήσιμο;" :wait2:

Stanfromgreece είπε:
Θυμάμαι την Σούλα (την θεϊκή γυμνάστρια), η οποία έμεινε ΤΑΠΙ στα χαρτιά από έναν συμμαθητή μου… τον «θρησκευτικό» μας…τον Ζούγα! (1ο ξάδερφο του γνωστού Ζουγανέλη και με το ίδιο χιούμορ!)
Stan, γιατί κάτι μου λέει ότι είχαμε τους ίδιους καθηγητές; :happyjump:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν...για να μην αφήσω κανέναν παραπονεμένο...έψαξα και βρήκα ότι την καθηγήτρια που ήταν μαζί μας την έλεγαν Νικολέττου!!!

 


Nessie μήπως πήγαινες και εσύ στο 6ο Λύκειο Πειραια???
 
Stanfromgreece είπε:
Ξεκινήσαμε 1/4/1992 (Πρωταπριλιάτικο ψέμα ήταν!) με το πλοίο Ιαλυσός για Ρόδο!
picture.php
5 χρονια μετα και με το ίδιο πλοιο (τον Απρίλιο του '97) ξεκινησαμε κι εμεις για Ρόδο. Ξεκινησαμε καλά..το θεμα ειναι πως φτασαμε. Φτασαμε με πολλά μποφορ, κι ενω βλέπαμε το λιμανι τις Ρόδου, λογω δυνατων ανεμων δεν μας επιτρεποταν η εισοδος για να μη γινουν ζημιες και ημασταν επι τεσσερις ωρες απ' εξω, μες στη μανια του ανεμου.

Αυτό που θυμαμαι χαρακτηριστικα ειναι οτι καποια στιγμη στην αρχη , μας λενε παρτε τα πραγματα σας και κατεβειτε κατω γιατι σε λίγο βγαίνουμε. Κατεβαινουμε και καποια αυτοκινητα εβαλαν μπροστα τις μηχανες και γεμισε ο χωρος καυσαερια. Μεχρι να μας πουν να ξανανεβουμε ειχαμε αναπνευσει το καυσαεριο που αναπνεουν οι Αθηναιοι σε ενα μηνα :precry: .

Επισης θυμαμαι πως απο εκει που καθομασταν οταν ανεβηκαμε , εβλεπα μια ψηλά τον ουρανο μια κατω τη θαλασσα....καριδοτσουφλο το πλοιο. Δε συζηταμε για ζαλαδες, εμ_ _ τ _ _ ς, λιποθυμιες και κλαματα. Μαλιστα μια κοπελιτσα ειχε πεσει απ' τις σκαλες και φωναζαν να παει γιατρος στο σημειο εκεινο (αν υπηρχε δεν το μαθαμε ποτε, ημασταν αλλου.)

Τελοσπαντων μετα απο τεσσερις ωρες μας επετραπηκε η εισοδος στο λιμανι, μας κατεβασαν γρηγορα γρηγορα και ξαναβγηκε παλι απ' εξω.

Μας πηγαν στο ξενοδοχείο LOMENIZ, και αυτά.

Πιο πολυ θυμαμαι το ταξιδι παρά την διαμονη στη Ροδο.Ευτυχως εβγαλα πολλές φωτογραφιες. :cool:
 
Stanfromgreece είπε:
Λοιπόν...για να μην αφήσω κανέναν παραπονεμένο...έψαξα και βρήκα ότι την καθηγήτρια που ήταν μαζί μας την έλεγαν Νικολέττου!!! 


Nessie μήπως πήγαινες και εσύ στο 6ο Λύκειο Πειραια???
Ναιιιιιιιιιιιιιι !!!!!!!!!!!!!!!!!!! :beerz:
 
Φοβερό Nessie!!!Είμαστε από την ίδια περιοχή! Εγώ έμενα στο ''τερμα'' Αγ.Βασιλείου! Αν και απ'ότι βλέπω έχουμε 6 χρόνια διαφορά...και δεν πρέπει ποτέ να έχουμε συναντηθεί εκεί! Εσύ,αν δεν κάνω λάθος,πρέπει να είχες Λυκειάρχη τον Κο Μαχαίρα ε? Ερχόταν συχνά στην Microchip που δούλευα στον Αγ.Βασίλη και έπαιρνε πράγματα!
 
Stanfromgreece είπε:
Φοβερό Nessie!!!Είμαστε από την ίδια περιοχή! Εγώ έμενα στο ''τερμα'' Αγ.Βασιλείου! Αν και απ'ότι βλέπω έχουμε 6 χρόνια διαφορά...και δεν πρέπει ποτέ να έχουμε συναντηθεί εκεί! Εσύ,αν δεν κάνω λάθος,πρέπει να είχες Λυκειάρχη τον Κο Μαχαίρα ε? Ερχόταν συχνά στην Microchip που δούλευα στον Αγ.Βασίλη και έπαιρνε πράγματα!
Εγώ έμενα προς Καλλίπολη μεριά! Όντως διευθυντή είχα τον κ. Μαχαίρα, αλλά αγαπημένος μου καθηγητής ήταν ο κ. Πριόβολος! Ένας υπέροχος άνθρωπος!

Είμαι λίιιιιιιιιγο εκτός θέματος ε; :nervous:
 
nessie είπε:
Εγώ έμενα προς Καλλίπολη μεριά! Όντως διευθυντή είχα τον κ. Μαχαίρα, αλλά αγαπημένος μου καθηγητής ήταν ο κ. Πριόβολος! Ένας υπέροχος άνθρωπος!
Είμαι λίιιιιιιιιγο εκτός θέματος ε; :nervous:
Δεν πειράζει Nessie μου...τί λες! Εδώ βρήκα άνθρωπο που πήγαμε στο ίδιο σχολείο!!! :cool:

Τον θυμάμαι και τον Πριόβολο... πολύ καλός...καταπληκτικός θα έλεγα... και τα έτσουζε και τα ουζάκια του ;)

Αν θες...συνεχίζουμε τα περί 6ου...στο θρεντ με τις σχολικές αναμνήσεις! :D
 
Λοιπόν εμείς οι άχρηστοι δεν πήγαμε 5ήμερη αλλά 3ήμερη με την δικαιολογία ότι κάποιοι ήθελαν να διαβάσουν για τις πανελλήνιες!!! Γι' αυτό το λόγο πήγαμε στην Μύκονο. Μείναμε στην Άνω Μερά, καλό μέρος αλλά δεν μπορούσαμε να το εκτιμήσουμε τότε. Τι να εκτιμήσεις κιόλας το 1994 και αρχές Απριλίου? Τεσπα, δεν είχαμε πολλά ευτράπελα, μόνο κάνα-δυο μεθυσμένους και κάνα-δυο εξόδους στα club που ήταν ανοικτά εκείνη την εποχή. Το μόνο αξιοσημείωτο ήταν ότι πήγαμε εκδρομή στο "τριήμερο του άντρα", όπως έλεγε και ένας παλιός συμμαθητής. Εξηγώ αμέσως ποιο ήταν αυτό: Τρίτη: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός ημιτελικός στο Τελ Αβίβ (μπάσκετ), Τετάρτη: Άεκ-Παναθηναϊκός τελικός κυπέλλου Ελλάδος (ποδόσφαιρο), Τελικός Φάιναλ Φορ Μπάσκετ. Την πρώτη μέρα μεγάλη πίκρα μιας και το σχολείο ήταν βαζελοκρατούμενο, την δεύτερη μέρα μεγάλη χαρά μιας και νικήσαμε στα πέναλτυ την ΑΕΚ και την τρίτη μέρα μεγάλο γέλιο και καζούρα για τους ολυμπιακούς μιας και έχασαν από την Μπανταλόνα και τον υπέρβαρο Κορνήλιους Τόμπσον.
 
discobolus είπε:
Λοιπόν εμείς οι άχρηστοι δεν πήγαμε 5ήμερη αλλά 3ήμερη με την δικαιολογία ότι κάποιοι ήθελαν να διαβάσουν για τις πανελλήνιες!!! Γι' αυτό το λόγο πήγαμε στην Μύκονο.
Ξεθάβω το θρεντ αυτό για να δηλώσω ότι εμείς ήμασταν ακόμα πιο άχρηστοι. Εσείς τουλάχιστον πήγατε εστω μια 3ήμερη ρε παιδί. Και πού πήγατε!!! Μύκονο!! ;) ;). Εμείς δεν πήγαμε καθόλου. Και ο λόγος είναι ο ίδιος, γιατί ήθελαν κάποιοι να διαβάσουν. Λες και σε 5 μέρες θα πετύχαιναν κάτι παραπάνω :( . Αντί της εκδρομής ομως εκδόσαμε την πιο κάτω φανέλα:

picture.php


Η φανέλα αυτή ξεθάφτηκε έπειτα από ενα 2ωρο ψάξιμο σημερα το πρωί στο πατάρι του πατρικού μου. Είχα την εντύπωση ότι ήταν μπλε χρώματος, αλλά τελικά ήταν άσπρη.
 
Εμείς ούτε ένα ενθύμιο δεν είχαμε κάνει για την αποφίτησή μας. Παρεπιπτόντος τώρα που το θυμάμαι τον Απρίλιο του 1990 που το σχολείο μας (η Γ Λυκείου) πήγε την καθιερωμένη 5ήμερη εκδομή στην Ρόδο, εγώ δεν είχα καταφέρει να πάω λόγω κάποιου σοβαρού προβλήματος υγείας που είχα τότε. Αντιθέτως θυμάμαι εκείνες τις μέρες ήμουν κάπλα στο κρεβάτι μου (δεν γινόταν αλλιώς) και έβλεπα απ το πρωί ως το βράδυ το Live πρόγραμμα του Mega channel που τότε είχε ξεκινήσει το κανονικό του πρόγραμμα στην Θεσσαλονίκη (ε τι να κάνουμε.....ήμουν και είμαι τηλεορασάκιας)
 
Γεια σαααας Ρετροπαρεα,

Εγω πηγα το 1994 στη Ροδο (2ο Λυκειο Πειραια <<Συγκροτ.στην Καστελλα>>)

Ηταν φανταστικα!!!!

Ααααχ! αναμνησεις....
 
Δεν ειχα παει 5ημερη με το σχολειο γιατι εμενα και του κολλητου μου δεν μας αρεσε ο προορισμος (ειχαμε παει 2 κ 3 φορες) και ετσι αποφασισαμε τις ιδιες ακριβως ημερες με την ιδια δικαιολογια στο σπιτι (ναι ναι παμε 5η μερη με το σχολειο) να παμε καπου αλλου. Along the way πειστηκαν και αλλα τρια ατομα. Τελικά καταληξαμε αλλου για αλλου και αντι να παμε σε κανα νησι βρεθηκαμε στο εξοχικο σπιτι του κολλητου στο Λαυριο όπου έγιναν ολες οι απαραιτητες κρεπαλες.
 
Λοιπόν η δική μας πενθήμερη για την ακρίβεια 7ήμερη εκδρομή μας ήταν στην Ρόδο. Απρίλιος του 1994 το λύκειο μας αναχώρησε σχεδόν σύσσωμο για την εκδρομή(2-3 είχαν αποφασίσει να μην έρθουν για να διαβάσουν) :eek: .

Τώρα φωτογραφίες λίγες έχω... η αλήθεια είναι ότι στο δωμάτιο μέναμε 5 κορίτσια, όλη παρέα μας, δεν θελήσαμε να μείνουμε χωριστά. Άλλωστε για μας ήταν η πρώτη και αποδείχθηκε τελικά η μοναδική φορά που κάναμε διακοπές όλες μαζί. Μετά το σχολείο τράβηξε η καθεμία το δρόμο της.

Όσον αφορά τώρα τις μέρες που περάσαμε εκεί, αν θυμάμαι καλά είναι ζήτημα αν κοιμηθήκα και τις 7 μέρες 7 ώρες συνολικά αφού όταν γυρίσαμε ήμουν για δύο μέρες με 38-39 πυρετό αφήστε που όταν ξυπνήσα ήταν Μεγάλη Τρίτη.... :sleep:

Ξέρετε τώρα το πρωί εκδρομές και το βράδυ ξενύχτι :beerz: :cheers: και μετά το ξενύχτι ατελείωτες ώρες κουτσομπολιού και πειραγματών με τα γύρω δωμάτια.:rolleyes:

Πρέπει να πω ότι και άλλες εκδρομές πηγά μετά από την πενταήμερη .... αλλά η συγκεκριμένη έχει περίοπη θέση σε σχέση με όλες τις άλλες καθώς ήταν η πρώτη εκδρομή και όλα ήταν πρωτόγνωρα.... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
Πωπω ρε stan...μας πήγαν ακριβώς στα ίδια μέρη ένα χρόνο μετά...κουφό...
Το πιο κουφο ειναι οτι οτι εμεις πηγαμε ακριβως στα ιδια μερη (και στα ιδια κλαμπ) αλλα ...την ιδια χρονια και μαλιστα την ιδια βδομαδα! :D

Ροδος στο Rodos Bay (απεναντι ημαστε Stan :D ). Πηγαμε και γυρισαμε με αεροπλανο (χλιδηηηη)

Stanfromgreece είπε:
Λοιπόν... βρήκα στο σπίτι της μητέρας μου πάρα πολλές φωτογραφίες από την Ρόδο,από την 5ήμερη... θα τις ομαδοποιήσω, θα τις σκανάρω, θα φτιάξω μερικά πολύ ωραία αλπμουμάκια και θα τις ποστάρω! Πάντα ήταν το πάθος μου η φωτογραφία και έτσι παντού τράβαγα δεκάδες...μην πώ και εκατοντάδες... λίγες μέρες υπομονή ακόμα φίλοι μου!
Ωχ... κατι μου λεει οτι θα δω και τη φατσα μου εκει μεσα... :p
 
Πίσω
Μπλουζα