8-Track Kασέτες

Έτυχε σε μια βόλτα μου στο Μοναστιράκι να βρώ ραδιόφωνο με τέτοια κασέτα (ένα ίδιο έχει και η Κούλα στο σπίτι της στο Βασικά Καλησπέρα σας) και 15-20 κασέτες δώρο.
 
Αν μπορεις βαλε φωτο!!
 
Είχε ο παππούς μου στο αμάξι του, νομίζω μάρκας Autobianchi. Θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι είχε και πολλές κασέτες, αριστερά-δεξιά στους διάφορους "αποθηκευτικούς χώρους".

Ο παππούς είχε κόλλημα με την μουσική, μέχρι και jukeboxes είχε και τα χάρισε αλλά αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία...
 
Τέτοιο κασετόφωνο είχε το πρώτο αυτοκίνητο του πατέρα μου (Mazda 323 1978) και θυμάμαι που είχε βρει μια κασέτα 8 Track που ήταν ανταπτορας για κανονικές compact κασέτες.
 
Ειχαμε και εμεις μια τηλεοραση,ξυλο γυρω γυρω,που στην αριστερη της πλευρα ειχε υποδοχη για τετοιες κασετες.Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειχαμε και στο αμαξι!
 
Για κάποιο λόγο όταν δυνάμωνες την ένταση ακουγόταν αχνά το επόμενο (ή προηγούμενο ;) κομμάτι. Μη λέμε λοιπόν για ποιότητες, γιατί το 8-track ήταν άθλιο ακόμα και σε σχέση με την compact κασέτα. Από retro/νοσταλγικό value όμως το θεωρώ μοναδικό είδος!!
 
Tραβηξα 2 φωτο απο το δικο μου ,(ναι στην τσεπη μου το'χα).

BOMAN ASTROSONIX μαρκα και εχει και συναγερμο,δεν ξερω τιποτα αλλο.

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oι κασέτες ήταν πράγματι ατέμονες, επειδή η ταινία "τραβιόταν" από το κέντρο του καρουλιού και τυλιγόταν στην περιφέρεια. Είχαν δηλαδή ΕΝΑ καρούλι, πάντα σταθερής διαμέτρου, και όχι δύο (θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία). Αυτό άλλωστε τις έκανε να κόβονται συχνά, επειδή υπέφεραν στο κέντρο (θα το δείτε στη φωτογραφία).

Επειδή είχαν 8 tracks, γραφόταν η δικάναλη μουσική (2 tracks) 4 φορές, με διαφορά φάσης κάθε φορά το ένα τέταρτο της συνολικής ηχογράφησης (του δίσκου). Μπορούσες λοιπόν, με κάποιο κουμπί του κασετοφώνου, να "πεταχτείς" στο επόμενο "ζευγάρι", και έτσι η κασέτα προχωρούσε κάποια τραγούδια μπροστά. Αυτό γινόταν με την κάθετη μετακίνηση της κεφαλής, που έχει αναφερθεί πιο πριν.

Επίσης υπήρχει και ένα χαρακτηριστικό "τσακ" (σαν αλλαγή track) που γινόταν από μόνο του, πολλές φορές και στη μέση ενός τραγουδιού, χωρίς να πατήσεις εσύ κάτι. Δε μπορώ να φανταστώ τι θα μπορούθσε να είναι, αν ξέρει κάποιος ας εξηγήσει.Προβολή συνημμένου 49431
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά οι 8 track κασέτες πόσα κομμάτια χωρούσαν?Γιατί είδα να πωλείται κάπου,μια τέτοια κασέτα του Νταράρα,που μέσα είχε 2 κασέτες,με 6 κομμάτια στην πρώτη κασέτα και 7 κομμάτια στη δεύτερη κασέτα!
 
Αυτήν με τη Φωτεινή Μαυράκη την είχα κι εγώ! Και δεν ήξερα ούτε τι είναι τα τα 8-τρακ ούτε τι είναι η Φωτεινή Μαυράκη (άκουγα κουλτουριάρικα μόνο). Αλλά αγοράσαμε τότε το πρώτο οικογενειακό μας αυτοκίνητο, μεταχειρισμένο, και ήρθε με 8-τρακόφωνο και κάποιες παμπάλαιες κασέτες στο ντουλαπάκι. Κι έτσι μορφώθηκα. Φαίνεται ότι η Φ.Μ. είχε μεγάλο σουξέ στους 8τρακόφιλους.
 
Όπως ανέφερε και κάποιος πριν, θυμάμαι μια παλιά μας τηλεόραση, ασπρόμαυρη, ξύλινη με τα χειριστήρια ενσωματωμένα (εννοείται) και αριστερα είχε υποδοχή για κάτι τεράστιες κασέτες, σαν VHS ήταν, όπου έπαιζαν τραγούδια. Είχε κανονικά play, rewind και αυξομείωση έντασης. Είχαμε τραγούδια του Ξυλούρη και γενικά Ελληνικά της εποχής. Μιλάμε για ίδιου τύπου κασέτες?
 
O πατέρας μου είχε ένα τέτοιο, που κατέληξε στο χωριό (επιτραπέζιο). Είχε ραδιόφωνο και κασσετόφωνο 8-τρακ (που σημειωτέον στα ελληνικά λέγεται κατριτσόφωνο). Είχαμε και 2-3 κασσέτες, μέχρι που τελικά το χαρίσαμε σε κάτι συγγενείς που κάθονταν δίπλα μας στο χωριό. Νομίζω είχαμε και μια κένη κασσέτα στην οποία είχα αποπειραθεί να γράψω μουσική (με επιτυχία νομίζω).
 
Uskoke είπε:
O πατέρας μου είχε ένα τέτοιο, που κατέληξε στο χωριό (επιτραπέζιο). Είχε ραδιόφωνο και κασσετόφωνο 8-τρακ (που σημειωτέον στα ελληνικά λέγεται κατριτσόφωνο).
lol Οποιος βρει απο που προηλθε η ονομασια!!
 
greekeagle12 είπε:
2 Κασέτες που ξέθαψα από το πατάρι
attachment.php
Διαμαντια!

Ο μεγας Γιωργος Μπιλης στης Χηρας το Πηγαδι (στιχοι δυναμιτης)

 
Aardvark είπε:
lol Οποιος βρει απο που προηλθε η ονομασια!!
Να μαντέψω? Από το cartridge, καρτριτζόφωνο > κατριτσόφωνο. Πρώτη φορά συναντάω αυτή την ονομασία, ωστόσο θυμάμαι κάποτε σε εκπομπές εταιρειών στα τέλη των 70'ς που ξεφώνιζε ο εκφωνητής ότι το τάδε άλμπουμ "κυκλοφορεί σε δίσκους, κασέτες, κάρτριτζες". Ποτέ δεν έμαθα τι ήταν αυτό το τελευταίο, αλλά δεν θα απορούσα αν ήταν 8-τρακ
 
Ναι ναι απο κει κατα 99%
 
To αγαπήμενο μου ρητό είναι ''Οποιος ψάχνει όλο και κάτι βρίσκει'' Το ρητό μου αυτό σχεδόν πάντοτε επιβεβαιώνεται τουλάχιστον τα τελευταία 20 και πλέον χρόνια.

Βέβαια αρκετές φορές για άλλο έψαχνα και άλλο έβρισκα, όπως συνέβη και αυτή την φορά. Δεν έχει σημασία για το τι έψαχνα, αλλά για το τι κατάφερα να βρω και να μοιραστώ μαζί σας.

Ένα originai album της αγαπημένης μου Rafaella Cara σε 8 track format σε κατάσταση όπως βλέπεται βιτρίνας!

attachment.php


attachment.php


Το αγόρασα αμέσως, και φυσικά θα το έπαιρνα όσο και αν έκανε.

Bέβαια δεν έχω το ανάλογο μηχάνημα για να το παίξω, αλλά νομίζω θα ήθελα να κρατήσω την κασσέτα έτσι όπως είναι σφαγισμένη.

Εσείς τι θα κάνατε??????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο κομματι,κρατα τη οπως ειναι,θα πεσουν και ανοιχτες στα χερια σου.
 
Πίσω
Μπλουζα