8-Track Kασέτες

Aφού έχεις τέτοια αγάπη θα σου πρότεινα να επεκταθείς και άλλο προς τα πίσω, ας πούμε στους ενισχυτές πεπιεσμένου αέρα... :)


http://www.montanaphonograph.com/gallery/Auxetophone.html

(συγνώμη για το ψιλοάσχετο αλλά μου ήρθε τώρα... επίσης ποτέ δεν μου άρεσαν τα μαγνητικά μέσα. Άλλο άσχετο και αυτό.. :) )
 
Πω πω , με κούφανες τώρα! Κοίτα τι μαθαίνει κανείς. Μου αρέσει που κάνω την έξυπνη, ότι οι γνώσεις μου φτάνουν μέχρι και τους κυλίνδρους (ναι, καλά...). Παρεμπιπτόντως, για να δούμε και την εικαστική πλευρά του θέματος, καλό το κομμάτι (το έπιπλο εννοώ) και συμβαδίζει και με την υπόλοιπη διακόσμηση. Ήταν, βλέπεις, και η εποχή grande σε κάτι τέτοια.

Άντε, τα καταφέρατε και πάλι στο διάβασμα θα με ρίξετε...

Επίσης, Chris, τα μαγνητικά μέσα τα αγαπώ (όπως και όλα τα παλιά μέσα αποθήκευσης και αναπαραγωγής ήχου), όσο κι αν με παιδεύουν. Υπάρχουν χρόνια και χρόνια ιστορίας -επιτυχημένης και μή - πίσω τους που δεν μου κάνει καρδιά να τα αγνοώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλες οι τεχνολογίες είναι καλές και ωραίες και με ιστορία πίσω τους σε κάθε τομέα. Και εμένα πρώτα η ιστορία με συναρπάζει.

Επίσης νομίζω, ειδικά για τους επαγγελματίες κάθε κλάδου, αν δεν γνωρίζουν στον τομέα τους όσο περισσότερη ιστορία είναι δυνατόν, τότε πέφτουν σε μεγάλες παγίδες και λάθη από έλλειψη υπόβαθρου.

Για τα μαγνητικά αν θα πρέπει να αποπειραθώ μια αυτοψυχανάλυση, μάλλον έχει να κάνει με τις πρώτες μου εντυπώσεις και επαφή με αυτά. Όπως κασέτες και 8 τρακ (άλλων), όταν είμουν μικρός σε χάλια μηχανήματα. Αυτά δεν μου άφησαν φυσικά καλή ανάμνηση και έτσι με αποθούν από τότε.

Άλλο που εμείς όπως και κάθε μέση ελληνική οικογένεια δεν είχαμε πχ την πολυτέλεια των "πραγματικών" μαγνητοφώνων που πάντα ήταν στην κορυφή. Αν παλιά είχαμε ένα τέτοιο, ίσως τώρα να έβλεπα αλλιώς τα πράγματα. Αλλά δεν τρελαίνομαι, ποιό πολύ με ενδιαφέρει τι έχει μέσα γραμμένο κάτι.

Άντε, ψυχανάλυση τέλος! :beerz:
 
Ούτε κι εγώ είχα την πολυτέλεια τέτοιων μηχανημάτων, να φανταστείς πρωτοέπιασα πικαπ στα χέρια μου στα 23 που άρχισα να δουλεύω εκεί που δουλεύω. Για να μη μιλήσω βέβαια για μπομπινόφωνο. Απλώς η ζωή τα έφερε έτσι που η ενασχόληση με τη μουσική -γιατί και μένα το περιεχόμενο με νοιάζει πάνω απ' όλα - με έφερε σε επαφή και με αυτή την τεχνολογία. Και άμα έχεις το μικρόβιο του vintage lover κινδυνεύεις -καλή ώρα- να μπλέξεις. Τέλος η ψυχανάλυση κι από μένα!
 
Bajar είπε:
Ούτε κι εγώ είχα την πολυτέλεια τέτοιων μηχανημάτων, να φανταστείς πρωτοέπιασα πικαπ στα χέρια μου στα 23 που άρχισα να δουλεύω εκεί που δουλεύω. Για να μη μιλήσω βέβαια για μπομπινόφωνο. Απλώς η ζωή τα έφερε έτσι που η ενασχόληση με τη μουσική -γιατί και μένα το περιεχόμενο με νοιάζει πάνω απ' όλα - με έφερε σε επαφή και με αυτή την τεχνολογία. Και άμα έχεις το μικρόβιο του vintage lover κινδυνεύεις -καλή ώρα- να μπλέξεις. Τέλος η ψυχανάλυση κι από μένα!
Εγω ειμαι πολυ μολυσμενος απο αυτο το μικροβιο!
 
greekeagle12 είπε:
Καινούργια αποκτήματα από παζάρι στην Αθήνα.
attachment.php


attachment.php
Αριστουργηματα!!!
 
Παραλιγο να μασησω οτι ειναι πραγματικη 8track :)
 
Μια κασσετα audio pack, ανοιγμενη για να δω το εσωτερικο της... :p
 
Και οι δικες μου audiopak ειναι :)
 
Θέλω τόσο πολύ να σχολιάσω αλλά έχω και ένα image να διατηρήσω :p . Είναι όμως ενδιαφέρον ως εύρημα.
Πάντως το ότι μαζί με την όλη εμπειρία... της ακρόασης σου δίνουν και δωράκι με ξεπερνάει!
 
Πίσω
Μπλουζα