Aγαπημένες σκηνές από ταινίες...

loner είπε:
Aπο τις καλυτερες σκηνες που εχω δει... Στο "Τhe Passion of the Christ", η συγκλονιστικη σκηνη που τρεχει η Παναγια στον Ιησου την ωρα που καταρρεει για πολλοστη φορα καθως ανεβαινει προς τον Γολγοθα........ Αριστουργηματικη απλα.......

Από χριστιανικές ταινίες προτιμώ την σκηνή στον Τελευταίο Πειρασμό όπου ο Χριστός συναντά τον Ιωάννη τον Πρόδρομο και η μουσική που παίζουν κάτι τρελαμένοι τυμπανιστές υποχωρεί κι ακούγεται μόνο ο πολύ εσωτερικός διάλογος των δύο αντρών. Είδα την ταινία πριν 17 χρόνια και αυτή η σκηνή μου έμεινε..
 
"The Passion Of The Christ" +1
 
Aνατριχιαστικα υπεροχη και υποβλητικη σκηνη στο μεγαλο Blade Runner....

Ποιο αλλο; Tears in the rain....... Απο τις καλυτερες σκηνες στην ιστορια του κινηματογραφου, η ερμηνια του Rutger Hower ειναι εξωπραγματικη.......

http://www.youtube.com/watch?v=5L_qdir-pnE

...all those moments will be lost in time, like tears in rain........

Time...to die....
 
loner είπε:
Aνατριχιαστικα υπεροχη και υποβλητικη σκηνη στο μεγαλο Blade Runner.... Ποιο αλλο; Tears in the rain....... Απο τις καλυτερες σκηνες στην ιστορια του κινηματογραφου, η ερμηνια του Rutger Hower ειναι εξωπραγματικη.......

http://www.youtube.com/watch?v=5L_qdir-pnE

...all those moments will be lost in time, like tears in rain........

Time...to die....
απίστευτο πόσοι πολλοί συμφωνούμε σ' αυτό! :)
 
Σινεμά "Ο Παράδεισος" (Nuovo Cinema "Paradiso", 1989) του Giuseppe Tornatore. Μια ταινία που λατρεύω και που πάντοτε με συγκινεί΄πάρα πολύ, σαν να τη βλέπω για πρώτη φορά, όπως τότε, όταν ήμουν γυμνασιόπαιδο, τον χειμώνα του '88-'89 στο "Ράδιο Σίτυ". Επίσης ένα από τα ωραιότερα σάουντρακ που έχω ακούσει ποτέ... Το μουσικό θέμα του έρωτα σίγουρα είναι αξέχαστο και θα αγίξει βαθιά οποιονδήποτε έχει νιώσει έντονα αυτό το συναίσθημα.

Αγαπημένες σκηνές (προσοχή, περιέχει στοιχεία της πλοκής):

• όταν στο σινεμά προβάλλεται μία ταινία με τον Τοτό, και ο Αλφρέντο (ο χειριστής του μηχανήματος προβολής) κάνει ένα δώρο σε όσους δεν χωρούσαν να μπουν στο σινεμά: τους δίνει την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την ταινία, προβάλλοντάς την ταυτόχρονα (με τη βοήθεια ενός καθρέφτη) και σ' ένα από τα γύρω κτήρια. Το ταξίδι της κινούμενης εικόνας από τους τοίχους της αίθουσας προβολής μέχρι το απέναντι κτήριο είναι μαγικό!

• όταν ο έφηβος Σαλβατόρε περνά ατελείωτα βράδια κάτω από το παράθυρο της κοπέλας που έχει ερωτευτεί, περιμένοντας με μαρτυρική υπομονή να του ανοίξει και να του πει το πολυπόθητο "ναι".

• η τελική σκηνή, όπου ο μεσήλικας Σαλβατόρε ξαναβλέπει το κινηματογραφικό υλικό που είχε λογοκριθεί από τον συντηρητικό ιερέα της μικρής πόλης.

Αν θυμάμαι καλά, και στις τρεις αυτές σκηνές ακούγεται το μουσικό θέμα του έρωτα. Και μάλλον δεν είναι καθόλου τυχαίο, εφόσον είναι από τις μελωδίες που με έχουν στοιχειώσει...
 
Και επειδη ειμαι και λιγο των ακρων, παρτε μετα απο το Blade Runner λιγο Τσακωνα.........


Προσεξτε συζητηση υψηλου επιπεδου:

-Γιωργο πηγαινε να φτιαξεις δυο καφεδακια στα παιδια.

-Εγω;

-Εσυυυ!!!!

-Να μην τον κουραζουμε τον κυρ-Γιωργη τωρα.....

Τσακωνας: Σιγα μην του πεσει ο κ000λος, ολη μερα καθεται!!!!! Ελα Γιωργακη, ενεργησε!!!!!!!!!!

Α, ρε Τσακωνα μεγαλε με τις ταινιαρες σου!!!!!!!!!!!
 
Δεν είναι ακριβώς ταινία, αλλά who cares?

WRESTLEMANIA III, Pontiac Silverdome, Michigan, 29 Μαρτίου 1987

Μπροστά σε 93.173 θεατές ο Hulk Hogan, συγκρούεται με τον Andre The Giant (RIP), για τον τίτλο του Heavyweight Champion!

Το ματς δεν ήταν και τόσο καλό, όσο θα το θέλαμε εμείς οι απαιτητικοί fans, αλλά είναι κλασικό (ειδικά το Bodyslam του Hogan στον Andre)!

Highlights του αγώνα : http://www.youtube.com/watch?v=x_4ae8LI4v0
 
εμενα μου εχει μεινει η εκπληκτικη ανατολη του ηλιου στον λωρενs τηs αραβιαs οπου ακουγεται πρωτη φορα το μαγευτικο μουσικο θεμα του maurice jarre
 
Θα σας κανω λιγο χαλια τωρα αλλα.......

City Lights: http://www.youtube.com/watch?v=n_jceXfK_4U

Κανενα σχολιο για αυτες τις ταινιες, και ειδικα για τετοιες σκηνες........ ΜΝΗΜΕΙΟ!!!!!!!
 
Συνεχιζω να μην καταλαβαινω γιατι δεν χρησιμοποιειτε το youtube script... :(
 
σχωρεμενος :D
 
Αν και ολόκληρο το έργο 'Αναζητηση με Ναθαναήλ και Αντωνόπουλο μου αρέσει πολύ πολύ, μια σκηνή που έχω σκαλώσει είναι η Ναθαναήλ στην βίλα της καθισμένη σε ένα φουτουριστικό κάθισμα παίρνει τηλέφωνο τον Αντωνόπουλο και τώρα έχω κολλήσει δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά περίπου λέει..

-Ναι ποιός είναι?

-Τζένη

-!!!!!! τι, εσύ? απο που τηλεφωνείς?

-Απο το υπερπέραν.

-Το υπερπέραν?

Θεά η Ελενα με τα maxi τα mini, τα ξώπλατα, της καμπάνες, τις ζώνες, τα γυαλιά..
 
BlueSphereChair.jpg


:D
 
Sofologiotatos είπε:
Σινεμά "Ο Παράδεισος" η τελική σκηνή, όπου ο μεσήλικας Σαλβατόρε ξαναβλέπει το κινηματογραφικό υλικό που είχε λογοκριθεί από τον συντηρητικό ιερέα της μικρής πόλης.
Αν θυμάμαι καλά, και στις τρεις αυτές σκηνές ακούγεται το μουσικό θέμα του έρωτα. Και μάλλον δεν είναι καθόλου τυχαίο, εφόσον είναι από τις μελωδίες που με έχουν στοιχειώσει...
Συμφωνώ μαζί σου Sofologiotatos.Πολύ συγκινητική σκηνή...

[yt]BW_-0H_u3RQ[/yt]

@loner: O Chaplin βγάζει τέτοια γλύκα και αθωότητα στην ερμηνεία του.Mοναδικό ταλέντο... :worship:

[yt]IJOuoyoMhj8[/yt]
 
Ναί Wally μια παρόμοια ήτανε :biglaugh:
 
Όλες οι σκηνές απο το Dracula του Κόπολα στις οποίες βρίσκονται μαζί ο Gary Oldman και η Winona Ryder...

[yt]mLXltytd_aI[/yt]

Η σκηνή με τις μαριονέτες απο την Διπλή ζωή της Βερονίκ...

[yt]ay_rDNK_hVg[/yt]

Η σκηνή του φιλιού στο Αμελί...

[yt]xzvEn4QX9pw[/yt]
 
DINO είπε:
Δεν είναι ακριβώς ταινία, αλλά who cares?
WRESTLEMANIA III, Pontiac Silverdome, Michigan, 29 Μαρτίου 1987

Μπροστά σε 93.173 θεατές ο Hulk Hogan, συγκρούεται με τον Andre The Giant (RIP), για τον τίτλο του Heavyweight Champion!

Το ματς δεν ήταν και τόσο καλό, όσο θα το θέλαμε εμείς οι απαιτητικοί fans, αλλά είναι κλασικό (ειδικά το Bodyslam του Hogan στον Andre)!

Highlights του αγώνα : http://www.youtube.com/watch?v=x_4ae8LI4v0
αν δεχτουμε τα οσα λεγονται και οι wrestlers ηθοποιοι ειναι, οποτε μεσα εισαι!(αν και ο foley τις ετρωγε για τα καλα!)
 
Πίσω
Μπλουζα