Aγαπημένη Κονσόλα [1991-2001]

Aγαπημένη Κονσόλα [1991-2001]

  • Nintendo Gamecube

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sega Dreamcast

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Atari Jaguar

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Playstation 1

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Playstation 2

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Neo Geo

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • CD32

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    3
Καλα θα καταλαβει κανεις την ουσια η θα συζηταμε για καμια 15αρια σελιδες ακομα.Κανεις δεν ειπε οτι ειναι καλητερο το N64 ωσον αφορα τα παιχνιδια απο το psx αλλα σε συγκεκριμενα genre υπερτερει σε ποιοτητα απο το psx.Το N64 εχει ελαχιστα εως μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου καλα RPG'S και δεν συγκρινετε σε καμια περιπτωση με το psx που εχει ενα καρο RPG'S και οχι μονο ποσοτητα αλλα και ποιοτητα με παρα πολλα απο αυτα να ειναι κορυφαια.Το N64 ομως υπερτερει και νικαει κατα κρατος στα Action rpg's που με τα zelda ocarina of time και majora's mask δεν εχει αντιπαλο ωσον αφορα το psx.Kαι μιλαω για την γενικη εικονα ολου του κοσμου των videogames και οχι για προσωπικα γουστα γιατι μπορει καποιος να γουσταρει το Alundra και το Alundra ΙΙ που το πρωτο ειναι απλα ενα μετριο action rpg αντιγραφη του zelda a link to the past και με το Alundra II απλα γελαει ο κοσμος και να πει οτι αυτα τα δυο ειναι καλητερα απο τα zelda του Ν64.Eπισης στον τομεα των fighting games υπερτερει το psx ειναι δεδομενο αυτο αλλα υπερτερει οχι μονο σε ποσοτητα αλλα κυριως επειδη ειναι πιο γνωστα οπως τα tekken,soul blade,capcom vs snk,dead or alive και αλλα πολλα.Το N64 μπορει να υστερει αλλα και αυτο δεν εχει ανυπαρκτη βιβλιοθηκη fighting παιχνιδιων που σαφως δεν συγκρινονται με του psx αλλα δεν ειναι και αμελητεα ποσοτητα και πολλα ειναι αρκετα καλα.Εχει παιχνιδα γνωστα οπως super smash bros,killer instinct gold,mortal kombat 4,mace the dark age,mortal kombat trilogy αλλα και οχι τοσο γνωστα αλλα καποια απο αυτα πολυ καλα και διασκεδαστικα οπως τα flying dragon,Rakuga kids,Fighter's destiny,clayfighter 63 1/3,Xena warrior princess talisman of fate,Transformers beast wars transmetals, Dark rift,G.A.S.P fighters nextream,War gods,Dual heroes και καποια αλλα που δεν με ερχονται τωρα στο μυαλο.Ολα αυτα δεν ειναι ασχημα μια χαρα ειναι δεν συγκρινονται με του psx απλα δεν ειναι γνωστα στον πολυ κοσμο.

Στα platform games το N64 υπερτερει γιατι εχει κορυφαια και ποιοτηκα παιχνιδια σε αντιθεση με το psx που μπορει να εχει περισσοτερα αλλα απο ποιοτητα ειναι χαμηλα.Γιατι δεν γεινεται να συγκρινω τα Super mario 64,Donkey kong 64,banjo kazooie,banjo tooie,Rayman 2 the great escape,conker's bud fury day,kirby 64 the crystal shard,Yoshis story με τα Tomba,crash bandicoot,spyro,lomax,ape escape,Rayman rush,scooby doo cyber chase και αλλα πολλα.Και μιλαω αντικειμενικα για τον πολυ κοσμο και οχι για μενα που ειμαι οπαδος της NINTENDO η για καποιον που ειναι οπαδος της $ony.Το ιδιο συμβαινει και με τα αθλητικα games και τα racing που το psx σαφω υπερτερει αλλα και το N64 εχει αρκετα πολυ καλα και αποκλειστικα.Εξαλου 8 στους 10 για να μην πω 10 στους 10 μονο pro και λιγο fifa επαιζαν στο palystation.Eπισης και στα fps που το psx εχει πολλα αλλα ποιοτικα ειναι λιγα σε αντιθεση με το N64 που αν ειχε 10 πχ τα 8 ειναι κορυφη και φανταστικα.

Nαι υπερτερει το psx και εχει περισσοτερα παιχνιδια,εχει ποιο γνωστα στο συνολο τους παιχνιδια απο το N64 και ειδικα jrpg's που το N64 ειναι ανυπαρκτο σαυτον τον τομεα αλλα και το N64 εχει παιχνιδαρες εχει παιχνιδια τεραστια σε διαρκεια και πανεμορφα που ειναι να απορεις πως τα χωρεσαν αυτα σε μια κασσετα και κυριως δεν μπορει να εχει αποψη καποιος για το N64 την στιγμη που δεν ασχοληθηκε καν με την κονσολα η επαιξε 4,5 γνωστα παιχνιδια και αυτα σε καποιον emulator.Dεν γεινεται να συγκρινει καποιος κατι οταν δεν εχει γνωση και απο τα δυο μηχανηματα και απο τα περισσοτερα παιχνιδια τους.Δεν γεινεται να σχολιασω εγω κατι στην μαχη μεταξυ amiga και Αtari st την στιγμη που ουτε καν εχω δει απο κοντα atari st και απο amiga εχω παιξει καποιες ωρες ελαχιστα παιχνιδια σε φιλους.
 
Nαι Οκ εχει καποια καλα παιχνιδια οπως αυτα που ειπες, εχει καποια πλεονεκτηματα, εχει πλατφορμ, εχει ζελντα, αλλα αν σου ελεγαν

ΓΕΝΙΚΑ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ ποιο εχει περισσοτερα και καλυτερα, δεν πιστευω να διαφωνεις οτι εχει το ps1. Οχι μεμονωμενα π.χ. fighting ή platform.

Σαν συνολο το ps1 δεν υπερτερει του Ν64 ?
 
Σαφως υπερτερει συνολικα δεν ειναι δυνατων να πω το αντιθετο.Απλα και το Ν64 ομως αν εχει ασχοληθει καποιος σοβαρα μαζι του οπως εγω πχ δεν λεω για καποιον αλλον γιατι δεν ξερω τοτε θα βρει παιχνιδαρες σε καθε genre που θα περασει εκατονταδες ωρες μαυτα.Τωρα αν καποιος οπως ειπα εχει παιξει 3,4, παιχνιδια η κανενα super mario 64 μονο κτλ τοτε πραγματικα δεν μπορει να καταλαβει τι ειναι το N64.Συνολικα ομως μονο καποιος ασχετος θα μπορουσε να πει οτι το N64 ειναι καλητερο απο το psx.Εδω εγω δεν το λεω που το μονο που δεν εχω κανει ακομα ειναι να χτυπησω τατουαζ NINTENDO στο μπρατσο μου.
 
Tupamaro είπε:
Kαι στα fighting έχει το psx έχει tekken, soul blade,dead or alive,Capcom vs SNK 2, στα racing έχει ιστορικές σειρές όπως need for speed,gran turismo, colin mcrae, είναι πραγματικά ολοκληρωμένη κονσόλα με πολλούς γαμάτους τίτλους σε όλους τους τομείς!Το ότι το n64 έχει ένα sport game παραπάνω ισοφαρίζει το ότι το n64 δεν έχει 30 rpg που έχει το psx, εντάξει, δεν είναι τώρα αυτό σοβαρό και το καταλαβαίνεις και ο ίδιος.
Το είπαμε ήδη ότι το PSX έχει τα καλύτερα fighting και το αναγνωρίσαμε. Και δεν είπα ότι το N64 ισοφαρίζει με τα sport games. Αλλά σίγουρα το κάνει για πολλούς με τα ιστορικά του FPS και 3D platforms. Αλλά καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με το μηχάνημα οπότε δεν χρειάζεται να το κουράζουμε άλλο. Αλλά πιστευω ότι για να είχες ολοκληρωμένη άποψη θα έπρεπε να είχες και τα 2 μηχανήματα με φίλους σου κλπ.

Κι εγώ δεν λέω ότι το Ν64 είναι καλύτερο από PSX (άσχετα αν εμένα μου αρέσει περισσότερο). Απλά μου αρέσουν τα genres που τυχαίνει το N64 να υπερτερεί. Εκείνη την εποχή ήμουν πωρωμένος με FPS και μόνο το N64 πλησίαζε τα PC σε αυτόν τον τομέα. Μου άρεσαν και τα Nintendο franchises. Πλην από το Metroid που ποτέ δεν βγήκε, η Nintendo έβγαλε τα καλύτερά της games εκεί. Τα καλύτερα Zelda, το καλύτερο Starfox και το καλύτερο F-Zero (μου αρέσει περισσότερο από του GC σε χειρησμό και ατμόσφαιρα). Και μετά έχουμε και όλα τα αριστουργήματα της RARE.

Δυστυχώς δεν ασχολήθηκαν αρκετοί με το μηχάνημα και οι περισσότεροι ότι γνωρίζουν το γνωρίζουν από περιοδικά (δεν μιλάμε για σοβαρά περιοδικά) ή απλά από emulators τα τελευταία χρόνια που έχει ήδη παλιώσει και ξεπεραστεί.

mike είπε:
Σαν συνολο το ps1 δεν υπερτερει του Ν64 ?
Nαι υπερτερεί. Λόγω μεγαλύτερης ποικιλίας σαφώς. Αλλά δεν θα τα αγοράσεις ΟΛΑ. Ούτε είναι δυνατόν να σου αρέσουν όλα. Θα κάνεις μία συλλογή από 10-20 games. Από εκεί και πέρα είναι θέμα του τι games σου αρέσει να παίζεις και επιλέγεις. Αν σου αρέσουν τα 3D platforms κυρίως (για παράδειγμα) δεν είναι προτιμότερο να έχεις το N64 ας πούμε? Δεν το βρίσκεις λογικό? Όπως και αν σου αρέσουν τα RPG το PSX είναι μονόδρομος. Και αν προτιμάς τα 2D fighting της Capcom, ξέχνα τα και τα δύο και πάρε Saturn. Αλλά το τελευταίο θέμα, ο μέσος PSX user δεν το γνωρίζει καν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασίλη, επειδή σου αρέσουν αυτού του είδους τα παιχνίδια, τσέκαρε το Vagrant Story, κάποια στιγμή...

 
metalcandyman είπε:
Καλα θα καταλαβει κανεις την ουσια η θα συζηταμε για καμια 15αρια σελιδες ακομα.Κανεις δεν ειπε οτι ειναι καλητερο το N64 ωσον αφορα τα παιχνιδια απο το psx αλλα σε συγκεκριμενα genre υπερτερει σε ποιοτητα απο το psx.Το N64 εχει ελαχιστα εως μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου καλα RPG'S και δεν συγκρινετε σε καμια περιπτωση με το psx που εχει ενα καρο RPG'S και οχι μονο ποσοτητα αλλα και ποιοτητα με παρα πολλα απο αυτα να ειναι κορυφαια.Το N64 ομως υπερτερει και νικαει κατα κρατος στα Action rpg's που με τα zelda ocarina of time και majora's mask δεν εχει αντιπαλο ωσον αφορα το psx.Kαι μιλαω για την γενικη εικονα ολου του κοσμου των videogames και οχι για προσωπικα γουστα γιατι μπορει καποιος να γουσταρει το Alundra και το Alundra ΙΙ που το πρωτο ειναι απλα ενα μετριο action rpg αντιγραφη του zelda a link to the past και με το Alundra II απλα γελαει ο κοσμος και να πει οτι αυτα τα δυο ειναι καλητερα απο τα zelda του Ν64.Eπισης στον τομεα των fighting games υπερτερει το psx ειναι δεδομενο αυτο αλλα υπερτερει οχι μονο σε ποσοτητα αλλα κυριως επειδη ειναι πιο γνωστα οπως τα tekken,soul blade,capcom vs snk,dead or alive και αλλα πολλα.Το N64 μπορει να υστερει αλλα και αυτο δεν εχει ανυπαρκτη βιβλιοθηκη fighting παιχνιδιων που σαφως δεν συγκρινονται με του psx αλλα δεν ειναι και αμελητεα ποσοτητα και πολλα ειναι αρκετα καλα.Εχει παιχνιδα γνωστα οπως super smash bros,killer instinct gold,mortal kombat 4,mace the dark age,mortal kombat trilogy αλλα και οχι τοσο γνωστα αλλα καποια απο αυτα πολυ καλα και διασκεδαστικα οπως τα flying dragon,Rakuga kids,Fighter's destiny,clayfighter 63 1/3,Xena warrior princess talisman of fate,Transformers beast wars transmetals, Dark rift,G.A.S.P fighters nextream,War gods,Dual heroes και καποια αλλα που δεν με ερχονται τωρα στο μυαλο.Ολα αυτα δεν ειναι ασχημα μια χαρα ειναι δεν συγκρινονται με του psx απλα δεν ειναι γνωστα στον πολυ κοσμο.
Στα platform games το N64 υπερτερει γιατι εχει κορυφαια και ποιοτηκα παιχνιδια σε αντιθεση με το psx που μπορει να εχει περισσοτερα αλλα απο ποιοτητα ειναι χαμηλα.Γιατι δεν γεινεται να συγκρινω τα Super mario 64,Donkey kong 64,banjo kazooie,banjo tooie,Rayman 2 the great escape,conker's bud fury day,kirby 64 the crystal shard,Yoshis story με τα Tomba,crash bandicoot,spyro,lomax,ape escape,Rayman rush,scooby doo cyber chase και αλλα πολλα.Και μιλαω αντικειμενικα για τον πολυ κοσμο και οχι για μενα που ειμαι οπαδος της NINTENDO η για καποιον που ειναι οπαδος της $ony.Το ιδιο συμβαινει και με τα αθλητικα games και τα racing που το psx σαφω υπερτερει αλλα και το N64 εχει αρκετα πολυ καλα και αποκλειστικα.Εξαλου 8 στους 10 για να μην πω 10 στους 10 μονο pro και λιγο fifa επαιζαν στο palystation.Eπισης και στα fps που το psx εχει πολλα αλλα ποιοτικα ειναι λιγα σε αντιθεση με το N64 που αν ειχε 10 πχ τα 8 ειναι κορυφη και φανταστικα.

Nαι υπερτερει το psx και εχει περισσοτερα παιχνιδια,εχει ποιο γνωστα στο συνολο τους παιχνιδια απο το N64 και ειδικα jrpg's που το N64 ειναι ανυπαρκτο σαυτον τον τομεα αλλα και το N64 εχει παιχνιδαρες εχει παιχνιδια τεραστια σε διαρκεια και πανεμορφα που ειναι να απορεις πως τα χωρεσαν αυτα σε μια κασσετα και κυριως δεν μπορει να εχει αποψη καποιος για το N64 την στιγμη που δεν ασχοληθηκε καν με την κονσολα η επαιξε 4,5 γνωστα παιχνιδια και αυτα σε καποιον emulator.Dεν γεινεται να συγκρινει καποιος κατι οταν δεν εχει γνωση και απο τα δυο μηχανηματα και απο τα περισσοτερα παιχνιδια τους.Δεν γεινεται να σχολιασω εγω κατι στην μαχη μεταξυ amiga και Αtari st την στιγμη που ουτε καν εχω δει απο κοντα atari st και απο amiga εχω παιξει καποιες ωρες ελαχιστα παιχνιδια σε φιλους.
Πρωτα απ'όλα το alundra είναι παιχνιδάρα και δεν είναι με τίποτα αντιγραφή του link to the past, είναι σαν να λες πως το zelda είναι αντιγραφή του hydlide.Eίναι απλά στο ίδιο είδος, πέρα απο αυτό το alttp είναι προσανατολισμένο περισσότερο στην εξερεύνηση ενώ το alundra έχει πλοκή και είναι πολύ πιο σκοτεινό, όπως έχει και πολύ περισσότερα platform στοιχεία αφου επηρεάστηκε απο το landstalker.To ότι είναι παιχνιδάρα το λέει και κάθε review που έχω διαβάσει, αν είναι αυτό μέτριο δεν ξέρω τι είναι το dk64 που τρώει τόσο θάψιμο απο τόσους dkc lovers.

Όσο για τις συγκρίσεις είναι εντελώς αποπροσανατολιστικές, λες πως έχει το 64 ENA action rpg καλύτερο κι αυτο συμψηφίζεται με τα 30 rpg καλα και κορυφαία που δεν έχει το 64, αυτα είναι 30 παραπάνω παιχνίδια που είχες να παίξεις, πως να το πως πιο απλά.Όσο για τα platform,to psx έχει 2 rayman και τα kirby και yoshis island είναι για δεκάχρονα, 5 platform κορυφαία και της προκοπής έχει κι απο εκεί και πέρα το χάος.Το psx εκεί που σκίζει είναι τα action adventure και έχει τόσους τίτλους που οι σειρές τους κυκλοφορούν ακόμα και σήμερα, silent hill, resident evil 3,tomb raider,legacy of kain,metal gear solid,βάλε και καμπόσα platforms, βαλε και το κορυφαίο symphony of the night που αν είχες n64 έπαιζες... castlevania 64. :p To n64 είναι μια χαρά να το πάρεις τώρα και πρέπει για να πάιξεις τους τοπ τίτλους, αν ζούσες τότε και έπρεπε να σκάσεις ξερω γω πόσα χιλιάρικα, έπαιρνες ή snes ή psx για να μην κλαις τα λεφτά σου.
 
Tupamaro είπε:
Πρωτα απ'όλα το alundra είναι παιχνιδάρα και δεν είναι με τίποτα αντιγραφή του link to the past, είναι σαν να λες πως το zelda είναι αντιγραφή του hydlide.Eίναι απλά στο ίδιο είδος, πέρα απο αυτό το alttp είναι προσανατολισμένο περισσότερο στην εξερεύνηση ενώ το alundra έχει πλοκή και είναι πολύ πιο σκοτεινό, όπως έχει και πολύ περισσότερα platform στοιχεία αφου επηρεάστηκε απο το landstalker.To ότι είναι παιχνιδάρα το λέει και κάθε review που έχω διαβάσει, αν είναι αυτό μέτριο δεν ξέρω τι είναι το dk64 που τρώει τόσο θάψιμο απο τόσους dkc lovers.Όσο για τις συγκρίσεις είναι εντελώς αποπροσανατολιστικές, λες πως έχει το 64 ENA action rpg καλύτερο κι αυτο συμψηφίζεται με τα 30 rpg καλα και κορυφαία που δεν έχει το 64, αυτα είναι 30 παραπάνω παιχνίδια που είχες να παίξεις, πως να το πως πιο απλά.Όσο για τα platform,to psx έχει 2 rayman και τα kirby και yoshis island είναι για δεκάχρονα, 5 platform κορυφαία και της προκοπής έχει κι απο εκεί και πέρα το χάος.Το psx εκεί που σκίζει είναι τα action adventure και έχει τόσους τίτλους που οι σειρές τους κυκλοφορούν ακόμα και σήμερα, silent hill, resident evil 3,tomb raider,legacy of kain,metal gear solid,βάλε και καμπόσα platforms, βαλε και το κορυφαίο symphony of the night που αν είχες n64 έπαιζες... castlevania 64. :p To n64 είναι μια χαρά να το πάρεις τώρα και πρέπει για να πάιξεις τους τοπ τίτλους, αν ζούσες τότε και έπρεπε να σκάσεις ξερω γω πόσα χιλιάρικα, έπαιρνες ή snes ή psx για να μην κλαις τα λεφτά σου.
Κοιτα μεγαλε αυτα πεστα σε κανεναν αλλον που δεν ξερει και οχι σε μενα και διαβαζε τι γραφω και ασε της .....Γραφω οτι δεν συγκρινεται το N64 με το psx ωσον αφορα τα rpg's και δεν το γραφω μια φορα μονο και γραφω επισης οτι υπερτερει στα Action RPG'S το N64 και οχι στο συνολο των RPG'S που εχει το psx.Ωσο για το Alundra ενα μετριοτατο RPG ειναι και τιποτα παραπανω και το Alundra ΙΙ απλα ειναι για γελια και το τι γραφει ο καθε ενας σε Review γραμμενο τον εχω εγω στα Review σημασια δεν εδεινα ποτε γιατι λιγοι ειναι αυτοι που εκαναν σοβαρα Review.Eδω αλλος ειχε ειδικοτητα πχ στα FPS και εκανε Review για RPG δεν γεινονται αυτα.Τα Τα kirby και yoshis story αν ειναι για δεκαχρονα τραβα παιξε ape escape και tomba που ειναι για ενηληκες.Διαβασες πουθενα να γραφω για Resident evil,tomb raider,metal gear και ολα τα αλλα που αναφερεις και να τα συγκρινω με παιχνιδια του N64;φυσικα και οχι γιατι δεν ειμαι τυφλος ουτε ασχετος να κανω κατι τετοιο απλα εξηγησα σε καθε genre τι ισχυει συμφωνα με την δεικη μου αποψη και χωρις να διαβασεις καν τι γραφω καθεσε και γραφεις οτι να ναι.Εχω μετρο συγκρισης για ολα γιατι ειδικα τα RPG τα εχω παιξει ολα σε ολες της κονσολες και αν δεν ειχα καποιο το επαιζα σε Emulators την στιγμη που εσυ καθεσε και γραφεις οτι το ps2 υστερει στα RPG'S οταν σε καποιο αλλο θεμα πριν λιγους μηνες εγραφες οτι δεν εχεις εμπειρια απο ps2 RPG'S και απλα επαιξες λιγο kingdom hearts και καποια στιγμη ξεκινησες το Valkyrie profile.Να διαβαζεις καλητερα αλλη φορα τι γραφω και μετα να απαντας.Δεν συγκρινετε το N64 στο θεμα RPG'S με το psx το ενα εχει ενα καρο RPG'S και κορυφαια και το αλλο δεν εχει σχεδον τιποτα αλλα αντικειμενικα για ολο τον κοσμο των videogames που δεν ειναι ασχετος και εχει παιξει τα zelda στο N64 στα Action RPG'S το N64 υπερτερει σαφως εναντι του psx.
@Dino Atariman το Vagrant story το εχω σε αμερικανικο με το που βγηκε πριν ακομα κυκλοφορησει στην ευρωπη ειχαν κυκλοφορησει με εναν μηνα περιπου διαφορα.Το εχω τερματισει 6 φορες και πραγματικα ειναι παιχνιδαρα αλλα για μενα ειναι αρκετα μικρο και σε κακοφαινεται οταν το τελειωνης.Θα το προτιμουσα μεγαλητερο γιατι ειναι φανταστικο.Επισης παιχνιδαρα ειναι και το Parasite eve που εχουν στην ουσια το ιδιο gamplay και συστημα μαχης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
@Dino Atariman το Vagrant story το εχω σε αμερικανικο με το που βγηκε πριν ακομα κυκλοφορησει στην ευρωπη ειχαν κυκλοφορησει με εναν μηνα περιπου διαφορα.Το εχω τερματισει 6 φορες και πραγματικα ειναι παιχνιδαρα αλλα για μενα ειναι αρκετα μικρο και σε κακοφαινεται οταν το τελειωνης.Θα το προτιμουσα μεγαλητερο γιατι ειναι φανταστικο.Επισης παιχνιδαρα ειναι και το Parasite eve που εχουν στην ουσια το ιδιο gamplay και συστημα μαχης.
Ειλικρινά, πρέπει να έχεις βρει τρόπο να μεγαλώνεις το 24ωρο... Δεν εξηγείται αλλιώς!!! :D
 
DINO είπε:
Ειλικρινά, πρέπει να έχεις βρει τρόπο να μεγαλώνεις το 24ωρο... Δεν εξηγείται αλλιώς!!! :D
Φιλε πραγματικα δεν κοιμαμαι τα βραδια.Η θα ειμαι εξω για ρετσινα και ποτα η θα παιζω παιχνιδια ακομα και στην καθε σχεση που εχω κανει στην ζωη μου και εμενε μονη της κουβαλουσα κονσολες στα σπιτια τους σε μια καποτε μεχρι και καμπινα κουβαλησα :D Ολη μερα δουλευω οποτε μονο το βραδυ εχω ευκαιρια και δεν τα περναω με ασκοπο υπνο 2 το πολυ 3 ωρες με φτανουν.Μ ε το μονο παιχνιδι που εχω προβλημα και πραγματικα απο την κουραση δεν μπορω να το παιξω το βραδυ ειναι το pacman πρωτον γιατι παιζω κανενα τετραωρο και δευτερον απο την κουραση και την περασμενη ωρα τα αντανακλαστικα πεφτουν.Ωσο για το vagrant story 12 χρονια εχει που κυκλοφορησε οποτε και λιγες ειναι οι 6 φορες που το τερματισα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Κοιτα μεγαλε αυτα πεστα σε κανεναν αλλον που δεν ξερει και οχι σε μενα και διαβαζε τι γραφω και ασε της .....Γραφω οτι δεν συγκρινεται το N64 με το psx ωσον αφορα τα rpg's και δεν το γραφω μια φορα μονο και γραφω επισης οτι υπερτερει στα Action RPG'S το N64 και οχι στο συνολο των RPG'S που εχει το psx.Ωσο για το Alundra ενα μετριοτατο RPG ειναι και τιποτα παραπανω και το Alundra ΙΙ απλα ειναι για γελια και το τι γραφει ο καθε ενας σε Review γραμμενο τον εχω εγω στα Review σημασια δεν εδεινα ποτε γιατι λιγοι ειναι αυτοι που εκαναν σοβαρα Review.Eδω αλλος ειχε ειδικοτητα πχ στα FPS και εκανε Review για RPG δεν γεινονται αυτα.Τα Τα kirby και yoshis story αν ειναι για δεκαχρονα τραβα παιξε ape escape και tomba που ειναι για ενηληκες.Διαβασες πουθενα να γραφω για Resident evil,tomb raider,metal gear και ολα τα αλλα που αναφερεις και να τα συγκρινω με παιχνιδια του N64;φυσικα και οχι γιατι δεν ειμαι τυφλος ουτε ασχετος να κανω κατι τετοιο απλα εξηγησα σε καθε genre τι ισχυει συμφωνα με την δεικη μου αποψη και χωρις να διαβασεις καν τι γραφω καθεσε και γραφεις οτι να ναι.Εχω μετρο συγκρισης για ολα γιατι ειδικα τα RPG τα εχω παιξει ολα σε ολες της κονσολες και αν δεν ειχα καποιο το επαιζα σε Emulators την στιγμη που εσυ καθεσε και γραφεις οτι το ps2 υστερει στα RPG'S οταν σε καποιο αλλο θεμα πριν λιγους μηνες εγραφες οτι δεν εχεις εμπειρια απο ps2 RPG'S και απλα επαιξες λιγο kingdom hearts και καποια στιγμη ξεκινησες το Valkyrie profile.Να διαβαζεις καλητερα αλλη φορα τι γραφω και μετα να απαντας.Δεν συγκρινετε το N64 στο θεμα RPG'S με το psx το ενα εχει ενα καρο RPG'S και κορυφαια και το αλλο δεν εχει σχεδον τιποτα αλλα αντικειμενικα για ολο τον κοσμο των videogames που δεν ειναι ασχετος και εχει παιξει τα zelda στο N64 στα Action RPG'S το N64 υπερτερει σαφως εναντι του psx.
@Dino Atariman το Vagrant story το εχω σε αμερικανικο με το που βγηκε πριν ακομα κυκλοφορησει στην ευρωπη ειχαν κυκλοφορησει με εναν μηνα περιπου διαφορα.Το εχω τερματισει 6 φορες και πραγματικα ειναι παιχνιδαρα αλλα για μενα ειναι αρκετα μικρο και σε κακοφαινεται οταν το τελειωνης.Θα το προτιμουσα μεγαλητερο γιατι ειναι φανταστικο.Επισης παιχνιδαρα ειναι και το Parasite eve που εχουν στην ουσια το ιδιο gamplay και συστημα μαχης.
http://www.gamespot.com/alundra/platform/ps/

To gamespot βάζει 8.8 και οι 856 που το βαθμολόγησαν βάζουν 8.5, όπου κι αν ψάξεις δεν βάζουν λιγότερο απο το 8 άρα αντικειμενικά είναι καλό παιχνίδι, άλλο η προσωπική μας άποψη.Αντικειμενικά όντως το alundra 2 είναι μάπα γι αυτό του βάζουν στο ίδιο site 4.

Δεν είπα πουθενά πως το ps2 υστερεί σε rpg, είπα πως υστερεί σε ΣΧΕΣΗ με το ps1.Kαι οκ, δεν χρειάζεται να έχεις πάιξει όλα τα παιχνίδια του πλανήτη για να πάρεις χαμπάρι τι παίζει.

Αυτο που σου είπα είναι πως το ότι υστερεί σε ένα παιχνίδι δεν είναι το ίδιο αν υστερεί σε.. 30.Απλο και κατανοητό.
 
Tupamaro είπε:
To gamespot βάζει 8.8 και οι 856 που το βαθμολόγησαν βάζουν 8.5, όπου κι αν ψάξεις δεν βάζουν λιγότερο απο το 8 άρα αντικειμενικά είναι καλό παιχνίδι, άλλο η προσωπική μας άποψη.
Αφού λοιπόν βλέπω ότι ρίχνεις βάρος τόσο πολύ τα στατιστικά και στα reviews για να είσαι αντικειμενικός, μπες Gamerankings και ρίξε μία ματιά στα 50 καλύτερα games των τελευταίων δεκαετιών (από PS1 και πιο πρόσφατα), όπου μαζεύουν όσα reviews υπάρχουν και βγάζουν τον μέσο όρο. To Ν64 κατέχει την πρώτη θέση με το Zelda ΟΟΤ ενώ μέσα στην 50άδα έχει άλλα 3 games: Mario 64, Goldeneye, Perfect Dark. Το PS έχει μόνο τo Tekken 3 στην 8η θέση και το Tony Hawk Pro skater 2 κάπου πιο χαμηλά, το οποίο δεν είναι ΚΑΝ exclusive και έχει βγει και στο N64 οπότε στην ουσία μιλάμε μόνο για ένα PS game στο top 50.

Οπότε μόλις σου απέδειξα με δικά σου επιχειρήματα ότι το N64 έχει, αντικειμενικά, καλύτερα παιχνίδια, λιγότερα μεν αλλά καλύτερα. Φυσικά εγώ δεν συμφωνώ με αυτήν την τακτική, του να κρίνω δηλαδή από reviews ποιος έχει καλύτερα games αλλά αν είναι να αναφέρουμε reviews και τα λοιπά για να είμαστε αντικειμενικοί και γενικώς το δούμε έτσι το θέμα, τότε έχουμε αυτό το αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Αφού λοιπόν βλέπω ότι ρίχνεις βάρος τόσο πολύ τα στατιστικά και στα reviews για να είσαι αντικειμενικός, μπες Gamerankings και ρίξε μία ματιά στα 50 καλύτερα games των τελευταίων δεκαετιών (από PS1 και πιο πρόσφατα), όπου μαζεύουν όσα reviews υπάρχουν και βγάζουν τον μέσο όρο. To Ν64 κατέχει την πρώτη θέση με το Zelda ΟΟΤ ενώ μέσα στην 50άδα έχει άλλα 3 games: Mario 64, Goldeneye, Perfect Dark. Το PS έχει μόνο τo Tekken 3 στην 8η θέση και το Tony Hawk Pro skater 2 κάπου πιο χαμηλά, το οποίο δεν είναι ΚΑΝ exclusive και έχει βγει και στο N64 οπότε στην ουσία μιλάμε μόνο για ένα PS game στο top 50.
Οπότε μόλις σου απέδειξα με δικά σου επιχειρήματα ότι το N64 έχει, αντικειμενικά, καλύτερα παιχνίδια, λιγότερα μεν αλλά καλύτερα. Φυσικά εγώ δεν συμφωνώ με αυτήν την τακτική, του να κρίνω δηλαδή από reviews ποιος έχει καλύτερα games αλλά αν είναι να αναφέρουμε reviews και τα λοιπά για να είμαστε αντικειμενικοί και γενικώς το δούμε έτσι το θέμα, τότε έχουμε αυτό το αποτέλεσμα.
Πρώτον δεν έβαλα κάποια review για να πως αν ένα παιχνίδι είναι καλυτερο απο το άλλο αλλά για να δείξω πως η συντριτπική πλειοψηφία λέει πως είναι πολύ καλό.

Δεύτερον, είναι φανερό πως στα gamerankings κάνουν reviews gamers νεότερης γενιάς γι αυτό γίνεται χαμός απο xbox360 και ps2 παιχνίδια.Αλλά ακόμα και να το πάρουμε υπ'όψιν, δεν δείχνει μόνο το τοπ 50.

http://www.gamerankings.com/browse.html?site=n64&cat=0&year=0&numrev=0&sort=0&letter=&search=

http://www.gamerankings.com/browse.html?site=ps&page=1

Αν πάρουμε υπ'όψιν το 75% του kirby και το βάλουμε ως πάτο, το n64 έχει 21 καλά παιχνίδια και το ps1 75, αυτό δηλαδή που έχω γράψει τόσες φορές.Αν δεις και το ότι στο ps2 για να φτάσει στο 75% περνάς κάπου 450 παιχνίδια, καταλαβαίνεις τι γίνεται.:biglaugh:

Μια κονσόλα άλλωστε δεν την πάιρνεις για να πάιξεις 3 παιχνίδια, ειδικά όταν την εποχή σκας τόσα χιλιάρικα.Τώρα που το n64 έχει καπου 40 ευρώ, ευχαρίστως τα έδωσα.Δηλαδή οκ, θα πάιξεις δύο εβδομάδες, θα τα τερματίσεις και μετά τι;Θα παίζεις τα ίδια και τα ίδια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας διαβάζω εδώ και μέρες και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο καθένας προσπαθεί να πείσει τον άλλον γιατί η δική του αγαπημένη κονσόλα είναι καλύτερη από του άλλου! Τέσπα!!!

Με αφορμή το συγκεκριμένο

Κοιτα μεγαλε αυτα πεστα σε κανεναν αλλον που δεν ξερει και οχι σε μενα και διαβαζε τι γραφω και ασε της .....
να παρακαλέσω να είμαστε λίγο πιο χαλαροί και αν μη τι άλλο τα κοσμητικά (υπάρχουν διάσπαρτα μέσα στα ποστ σας) μπορούν να αντικατασταθούν με άλλες λέξεις.
 
Kambia είπε:
Σας διαβάζω εδώ και μέρες και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο καθένας προσπαθεί να πείσει τον άλλον γιατί η δική του αγαπημένη κονσόλα είναι καλύτερη από του άλλου!
Ανταγωνισμός μεταξύ αρσενικών θηλαστικών και τεστοστερόνη :p
 
Απο όλες τις κονσόλες εχώ στη κατοχή μου μόνο ps1 και ps2(για τις άλλες κονσόλες δυστυχώς δεν είχα την τύχη να τις έχω η να τις εχει καποιος φίλος μου όποτε δεν ξέρω και πολλά πράγματα.Ψηφίζω ps1 γιατί με αυτό κυρίως μεγάλωσα,και πέρασα πολλές ευχάριστες ώρες παιζοντας γνώστα παιχνίδια όπως resident evil,silent hill,tekken 3,need for speed 3 hot pursuit,crash 1,2,3 κλπ, αλλα και λιγότερο γνωστα παιχνιδια όπως akuji the heartless,jersey devil,pacman world,overboard,aladdin nasira's revenge,frogger 2,apocalypse,rc revenge,jinx,ninja shadow of darkness.Ειδική μνεία θα ήθελα να κάνω στα pandemonium 1 και 2.Ειδικά το pandemonium 1 κατα τη γνώμη μου το θεωρώ το καλυτερο platform game ever στο ps1.Πραγματικό διαμάντι
 
faceless είπε:
Απο όλες τις κονσόλες εχώ στη κατοχή μου μόνο ps1 και ps2(για τις άλλες κονσόλες δυστυχώς δεν είχα την τύχη να τις έχω η να τις εχει καποιος φίλος μου όποτε δεν ξέρω και πολλά πράγματα.Ψηφίζω ps1 γιατί με αυτό κυρίως μεγάλωσα,και πέρασα πολλές ευχάριστες ώρες παιζοντας γνώστα παιχνίδια όπως resident evil,silent hill,tekken 3,need for speed 3 hot pursuit,crash 1,2,3 κλπ, αλλα και λιγότερο γνωστα παιχνιδια όπως akuji the heartless,jersey devil,pacman world,overboard,aladdin nasira's revenge,frogger 2,apocalypse,rc revenge,jinx,ninja shadow of darkness.Ειδική μνεία θα ήθελα να κάνω στα pandemonium 1 και 2.Ειδικά το pandemonium 1 κατα τη γνώμη μου το θεωρώ το καλυτερο platform game ever στο ps1.Πραγματικό διαμάντι
To καλύτερο platform για το ps1 είναι το lomax, αν δεν το έχεις παίξει κατέβασε το τώρα!!!!
 
Sega Dreamcast! Ο κεραυνοβόλος έρωτας που με έκανε να προδώσω το Megadrive και η "μάνα" που μου χάρισε το Grandia 2, Skies of Arcadia, Shenmue, Berserk και τόσα άλλα.
 
nintendo gamecube..απλα πωρωση!
 
Dreamcast με πολύ δυσκολία γιατί είναι η μόνη που είναι ακόμα συνδεδεμένη στο monitor του PC μου! :cool:
 
Εδώ λοιπόν έχει συμβεί το εξής κωμικοτραγικό. Ενώ έχω ψηφήσει, δεν θυμάμαι τί έχω ψηφήσει! Αν ήταν να επιλέξω ξανά τώρα, μόνο και μόνο λόγω περισσότερου χρόνου ενασχόλησης θα διάλεγα PS2.
 
Πίσω
Μπλουζα