Aγαπημένη Κονσόλα [1991-2001]

Aγαπημένη Κονσόλα [1991-2001]

  • Nintendo Gamecube

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sega Dreamcast

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Atari Jaguar

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Playstation 1

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Playstation 2

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Neo Geo

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • CD32

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    3
Imgema είπε:
Οπότε αν αντικειμενικά και υποκειμενικά η καλύτερη κονσόλα είναι αυτή που παίρνει τα σώβρακα από τους άλλους τότε θα πρέπει να υποστηρίξεις ότι το Wii είναι αντικειμενικά και υποκειμενικά η καλύτερη κονσόλα σήμερα αφού πήρε τα σώβρακα από το PS3. Επίσης το Dreamcast δεν θα έπρεπε να βγαίνει πρώτο στην ψηφοφορία γιατί αντικειμενικά και υποκειμενικά όλοι οι υπόλοιποι του πήραν τα σώβρακα, ή τουλάχιστον τους τα χάρισε η Sega.
Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με αυτήν την γενιά αλλα προσωπικά μου φαίνεται πως το wii έρχεται τρίτο και καταιδρωμένο, αν και προσωπικά το προτιμώ γιατί έχω καλο υπολογιστή και δεν χρειάζομαι ps3 και xbox 360.

Για το ps1 και ps2 δεν το συζητώ καν, είναι σαν να λέει καποιος πως το turbographx 16 είναι καλύτερο απο το snes, σεβαστή η άποψη του αλλά γραφική.

όσο για τα service άλλο καπέλο αυτό, το n64 ήταν η αρχή της πτώσης της nintendo.Mέτρια castlevania, κανενα metroid, τίποτα απο rpg που έκαναν το snes κορυφή και σκόνη το mega drive, δέκα τοπ παιχνίδια για να σκάσεις τόσα λεφτά που είχε τότε η κονσόλα δεν άξιζε με την καμία.Τώρα το πήρα κι εγώ γιατί γουστάρω πολύ τα cartridge αλλά ψάχνω τίτλους με το τουφέκι.Αν αρχίσουμε να μιλάμε για τι τίτλους έχει το psx θα το ξημερώσουμε, μόνο το όνομα squaresoft πρέπει να κάνει καθε σοβαρό gamer να κατουρά τα σώβρακα του απο ευτυχία.Προφανώς είχε και πολλούς άθλιους όπως το nes και το snes αλλά αυτό είναι το χαρακτηριστικό των κορυφαίων κονσόλων, βγάζουν πολλά παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μου εξηγείς πως το Wii έρχεται 3ο και καταϊδρωμένο, ενώ καλύπτει την προϋπόθεση αρπαγής σωβράκων από τους άλλους. Οπότε αυτό που λες δεν μπορώ παρά να το λάβω σαν προσωπική άποψη λόγω αντίφασης επιχειρημάτων.

tinysmile_tongue_t.png


Tupamaro είπε:
μόνο το όνομα squaresoft πρέπει να κάνει καθε σοβαρό gamer να κατουρά τα σώβρακα του απο ευτυχία.
Με συγχωρείς, εμένα (και σε πολλούς άλλους) δεν μου αρέσουν τα Jrpg (προτιμώ τα western) και να σου πω την αλήθεια το όνομα squaresoft με κάνει να έχω μία τάση προς εμετό, μιας και μιλάμε για σωματικές επιπτώσεις. Επίσης δεν θυμάμαι το SNES να έκανε σκόνη το Mega Drive, θυμάμαι πως ήταν πολύ κοντά και κοντραρίζονταν στα ίσα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδια δεν αφηνετε τις σωβρακοφανελες και μεινετε στο θεμα που μιλα για Αγαπημενες Κονσολες (5η-6η Γενιας)?
 
Κι όμως, δε συμφωνώ με το αποτέλεσμα της δημοσκόπησης (σήμερα 25 Σεπτεμβρίου 2012), που είναι πρώτο το Playstation.

Στην κορυφή θα έπρεπε να είναι το Playstation 2, αλλά αφού μιλάμε για "αγαπημένη" κονσόλα, τότε I'll pass...
 
To θεμα για της αγαπημενες κονσολες πεμπτης και εκτης γενιας πιστευω οτι καλυφθηκε.Η μαγεια ειναι οταν βγαινει ενα θεμα εκτος θεματος γιατι αλλιως το συγκεκριμενο θεμα δεν θα ειχε 13 σελιδες αλλα θα ειχε 2 αντε 3.Ωσα για το Wii το ειπαμε χιλιες φορες οτι 2 game cube κολημενα και ενα ασυρματο μαρκουτσι ξεσκισαν σε πωλησεις τους αλλους δυο που ειναι κλασης ανωτεροι απο αυτο.
 
Imgema είπε:
Δεν μου εξηγείς πως το Wii έρχεται 3ο και καταϊδρωμένο, ενώ καλύπτει την προϋπόθεση αρπαγής σωβράκων από τους άλλους. Οπότε αυτό που λες δεν μπορώ παρά να το λάβω σαν προσωπική άποψη λόγω αντίφασης επιχειρημάτων.:p

Με συγχωρείς, εμένα (και σε πολλούς άλλους) δεν μου αρέσουν τα Jrpg (προτιμώ τα western) και να σου πω την αλήθεια το όνομα squaresoft με κάνει να έχω μία τάση προς εμετό, μιας και μιλάμε για σωματικές επιπτώσεις. Επίσης δεν θυμάμαι το SNES να έκανε σκόνη το Mega Drive, θυμάμαι πως ήταν πολύ κοντά και κοντραρίζονταν στα ίσα.
Μπορεί να κοντραριζόταν για εσένα που δεν σου αρέσουν τα jrpg, και πάλι το snes ήταν ανώτερο στα υπόλοιπα είδη παιχνιδιών όπως και σε γραφικά και ήχο, αλλά δεν ήταν πολύ κοντά με τίποτα.Eίναι σαν να λέει κάποιος πως ξερνάει με τα baldurs gate γιατί γουστάρει να παίζει προ και call of duty, δεν πιστεύω να πάρεις σοβαρά την άποψη του.
 
Βασιλη για μια εταιρεια δεν μετρανε οι πωλησεις αλλα το κερδος.

Η Ν ειναι μεσα, η Sony ειναι μεσα. Mονο η MS κερδισε σε αυτη τη γενια.
 
DINO είπε:
Κι όμως, δε συμφωνώ με το αποτέλεσμα της δημοσκόπησης (σήμερα 25 Σεπτεμβρίου 2012), που είναι πρώτο το Playstation.Στην κορυφή θα έπρεπε να είναι το Playstation 2, αλλά αφού μιλάμε για "αγαπημένη" κονσόλα, τότε I'll pass...
Το psx πιστεύω κι εγώ πως έχει πιο περισσότερους ποιοτικούς τίτλους, ειδικά στα rpg.Φυσικά και το ps2 είναι κορυφή και κοντραρίζονται γερά, αλλα πιστεύω πως το psx έφερε την επανάσταση και ξεκίνησε τόσες αγαπημένες σειρές όπως τα silent hill, resident evil, legacy of kain, tomb raider, metal gear solid,κλπ.
 
Tupamaro είπε:
Μπορεί να κοντραριζόταν για εσένα που δεν σου αρέσουν τα jrpg, και πάλι το snes ήταν ανώτερο στα υπόλοιπα είδη παιχνιδιών όπως και σε γραφικά και ήχο, αλλά δεν ήταν πολύ κοντά με τίποτα.Eίναι σαν να λέει κάποιος πως ξερνάει με τα baldurs gate γιατί γουστάρει να παίζει προ και call of duty, δεν πιστεύω να πάρεις σοβαρά την άποψη του.
Κοίταξε, το να πεί κάποιος ότι το PS1 είναι αντικειμενικά καλύτερο από το N64 το καταλαβαίνω μέχρι ένα σημείο... Υπάρχει και η διαφορά πωλήσεων. Τώρα αυτή η σιγουριά ότι το SNES είναι καλύτερο του Mega Drive και μάλιστα με την διαφορά που λες εσύ μου φέρνει κάτι σε Jrpg fanboy-σμό. Σαν να κάθομαι και να λέω ότι το N64 είναι αντικειμενικά καλύτερο από το PS γιατί μου αρέσουν τα FPS και είχε το Goldeneye και τα άλλα FPS του. Και ότι το άκουσμα της RARE θα πρέπει να σε κάνει να αρρωσταίνεις ή κάτι άλλο παρόμοιο γραφικό.

Κι εμένα μου αρέσει πιο πολύ το SNES λόγω 2-3 αγαπημένων games αλλά αυτή είναι η άποψή μου. Δεν θα κάτσω να πείσω κανέναν ότι είναι αντικειμενικά καλύτερη γιατί πολύ απλά είναι πολύ κοντα. Και το Mega Drive είχε πολύ καλύτερα sport games ας πούμε. Και τα Sonic μπορεί να άρεσαν σε κάποιον πιο πολύ από τα Mario (τότε τα Sonic ήταν όντως καλά). Δεν μπορείς να πεις ότι αντικειμενικά ότι η μία είναι καλύτερη από την άλλη.... απλά λες την καθαρά προσωπική άποψή σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ξερω πολυ καλα αυτο αλλα η sony κυκλοφορει κινητα,τηλεορασης,καμερες και χιλια δυο αλλα και η microsoft με ενα σωρο αλλα και απο Gaming εχει μονο το xbox360.Oταν θα δω επισημα τι εβγαλε η microsoft μονο απο το gaming και η sony μονο απο το gaming και οχι συνολικα τοτε και μονο θα πιστεψω κατι.Γιατι εγω δεν δεχομαι με τιποτα οτι η NINTENDO με 96,6 εκκατομυρια κομματια Wii πουλημενα με 20 εκκατομυρια 3DS και με πανω απο 300 εκκατομυρια κομματια συνολικα πουλημενα παιχνιδια δεν ειχε κερδος και ειχε η microsoft μονο με ενα xbox360.
 
Ρε κοιταχτε τα αποτελεσματα, εχουμε ανατροπη. Με δυο ψηφους της τελευταιας στιγμης το ps1 πηρε κεφαλι απο το dreamcast.

Μαλλον οι στημενοι του δημοψηφισματος εβαλαν +2 ψηφους στο ps1 για να εξοργισουν τους νιντεντο φανς :D
 
Μιας και αναφερθηκε - το project ΧΒΟΧ1 ειχε ζημια 4 δις δολαρια !... κοντα στο κοστος του Α Παγκοσμιου πολεμου.... Τωρα πως εβγαλε κερδος το ΧΒΟΧ360 που επι 2 χρονια παρηγαγε τις διπλες κονσολες απο αυτες που πουλησε για να καλυψει τις καμμενες και με μια απιστευτη ζημια τον πρωτο χρονο - αυτο δεν το καταλαβαινω. ή μαλλον το καταλαβαινω αν θυμηθω οτι τις ζημιες του πρωτου χρονου τις περασαν στις συνολικες ζημιες της εταιρειας απλα και μονο για να φανει οτι το 360 αντεχει... αν αυτο κανουν καθε χρονο οκ τοτε - το 360 ηταν κερδοφορο.....
 
herco είπε:
Μιας και αναφερθηκε - το project ΧΒΟΧ1 ειχε ζημια 4 δις δολαρια !... κοντα στο κοστος του Α Παγκοσμιου πολεμου.... Τωρα πως εβγαλε κερδος το ΧΒΟΧ360 που επι 2 χρονια παρηγαγε τις διπλες κονσολες απο αυτες που πουλησε για να καλυψει τις καμμενες και με μια απιστευτη ζημια τον πρωτο χρονο - αυτο δεν το καταλαβαινω. ή μαλλον το καταλαβαινω αν θυμηθω οτι τις ζημιες του πρωτου χρονου τις περασαν στις συνολικες ζημιες της εταιρειας απλα και μονο για να φανει οτι το 360 αντεχει... αν αυτο κανουν καθε χρονο οκ τοτε - το 360 ηταν κερδοφορο.....
Mπραβο ρε φιλε σε παραδεχομαι.χιλια μπραβο.Ενταξει δεν γουσταρω την microsoft αλλα δεν γεινεται μονο εγω να μην καταλαβαινω πως ειναι δυνατων να εχει κερδος.
 
Ειναι πιο απλο. Το 360 ειναι η μονη κονσολα με τετοια αναλογια κοστους/κερδους, τοσους subscribers και μηδενικα loyalties σε τριτους...
 
Imgema είπε:
Κοίταξε, το να πεί κάποιος ότι το PS1 είναι αντικειμενικά καλύτερο από το N64 το καταλαβαίνω μέχρι ένα σημείο... Υπάρχει και η διαφορά πωλήσεων. Τώρα αυτή η σιγουριά ότι το SNES είναι καλύτερο του Mega Drive και μάλιστα με την διαφορά που λες εσύ μου φέρνει κάτι σε Jrpg fanboy-σμό. Σαν να κάθομαι και να λέω ότι το N64 είναι αντικειμενικά καλύτερο από το PS γιατί μου αρέσουν τα FPS και είχε το Goldeneye και τα άλλα FPS του. Και ότι το άκουσμα της RARE θα πρέπει να σε κάνει να αρρωσταίνεις ή κάτι άλλο παρόμοιο γραφικό.
Κι εμένα μου αρέσει πιο πολύ το SNES λόγω 2-3 αγαπημένων games αλλά αυτή είναι η άποψή μου. Δεν θα κάτσω να πείσω κανέναν ότι είναι αντικειμενικά καλύτερη γιατί πολύ απλά είναι πολύ κοντα. Και το Mega Drive είχε πολύ καλύτερα sport games ας πούμε. Και τα Sonic μπορεί να άρεσαν σε κάποιον πιο πολύ από τα Mario (τότε τα Sonic ήταν όντως καλά). Δεν μπορείς να πεις ότι αντικειμενικά ότι η μία είναι καλύτερη από την άλλη.... απλά λες την καθαρά προσωπική άποψή σου.
Nai, μόνο που το n64 έχει 2 fps κορυφαία ενώ το ps1 έχει καμια 20ριά κορυφαία rpg εκεί που το n64 δεν έχει τίποτα!Το psx έχει silent hill, metal gear solid, resident evil, alundra, legacy of kain, medievil,tomba, lomax, rayman, symphony of the night, tekken, gran turismo,tomb raider,klonoa,spyro the dragon, 3 megaman, crash bandicoot, μιλάμε για κορυφαία παιχνίδια της εποχής τους, τι να μας πει τώρα το n64, αν αρχίσω και τα rpg τώρα θα το γυρίσουμε στα σεντόνια.

Όσο για το snes ,τι διαφορά μπορεί αν έχει ένα sport game, δηλαδή έχουν τόση διαφορά τα fifa για να καλυψουν το κενό ενός donkey kong country, super metroid ή chrono trigger;Με τίποτα.Καταλαβαίνω πως υπάρχουν υποκειμενικές απόψεις, όπως κάποιος πιστεύει πως ο ολυμπιακός είναι μεγαλύτερος σύλλογος απο την Μίλαν, απλά εγώ δεν παίρνω στα σοβαρά την άποψη του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tupamaro είπε:
Το psx πιστεύω κι εγώ πως έχει πιο περισσότερους ποιοτικούς τίτλους, ειδικά στα rpg.Φυσικά και το ps2 είναι κορυφή και κοντραρίζονται γερά, αλλα πιστεύω πως το psx έφερε την επανάσταση και ξεκίνησε τόσες αγαπημένες σειρές όπως τα silent hill, resident evil, legacy of kain, tomb raider, metal gear solid,κλπ.
Φυσικά και αυτές οι παιχνιδάρες είναι διαμάντια για το Playstation, αλλά τελειοποιήθηκαν με την έλευση του Playstation 2.

Οι εμπειρίες των MGS 2,Silent Hill 2, Final Fantasy X, όπως και του RESI 4, ήταν εξωπραγματικές..

Επαναλαμβάνω γιατί ψήφισα Playstation 2:

DINO είπε:
Όσον αφορά την επιλογή μου...
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα αν καθόμαστε να γράφουμε για τα παιχνίδια που μας αρέσουν άστο καλύτερα. Tomba? Lomax? Οκ να αρχίσω κι εγώ να λέω για Bomberman 64 ας πούμε και άλλους τυχαίους τίτλους....

Crash Bandicoot? Ναι, έπαιζα Mαrio 64 και Banjo και με ενδιέφερε πολύ αυτό το on-rails, κατώτερο παιχνιδάκι....

Rayman? Υπήρχε και σε άλλες κονσόλες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Τώρα αν καθόμαστε να γράφουμε για τα παιχνίδια που μας αρέσουν άστο καλύτερα. Tomba? Lomax? Οκ να αρχίσω κι εγώ να λέω για Bomberman 64 ας πούμε και άλλους τυχαίους τίτλους....
To Lomax είναι ότι πιο όμορφο έχω δει σε 2d γραφικά, πραγματικά έργο τέχνης με φοβερό gameplay.Eντάξει, είναι πιο ψαγμένο παιχνίδι αλλά είναι όντως κορυφαίο, όπως και το tomba αν ήταν στην συλλογή του n64 θα ήταν στους τοπ τίτλους,αλλα εντάξει, αφου μιλάμε για psx είναι αλλος ένας απο τους πολύ καλούς.

Imgema είπε:
Τώρα αν καθόμαστε να γράφουμε για τα παιχνίδια που μας αρέσουν άστο καλύτερα. Tomba? Lomax? Οκ να αρχίσω κι εγώ να λέω για Bomberman 64 ας πούμε και άλλους τυχαίους τίτλους....
Crash Bandicoot? Ναι, έπαιζα Mαrio 64 και Banjo και με ενδιέφερε πολύ αυτό το on-rails, κατώτερο παιχνιδάκι....

Rayman? Υπήρχε και σε άλλες κονσόλες.
Ναι είχες να πάιξεις mario και banjo καμια εκατοσταριά φορες για να γεμίσεις τον χρόνο σου, αλλά όταν μιλάμε για τόσα κλασσικά παιχνίδια σε τόσες κατηγορίες όπως και αρiστουργήματα όπως Final fantasy vii, chrono cross,legend of dragoon,suikoden,κ.α. προφανως δεν υπάρχει σύγκριση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tupamaro είπε:
To Lomax είναι ότι πιο όμορφο έχω δει σε 2d γραφικά, πραγματικά έργο τέχνης με φοβερό gameplay.Eντάξει, είναι πιο ψαγμένο παιχνίδι αλλά είναι όντως κορυφαίο, όπως και το tomba αν ήταν στην συλλογή του n64 θα ήταν στους τοπ τίτλους,αλλα εντάξει, αφου μιλάμε για psx είναι αλλος ένας απο τους πολύ καλούς.
Συμφωνω για τα RPG'S γιατι και γω ειμαι μεγαλος οπαδος και εχω τερματισει τα παντα σχεδον σε ολες της κονσολες αλλα ρε φιλε για τα αλλα θα με πεσουν και οι τριχες απο της μασχαλες μαυτα που ακουω.Το the adventures of lomax ειναι απο τα χειροτερα παιχνιδια ολων των εποχων και στο gameplay και στης πολυ μικρες πιστες γενικα στα παντα και ωσο για τα γραφικα αν ηταν σε 16αμπιτη κονσολα ισως να τα ελεγα καλουτσικα.Ωσο για το Tomba η καλητερα και τα 3 tomba ειναι καλα παιχνιδια σε γενικες γραμμες αλλα δεν φτανουν ουτε στο μικρο τους δαχτυλακι παιχνιδια οπως τα Donkey kong 64,banjo kazooie,banzo tooie κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά καταλαβαίνω το πάθος κάποιου για την αγαπημένη του κονσόλα. Έτσι κάνω και εγώ με τον Atari ST.

Όσους τίτλους και να μου ρίξουν στο τραπέζι οι Αμιγκάδες, πάντα αυτό το μηχάνημα θα έχει μια ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου γιατί συντρόφευσε με τον καλύτερο τρόπο τα παιδικά - εφηβικά μου χρόνια, και κάλυψε κάθε gaming / programming / DTP / Word Processing / Drawing / Music making ανάγκη μου...

Και φυσικά, αυτές τις αναμνήσεις δε θα τις σβήσει μια συζήτηση / αντιπαράθεση, το 2012...
 
Πίσω
Μπλουζα