Aγορά Αrcade Καμπίνας !!

chahn

ωραια,θα το κοιταξω..να ρωτησω κατι αλλο:

υπαρχουν διαφορες πλακετες jamma,αλλη με π.χ. 100 παιχνιδια, αλλη με 400 και παει λεγοντας?

κι αν ναι, μπορεις να μου πεις τι ενδεικνεται να παρω? ποσα ας πουμε μπορει να ειναι τα πιο γνωστα και πολυπαιγμενα arcades, καμια 200 να πουμε? ποσο θα μου κοστισει? γιατι αν τελικα παρω την καμπινα 200,+αλλα ποσα πρεπει να δωσω τελικα?
 
viking4a είπε:
chahn
ωραια,θα το κοιταξω..να ρωτησω κατι αλλο:

υπαρχουν διαφορες πλακετες jamma,αλλη με π.χ. 100 παιχνιδια, αλλη με 400 και παει λεγοντας?

κι αν ναι, μπορεις να μου πεις τι ενδεικνεται να παρω? ποσα ας πουμε μπορει να ειναι τα πιο γνωστα και πολυπαιγμενα arcades, καμια 200 να πουμε? ποσο θα μου κοστισει? γιατι αν τελικα παρω την καμπινα 200,+αλλα ποσα πρεπει να δωσω τελικα?
Υπάρχουν ναι και σου έστειλα τη πιο καλή αν δεις τις προηγούμενες απαντήσεις μου.

Γύρω στα 100-120 ευρώ θα σου πάει η πλακέτα αυτή.
 
Αυτές οι πλακέτες με 100 και 200 παιχνίδια μάλλον είναι με MAME32 εξομοιωτή ενσωματωμένο πάνω με επεξεργαστή από pc κτλ...αν δε σε χαλάει πάρτη. Προσωπικά προτιμώ τις κλασικές πλακέτες ή τις απλές Jamma
 
δεν εχω προβλημα τι θα ειναι, αρκει να ειναι σχετικα φτηνη,να εχει καμια 200 παιχνιδια και τριτον,να παιζει στο μηχανημα μου..δε ζηταω πολλα πιστευω..;
 
εγω δεν εχω pc, ουτε λαπτοπ.. γι αυτο δεν εχω και τα mame, εστω..

γι αυτο,εδω και λιγο καιρο,μου καρφωθηκε να παρω καμπινα,και να βαλω καμποσα παιχνιδια μεσα..

ενας εμπορος,ψιλοειρωνευτικα,μου ειπε καθως εφευγα απο την αποθηκη του με καμπινες:εσυ δε θες καμπινα,παρε ενα pc,περνα και πολλα παιχνιδια κι εισια οκ..κι εγω απαντησα: εμ,γι αυτο ψαχνω καμπινα,για να θυμηθω τα παλια,πως επαιζα μικρος σε μαγαζια..αμα ειναι σε pc,χαιρω πολυ,ξενερωνω, δε τα παιζω κι ολας..καλα δε του ειπα; χαμογελασε και κουνουσε το κεφαλι οταν το ειπα αυτο ο θειος..χεχε..αν δ

εν εχεις καμπινα,δε λεει κατα την γνωμη μου,χανεις το 90% της ολης2μπειριας..
 
Όπως και να το κάνεις άλλη η αίσθηση του gaming στην καμπίνα και άλλη στο pc.
 
Kambia είπε:
Όπως και να το κάνεις άλλη η αίσθηση του gaming στην καμπίνα και άλλη στο pc.
γι αυτο και ψαχνω να αγορασω..τερμα και τελειωσε!!

Υ.Γ. να παρω νανακι,κλασσικο..η ψηλο,για σκαμπο? μαλλον για νανακι το κοβω,το αλλο ειναι κουμουτσα..
 
To νανάκι θα σου βγει προφανώς πιο φθηνό και θα είναι πιο εύκολο στις μετακινήσεις...

Τώρα αν έχεις χώρο (από τον οποίο πάσχουμε όλοι) και χρήμα, τότε θα μπορούσες να κυνηγήσεις και τις μεγάλες καμπίνες (άλλη αίσθηση!... ;) )
 
[edit] Μεταφορά των ποστ από δω Παίζετε Arcades; Ασχολείστε με τα Arcades; Αγαπάτε τα Αrcades;[edit]

D@redevil είπε:
To νανάκι θα σου βγει προφανώς πιο φθηνό και θα είναι πιο εύκολο στις μετακινήσεις...
Τώρα αν έχεις χώρο (από τον οποίο πάσχουμε όλοι) και χρήμα, τότε θα μπορούσες να κυνηγήσεις και τις μεγάλες καμπίνες (άλλη αίσθηση!... ;) )
εχω βρει ψηλο, με pc μεσα λεει,με mame 80 παιχνιδια,τα καλυτερα ειπε.. 100? το επιπλο ειπε,και 200 τα παιχνιδια.. 300 συνολο δηλαδη,ετοιμο για το σπιτι,να παιξω..

και βρηκα και νανακι jamma, χωρις πλακετα με παιχνιδι,αλλα εχει ολα τα αλλα, 200?..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
viking4a είπε:
εχω βρει ψηλο, με pc μεσα λεει,με mame 80 παιχνιδια,τα καλυτερα ειπε.. 100? το επιπλο ειπε,και 200 τα παιχνιδια.. 300 συνολο δηλαδη,ετοιμο για το σπιτι,να παιξω..και βρηκα και νανακι jamma, χωρις πλακετα με παιχνιδι,αλλα εχει ολα τα αλλα, 200?..
Πάρε μόνο το έπιπλο. Ολο και κάποιον θα βρεις να σου βάλει παιχνίδια στο MAME για λιγότερο από 200ευρω. Και όχι μόνο 80 παιχνίδια...
 
Imgema είπε:
Πάρε μόνο το έπιπλο. Ολο και κάποιον θα βρεις να σου βάλει παιχνίδια στο MAME για λιγότερο από 200ευρω. Και όχι μόνο 80 παιχνίδια...
δηλαδη να βγαλει ολο το pc απο μεσα λες,..και μετα δε θελω λεφτα για να παρω pc να βαλω μεσα,μετα να παρω αυτο που ειναι για να κανω συνδεσμολογια με χακαρισμενο controller κτλ? παλι εξτρα λεφτα θα θελω..δε ξερω κι απο αυτα πολυ,καλυτερα να παρω κατι ετοιμο,να ειμαι σιγουρος και να μη ψαχνομαι..θελω τα ετοιμα..μαλλον θα παρω το οριτζιναλ νανακι,και θα παραγγειλω jamma πλακετα με καμια 300 παιχνιδια,που κουμπωνει και τα συνδεει ολα μαζι,κινησεις,ηχο,εικονα κτλ..
 
viking4a είπε:
δηλαδη να βγαλει ολο το pc απο μεσα λες,..και μετα δε θελω λεφτα για να παρω pc να βαλω μεσα,μετα να παρω αυτο που ειναι για να κανω συνδεσμολογια με χακαρισμενο controller κτλ? παλι εξτρα λεφτα θα θελω..δε ξερω κι απο αυτα πολυ,καλυτερα να παρω κατι ετοιμο,να ειμαι σιγουρος και να μη ψαχνομαι..θελω τα ετοιμα..μαλλον θα παρω το οριτζιναλ νανακι,και θα παραγγειλω jamma πλακετα με καμια 300 παιχνιδια,που κουμπωνει και τα συνδεει ολα μαζι,κινησεις,ηχο,εικονα κτλ..
Ετσι όπως το είπες στο προηγούμενο post φάνηκε σαν να σου χρεώνει τα παιχνίδια που θα σου βάλει :p

Οπότε στην ουσία μιλάμε για 300 ευρώ καμπίνα και PC. Το πόσα παιχνίδια έχει μέσα είναι άσχετο αφού μιλάμε για MAME και μπορεί ο καθένας να τα βρει και να τα βάλει όσα θέλει (πόσα είναι 4-5 χιλιάδες διαφορετικά games?). Kαλά μου φαίνονται εφόσον θα το έχεις και έτοιμο αλλά το θέμα όμως είναι και τι PC έχει? Είναι κανένας Pentium4 τουλάχιστον ή κανένας πιο παλιός ή Celeron? Για μένα θες τουλάχιστον Pentium4 στα 2.0Ghz για αυτήν την δουλεία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δε ξερω..και πως θα ξερω τι pc ειναι,να τον ρωτησω? κι αν μου πει ψεματα οτι εχει μεσα καναν καλο,ενω εχει μαπα?

και μου ειπε 200? τα παιχνιδια με το pc, γιατι λεει οτι αν κουνηθει λιγο,αναπηδαει το cd και μπορει να κολλησει ενω παιζεις..κι εγω ειπα οτι γιατι να κουνηθει,μια φορα θα το παρω απο αυτον,θα το φερω σπιτι και μετα δε θα ξανκουνηθει,δε θα υπαρχει προβλημα..

απλα,η σκεψη μου ειναι οτι ειναι ακριβο..στα ιδια λεφτα,μπορω να παρω οριτζιναλ νανακι,προσφατης τεχνολογιας και εμφανισης,οχι ακριβως σαν τα πολυ παλια,ελληνικα,τα κλασσικα νανακια,λιγο καλυτερο..γι αυτο το σκεφτομαι και δε πηρα ακομα το ψηλο που σου λεω, 300?..
 
Μηπως "παιζει" καμια απατεωνια; Απο Cd παιζουνε τα παιχνιδια; Δεν το εχω ξανακουσει...
 
CD? Να πηδάει αν το κουνήσεις ενώ παίζεις και να κολλήσει?!? Ούτε CD μουσικής σε παλιό CD player αυτοκινήτου να ήταν!

Δεν μας τα λέει και πολύ καλά ο τύπος πες του. Δεν ξέρω αν είναι κάποιο ειδικό σύστημα αυτό που πάει να σου πουλήσει αλλά εγώ ξέρω ότι σε PC βάζεις το ΜΑΜΕ στον σκληρό δίσκο μαζί με τα roms τα οποία βρίσκεις εύκολα [edit] ή αν δεν μπορείς όλο και κάποιος θα έχει κάποιον εξωτερικό δίσκο να τα κάνεις copy.

Τώρα τι είναι αυτά τα 80 games σε CD μαζί με το PC, δεν ξέρω, μου θυμίζει κάτι φάσεις πριν από 15 χρόνια που γέμιζα ένα CD με τα roms του MAME για να μην πιάνει χώρο στον δίσκο. Και γιατί δηλαδή να έχει πρόβλημα αν πηδάει το CD? Εμένα πολύ περίεργα μου ακούγονται όλα αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δε ξερω,φανηκε ενταξει ο κυριουλης..ισως να το εκφρασε λαθος,ξερω γω..παντως,ειχε πολλα καμπινακια ειπε,καμια 50αρια νανακια,και προσφατα τα εδωσε ολα για καταστροφη σε μια μαντρα, 100 ευρω με ειπε..μετα περασα απο την μαντρα,ειπα το ονομα του,που με εστειλε,κι οντως,τους ειχε παει ειπε πολλα,αλλα τα διαλυσανε,δεν προλαβα,αλλιως θα επαιρνα τζαμπα ενα,να το φτιαξω, αυτος ο κυριουλης με εστειλε,να δω αν υπαρχουν ακομα..γενικα ηταν πολυ επεξηγηματικος,σαν να ηθελε να μου δωσει..αν τα ειχε,θα μου εδινε τζαμπα ειπε ,το επιπλο δηλαδη,χωρις τιποτα πανω,μονο μοχλους φανταζομαι..

τεσπα,παει αυτο..η λυση που σκεφτομαι τελευταια,οπως ειπα και πιο πανω παιδια,ειναι να παρω 200? ενα ψιλοκαινουργιο νανακι απο εναν αλλο εμπορο,απλα δεν θα εχει καμια πλακετα με παιχνιδι μεσα..καθε παιχνιδι που θα μου δινει ειπε,θα κοστισει 20? περιπου..επισης,με ειπε οτι μπορει να μου βαλει μεσα το πολυ 2 παιχνιδια,και να μου βαλει κι ενα διακοπτακι,να αλλαζω σε ποιο θελω..κι ολο αυτο με 220? συνολο,ετοιμο να παιξω,απλα θα εχω μεσα μονο 2 παιχνιδια, jamma κσμπινα..σκεφτομαι σοβαρα πλεον αυτην την προταση, γιατι ειπαν αρκετοι οτι μπορω να παρω μια πλακετα jamma μετεπειτα, plug n play, με 300+ παιχνιδια,ετοιμη,να κουμπωθει απλα στο μηχανημα..αν ισχυει αυτο,το βλεπω σαν την πιο ενδεδειγμενη και καλη λυση..

τι λετε κι εσεις?
 
Εγώ, προσωπικά πάντα, θα προτιμούσα ένα PC με σκληρό δίσκο και MAME μέσα στην καμπίνα. Και αυτό γιατί θα μπορώ να το ελέγχω και να το κοντρολλάρω ο ίδιος. Έχω στήσει ήδη και ένα καλό frontend στο PC μου (hyperspin) με το MAME και άλλους emulators (δεν περιορίζομαι μόνο σε arcades) οπότε στην καμπίνα που σκοπεύω να αποκτήσω με τον αδερφό μου θα ταιριάξει όμορφα. Η Jamma καμπίνα είναι άλλη φάση με την οποία δεν έχω εμπειρία αλλά ούτε και άκρες για να προμηθεύομαι ότι θέλω εύκολα. Ενώ με ένα PCάκι θα μπορώ να του βάζω εγώ ότι θέλω και αν παθαίνει οτιδήποτε, στις περισσότερες περιπτώσεις, θα μπορώ να το φτιάξω εγώ. Και το κόστος λογικά θα είναι πιο μικρό αφού δεν θέλει και κανένα ισχυρό PC. Ακόμα και παλιά PC που οι άλλοι τα πετάνε είναι συνήθως μια χαρά γι αυτήν την δουλειά.

Βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο το έχεις κι εσύ με τα PC... αν έχεις την ίδια εμπειρία ή απειρία και με τα δύο τότε η συμβουλή μου δεν έχει τόση σημασία για σένα, το μόνο που θες είναι ένα μηχάνημα να ξεμπερδεύεις και να μην το πειράξεις ποτέ προφανώς. Αλλά και πάλι, αν προτιμήσεις την λύση του PC emulation θα είναι πιο εύκολο και πιο φτηνό να λύνεις τυχόν προβλήματα που θα σου παρουσιαστούν αφού όλο και κάποιος φίλος σου ή γνωστός σου θα ξέρει από PC για να σε βοηθήσει ενώ άντε να ψάχνεις μάστορα για τα jamma. Τέλος είναι και το θέμα των παιχνιδιών. Στο MAME θα έχεις χιλιάδες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συμφωνω κατα ενα μερος φιλε imgema..

το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω καν λαπτοπ,desktop,τιποτα..και δε θελω να πηγαινω να αγορασω,η να ψαξω για καποιο παλιο που λες..

σιγουρα, με ενα pc μεσα,θα μπορουσα να βαλω κι αλλα παιχνιδια,να εψαχνα και να εβρισκα διαφορα προγραμματα κτλ,σ αυτο συμφωνω..αλλα ελα που δε γινεται..γι αυτο ηθελα κατι πιο ετοιμο..και πλακετες jamma υπαρχουν διάφορες εξαλλου, αλλη με 1000 παιχνιδια,που λεει ο λογος,αλλη με 60 κλπ κλπ..αν στο μελλον δε μου φτανουν τα 400 περιπου που θα εχει αυτη που σκεφτομαι να παρω,αν γινεται και να συνδεθει με την καμπινα δηλαδη,..τοτε,παιρνω μια αλλη..

ασε που αυτος στην αποθηκη που εχει πολλες,μου ειπε οτι εχει και παρα πολλες πλακετες με ενα παιχνιδι η καθεμια,αρα τον εχω στα υποψην..

επισης,αν θελει καποιος απο σας που εχει jamma καμπινα κανα original παιχνιδακι,μπορω να ξαναπαω να τον ρωτησω αν το εχει και ποσο..
 
η "ψηλη" κανει 100 ευρω,μονο το επιπλο (φανταζομαι συμπεριλαμβανεται οθονη και μοχλοι-κουμπια)..χωρις το pc δηλαδη μεσα με τα παιχνιδια..

το νανακι μου ειπε 200,(αυθεντικη jamma καμπινα), χωρις καθολου παιχνιδι μεσα, 20? το ενα μου ειπε..
 
Καταρχάς, έκανα μια μικρή μεταφορά τα μηνύματα σ' ένα πιο σχετικό θεματάκι! :)

Κατά δεύτερον, επειδή σε βλέπω ότι βασανίζεσαι (και σε άλλο τόπικ, αν θυμάμαι καλά!) ας δοκιμάσουμε μια διαφορετική προσέγγιση:

α) Μέχρι τι ποσό είσαι διατεθειμένος να επενδύσεις? Βάσει αυτής της ερώτησης, θα μπορέσουμε να σε κατευθύνουμε αντίστοιχα.

β) Πόσο χώρο έχεις στο σπίτι / γκαράζ / μαγαζί / εκεί-που-θες-να-την-εγκαταστήσεις? Μπορεί να θες να διαθέσεις τα λεφτά, αλλά από χώρο γιοκ! (...καλή ώρα!...)

γ) PC ή Jamma? Πάνω κάτω, μέχρι τώρα θα έχεις σχηματίσει γνώμη!

δ) Αν Jamma, τότε πόσα παιχνίδια? Τα οποία παιχνίδια, τα συνυπολογίζεις στο συνολικό κόστος που είσαι διατεθειμένος να επενδύσεις! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα