Aγορά Αrcade Καμπίνας !!

kmanikas13

RetroN00b
Joined
8 Ιουλ 2008
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
0
Τον τελευταίο καιρό μου ήρθε η τρέλα να αγοράσω μια καμπίνα και να βαλω εναν υπολογιστή μαζι με το x arcade joystic και τους αρκετους εξομοιωτες που εχω (naomi emulator, mame ,triforce , taito x 2 , sega model 3 , dolphin , ολες οι κονσολες κτλ ) Ενδιοφερομαι να αγορασω επαγγελματικη καμπινα καινουργια χωρις οθονη μονο το επιπλο . Ξερεις κανεις που να ψαξω ???
 
φιλε μου καλημερα.Αποτι το ειχα ψαξει και εγω πριν καιρο δεν υπαρχουνε εμποροι στην Ελλαδα που να πουλανε ετοιμες καμπινες. Οποτε υπαρχουν 3 λυσεις:

Να βρεις καποια παλια και να την ανακατασκευασεις(οτι εκανα και εγω),πραγμα αρκετα δυσκολο γιατι δεν υπαρχουν αρκετες γυρω,

να παραγγειλεις απο ebay ετοιμα ξυλα κομμενα και να τα συναρμολογησεις,

και τελευταιο να κατεβασεις σχεδια απο το νετ και να τα κοψεις μονος σου(η να τα δωσεις σε ενα ξυλουργο αν δεν εχεις την δυνατοτητα).

Κατ'εμε η 3η λυση ειναι και η πιο συμφερουσα γιατι 8α διαλεξεις εσυ το σχεδιο,τα ξυλα και το φινιρισμα τους χωρις να χρειαστεις να ξεφραγκιαστεις αγοραζαντας τα απο το νετ.

με ενα πολυ γρηγορο ψαξιμο στο google βρηκα 1-2 σαιτ που εχουνε σχεδια ετοιμα για καμπινες,

ειμαι σιγουρος οτι αμα το ψαξεις καλυτερα θα βρεις απειρες λυσεις για την καμπινα σου ;)

http://arcadecontrols.com/arcade_cabinet_plans.shtml

http://www.arcadecab.com/Sides-Part1.htm
 
Συμφωνώ με τα παραπάνω και είμαι υπέρ της πρώτης επιλογής. Αν είσαι τυχερός και βρεις παρατημένη μια καμπίνα θα σου έρθει πιο εύκολα και πιο φθηνά να την φτιάξεις.

Εγώ για χρόνια ήθελα να φτιάξω και χωρίς να ξέρω από ξυλουργική ή ηλεκτρονικά. Μου έτυχε όμως να είχε 2 καμπίνες ένας φίλος που μου τις έδωσε, όπως επίσης και ένας ηλεκτρονικός που τις φτιάχνει για την πλάκα του και έτσι με 2 παλιά pc pentium 4 βρέθηκα με μικρό κόστος να έχω 2 καμπίνες.

Αν δεν βαριέσαι έχω εδώ όλη το ιστορικό :

http://www.retrocomputers.gr/index.php/collection/my-m-a-m-e-cabinets

όπως και 2 μικρά βιντεάκια με τις 2 καμπίνες :

http://www.retrocomputers.gr/index.php/collection/videos/my-m-a-m-e-cabinets

Οπότε σου προτείνω να ρωτήσεις φίλους, γνωστούς κτλ μήπως ξέρουν κάποια λέσχη ή έστω και καφενείο που να έχει παρατημένες κάποιες καμπίνες που είχε και τις έχουν για πέταμα ή να θέλουν να τις ξεφορτωθούν και τις δίνουν με πολύ μικρό κόστος.

Με λίγη τύχη όλα γίνονται, σου εύχομαι καλή επιτυχία :)
 
Υπάρχει διαθέσιμο ένα έπιπλο τύπου 'γόνδολας', αν θες να το ανακατασκευάσεις.

Έτσι έκανα κι εγώ με τη δική μου καμπίνα.

Πληροφορίες εδώ.
 
Θέλω να φτιάξω μια μεγάλη καμπίνα και όχι τύπου γόνδολας αλλά upright για να βολεύει πολύ άνετα στο διπλό παιχνίδι κάτι σαν αυτή

http://arcadecontrols.com/images/examples/HeavyMetal.jpg

Όμως δεν πιάνει το χέρι μου , θα προτιμούσα να εβρισκα μια έτοιμη άδεια καινούργια αλλά που τέτοια τύχη . Βρήκα βέβαια και αυτό το site που είναι Ελληνικό και φτιάχνει καμπινες αλλα δεν ξερω αν τις δινει αδειες γιατι στην περιγραφή λέει οτι έχει ήδη υπολογιστή μέσα και οθόνη , εγώ όμως θέλω να του βάλω βαρβάτο μηχάνημα μεσα (i7 , ati radeon 1 gb, 6gb ram κτλ )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλά τα πράγματα.

Βρίσκεις το σχέδιο της καμπίνας που θες (έχει ένα σωρό στο διαδίκτυο. Με λίγο ψάξιμο θα τα βρεις). Το πας σε έναν μαραγκό και του λες: Κόψε μου τα ξύλα στις διαστάσεις αυτές, βάψε τα και μοντάρισέ τα (αφού τα δικά σου χέρια δεν "πιάνουν"). Έχεις ένα έτοιμο σκαρί καμπίνας και απο κει και ύστερα κάνεις ότι θες στο εσωτερικό της.
 
Αυτο ειχα σκοπο να κανω γιατι απο το ιντερνετ να παραγγειλω δεν συμφερει δυστυχως ! Αν εχει καποιος σχεδια κατασκευης καμπινας upright (μεγαλης) ας τα δημοσιευσει . Θελω να εχει πορτακι κατω και θα του βαλω το xarcade joystic . Ψαχνω και στο νετ αλλα δεν με καλυπτουν 100 τα 100 τα σχεδια .
 
Γιατί δεν τροποποιείς ένα σχέδιο που να είναι πιο κοντά στε δεδομένα που θες έτσι ώστε να σε καλύψει 100% ?
 
γεια να μη ανοιγω αλλο θεμα ξεθαβω το παρον....

βρηκα καμπινες (δηλαδη εδω κ καιρο αλλα λογο οικονομικου δεν πηρα τοτε)

καμια 200αρια κομματια απο καποιον που τα εμπορευοταν παλια...

δεν εχω δει ακομα απο κοντα αλλα μου ειπε εχει απο ραλακια μεχρι νανακια αλλα κ τισ παλιες καμπινες με μοχλουσ αριστερα δεξια κ τα σχετικα.. 200 αυρα η μια λεει... τι να διαλεξω? νανακι ,μεγαλη καμπινα, τα πιο καινουργια με την οθονη στα 2μετρα??

εχω δυνατοτητα να αγορασω μονο μια...

θα την κανω μαμε μελλοντικα...

ευχαριστω...
 
γεια να μη ανοιγω αλλο θεμα ξεθαβω το παρον....

βρηκα καμπινες (δηλαδη εδω κ καιρο αλλα λογο οικονομικου δεν πηρα τοτε)

καμια 200αρια κομματια απο καποιον που τα εμπορευοταν παλια...

δεν εχω δει ακομα απο κοντα αλλα μου ειπε εχει απο ραλακια μεχρι νανακια αλλα κ τισ παλιες καμπινες με μοχλουσ αριστερα δεξια κ τα σχετικα.. 200 αυρα η μια λεει... τι να διαλεξω? νανακι ,μεγαλη καμπινα, τα πιο καινουργια με την οθονη στα 2μετρα??

εχω δυνατοτητα να αγορασω μονο μια...

θα την κανω μαμε μελλοντικα...

ευχαριστω...
 
επιλέγεις σύμφωνα με το χώρο που θα έχεις να την τοποθετήσεις. Μετά είναι πια σου αρέσει εμφανισιακά. Αν κρατήσεις οθόνη κουμπιά μοχλούς την ανάβεις και παίζεις λίγη ώρα για να δεις αν όλα δουλεύουν κανονικά.

Αθήνα έιναι αυτός που βρήκες? Αν θες στείλε πληροφορίες σε π.μ. ευχαριστώ
 
Φιλε Foni στειλε πληροφοριες με πμ αν θελεις.Η γνωμη μου παντος ειναι νανακι ανετα για σπιτι που θελεις .
 
sth περιοχη του αργουσ ειναι οι καμπινες θα ενημερωσω οταν τισ δω απο κοντα,ελπιζω να ειναι καλεσ κ οχι ερηπια,,
 
Αναμενουμε φωτος τοτε..
 
Καλησπερα σε ολους, νεο μελος κτλ κτλ.

Η κατασκευη ή/και η αγορα καμπινας με εβγαλε στο συγκεκριμενο site και τοπικ!

SPAM = ON

Το site ειναι εξαιρετικο, εκπληκτικο, απιστευτο, εδωσε εικονα σε ολες τις μνημες (απειρες) που εχω απο μικρο παιδακι!!!

SPAM = OFF

Eχουμε κανενα νεο απο Αργος μερια?? Αν υπαρχει κανα νεο, δεχομαι και ΠΜ! :p

Eυχαριστω!
 
P1010690.jpg

βρεθηκε αποθηκη στη Πατρα που εχει ολα τα παλια arcades Παιχνιδια

P1010695.jpg

P1010701.jpg

P1010707.jpg

P1010685.jpg

P1010686.jpg

P1010687.jpg

P1010688.jpg

P1010689.jpg

P1010698.jpg

P1010691.jpg

P1010692.jpg

P1010693.jpg

P1010694.jpg

P1010702.jpg

P1010697.jpg

P1010698.jpg

P1010699.jpg

P1010700.jpg

P1010708.jpg

P1010703.jpg

P1010704.jpg

P1010705.jpg

P1010706.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτ' απ' όλα, ευχαριστούμε για τις φωτός! :thumbup:

Απλά, μια διευκρίνιση: όποιος ζητήσει πληροφορίες, παρακαλώ ν' απευθυνθεί με πμ στο μέλος diablo13 & όχι μέσα στο τόπικ προς αποφυγή διαφήμισης! ;)

Ευχαριστώ!
 
 
ασε εγω κολλησα μονο που τα ειδα. :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα