"Aν η τεχνολογια ειχε σταματησει 20 χρονια πριν"

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.886
Αντιδράσεις
3.882
Διαφημιση ειναι ,θα μπορουσε να ειναι καλυτερη.........

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλό. Δεν θα με χαλούσε και πάρα πολύ αυτό. Γιατί έχουμε καλομάθει πολύ.
 
Xωρις GPS κανουμε ,χωρις τηλεοραση στο κινητο κανουμε,χωρις ipod και Mp3 kανουμε.

Επισης μια χαρα την βγαζαμε στα 90ς με τα καρτοτηλεφωνα που επιλεγαμε ποτε και με ποιον θα μιλησουμε στον δρομο και οταν ειμαστε εξω. :(

Μια χαρα την βγαζαμε και την βγαζουμε ακομα (αν θελαμε) με τα walkman μας ,την τηλεορασιτσα την φορητη της Casio με 3 ΑΑ μπαταριες και τους road map που μοιραζε καποτε η Mobil.

Τα γραμματακια μας τα στελναμε με τα ΕΛΤΑ και ας αργουσαν λιγο.

Xωρις ιντερνετ ειναι το θεμα πως την βγαζουμε. :xm:
 
Ακριβώς μόνο το internet θα με/μας χαλούσε αν δεν υπήρχε. Κατ τα άλλα εξακολουθώ να ακούω μουσική από τα βυνίλιά μου, το 3κέφαλο deck μου δουλεύει εξαιρετικά, αν και έχω 2 ψηφιακά Tuner την βρίσκω να ακούν ραδιόφωνο από τον αναλογικό ONKYO δέκτη μου.

Ασε που ψάχνω και ένα καλό VHS για να βλέπω το αρχείο μου. Να πω και άλλα?

Το internet μόνο θα μου έλειπε. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
 
Συμφωνώ. Μόνο το Internet. Τα υπόλοιπα είναι παντελώς περιττά.

(βέβαια θα μου πεις... από εκεί έχεις βρει ατελειώτες συλλογές Italo Disco σε MP3... άρα και το mp3 :) )
 
Εγω παντως δεν θυμαμαι κανεναν απο εκεινη την εποχη, να ειχε παρει την γραφομηχανη παραμασχαλα, την τηλεορασαρα μεσα στο λεωφορειο, ή το πικαπ στο χερι και να ειχε βγει στους δρομους. :) Αλλη μια :p εξυπνη :p διαφημηση. Σαν resume εχω να προσθεσω οτι αν ειχαμε μεινει σε αυτην την εποχη δεν θα υπηρχε κυριως φορητοτητα -αφου εκει εστιαζει η διαφημιση- και αλλα πραγματα, τα οποια δεν υπηρχαν και στην πραγματικοτητα. ;)
 
Δεν θα μειώσω τα ωφέλη που έφερε στην καθημερινότητα μας η τεχνολογία τα τελευταία 20 χρόνια! Θα εστιάσω όμως στην κακή της χρήση από τους ανθρώπους...υπό αυτό το πρίσμα δεν θα μας λείψει τίποτα...

Στην πράξη βέβαια ισχύει το ρητό ότι η συνήθεια είναι ισχυρότερη της...βαρύτητας!!!

Κανείς στην πράξη δεν θα μπορούσε πλέον να λειτουργήσει δίχως το κινητό του(θα ένιωθε απομονωμένος ειδικά από την οικογένεια του και την άμεση επαφή με αυτή που η κινητή τηλεφωνία προσφέρει. Για να μην μας βρίσκουν από την δουλειά καλά είναι!!!)

Αναφορικά με το ίντερνετ όμως θα συμφωνήσω με όσους έγραψαν παραπάνω. Αποτελεί την μεγαλύτερη ανακάλυψη ττου αιώνα για μένα και αποτελεί για την σύγχρονη κοινωνία ότι αποτέλεσε η αυτοκίνηση τον προηγούμενο αιώνα. Μια και έγραψα αυτοκίνηση: Ποιος θα ήθελε να επιστρέψει στα αυτοκίνητα που οδηγούσαμε 20 χρόνια πριν; :)

Τι θα λέγατε για την Αθήνα δίχως μετρό; :)
 
Γενικά η ανάπτυξη της τεχνολογίας μόνο αρνητικές σκέψεις δίνει, αλλά το μόνο θετικό είναι η ανάπτυξη της ιατρικής και η παροχή ασφάλειας (σε μέσα μεταφοράς, σπίτια, αγοραπωλησίες, κτλ).

Το μετρό δεν είναι θεόπαλιο; Πριν το 1900 ακόμα! Οπότε και μια Αθήνα με τεχνολογία 20ετίας θα το αποχτούσε.
 
Εγώ θα ήθελα να επιστρέψω στο αμάξι που είχαμε το 1974, μάλιστα ψήνω ένα γείτονα που έχει ακριβώς το ίδιο σε εξαιρετική κατάσταση να μου το πουλήσει (αλλά λέει δεν μπορεί να οδηγήσει άλλο και δεν μου το δίνει) ......

Και στο μετρό δεν μπαίνω ποτέ. Συχαίνομαι το ανήλιο αυτό μέρος που εναλλάσσεται συνεχώς η ίδια εικόνα ξανά και ξανά.

Αλλά δεν κάνω χωρίς internet και χωρίς υπολογιστές. Τώρα για τα κινητά, το έχω για ώρα ανάγκης μπας και τύχει καμιά στραβή ή προκύψει τίποτε δυσάρεστο. Αν δεν ήταν τα κινητά, το 2005 θα είχα χάσει το πατέρα μου, ο οποίος με πήρε τηλέφωνο στο κινητό και μου είπε πως δεν αισθάνεται καλά και αν είχα καθυστερήσει να τον πάω νοσοκομείο 15 λεπτά δεν θα ζούσε σήμερα, οπότε χαλάλι τα αρνητικά που έχουν.

Βέβαια είναι καλά και τα mp3, τα divx, τα DVD-Rs και πάντοτε τα games.......
 
Aποσπασματικά θ΄αναφερθώ και σε ότι μου έρχεται τώρα στο μυαλό...

-Tα αμάξια με τα suped-duper ηλεκτρονικά δε τα θεωρώ πρόοδο.Δε νοείται πρόοδος σε κάτι που είναι πιο "ζημιάρικο" από τον προκάτοχό του,κι αυτό συμβαίνει κατά κόρον με τα σημερινά αυτοκίνητα.Το ίδιο ασφαλώς ισχύει και με τις μηχανές...

-Τα CDs-DVDs φέρανε τη σύγκλιση computers-entertainment,συνεπώς θεωρώ κομβική τη δημιουργία τους ως μέσα αποθήκευσης.Καλώς ήρθαν...

-Τα κινητά,αναγκαίο κακό,όπως είπε ο pooκιοs.Εσχάτως το χρησιμοποιώ ελάχιστα !

-Κάτι αηδίες του στυλ navigator,GPS,communicators,κινητά με 4537567857 Mpixels camera,touch-screen κτλ κτλ κι εγώ δε ξέρω τι άλλο,είναι μάλλον γι' "αρρωστάκια" με την τεχνολογία,οπότε ούτε που τα έχω δει κι ακουμπήσει...

-Οι κονσόλες ήταν πολύ καλύτερες παλιά,είχαν άλλο feeling,ενώ τα PCs παρά τους Χ πυρήνες και τις "ουάου" κάρτες γραφικών,μάλλον δε συγκινούν (στον gaming τομέα) όπως κάνανε 10-15 χρόνια πριν.

Έχουν γίνει όμως πολύ καλά media centers...

-To net.

Εδώ respect.

Mόνο και μόνο που τα λέμε εδώ και 3 χρόνια εδώ μέσα,δε χρειάζεται να πούμε αν το θεωρούμε σημαντικό ή όχι.

Συνεπώς,για μένα,καλή η τεχνολογία,απλά όχι τόσο απαραίτητη σε πολλούς τομείς,όπως έχει καθιερωθεί να θεωρείται... ;)
 
Θα διαφωνήσω για τα GPS, με έχει βοηθήσει πάρα πολύ το μαραφέτι.
 
Μα....εσύ είσαι "αρρωστάκι" με την τεχνολογία !!! :p :p :p
 
Η τεχνολογία δεν είναι ούτε καλή, ούτε κακή, είναι ουδέτερη. Δεν έχει σημασία πόσο σύνχρονο η παλίο είναι κάτι. Και ένα μαχαίρι, τεχνολογία είναι. Και το μαχαίρι μπορεί να κόψει το ψωμί, μπορεί να σκωτόσει και άνθρωπο. Οτί έχει ανακαλυφθεί-κατασκευαστεί τα τελευταία χρόνια είναι για δική μας ευκολία, άν εμείς όμως τα χρησιμοποιήσουμε για λάθος σκοπούς, η εξαρτηθούμε απο αυτά, μας κάνουν κακό.
 
manos426f είπε:
Aποσπασματικά θ΄αναφερθώ και σε ότι μου έρχεται τώρα στο μυαλό...
-Tα αμάξια με τα suped-duper ηλεκτρονικά δε τα θεωρώ πρόοδο.Δε νοείται πρόοδος σε κάτι που είναι πιο "ζημιάρικο" από τον προκάτοχό του,κι αυτό συμβαίνει κατά κόρον με τα σημερινά αυτοκίνητα.Το ίδιο ασφαλώς ισχύει και με τις μηχανές...

-Τα CDs-DVDs φέρανε τη σύγκλιση computers-entertainment,συνεπώς θεωρώ κομβική τη δημιουργία τους ως μέσα αποθήκευσης.Καλώς ήρθαν...

-Τα κινητά,αναγκαίο κακό,όπως είπε ο pooκιοs.Εσχάτως το χρησιμοποιώ ελάχιστα !

-Κάτι αηδίες του στυλ navigator,GPS,communicators,κινητά με 4537567857 Mpixels camera,touch-screen κτλ κτλ κι εγώ δε ξέρω τι άλλο,είναι μάλλον γι' "αρρωστάκια" με την τεχνολογία,οπότε ούτε που τα έχω δει κι ακουμπήσει...

-Οι κονσόλες ήταν πολύ καλύτερες παλιά,είχαν άλλο feeling,ενώ τα PCs παρά τους Χ πυρήνες και τις "ουάου" κάρτες γραφικών,μάλλον δε συγκινούν (στον gaming τομέα) όπως κάνανε 10-15 χρόνια πριν.

Έχουν γίνει όμως πολύ καλά media centers...

-To net.

Εδώ respect.

Mόνο και μόνο που τα λέμε εδώ και 3 χρόνια εδώ μέσα,δε χρειάζεται να πούμε αν το θεωρούμε σημαντικό ή όχι.

Συνεπώς,για μένα,καλή η τεχνολογία,απλά όχι τόσο απαραίτητη σε πολλούς τομείς,όπως έχει καθιερωθεί να θεωρείται... ;)

+1

Έλεος πια με τα άχρηστα gadgets!

:xm:
 
Έλεος δε λες τίποτα !

Όλοι οι φίλοι μου κουβαλάνε αυτά τα διάολα,τα smart phones τα οποία εντάξει,δεν είναι κι επιστήμη να τα χρησιμοποιήσεις,ειδικά αν έχεις επαφή με PCs,αλλά εμένα μου φαίνονται εντελώς μουφαλέα.

Δηλαδή σιγά τ' αυγά,επειδή σκρολλάρεις πάνω-κάτω με το δάχτυλο,έχουν touch πληκτρολόγιο,wi fi και τα ρέστα παγωτά,εγώ πρέπει να συγκινηθώ και να σκάσω ένα σκασμό λεφτά για να πάρω κι εγώ ένα...

Εγώ τη δουλίτσα μου (=να παίρνω τηλέφωνο και να στέλνω κάνα sms δηλ.) την κάνω και με το κινητό τριετίας (και βάλε) που έχω.Και φυσικά γελάω με τα προαναφερθέντα gadgetάκια...
 
ειναι λίγο σκληρό το bump, αλλά τέτοια απάντηση δεν χάνεται

Ρε παιδιά, μόνο εγω εμπαινα το 94 στην Acropolis και στην compulink?

BBS's dialup υπεραστικό απο Κρήτη (χωρις ΕΠΑΚ, χωρίς απεριόριστα προς όλη την γ-Ελλάδα, μιλάμε για ώρα και 100ρικο (σαν να λέμε 10 ευρω σήμερα).

Τα text παιχνίδια που δεν τα κέρδιζες χωρίς μολυβι και χαρτί να γράφεις όλο το script,

και να τα downloads, τα bulletins με τα cheat των παιχνιδιών, τα "εγκεφαλικά" των γονιών μου οταν εβλεπαν τον λογαριασμό...

Σαν να μην εχει αλλάξει τίποτε. Τα εγκεφαλικά ερχονται πλέον με τους λογαριασμους data των κινητών.
 
Έχει περίπου κανένα δεκάλεπτο που αμφιταλαντεύομαι αν θα απαντήσω στο ποστ... Τελικά αφού αναρτήθηκε εκ νέου στα σημερινά ποστ, θα απαντήσω.

1ον, το link στο αρχικό post δε βγάζει πουθενά! (@Kambia! :) )

2ον, θα συμφωνήσω με τον Spartan_X, ότι η τεχνολογία από μόνη της, δεν είναι ούτε καλή, ούτε κακή. Το θέμα είναι πώς την χρησιμοποιούμε ή πώς επιλέγουμε να την χρησιμοποιούμε.

3ον, δυστυχώς τα κελεύσματα της νεώτερης εποχής, επιβάλλουν την gadgetομανία που επικρατεί. Φοβάμαι ότι κι εγώ τότε, είμαι αρρωστάκι με την τεχνολογία, αφού πρέπει με το smartphone κινητό μου, να μπορώ ανα πάσα στιγμή να εξυπηρετήσω και να απαντήσω σε πελάτες είτε είμαι στο γραφείο, είτε όχι. Είτε είμαι εντός Ελλάδος, είτε όχι! :)

Οπότε δυστυχώς, χρειάζεται λόγω δουλειάς (προσέξτε τη χρήση του ρήματος: χρειάζεται & όχι χρειάζομαι!), να μπορώ να πάω π.χ. στο Ρέθυμνο, σ' έναν δρόμο που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του -πόσο μάλλον οι ντόπιοι- και να βρω τον πελάτη (ο οποίος, προσπαθεί να εξηγήσει σε μια Θεσσαλονικιά πώς να φτάσει στο κατάστημά του). Χρειάζεται μια κάμερα με αξιοπρεπή mpixels, για να μπορώ να βγάλω μια φωτογραφία ενός μηχανήματος / κυκλώματος και να το στείλω στον προμηθευτή μας, για να μου πει αν υπάρχει ανταλλακτικό, ενώ είμαι onsite στον πελάτη. Το touch screen δε θα έλεγα ότι χρειάζεται αμάν και ντε, αλλά κάνει τη διαδικασία πιο εύκολη & πιο φιλική!

Χρειάζεται τέλος, να μπορώ να έχω GGG (ή αλλιώς 3G) για να μπορώ να ελέγχω τα e-mail μου, μιας και κάποιοι προμηθευτές μας είναι ανοιχτά Σάββατα & Κυριακές ή είναι σε Αμερική & έχουμε διαφορά ώρας.

Αυτό που δεν χρειάζεται, αλλά είναι η δική μου μικρή ανταμοιβή, είναι τα παιχνιδάκια που μπορώ να παίζω στο κινητό μου, όταν περιμένω κάποιον (πράγμα σπάνιο, βέβαια - συνήθως οι άλλοι περιμένουν εμένα! :p ) και η μουσική που μπορώ να ακούω όσο περιμένω σε λεωφορεία - τρένα - αεροδρόμια. Και γενικά, για κάποια που μιλάει με 1, 2 ή 3 πελάτες όλο κι όλο τη μέρα (αλλά κανα δίωρο με τον καθένα! :p ), σιχαίνομαι τα τηλέφωνα & μετά το πέρας του τυπικού 8 ώρου, σπανίως απαντάω στο εταιρικό τηλέφωνο - πόσο μάλλον στο προσωπικό μου. Ούτε καν στου σπιτιού μου.

Πριν από 10 χρόνια, οι δυνατότητες του τηλεφώνου ήταν αυτές που είπε ο Manos πιο πριν: Να παίρνουμε τηλέφωνο & να στέλνουμε και κανένα sms. Τα πράγματα όμως αλλάζουν.

Και από τη στιγμή που μπορώ (οικονομικά & αντιληπτικά), να έχω μια συσκευή για όλα αυτά, αντί για κάθε πράγμα και ξεχωριστό gadgetάκι, το προτιμώ.

Τέλος, για να μη ξεκινήσω θέμα εκ του μη έσοντος, απλά μου έκανε εντύπωση η άποψη του Μάνου και θέλησα να φέρω και τη δική μου οπτική γωνία. Σεβαστή, σαφώς, η άποψή του - όπως φαντάζομαι και η δική μου.

P.S. Κι εγώ, δε νομίζω ότι θα μπορούσα να ζήσω χωρίς internet (όπως και όλοι οι υπόλοιποι πριν από μένα! :D )
 
H D@redevil δε θα μπορούσε να τα πει καλύτερα. Θέλουμε δε θέλουμε τα πράγματα προς τα εκεί πάνε. Αν κάποιοι μένουν πίσω είναι κατεπιλογή τους φυσικά, αλλά θυμίζουν τους γονείς μας πριν 25+ χρόνια που τους μιλάγαμε για υπολογιστές και μας κοιτάγανε "λοξά".

Τις μισές φορές που μπαίνω εδώ μέσα τις κάνω από το κινητό μου. Μιας και 2 ώρες την ημέρα τις περνάω στο αυτοκίνητο, μετά έχω τα παιδιά στα φροντιστήρια και τις δραστηριότητες οπότε το internet στο smartphone είναι λύτρωση για μένα.

Ακόμα θυμάμαι τον 1ο dedicated server του retromaniax που έστησα το καλοκαίρι του 2009. Το είχα κάνει στη Ζάκυνθο με tethering από το κινητό μιας και δεν έβρισκα wifi σε λογικές τιμές στα ξενοδοχεία, φυσικά ούτε λόγος για internet cafe με τα κλειδιά για το ssh σε shared μηχανήματα!

Αλλά και πιο πέρα να δούμε. Πλέον με φίλους μιλάμε με messengers αντί για SMS, χωρίς να κολάμε στους 160 χαρακτήρες και πιο σύγχρονες τεχνολογίες που δεν είναι της στιγμής.

Θα μπορούσα να γράφω για ώρες πάνω στο θέμα, οπότε σας κάνω τη χάρη και σταματάω εδώ :)
 
Προσωπικά νιώθω τόσο δεμένος με την έννοια του internet που έχω ξεπεράσει τη φράση "δεν μπορώ να ζήσω χωρίς internet". Βαθιά μέσα μου πιστεύω ότι το internet δεν μπορεί να ζήσει χωρίς εμένα.

Η τεχνολογία για μένα είναι σαν τα δάνεια και τις πιστωτικές κάρτες. Ο πολύς κόσμος την αφήνει να του ορίζει και σε πολλές περιπτώσεις να του καταστρέφει τη ζωή και κατά συνέπεια την βρίζει. Όπως όμως καμιά τράπεζα δεν σε ανάγκασε να πάρεις καθαραδευτεροδάνειο, έτσι και καμιά εταιρεία τεχνολογίας δεν σε υποχρέωσε να δώσεις μια περιουσία για τον trendy USB πατατοκαθαριστή που συνδέεται στο iPhone σου, το οποίο iPhone παρεμπιπτόντως αγόρασες με 36 δόσεις για να παίρνεις τηλέφωνα και να στέλνεις SMS. Σίγουρα μας χρειάζεται ένα πολύ μικρό ποσοστό όσων gadgets κυκλοφορούν, επομένως πρέπει να έχουμε το νιονιό να μην αγοράζουμε περισσότερα από αυτό το ποσοστό. Εγώ ναι, είμαι φανατικός της τεχνολογίας αλλά νομίζω όχι άρρωστος, γιατί πάντα φροντίζω στο μέτρο του δυνατού να αγοράζω μόνο ότι πρόκειται να χρησιμοποιήσω κατά κόρον κι έτσι νιώθω πως κάνω απόσβεση. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να έχω το ίδιο PC για τρία χρόνια ούτε παθαίνω κρίσεις όταν βγαίνει καινούργια έκδοση του λειτουργικού του κινητού μου. Παρατηρώντας τους γύρω μου βλέπω ότι εγώ ως 'φανατικός' καταλήγω να ξοδεύω λιγότερο από άλλους που έχουν απλά επιδερμική σχέση με την τεχνολογία αλλά δεν μπορούν να συγκρατήσουν τον καταναλωτισμό τους. Επομένως, λατρεύω την τεχνολογία και χαίρομαι που υπάρχουν χιλιάδες προϊόντα στην αγορά κι ας μη μου χρειάζονται τα περισσότερα εξ' αυτών.
 
alkis21 είπε:
Προσωπικά νιώθω τόσο δεμένος με την έννοια του internet που έχω ξεπεράσει τη φράση "δεν μπορώ να ζήσω χωρίς internet". Βαθιά μέσα μου πιστεύω ότι το internet δεν μπορεί να ζήσει χωρίς εμένα.
Alki, respect! :D

alkis21 είπε:
.....το οποίο iPhone παρεμπιπτόντως αγόρασες με 36 δόσεις ...
Πραγματικά, βγαίνω offtopic μόνο και μόνο για να σχολιάσω αυτό: Πού το ήξερες ότι τόσο πήρα το iphone μου?! :) :) :) Σε 2 χρόνια το ξεχρεώνω! :D

Και για να μπω ontopic (και να πάω να κάνω καμιά δουλειά!), υπάρχουν πράγματα και πράγματα, στα οποία αξίζει να επενδύσεις, όπως πολύ σωστά λέει και ο Alkis. Ο πρώτος μου desktop υπολογιστής, έκανε αξιοπρεπέστατα τη δουλειά του για 7 χρόνια, χωρίς καμία αναβάθμιση παρακαλώ, το 17'' γομάρι Acer laptop που τον αντικατέστησε (εδώ και 3 χρόνια) είναι σκυλί (φτου-φτου) - τόσο, που παίζει και παιχνίδια (καλά, μην φανταστείτε! Adventurού είμαι - είπαμε!) και η μόνη παρασπονδία μου (που στην τελική ήταν και δώρο!), ήταν ένα Mac Book Pro, που δεν το χρειαζόμουν, αλλά απλά το ήθελα! :)

Θεωρώ όμως άστοχο, να πάω να δώσω λεφτά για μια plasma LCD-TFT-kleinmein τηλεόραση 42-47-56-√512'' (πόσο μάλλον να πάρω και δάνειο γι' αυτό!), μιας και 1ον: είμαι ελάχιστες ώρες στο σπίτι & 2ον: από τις ελάχιστες αυτές ώρες, ακόμα λιγότερες τις δαπανώ στην τηλεόραση. Έχω μια ωραιότατη τηλεορασίτσα τουλάχιστον 15ετίας, η οποία δουλεύει ακόμα & είναι υπεραρκετή για να συνδέσω το βίντεο, το dvd, το ps2 & το SNES μου.

Αφτά! (που λέει και ο φίλος μου ο Ρηγανάκος!)
 
Πίσω
Μπλουζα