AM-DRIVE.....Επιτέλους στα ράφια!!

Εγώ έχω παραγγείλει την τελευταία από εδώ

http://www.papayalabs.co.uk/shop/

μαζί με ένα συναρμολογούμενο DivIDE. Η παραγγελία μου ταχυδρομήθηκε σήμερα.

Για τις Kingston που λέτε.... υπάρχει ενδεχόμενο παρόλο που και οι δυο (η δική σου και του Rygar) είναι 1 GB, η μια να δουλεύει και η άλλη όχι.

πχ στο divide+ λειτουργεί κανονικά η 1gb Kingston που από πίσω γράφει © 2003 (μάλλον παραγωγής του 2003) αλλά η ίδια (kingston 1GB) αν γράφει οτιδήποτε πιο πίσω (πχ 2002) δεν λειτουργεί. Κατά τα άλλα είναι εμφανισιακά ολόϊδιες.

Προφανώς κάτι αλλάξανε στην αρχιτεκτονική κάποια στιγμή και γι'αυτό συμβαίνει αυτό.

Επίσης έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο κάποιες CF να θέλουν εξωτερική τροφοδοσία για να λειτουργήσουν σωστά και γιάυτό πήρα τον adapter που έχει τέτοια υποδοχή καλού κακού.

Μου φαίνεται περιεργο να φταίει ο adapter βρε παιδιά, αφού η μεταφορά των pins από την CF στο IDE είναι στάνταρ.
 
Τι να σου πω ρε Γιώργο.... Με 3 συγκεκριμένους αντάπτορες επάνω στην SF, το 6128 δεν ξεκινάει. Ανάβει μεν, αλλά δε δείχνει λογότυπο. Με τους άλλους 3 (6 έχω), ξεκινάει, αλλά δε δείχνει το λογοτυπο του Symbos. Με το Divide θα λυθουν και οι όποιες απορίες. Εάν παίζει με τους αντάπτορες που έχω (ή με τις CF), τότε δεν είναι συμβατοί με την SF....

Τεσπά, ας μην το συνεχίσουμε. Να δουμε τί θα μας πει και ο γερμανός, και αμα είναι παραγγέλνουμε και για σας και ανοίγουμε ειδικό θρεντ με τα προβλήματα που μπορεί να έχει ο καθένας μας...
 
Τι βύσμα τροφοδοσίας έχει το SF? Γιατί στη φωτό είδα ένα κουλό βύσμα που συνδέεις τα δύο καλώδια έτσι στεγνά. Κανένα case έχει ή έρχεται έτσι ξεβράκωτο? :D
 
Rygar, ευχαριστώ για τα posts σου, απλά το Amstrad με το Symbiface ξεβράκωτο και το τροφοδοτικό με τα καλωδιάκια γίνεται σαν το TI99 με το περιβόητο expansion :)

Το νέο symbiface με τα usb κ ethernet μου φαίνεται αρκετά τραβηγμένο. Αν έπαιρνα θα έπαιρνα αυτό που πήρατε και εσείς, μέσα σε ένα κουτάκι με τροφοδοσία. Καλού κακού όμως ρώτα αν είναι διαθέσιμα, γιατί πάντα έτσι λέω και στο ξαφνικό χώνω 200 ευρώ για κάτι !!!

Teflon, το link είναι πολύ καλό, απλά τα 2 software αυτά είναι για DOS, οπότε δεν παίζουν σε XP. Κανένα πρόβλημα όμως, ποτέ δεν ξέρεις :)

Με συγχωρείτε για αυτό που θα πω: ΚΑΤΩ Η ΔΕΗ...
 
Εχεις απόλυτο δίκιο που βρίζεις τη ΔΕΗ, απλά σου το μοντάρισα για να είναι λίιιιγο πιο ευπρεπές. Ο γραπτός λόγος δυστυχώς μένει....

Εχω ήδη στείλει μαιλ στον γερμανό που τις φτιάχνει και μόλις έχω νεώτερα θα σας ειδοποιήσω. Η καρτούλα είναι χάρμα οφθαλμών, τέλεια κατασκευή και μόνο ένα κουτάκι της λείπει....
 
Σωστός, αλλά μόλις ήρθα από τη δουλειά ξεκίνησα να γράφω ... και να γράφω (κάνα εικοσάλεπτο) και μπάμ κάτω το ρεύμα !!! ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ !!! Τέλος πάντων !!!

Στείλε κάνα πάκο φώτος να δούμε τίποτα παραπάνω από την καρτούλα (έστω και με κινητό).

Υ.Σ. Φανταστικό το "ΚΑΤΩ Η ΔΕΗ", να το ακούσουνε να κατεβάσουνε τους ρελέδες τελείως :)
 
Σε καταλαβαίνω. Χθες και σήμερα έκανε reset ο router μου 2 φορές και ευτυχώς που είχα σώσει το firmware (και είναι και Zyxel 661!). Τεσπά....

Θα βάλω φωτό σύντομα. Απλά δε θέλω να τα βάλω σε εξωτερικό χώρο και περιμένω κάποια στιγμή τα παιδιά να σηκώσουν το Gallery για να είναι αποθηκευμένα εδώ. Εκεί θα πέσει η φωτό της αρκούδας ;)
 
τι γκαντεμια ειναι αυτη πια... σημερα που ηθελα να παραγκειλω το ΑΜ, βλεπω στη σελιδα τους οτι δεν υπαρχουν κομματια... με βλεπω να πιανω κολλητηρι...

αμα κανω καμια πατατα, υπαρχει κανενας που να φτιαχνει Amstrad? :D
 
Πάρε ένα τηλέφωνο στο κατάστημα, πιθανόν να μπορούν να φέρουν σύντομα.
 
Ερώτηση: εγώ το πήρα και έβγαλα τον 6128 απο το πατάρι, δίνοντάς του την επάξια θέση του στο σαλόνι μου, και άρχισα να γράφω δισκέτες αβέρτα...

Όμως τώρα αγόρασα κι ένα (2ο ή 3ο?) 6128+ σε πολύ καλή κατάσταση και θα ήθελα να βγάλω αυτόν στο σαλόνι (ηχεία, cartridge...). Οπότε ερωτώ: μπορώ να το δώσω να μου αλλάξει το καλώδιο με centronics? Εναλλακτικά, υπάρχει (λέμε τώρα...) edge/centronics adaptor?

Ευχαριστώ!

Θ
 
Εγώ το πήρα και έχω ένα ωραίο drive και για τα δύο μου μηχανήματα (6128 και Spectrum +3).

Όμως του έκανα και κάποιες μετατροπές για να ανταποκρίνεται στη δική μου απαιτητική αισθητική.....

Το σασί είναι πια με βίδεςκαι όχι με κολλητική ταινία διπλής όψεος, από κάτω υπάρχουν ελαστικά ποδαράκια για να μην φεύγει το drive πέρα δώθε και τέλος στο πίσω μέρος και από μέσα έχουν προστεθεί ενισχυτικά μέταλλά για να μην λυγίζει.
 
H αλήθεια είναι ότι αισθητικά θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερο, πχ το σασί να ταιριάζει ακριβώς στο ύψος του drive (έστω με λίγο γέμισμα μέσα!) και να μην έχει τζόγο...

Κατά τ'αλλα πάντως δουλεύει άψογα!
 
Gryzor είπε:
Οπότε ερωτώ: μπορώ να το δώσω να μου αλλάξει το καλώδιο με centronics? Εναλλακτικά, υπάρχει (λέμε τώρα...) edge/centronics adaptor?
Αμα έχει το σχέδιο γιατί να μη μπορεί; Αλλωστε 1 προς 1 πάνε τα καλωδιάκια.

Εγώ παντως θα ήθελα να εχω και 2ο καλώδιο με edge-connector για την SF, η οποία υποστηρίζει τέλεια το am-drive...
 
Δεν εννοούσα αν μπορεί, αν θέλει ήταν το θέμα!

Η SFII που έχω ήρθε με 2 καλώδια, ένα edge κι ένα centronice...
 
Gryzor είπε:
Δεν εννοούσα αν μπορεί, αν θέλει ήταν το θέμα!
Ειναι πολυ καλο παιδί. Θα του παρεις μια σοκολάτα (μιας και ειναι μικρός) και θα σου το φτιάξει :D . Το θέμα είναι να βρει τον κονέκτορα...

Gryzor είπε:
Η SFII που έχω ήρθε με 2 καλώδια, ένα edge κι ένα centronice...
:mad:
 
gtsamour είπε:
Εγώ το πήρα και έχω ένα ωραίο drive και για τα δύο μου μηχανήματα (6128 και Spectrum +3).
Τώρα κάηκα...παίζει και σε spectrum??? μόνο σε +3 να υποθέσω ή μπα και παίζει σε +2?????
 
Rygar είπε:
Ειναι πολυ καλο παιδί. Θα του παρεις μια σοκολάτα (μιας και ειναι μικρός) και θα σου το φτιάξει :D . Το θέμα είναι να βρει τον κονέκτορα...

:mad:
Αν δεν κάνω λάθος στο πρώτο post λέει ότι τα φτιάχνει και για +... Δεν υπάρχουν κοννέκτορες;

Όσο για την SF, είμαι σίγουρος ότι αν του ζητήσεις θα σου στείλει στο κόστος...

Plink είπε:
Τώρα κάηκα...παίζει και σε spectrum??? μόνο σε +3 να υποθέσω ή μπα και παίζει σε +2?????
Γενικά τα ντραϊβοειδή είναι τα ίδια για τις δύο σειρές. Με +2 δεν βλέπω να παίζει, ώς εκ τούτου, γιατί του λείπει ο ελεγκτής με το λογισμικό (που έπαιζε το DDI στον CPC). Έτσι πιστεύω τουλάχιστον...
 
Μόνο σε +2Α/Β και +3 παίζει... σε +2 γκρί όχι.
 
Πίσω
Μπλουζα