AM-DRIVE.....Επιτέλους στα ράφια!!

nikodr είπε:
Παιδιά μπορώ να προμηθευτώ κάπως αυτό το Drive?θα ήταν εύκολο να το βάλω μόνος?Έχω κάποιες βασικές ηλεκτρονικές γνώσεις.
Εγώ δεν έχω Amstrad αλλά έναν spectrum +3 που χρησιμοποιούσε το ίδιο drive 3 ιντσών με τον CPC αλλά δυστυχώς το χάλασα,γιατί όταν το άνοιξα για να του αλλάξω ιμάντα χάθηκε μια μικροσκοπική βελονίτσα λίγων χιλιωστών που είναι αυτό που βοηθά το drive να γράφει.Έτσι μπορώ να διαβάσω δισκέτες 3 ιντσών αλλά όχι να γράψω.

Οπότε πως μπορώ να το αγοράσω για τον spectrum +3 ?

PM PLEASE!!!!!!

THANK YOU!
Φίλε nikodr, το AM-DRIVE, εκτός οτι θα σε βάλει ξανα μπροστά στο +3, ( :D ) θα σε κάνει να γλιτώσεις και από τις ρημαδο 3" δισκέτες....:biglaugh::biglaugh:

Αν θέλεις, επίσης να επισκευάσεις το 3" floppy δες εδώ! :)

Ο συνforumίτης Rygar έχει ανεβάσει μία φωτό με την ακριβή θέση που πρέπει να βρίσκεται ο μεταλλικός πίρος και εγώ παραθέτω μία λύση για την αντικατάστασή του. Ειμαι και εγώ "έχασατονπίρο" και ξέρω ........:biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μολις διαπιστωσα οτι το am-drive αδυνατει να λειτουργησει σε μενα.........

Ο λογος και εδω ειναι το αστειο,οτι δεν εχω disc drive στο laptop μου,μεχρι προσφατα ειχα ενα εξωτερικο disc drive που λειτουργουσε σε μια "μπακατελα" λαπτοπ που ειχα και ειχα μεινει με την εντυπωση οτι θα συνδεοταν και με το επομενης γενιας μοντελο.

Επεσα εξω......

Οποτε μεχρι να γινει μοντα με CD-amdrive ειμαι στην απ'εξω.

Αστειο δεν ειναι ,απο εκει που δεν το περιμενεις την πατας. :D
 
Μισό λεπτό. Για να καταλάβω, το πρόβλημά σου είναι ότι δεν έχεις φλοπυ στο λαπτοπ και οτι το παλιό εξωτερικό φλοπι πιστευες (λανθασμένα) ότι θα παίξει στη νέα μπακατέλα που αγόρασες. Ε, δεν υπάρχει εξωτερικό φλοπάκι να βάλεις; Εστω ένα USB; Νομίζω όμως ότι το pc-side πρόγραμμα που γράφει τις δισκέτες, θέλει κλασσικό φλοπυ. Πιστεύω ότι ούτε και στην παλιά μπακατέλα θα έπαιζε, γιατί θέλει εσωτερικό φλοπυ. Αλλά δε θέλω να λέω μπαρούφες. Κάποιος που το εχει δοκιμάσει σε λαπτοπ, θα μας πει....
 
Προς στιγμη αναθαρεψα Rygar με το usb disc drive ,δεν ηξερα οτι υπαρχουν,αλλα μετα ξαναπροσγειωθηκα ανωμαλα με το "pc side προγραμμα" που θελει εσωτερικο φλοπυ. :precry:

Ναι στο παλιο μου λαπτοπ ειχα ενα εξωτερικο disc drive ιδιας μαρκας με το λαπτοπ που λανθασμενα πιστευα οτι θα εκανε και στον καινουργιο ,παλι ιδιας μαρκας.

Ισως καποιος αλλος που εχει λαπτοπ μας πει.......
 
Μπες εδώ αν και λογικά θα το έχεις δει. Εχει ένα ωραίο εργαλείο, το CPCDiskXP, για δημιουργία 3.5 δισκετών για χρήση π.χ. από το AM-DRIVE.... Δυστυχώς όμως το εν λόγω utility δε λειτουργεί με USB floppy :( Οντως είναι κρίμα, ειδικά εάν δεν έχεις σταθερό PC.
 
Οντως κριμα και που να αγγαρευω τωρα κολλητους για να μου περασουν καμμια 300αρια+ αγαπημενα παιχνιδια-roms σε δισκετες. :D
 
Αμα είχες Symbiface, που υποστηρίζει και το AM-Drive (όπως και ολα τις 3.5" πατέντες), θα τα είχες όλα σε σκληρό δίσκο και θα τα φόρτωνες από εκεί στις δισκέτες.... Αλλά, όταν το φώναζα για παραγγελία πριν 2-3 μήνες, μόνο ο τεφλον με άκουσε, και δεν έχασε....
 
Rygar είπε:
Αμα είχες Symbiface, που υποστηρίζει και το AM-Drive (όπως και ολα τις 3.5" πατέντες), θα τα είχες όλα σε σκληρό δίσκο και θα τα φόρτωνες από εκεί στις δισκέτες.... Αλλά, όταν το φώναζα για παραγγελία πριν 2-3 μήνες, μόνο ο τεφλον με άκουσε, και δεν έχασε....
Πως δεν έχασε !!! :D

Εχασε τον ύπνο του..... :D :D:D !!!

Ειδικά, τώρα που φτιά'νω snapshots από παιχνίδια, μέσω emulator στο PC και τα φορτώνω καρφί απο το SYMBOS...... :cool: .....ξέχασα και τις δισκέτες !!!!

:D :D
 
2 Ερώτησεις για τον Amstradά RYGAR:

a. είναι δυνατή/εύκολη η κατασκευή πατέντας ROM που να κάνει το floppy να βλέπει παραπάνω από 360kb και να χρησιμοποιηθούν οι δισκέτες BigDisk (http://www.girv.net/amstrad-cpc/downloads.html)

b. υπάρχει κάποιο άλλο tool (διαφορετικό από το ManageDsk) που να επιτρέπει την κατασκευή DSK images 360kb (double).
 
Amstradάς δεν είμαι, αλλά γενικώς το ψάχνω το θέμα όσο μπορώ. Είμαι λίγο απ'ολα.

Για το β δεν ξέρω να σου απαντήσω. Για το α, είναι σίγουρο ότι στην Symbiface μπορείς να εγκαταστήσεις ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ROM κυκλοφορεί και να διαβάσεις άνετε δισκέτες φορμαρισμένες στα 720ΚΒ (ή και μεγαλύτερες αλλά θέλει διευκρίνιση). Δυστυχώς λόγω ανύπαρκτου χώρου προς το παρόν, ελάχιστα έχω τεστάρει τη δική μου SF. Μονο ο teflon έχει καλή εμπειρία....

Teflon, για ρίξε κανά καλό λόγο....

(κάποια στιγμή σύντομα, πρέπει να κάνουμε review, τί και πώς, με φωτογραφίες και sticky το όλο θέμα, για να ξέρει ο κόσμος που ψάχνεται για κάτι αντίστοιχο)
 
Μάλιστα, και επειδή το Symbiface δεν πωλείται πιά, το ξεχνάω. και τώρα η μεγάλη ερώτηση. Πως γίνεται να δούμε ταυτόχρονα το Internal drive του Amstrad και το AmDrive και π.χ. να κάνουμε copy ένα αρχείο από το ένα floppy στο άλλο ?
 
Νομίζω πωλείται ακόμα. Θες να κάνω κονέ;

Δε μπορώ να σου απαντήσω στην ερώτηση που μου κάνεις γιατί δεν είχα ποτέ 2 φλόπια στον 6128. Νομίζω όμως ότι ο gtsamour έχει.
 
Φυσικά και γίνεται να τα βλέπεις και τα δύο αλλά για να κάνεις αντιγραφή από το ένα στο άλλο, μόνο μέσω προγράμματος ή CP/M (disckit3).

To Synbiface πόσο είχε Rygo? Είναι το Symbiface II? Παίρνει Compact Flash κάρτα ή είναι μόνο για δίσκο?

Η τροφοδοσία του είναι υποχρεωτική?
 
Κοστίζει (βάζω ενεστώτα με την ελπίδα να πωλείται ακόμα) 120 ευρά με τα μεταφορικά. Δεν έχει είσοδο για Compact Flash, αλλά εχει IDE interface για να βάλεις εκεί IDE2CF αντάπτορα. Δοκιμασμένο από τον τεφλον. Εγώ είχα απόλυτη αποτυχία με 6 αντάπτορες του ιδίου κατασκευαστή και μάλλον της πλάκας. Θέλει κάτι πιο επώνυμο. Επίσης, δεν παίζει με High speed CF, θέλει τις απλές. Η τροφοδοσία του είναι άκρως υποχρεωτική αλλά δεν είναι τίποτα. Θες 9 βόλτες από μολεξ από AT(Χ) τροφοδοτικό, το μαύρο και το κίτρινο για την ακρίβεια. Οποιος το αγοράσει, θα του πούμε πώς να το συνδέσει....

Εκανα κονέ με το γερμανό, από περιέργεια να δω τί θα μας πει....
 
Αdaptor CF2IDE που πουλάνε, έχει το Πλαίσιο? Είσαι σίγουρος ότι φταίει αυτό ή μήπως είναι ασυμβατότητα με την CF που χρησιμοποίησες? Συμβαίνει και με το DivIDE αυτό καμιά φορά.

Αν θέλει και κανείς άλλος να πάρουμε 2-3 κομμάτια το συζητάμε :)
 
Δοκίμασα μια Kingston 1GB από το Πλαίσιο και 2 Kingston 512MB από εκεί που πήρες το Divide. Οι αντάπτορες είναι της πλάκας....Τέτοιους πρέπει να έχει το Πλαίσιο αλλά δεν είναι ρε σίγουρο ότι θα παίζουν....
 
Πιο πολύ για ασυμβατότητα με τις Kingston μου μυρίζει παρά να φταίει ο CF adapter. Kαι τις πλάκας να είναι, τα schematics κατασκευής των adaters είναι universal και να είναι όλοι ελαττωματικοί είναι λίγο δύσκολο.

Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις καμιά άλλη μάρκα, το Carefur έχει Sandisk. O Teflon τι μάρκα έχει και του δουλεύει?

Καμια λίστα ασυμβατότητας δεν υπάρχει στο internet για το Symbi?

Να ανοίξουμε ένα thread να ρωτάμε πόσοι ενδιαφέρονται για Symbi ή μήπως πρέπει να μάθουμε αν ο τύπος έχει να διαθέσει?

Tελικά το Symbiface II πήρατε?
 
Ναι, το Sυmbiface ΙΙ. Αναμένεται το ΙΙΙ που πατάει επάνω στην ΙΙ και δίνει USB, ethernet και MP3 decoder....

Γιώργο περίμενε να πάρω απάντηση και αμα είναι χρησιμοποιούμε ένα άλλο θρεντ που είχα ανοίξει για την SFII.... Πιστεύω ότι θα έχει ακόμα να δώσει...
 
sylvester είπε:
2 Ερώτησεις για τον Amstradά RYGAR:
a. είναι δυνατή/εύκολη η κατασκευή πατέντας ROM που να κάνει το floppy να βλέπει παραπάνω από 360kb και να χρησιμοποιηθούν οι δισκέτες BigDisk (http://www.girv.net/amstrad-cpc/downloads.html)
Υπάρχει έτοιμο το PARADOS, που σου επιτρέπει να formaρεις δισκέτες 3,5" DD μέχρι 720k (ή 1.44mb με βουλωμένη την τρύπα) και να τις βλέπεις κανονικά στην BASIC. Στην παρακάτω φωτο φαίνονται τα ROMάκια που έχω φορτώσει στην SF II, μεταξύ αυτόν και το PARADOS το οποίο μου επιτρέπει να βλέπω δισκέτες 720k στο 6128... #)

p1260073un5.jpg


b. υπάρχει κάποιο άλλο tool (διαφορετικό από το ManageDsk) που να επιτρέπει την κατασκευή DSK images 360kb (double).
Κοιτα και εδώ Κάτω, κάτω στη σελίδα θα βρεις 2 utilities που κάνουν την ίδια δουλειά...(νομίζω, δλδ, γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει :D )

sylvester είπε:
Μάλιστα, και επειδή το Symbiface δεν πωλείται πιά, το ξεχνάω. και τώρα η μεγάλη ερώτηση. Πως γίνεται να δούμε ταυτόχρονα το Internal drive του Amstrad και το AmDrive και π.χ. να κάνουμε copy ένα αρχείο από το ένα floppy στο άλλο ?
Μπορείς με το AM-Drive, επιλέγοντας με τον διακόπτη που διαθέτει, αν θα είναι Α ή Β drive στο 6128 και φυσικά σου επιτρέπει την αντιγραφή αρχείων μεταξυ τω 2 floppy. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο σχετικό util για τη δουλειά αυτή....(Discology,disckit3.....)

gtsamour είπε:
Πιο πολύ για ασυμβατότητα με τις Kingston μου μυρίζει παρά να φταίει ο CF adapter. Kαι τις πλάκας να είναι, τα schematics κατασκευής των adaters είναι universal και να είναι όλοι ελαττωματικοί είναι λίγο δύσκολο.
Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις καμιά άλλη μάρκα, το Carefur έχει Sandisk. O Teflon τι μάρκα έχει και του δουλεύει?

Καμια λίστα ασυμβατότητας δεν υπάρχει στο internet για το Symbi?

Να ανοίξουμε ένα thread να ρωτάμε πόσοι ενδιαφέρονται για Symbi ή μήπως πρέπει να μάθουμε αν ο τύπος έχει να διαθέσει?

Tελικά το Symbiface II πήρατε?

Rygar είπε:
Ναι, το Sυmbiface ΙΙ. Αναμένεται το ΙΙΙ που πατάει επάνω στην ΙΙ και δίνει USB, ethernet και MP3 decoder....
Γιώργο περίμενε να πάρω απάντηση και αμα είναι χρησιμοποιούμε ένα άλλο θρεντ που είχα ανοίξει για την SFII.... Πιστεύω ότι θα έχει ακόμα να δώσει...
Εγώ πήρα αυτό εδώ

Ειναι μάρκας BMW και δουλεύει μια χαρά με παλαιού τύπου CF κάρτες... (οχι Ultraspeed ή extraSpeed ή 500x speed..... κτλ :D ). Αυτή που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή είναι μια φθηνιάρικη 1gb CF kingston αγορασμένη από το e-shop πριν κανα 2 μήνες και απ ότι βλέπω έχει ακόμα.... #)
 
Πίσω
Μπλουζα