AM-DRIVE.....Επιτέλους στα ράφια!!

Gryzor είπε:
ερωτώ: μπορώ να το δώσω να μου αλλάξει το καλώδιο με centronics? Εναλλακτικά, υπάρχει (λέμε τώρα...) edge/centronics adaptor?
Ευχαριστώ!

Θ
Το έχουμε συζητήσει με τον Pontium και αργότερα θα φτιάξει adaptor. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκει εύκολα τα απαιτούμενα υλικά.
 
Χμμμμ μακάρι... πότε το συζητήσατε; Εννοώ, το 'αργότερα' είναι μέσα σε αυτή τη ζωή;

Επίσης, εκτός από τον αντάπτορα, υπάρχει τελικά η δυνατότητα αλλαγής του καλωδίου (Pontium Pontium, είσ'εδώ; ;)

Καλή εβδομάδα!

Θ
 
Επειδή βλέπω ότι το θέμα έχει πάρει φωτιά....

1)Δεν σταμάτησα τα am-drive.Το θέμα είναι ότι πρέπει να αγοράσω αλουμίνιο και δυστηχώς πάει με το φύλλο,που δεν επαρκεί το τωρινό amount

2)Έχω κατασκευάσει το πρωτότυπο ανταπτοράκι για centronics.Πρέπει όμως να τα στείλω για pcb γιατί αν τα βγάλω μόνος μου κάηκα.Επίσης δουλεύω και το floppy port του 464 που είναι ο κύριος στόχος.Τα ανταπτοράκια θα πωλούνται ΜΟΝΟ στους κατόχους am-drive

3)Το πίσω μέρος είναι μεγάλο,διότι στο πρώτο που κατασκεύσα,δεν έπαιρνε ρεύμα απο τον amstrad αλλά απο μετασχηματιστή 12V που με reg το έριχνα και στα 5V αντίστοιχα.Το drive ζεσταίνονταν ελεηνά και έτσι χρειαζόμουν χώρο για την ψύξη.Τώρα ο χώρος πίσω χρειάζεται για να μην ζορίσω τα καλώδια

4)Επίσης στα επόμενα θα υπάρξει και manual μαζί με software.Τα άτομα που έχουν αγοράσει ήδη το am-drive βεβαίως θα το πάρουν χωρίς καμία επιβάρυνση.

5)Συγνώμη για την καθηστέριση αλλά εκτός το ότι έχω πήξει,έχουν πιάσει οι ζέστες και είναι ανυπόφορο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γουέλκαμ μπακ :)

Ευχαριστούμε για τη διαφώτιση...

Όταν έλεγα για μέγεθος του κουτιού δεν εννοούσα κατά μήκος, αλλά κατ'ύψος. Προφανώς όμως έχει να κάνει με τα φύλλα αλουμινίου, αν δεν βρίσκεις ακριβώς στο μέγεθος της συσκευής...

Δεν πολυκαταλαβαίνω το περί αντάπτορα και pcb - μόνο το βύσμα δεν αλλάζει; Κατά τα άλλα, δεν είναι η ίδια ακριβώς συνδεσμολογία? Ήτοι, δεν μπορείς απλά να ξεκαρφώσεις το edge και να βάλεις επάνω τον centronics?

Όπως και νά'χει, εννοείται ότι αγοράζω το πρώτο που θα βγάλεις :)

Το εγχειρίδιο δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα απαραίτητο, 'κατάφερα΄ να το δουλέψω με ψάξιμο 30". Άντε να βάλεις μία εκτυπωμένη ετικέττα στο κάτω μέρος με δύο αράδες για τις συνδέσεις...

Ευχαριστούμε :)

Θ

ΥΓ Όχι και ζέστες! Μία μέρα έφτασε μέχρι 38ο! :p
 
Προτειμώ να μην αναγκαστεί κάποιος να κάνει επέμβαση στο drive αλλά να βγάλω ένα απλό add-on στο ήδη υπάρχον connector.Μπορεί να έχει κανείς amstrads και με centronics και με απλή floppy port.To να μπαίνει σε τέτοια διαδικασία καθηστά το drive δύσχρηστο.

Τα αλουμίνια τα κόβω εγώ στο μαγαζί,δεν είναι έτοιμα.Σαφώς γνωρίζω το μέγεθος των drives αλλά το έκανα σαν design:D
 
Εγώ δεν εννοούσα να κάνει 'κάποιος' επέμβαση, αλλά εσύ :D Με το αζημίωτο, βέβαια...

Σαν design δεν είναι κακό, απλά ίσως θα έπρεπε να είναι καλύτερα κολλημένο το drive μέσα. Μία πρόταση: όπως είναι τώρα, είναι κάνα-δυο χιλιοστά μεγαλύτερο από την πάνω επιφάνεια του drive του CPC. Ώς εκ τούτου, η μία ακρούλα του εξωτερικού πάει στο πλάι. Νομίζω ή θα έπρεπε να είναι κάνα-δυο χιλιοστά φαρδύτερο, ούτως ώστε να καπακώνει το drive του CPC, ή μικρότερο ώστε να στέκεται κανονικά επάνω...

Μικροπράγματα, πάντως. Έχω βρει την υγειά μου :)
 
Πίσω
Μπλουζα