AM-DRIVE.....Επιτέλους στα ράφια!!

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας pontium
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Rygar είπε:
Ναι βρε. Αλλά πώς θα δεις τα επιπλέον data στο 6128;;;;; Ούτε με το utility στο πισί μπορείς να γράψεις πάνω από 360ΚΒ σε μια HD δισκέτα. Το ότι ο Γιώργος έχει ενσωματώσει και τη λειτουργία HD (ακτός από DD), το έχει κάνει γι'αυτούς που δεν έχουν δισκέτες DD. Γκέγκε;
Είσαι γκάου μου φαίνεται.... δεν το έκανε για τις ΗD δισκέτες τις οποίες έτσι και αλλιώς βουλώνεις την τρύπα και δουλεύουν σαν DD χωρίς πρόβλημα.

Σε HD mode μπορείς να μεταφέρεις αρχεία από 3'' δισκέτες (πχ αρχεία από ένα πρόγραμμα βάσης δεδομένων που θα θέλανε πολλές δισκέτες ή κάτι άλλο) και να τα έχεις όλα σε μια 3.5'' HD.
 
Δηλαδή να έχεις αρχεία περισσότερα από 360ΚΒ σε μια δισκέτα; Και πώς θα τα δεις από το Amsdos; Αφού δεν υποστηρίζει μεγαλύτερες χωρητικότητες. Αυτό προσπαθώ να σου πω. Αλλά εσύ εκεί, χούντα!
 
Γιατί τι εχει η χούντα??? Μια χαρά πολίτευμα ΕΙΝΑΙ :D (για όσουν νομίζουν ότι έχουμε δημοκρατία σήμερα).

Ε τότε τι αξία έχει ο διακόπτης (DD-HD)? Πάντως για το ότι δεν υπάρχουν σήμερα DD δισκέτες δεν είναι.
 
Εάν θέλετε να δείτε μια δισκέτα μεγέθους μέχρι και 720ΚΒ με πολλά αρχεία μέσα της, όχι όμως με μορφή DSK, αλλά τα ίδια τα αρχεία αυτά καθεαυτά, θα πρέπει να αλλάξετε ROM στο σύστημα ή να συνδέσετε ένα περιφερειακό που να έχει θέσεις για ROM τσιπς ή να έχετε τη Symbiface η οποία, επαναλαβίζω, έχει 512ΚΒ Rom και μπορείτε να της φορτώσετε μέχρι και 32 Roms. Μια από αυτές τις Roms που μπορείτε να της φορτώσετε, λέγεται Parados και μπορείτε με αυτή να δείτε μέχρι και 720ΚΒ. Φανταστείτε ένα παιχνίδι που καταλαμβάνει και τις 2 πλευρές μια δισκέτας, να βρίσκεται ΟΛΟ σε μια DD/HD δισκέτα. Ειδάλλως δε μπα να βάζετε και 2.88 δισκέτα; Πάλι 360ΚΒ θα βλέπετε. Πρόκειται σύντομα να κυκλοφορήσει μια Rom που λέγεται HDOS (εάν δεν έχει κυκλοφορήσει ήδη και εμείς το αγνοούμε) με την οποία μπορείτε να εχετε πρόσβαση κατευθείαν στο σκληρό δίσκο και σε υποφακέλους και να φορτώνετε τα παιχνίδια από εκεί. Καταλαβαίνετε τί έχει να γίνει.
 
Ελπίζω να υποστηρίζει και compact flash ή SD το HDOS γιατί αλλιώς θα είναι μπελαλίδικο.

Άρα δηλαδή για κάποιον που σκοπεύει να χρησιμοποιήσει τον amstrad ως έχει χωρίς να τον μπασταρδέψει, ο διακόπτης DD-HD δεν έχει καμία πρακτική σημασία.

Ρε συ Γιώργο, δεν φτιάχνεις και καμιά έκδοση του drive για +3????

Καλύτερα να μας διευκρινίσει ο Γιώργος τι ακριβώς παίζει με το HD mode γιατί δεν ανέφερε τίποτε για άλλη ROM προκειμένου να λειτουργήσει.
 
Ο Γιώργος μια χαρά το εφτιαξε. Ο διακόπτης master/slave είναι μεγάλη μαγκιά, καθώς μπορεί κανείς να απεξαρτηθεί παντελώς από το 3".

Ομως, επαναλαμβάνω, από το AMSDOS μονο 360ΚΒ (180ΚΒ ανα πλευρά) μπορείτε να δείτε.

Gtsamour, το HDOS θα βλέπει σκληρό δίσκο. Εάν εσύ στο 40πινο βύσμα αντί για δίσκο συνδέσεις κάποιον IDE2CF adaptor, πάλι θα παίζει. Το έχει δοκιμάσει ο τεφλον με το Symbos και παίζει μια χαρά.
 
AARDVARK είπε:
Δηλαδη για να καταλαβω αυτο το drive συνδεεται και με pc και με τον 6128 και παιρνει δισκετες του amstrad (ευτυχως εχω).Του περνας τα ρομς απο το pc και μετα το συνδεεις και στον amstrad και παιζεις μεσω αυτου ,του εξωτερικου.

Αν ειναι ετσι ο αχρηστος μεχρι προτινος 6128 μου (λογω λαστιχακι στο drive) θα παρει ζωη.

Και παλι αν ειναι ετσι το εργαλειο ειναι καταπληκτικο.

βαλε ενα λαστιχακι απο την φετα που θα παρεις την επομενη φορα απο το supermarket
 
Kαι αν δουλέψει για πάνω από 1 χρόνο γράψε μου
 
gtsamour είπε:
Ρε συ Γιώργο, δεν φτιάχνεις και καμιά έκδοση του drive για +3????
Στη συνέχεια θα φτιάξει για CPC464, για Amiga και βλέπουμε. Λογικά μπορεί άνετα να κάνει και για Spectrum...
 
Amigos είπε:
βαλε ενα λαστιχακι απο την φετα που θα παρεις την επομενη φορα απο το supermarket


Το εχω ξαναπει ,χωρια που δεν πιανουν τα χερια μου, χωρια που εχω τρομαξει με τους "πιρους" που λετε να εξαφανιζονται ,λυπαμαι και το μηχανημα να το ξεκοιλιασω. :D
 
Έχω βάλει ιμάντα σε spectrum +3, δεν είναι τίποτε δύσκολο αλλά όντως, αν δεν πιάνουν καθόλου τα χέρια κάποιου, καλό είναι να μην το επιχειρήσει.
 
@gtsamour

Μα ΠΟΣΟ Νταλάρας είσαι βρε Rygar....

σύντροφοι ΔΕΝ συμετεχει ο ακατανομαστος σε αυτο το Forum

εγώ πάντος που εχω ένα τέτοιο Disk drive δεν έχω να κάνω με ATX τροφοδοτικά
 
Εχεις πάρει ρεύμα από το 6128 προφανώς, ή κάνω λάθος;
 
Καλό αλλά ξεφεύγει τελείως από τον original χαρακτήρα του μηχανήματος.
 
@rygar

να ξεκαθαρίσω περί amsdos... :mad:

εμείς οι παλιοί, ΟΛΑ τα drive μας τα έχουμε εξοπλισμένα με:

1. side switch (με ένα διακοπτάκι αλλάζεις πλευρά -ώστε μέσω amsdos να βλέπεις δύο πλευρές οπότε 360KB)

2. abba switch (με ένα διακοπτάκι αλλάζεις τα drives Α σε Β και Β σε Α -ώστε να παίζουν τα |cpm)

τώρα εάν έχεις κάποια ROM ακόμη καλύτερα, αλλά προσοχή (!) επειδή με τις διάφορες ROM δημιουργούνται κάποιες νέες εντολές rsx, μειώνεται η μνήμη (δοκίμασε με print himem), οπότε υπάρχουν διάφορες ασυμβατότητες για πολλά προγράμματα ... :eek:

γι'αυτό προτιμάμε τα διακοπτάκια που ανέφερα και amsdos...
 
fgbrain είπε:
@rygarνα ξεκαθαρίσω περί amsdos... :mad:
Ωπα μην τσαντίζεσαι. Εκτός του ότι κάνουμε κουβέντα, το κατάστημα διαθέτει επιπλέον 512ΚΒ Ram......

Οπως και να έχει όμως, εγώ προσπαθούσα να εξηγήσω πως είτε DD δισκέτα βάλεις, είτε HD, ούτως ή άλλως 360ΚΒ θα βλέπεις από το Amsdos.
 
Στο AMSDOS δε την βλέπεις...........:102: (Βέβαια, τώρα , υπάρχει η δυνατότητα να την δεις , αλλά τα περισσότερα προγράματα δε μπορούν να ξεστραβωθούν.)

γι'αυτό προτιμάμε τα διακοπτάκια που ανέφερα και amsdos...
Καλά λέει το FgBrain.....!!!!
 
Γιατί ποιός είπε ότι τα διακοπτάκια δεν είναι καλά;;;
 
Rygar είπε:
Γιατί ποιός είπε ότι τα διακοπτάκια δεν είναι καλά;;;


Η αναφορά του FgBrain για τα διακοπτάκια και γιατί πρέπει να τα προτιμάμε, έχει να κάνει, μάλλον με τα ROM utilities που ειπώθηκαν παραπάνω. Καλά μεν, αλλά μπορεί να σου φάνε μνήμη και πολλά progs/games να μη δουλεύουν.

Αυτά....:silly:
 
Πίσω
Μπλουζα