AM-DRIVE.....Επιτέλους στα ράφια!!

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας pontium
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Γεία σου ρε Count Vagoulas!!!!!!!!
 
Ήμουν ο πρώτος που πήρε το AMdrive και μόλις επιβεβαίωσα το πόσο εύκολο είναι να μεταφέρεις dsk images από το pc και να τα παίξεις στον 6128 :D

H εγγραφή της μιας πλευράς (στο pc) κάνει 25 δευτερόλεπτα και μετά είσαι έτοιμος. Βάζεις τη δισκέτα στο AMdrive κάνεις CAT, RUN "ονομα παιχνιδιού και παίζεις.

Πραγματικά αξίζει... :D
 
Αντε !!!! Με 'γειες !!!!! :D

Ευκαιρία να σουτάρεις τώρα και τα SINCLAIR.... :D
 
Αντε και με μια Symbiface τώρα :loco:

Καλοριζικο Γιωργο. Καλοτάξιδο, καλοχώνευτο, καλο ταξίδι, καλά στέφανα κλπ κλπ :D
 
teflon είπε:
Αντε !!!! Με 'γειες !!!!! :D
Ευκαιρία να σουτάρεις τώρα και τα SINCLAIR.... :D
Δε κατάλαβες... πήρα amstrad για να βλέπω και να γελάω διαπιστόνοντας ότι μισά παιχνίδια του είναι μεταφορές από spectrum :D :D
 
Πριν λίγο καιρό διάβασα ότι αν χρησιμοποιούμε δισκέτες HD ως DD (βουλώνοντας τη μία τρύπα τους), δουλεύουν μεν, αλλά χαλάνε εύκολα. Νομίζω στο Amigahellas. Σήμερα λέγαμε γι αυτό με τον Gtsamour και τον pontium, πάντως εγώ στην Amiga 500 μου χρησιμοποιούσα δισκέτες HD από το PC μου και δεν είχα πρόβλημα ποτέ. Πρακτικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 
και εγω το ιδιο κανα χρονο τωρα κανενα προβλημα εχω καμοια 40αρια....!
 
Παιδιά υπάρχει σημαντική πιθανότητα το AMdrive να κάνει και για Spectrum +3, το +3 έχει μια ακριβώς ίδια υποδοχή απο πίσω με ένδειξη "external disk drive" http://www.ep128.hu/Sp_Hardware/Pic/plus3_pcb.jpg

, είναι κατασκευής amstrad και χρησιμοποιεί το ίδιο floppy drive με τον 6128.

Έχει ακούσει κανείς τίποτε σχετικό με το θέμα? Ίσως ο Anestis να ξέρει κάτι περί του θέματος.

Αν δεν σιγουρεφτώ από πληροφορίες ότι θα δουλέψει, δεν το δοκιμάσω μην έχουμε τίποτε δράματα.

Βρήκα όμως τα εξής που στηρίζουν αυτό που λέω

http://www.pcwking1.netfirms.com/helpage36.html
 
Και εμένα μου φαίνεται πολύ λογικό μπορεί και να ταιριάζει διόλου απίθανο!!!!
 
Έριξα και μια ερώτηση στο World of Spectrum και θα δούμε. Πιστεύω εκεί θα ξέρουν σίγουρα.

Μακάρι να χτύπησα με ένα ζμπάρο δυο τριγόνια (drive που να κάνει και στον 6128 και στον +3 μου) :)
 
Αν κάνει, πρέπει να βρούμε τα απαραίτητα προγράμματα ώστε να γράφουμε στις δισκέτες. Μακάρι να κάνει.
 
Είμαι σίγουρος ότι αν όντως κάνει, θα κάνει και το ίδιο πρόγραμμα που γράφει τις δισκέτες στον amstrad.

Έτσι και αλλιώς και τα disk images στον +3 είναι .dsk και εφόσον ο +3 είχε και ίδιο drive 3'' με του amstrad δεν βρίσκω το λόγω γιατί να μην κάνει, πρέπει να είναι το ίδιο format.
 
Το Σάββατο θα πάνε στο retromarket.gr και άλλα 8 am-drive!

O gtsamour είναι ο πρώτος που το αγόρασε :D
 
Ηταν ανάγκη να είναι ο πρώτος, το φελέκι μου μέσα; Ηταν ανάγκη; Με έχει πρήξει. Οχι με το am-drive αλλά θέλει λέει να κάνει copy-paste από το 3" στο 3.5" και τούμπαλιν, κάτι drag drop και διάφορα άλλα πρωτόγονα......
 
Είδατε όλοι τι παλιάνθρωπος είναι, EIΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ :D :D :D
 
.....του ιεχωβά :)
 
Γιώργο,μόλις πρόσεξα ότι άλλαξες το avatar.

Το προηγούμενο με το τσογκλάνι που κρατάει το zx ήταν ποιο πετυχημένο:biglaugh:

Παρεπηπτόντως,ρώτα τον Νίκο όσο θες.Εξάλλου είναι master of amstrad.Αργότερα μόλις πάρει spectrum θα σε ζαλίσει εκείνος με την σειρά του :diablotin:
 
pontium είπε:
Γιώργο,μόλις πρόσεξα ότι άλλαξες το avatar.Το προηγούμενο με το τσογκλάνι που κρατάει το zx ήταν ποιο πετυχημένο:biglaugh:
Καλά σου λέει ρε !!! Το τσογλάνι με τα πατομπούκαλα επιμένω να επιστρέψει στην αρχική του θέση.......:biglaugh:
 
Εντάξει λοιπόν, αύριο πρωί πρωί το geek επιστρέφει (το έχω αφήσει να παίξει στο PC της δουλειάς :D ) και το LOAD "" (του spectrum) θα μπει για υπογραφή.
 
Πίσω
Μπλουζα