Amiga Fanbois on ST. The killing list

Είναι πολύ απλά τα πράγματα φίλε DIMITRIS K.

Ο ST δεν έχει custom chips όπως η Amiga, ούτως ώστε να ξεκουράζουν λίγο τον επεξεργαστή. Έτσι λοιπόν, ενώ σε εισαγωγές παιχνιδών, ο ST, δεν έχει πρόβλημα να αποδόσει samples και κάποιο animation, μέσα στο παιχνίδι, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, καθώς ο 68000 δέχεται μεγάλο βάρος και έτσι οι προγραμματιστές προτιμούν τη λύση του chip της Yamaha, πράγμα το οποίο, τις περισσότερες φορές, δεν ήταν κακό...

Βέβαια υπήρξαν και λαμπρές εξαιρέσεις, όπου ο ήχος in game, κυμαινόταν στα επίπεδα της Amiga, βλ. North and South, Metal Masters και άλλα πολλά games όπου χρησιμοποιήθηκαν samples και μέσα στο παιχνίδι...
 
DINO είπε:
Είναι πολύ απλά τα πράγματα φίλε DIMITRIS K.Ο ST δεν έχει custom chips όπως η Amiga, ούτως ώστε να ξεκουράζουν λίγο τον επεξεργαστή. Έτσι λοιπόν, ενώ σε εισαγωγές παιχνιδών, ο ST, δεν έχει πρόβλημα να αποδόσει samples και κάποιο animation, μέσα στο παιχνίδι, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, καθώς ο 68000 δέχεται μεγάλο βάρος και έτσι οι προγραμματιστές προτιμούν τη λύση του chip της Yamaha, πράγμα το οποίο, τις περισσότερες φορές, δεν ήταν κακό...

Βέβαια υπήρξαν και λαμπρές εξαιρέσεις, όπου ο ήχος in game, κυμαινόταν στα επίπεδα της Amiga, βλ. North and South, Metal Masters και άλλα πολλά games όπου χρησιμοποιήθηκαν samples και μέσα στο παιχνίδι...

Ναι, αλλά μιλάμε και για χάλια εισαγωγές στα περισσότερα. Τρανό παράδειγμα το Lotus Turbo 2. Άρα ακολούθησαν την πιο εύκολη λύση..
 
Σίγουρα ακολουθούσαν την πιο εύκολη και φτηνή λύση...

Κλασσική πολιτική πολλών εταιριών...
 
Αν και ειμαι φανατικος amigas βλεπετε οτι δεν μπαινω στην καλοπροαιρετη κοντρα μεταξυ τον δυο υπέροχων μηχανημάτων σιγουρα και τα δυο εχουν της καλες στιγμες τους και σιγουρα το μονο που μας εχουν μeινη απο αυτα ειναι οι χαρες που ζησαμε...

παντως τι δεν θα δινα να εβλεπα την amiga ξανα στο προσκηνιο αλλα και την atari να ξαναμπαινει στο hardware....
 
Χίλιες φορές μια καλή chiptune από samples. Chiptunes rule.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LIONHEART είπε:
Αν και ειμαι φανατικος amigas βλεπετε οτι δεν μπαινω στην καλοπροαιρετη κοντρα μεταξυ τον δυο υπέροχων μηχανημάτων σιγουρα και τα δυο εχουν της καλες στιγμες τους και σιγουρα το μονο που μας εχουν μeινη απο αυτα ειναι οι χαρες που ζησαμε...
παντως τι δεν θα δινα να εβλεπα την amiga ξανα στο προσκηνιο αλλα και την atari να ξαναμπαινει στο hardware....
Ωραιες εποχες!! θυμαμαι τις κοντρες στο pixel και στο user στις σελιδες με τα γραμματα που δημοσιευαν απο τους αναγνωστες και γινοταν τρελος καυγας!! (ATARI USER :armed: VS :armed: AMIGA USER ) εκει φαινοταν πως οι χρηστες των Amiga και Atari αγαπουσαν τα μηχανηματα τους, ωραιες εποχες :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πάνε αυτές οι εποχές...τώρα ότι και να δούμε δεν μας κάνει αίσθηση.
 
DIMITRIS K. είπε:
Ο Atari είχε ικανότατο hardware να χρυπήσει την Amiga στα ίσια.
Θα μας πάρουν με τις πέτρες βρε ;)

DIMITRIS K. είπε:
Για κάποιο λόγο όμως, τα παιχνίδια στην Amiga ήταν πιο προσεγμένα, ειδικά στον τομέα του ήχου.
Ίσως γιατί είχαν κάποια πολύ ωραία τσιπάκια που κάναν τον προγραμματισμό παιχνιδιών παιχνιδάκι;

DIMITRIS K. είπε:
Θυμάμαι το Turrican 2 για παράδειγμα. Φοβερή μουσική εισαγωγή και στις 2 βερσιόν, ingame όμως στον Atari μας τα χάλαγε.... Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί συνέβαινε αυτό...


Γούστα είναι αυτά.... Οι μετατροπές του Mad max στο Τ1 και Τ2 υπερτερούν αυτών του Huelsbeck imho (αν και ο δεύτερος ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ μουσικός).

LIONHEART είπε:
παντως τι δεν θα δινα να εβλεπα την amiga ξανα στο προσκηνιο αλλα και την atari να ξαναμπαινει στο hardware....
Μάλλον δεν θα το ήθελες αυτό.... Προσωπικά νομίζω ότι θα γίνονταν τα εξής:

- Θα βγάζαν μία, με το ζόρι δύο γενιές υπολογιστών αμφότεροι.

- Μετά η Motorola έτσι κι αλλιώς θα σταμάταγε στον 060 γιατι θα έχανε το παιχνίδι της ταχύτητας από την Intel

- Οι δύο εταιρίες θα είχαν τότε δύο επιλογές: ή να γίνουν Mac (PPC) ή PC (Intel).

Και btw, η Commodore έκανε ενα comeback στο να φτιάχνει μηχανήματα, και έφαγε μεγάλη ήττα (http://www.commodoregaming.com/pcshop/home.aspx)

ChrisTOS είπε:
Χίλιες φορές μια καλή chiptune από samples. Chiptunes rule.
Ανάλογα με τον καλλιτέχνη ρε Χρήστο.... Βάλε από την μία τον Scavenger και από την άλλη τον Matt Furniss.... ή τον μουσικό των TBC ;)

$insert_relevant_amiga_artists_as_per_example_above

spyros_s είπε:
πάνε αυτές οι εποχές...τώρα ότι και να δούμε δεν μας κάνει αίσθηση.
Πάλι θέμα όρεξης θα έλεγα... Άν έβλεπες τι τρέχει ο Falcon μου αυτή τη στιγμή θα σου έκανε αίσθηση νομίζω ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ggn είπε:
Ανάλογα με τον καλλιτέχνη ρε Χρήστο.... Βάλε από την μία τον Scavenger και από την άλλη τον Matt Furniss.... ή τον μουσικό των TBC ;)

Πάλι θέμα όρεξης θα έλεγα... Άν έβλεπες τι τρέχει ο Falcon μου αυτή τη στιγμή θα σου έκανε αίσθηση νομίζω ;)
Αναφέρθηκα στον ST και αναφέρθηκα σε καλές chiptunes. Όσον αφορά στον καλλιτέχνη των TBC, δεν γράφουμε κάτι εγώ και εσύ στον mym? Καλύτερο θα βγεί.. με υπέρθεση 5-6 κυματομορφών...

Τώρα στο τι τρέχει ο falcon σου... μου χάλασε το null modem...
 
ChrisTOS είπε:
Αναφέρθηκα στον ST και αναφέρθηκα σε καλές chiptunes.
Σωστός.... Αλλα επιμένω στο σημείο ότι υπάρχουν καλλιτέχνες που κάνουν θαύματα και με samples.... Ακόμα και ο λατρευτός σου 505 ;)

ChrisTOS είπε:
Όσον αφορά στον καλλιτέχνη των TBC, δεν γράφουμε κάτι εγώ και εσύ στον mym? Καλύτερο θα βγεί.. με υπέρθεση 5-6 κυματομορφών...
Καλύτερα όχι, γιατι είναι καλό να υπάρχουν και όρια στην κατώτερη ποιότητα chiptunes :p

ChrisTOS είπε:
Τώρα στο τι τρέχει ο falcon σου... μου χάλασε το null modem...
Άαααααα. πουλάκι μου... Ωστε γι'αυτό μου πάει αργά το δίκτυο τώρα τελευταία;;;; Σε τιμώρησε ο θεούλης στο τέλος όμως, είδες; :p

Βρε τι τραβάμε με τους βρωμο-hackers..... ;)
 
Δεν αντιλέγω, άλλωστε ξέρεις ότι μπορώ να ακούω 505 με τις ώρες (και να σπάω τα νεύρα όποιου τύχει να είναι μαζί μου στο αμάξι και δεν έχει το καλλιεργημένο αυτί). Μ' αρέσει η sampled music, αλλά αν είναι να χρειάζεσαι 110% cpu για να παίξεις κάτι σε ικανοποιητική ποιότητα... what's the point? Βασικά θεωρώ ότι ως atari users είμαστε εκπαιδευμένοι στο να αναγνωρίζουμε την καλή μουσική, ασχέτως του chip που χρησιμοποιείται..
 
ChrisTOS είπε:
Δεν αντιλέγω, άλλωστε ξέρεις ότι μπορώ να ακούω 505 με τις ώρες (και να σπάω τα νεύρα όποιου τύχει να είναι μαζί μου στο αμάξι και δεν έχει το καλλιεργημένο αυτί).
Μήπως χώρισες με την κοπέλα σου τώρα τελευταια και τα γράφεις αυτά; :Ρ Παντως εγώ προσέχω για να έχω, της βάζω μόνο Paniq (Masagin soundtrack ftw!), και στη χειρότερη λίγο 505 και Dma-sc. Ά, ναι, να πώ οτι ΛΑΤΡΕΥΕΙ τον Crazy Q ;)

ChrisTOS είπε:
Μ' αρέσει η sampled music, αλλά αν είναι να χρειάζεσαι 110% cpu για να παίξεις κάτι σε ικανοποιητική ποιότητα... what's the point?
α) Μιλάς για ST εδώ;

β) Έχω ένα chiptune του Marcer στα χέρια μου που χρησιμοποιεί σχεδόν ολο το CPU σε ST και ψαλιδίζει σε Falcon, οπότε there's no point :)

ChrisTOS είπε:
Βασικά θεωρώ ότι ως atari users είμαστε εκπαιδευμένοι στο να αναγνωρίζουμε την καλή μουσική, ασχέτως του chip που χρησιμοποιείται..
Ja, Ja, vee are ze master race! Jawohl! Οι υπόλοιποι έχουν κάνει την ανάγκη τους στο πηγάδι!
 
ggn είπε:
Μήπως χώρισες με την κοπέλα σου τώρα τελευταια και τα γράφεις αυτά; :Ρ Παντως εγώ προσέχω για να έχω, της βάζω μόνο Paniq (Masagin soundtrack ftw!), και στη χειρότερη λίγο 505 και Dma-sc. Ά, ναι, να πώ οτι ΛΑΤΡΕΥΕΙ τον Crazy Q ;)
atarian != stupid

kthxbye

α) Μιλάς για ST εδώ;

β) Έχω ένα chiptune του Marcer στα χέρια μου που χρησιμοποιεί σχεδόν ολο το CPU σε ST και ψαλιδίζει σε Falcon, οπότε there's no point :)
a) Ναι, μιλάω για ST..

b) Εμμμ, εγώ να πω τίποτα άλλο; ;)

Ja, Ja, vee are ze master race! Jawohl! Οι υπόλοιποι έχουν κάνει την ανάγκη τους στο πηγάδι!
Ως επιστήμονας αναφέρομαι στις παρατηρήσεις μου. Αυτές δεν περιλαμβάνουν τίποτα περί πηγαδιών και αναγκών που να συνδέονται με αυτά.

regarding_mussolini.png
 
ChrisTOS είπε:
duty_calls.png


ChrisTOS είπε:
a) Ναι, μιλάω για ST..
Άμα γράφεις intros σε GFA τότε 200% θα πάει το CPU usage :p

ChrisTOS είπε:
Ως επιστήμονας αναφέρομαι στις παρατηρήσεις μου. Αυτές δεν περιλαμβάνουν τίποτα περί πηγαδιών και αναγκών που να συνδέονται με αυτά.
timing.jpg
 
Ε.. ξύλο δεν το λες τώρα... υπερβάλλεις νομίζω! :Ρ

Πάντως του χρόνου, θα σε ταράξω στην κροκέτα... Κάτι πρέπει να κάνω και για τον Maali...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=MvYuVHAHNVQ]YouTube - KC 85 in jPod
 
Βρε εσείς!!! Ξεφύγατε τελείως από το θέμα.

Θα σας χωρίσω εσάς τους δύο!

Edit. Τα παραπάνω 6 posts διεγράφησαν ως άσχετα με την θεματολογία του thread.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα