Amiga vs Atari ST

xalia το 2 τέλειωσα χωρίς cheats, αλλά όπως λέει και ο billy σε βάρος του νευρικού μου συστήματος (ήταν μάλλον και το ευκολότερο της τριλογίας λόγω πολλών continues / hidden bonuses).

Για όσους δεν το γνωρίζουν το artwork στο title screen του Τurrican Ι ήταν απλά μια "διαστημική" διασκευή του εξωφύλλου από το άλμπουμ "Kings of Metal" των ...Μanowar!
 
Ορίστε και η συμφωνία της ATARI με την AMIGA Corporation για την κατασκευή ενός project με εξελιγμένες δυνατότητες ονόματι Lorraine (Amiga μετέπειτα). Μέχρι που μπήκε η Commodore σφήνα και την αγόρασε κυριολεκτικά μέσα σε μια νύχτα!!!
 
Πάνο Θεικό το post σου.

Για όσους ασχολιόντουσαν λίγο παραπάνω με την Amiga σε προγραμματισμό θα θυμούνται τις φωτογραφίες στο Hardware Manual. Είναι οι ίδιες!
 
Defender Of the Crown ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!!

Ή το Rodland, θυμαμαι το επαιζα στην Amiga ΚΑΙ μετα πηγαινα στα "μπλιμπλικια" και...............

Ααααχχχχχ AMIGA.....
 
αυτό το wings είχα φτύσει αίμα για να το τελειώσω, τι να πω για το wing commander, το dune 2...αλλά εκείνο που σε μένα έχει μείνει και είχα πάει άυπνος στο λύκειο μια μέρα ήταν το Pirates...τρομερή ατμόσφαιρα που μόνο το monkey island έφτασε πολύ αργότερα
 
το enchanted land παντως ειχε scrolling σαν το shadow of the beast

ΥΓ

ακομα χρησιμοποιω τον atari ste για sequencing(fatboy slim FM2000).Η MIDI side of things δεν εχει αλλαξει καθολου απο τοτε.
 
Δίχως όμως να έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης...παιδιά στην Αμίγκα τα παιχνίδια έπαιζαν πάντα καλύτερα. Είχε διαφορά αυτό το μηχάνημα όπως διαφορά είχε και ο c64(που δεν είχα ποτέ) από τα άλλα 8μπιτα. Αναφέρομαι στα παιχνίδια και μόνο.
 
Αν και θεωρώ ότι η Psygnosis έχει δώσει καλύτερα παιχνίδια στην Amiga, οφείλω να ομολογήσω ότι το Barbarian της (όχι της Palace) ήταν καλύτερο στον Atari!! Κι έχω τερματίζει και τις 2 εκδόσεις (Atari - Amiga)
 
Αυτό το thread...

...από το δεύτερο post και κάτω είναι όλο, off topic.

Το θέμα είναι οι κόντρες, μεταξύ αναγνωστών και συντακτών του PIXEL, σχετικά με το ποιο μηχάνημα είναι καλύτερο...
 
www.youtube.com/watch?v=XASnGpemk_M

:) :) :)
 
Θέλει λίγη προσοχή το παραπάνω βίντεο διότι ήταν γνωστή πρακτική εκείνα τα χρόνια να γίνεται conversion με art-work από το Atari στην Amiga διότι το πρώτο ως υποδεέστερο μπορούσε άνετα να αποδοθεί από το δεύτερο υπολογιστή ή τα γραφικά σχεδιαζόντουσαν για την Amiga ώστε να γίνονται εύκολα port στον Atari. Το ίδιο συνέβη και με αρκετά παιχνίδια που λόγο κοινής αρχιτεκτονικής (68000) έγιναν ταχύτατα convert για Amiga δίχως να εκμεταλλεύονται το πανίσχυρο σύστημα γραφικών της -το αντίστροφο θα απαιτούσε πολύ περισσότερο χρόνο για το Atari port του τίτλου.

Το τέλος αυτής της πρακτικής αρχίζει με την κυκλοφορία της δημοφιλέστατη Amiga 500 οπότε οι προγραμματιστές αρχίζουν να μαθαίνουν καλύτερα τα custom chips παράγοντας παιχνίδια που ξεπερνούν το σύστημα γραφικών του Atari.

Τα ίδια είχαν συμβεί και με τους ZX Spectrum & Amstrad CPC όπου ένας ικανός αριθμός παιχνιδιών σχεδιαζόταν λόγο κοινού code-base (Z80) για το αναιμικό ZX Spectrum και ύστερα σε 1 - 2 εβδομάδες γινότανε port σε Amstrad δίχως να εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες του CPC.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
xdir είπε:
λόγο κοινού code-base (Z80) για το αναιμικό ZX Spectrum και ύστερα σε 1 - 2 εβδομάδες γινότανε port σε Amstrad δίχως να εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες του CPC.
χαχαχα

αναιμικό...

καλό ήταν...για τα λεφτά του..
 
εμένα στον Atari ST ακόμα και σήμερα μου αρέσουν τρομερά τα : bubble bobble, vixen, zynaps, xenon I kai II, the lost patrol, defender of the crown kai Goldrunner, αυτό ειδικά σε μουσική είναι φοβερό! μια φορά την εκανα mix με κομάτι psychedelic! στον C64 όταν τον είχα έχω κολλήσει στο better dead than alien που ήταν το 1ο μου game!!! είχε φοβερή μουσική, όπως και το fernandez must die και τέλος το πολύ καλό double dragon! θα συμφωνήσω τέλος και εγώ ότι ναι στα γραφικά ήταν καλύτερη η Amiga 500 τότε, αλλά σε μουσικά προγράμματα και γενικά στον τομέα της μουσικής ο ST ήτανε κορυφή! και θα πω τέλος ότι σε μια συναυλία των Prodigy στην Aθήνα που δεν θυμάμαι πότε έγινε, αλλά ήταν στον SKY τότε (μετά άλλαξε όνομα), φαινόταν πολύ καλά στο Rack με τα μηχανήματα ένας Atari ST!!!! (που προφανώς θα έτρεχε κάποιον midi sequencer) την είχα γράψει σε βιντεοκάσετα και τώρα σε avi. :bow: :bow:
 
Ναι αλλά άλλο sequencer και άλλο παραγωγή ήχου από τον ίδιο τον υπολογιστή. Κανείς δεν είπε ότι η Amiga είχε την διείσδυση που είχε ο ST στους μουσικούς κύκλους.

Αυτό όμως δεν έγινε χάρη στην αξία του Yamaha.

Από την άλλη όταν λέμε ότι η Amiga είχε φοβερό ήχο εννοούμε ότι είχε sampling δυνατότητες + τετρακάναλο στερεοφωνικό ήχο χωρίς την παρουσία του 68000 και αυτό για την εποχή ήταν μεγάλο πράγμα.
 
NikiforosST είπε:
και θα πω τέλος ότι σε μια συναυλία των Prodigy στην Aθήνα που δεν θυμάμαι πότε έγινε, αλλά ήταν στον SKY τότε (μετά άλλαξε όνομα), φαινόταν πολύ καλά στο Rack με τα μηχανήματα ένας Atari ST!!!! (που προφανώς θα έτρεχε κάποιον midi sequencer) την είχα γράψει σε βιντεοκάσετα και τώρα σε avi. :bow: :bow:
Πρέπει να ήταν στο θέατρο βράχων στο Βύρωνα....

Τότε που τους πήραν με τις πέτρες κάποιοι ανεγκέφαλοι...

Το'χω και εγώ σε βιντεοκασσέτα...
 
NikiforosST είπε:
θα πω τέλος ότι σε μια συναυλία των Prodigy στην Aθήνα που δεν θυμάμαι πότε έγινε, αλλά ήταν στον SKY τότε (μετά άλλαξε όνομα), φαινόταν πολύ καλά στο Rack με τα μηχανήματα ένας Atari ST!!!! (που προφανώς θα έτρεχε κάποιον midi sequencer) την είχα γράψει σε βιντεοκάσετα και τώρα σε avi. :bow: :bow:
έχω δει διάφορες συναυλίες που παίζουν με συνοδεία Atari ST. Μια πριν λίγο καιρό συγκεκριμένα αλλά δε θυμάμαι ποιό συγκρότημα ήταν, μάλλον στο εξωτερικό. Μόνο η εικόνα του Atari μου έμεινε.

Και επίσης μια εκπομπή στη TV έδειχνε πριν κανένα 8μηνο μουσικά στούντιο και σε ένα είχαν και Atari ST.

Μπορεί να επιτέθηκαν στους Prodigy να πάρουν το Atari. :p

μια που ανοίξαμε θέμα ορίστε και ένα βίντεο

[ame=http://uk.youtube.com/watch?v=pZ9KfKx8PmM]YouTube - bran van 3000 - Drinkin in LA
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο θέμα της μουσικής έχω κάποιο τεύχος του περιοδικού LEMON που λέει τι χρειαζόμαστε για να φτιάχνουμε ηλεκτρονική μουσική και αναφέρεται και εκεί σε atari ST! αν το θελει κανείς να το βρω να το σκανάρω αυτό το θέμα!
 
Καλά, μιλάμε ξύπνησα σήμερα με τρομερή διάθεση ST vs AMIGA... :D
 
Λυπάμαι κύριε αλλά θα παραμείνετε με την διάθεση όπως πάντα! :)

(Αντί να ετοιμάζεις...κάποιο πίξελ σκαν για εμάς τους μη έχοντες :) , εσύ προσπαθείς να νικήσεις έναν πόλεμο που έχει χαθεί εκ προοιμίου και τον έχει γράψει η ιστορία. :) )
 
Να σε στεναχωρήσω σήμερα, που έχεις τα γενέθλιά σου ή αύριο καλύτερα;;; :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα