Amiga vs Atari ST

εγω παιχνιδια επαιζα και με τα δυο. ουτε επεξεργασια βιντεο με Scala, ουτε midi, ουτε deluxe paint ασχολειθηκα σοβαρα, απλα για να μου φευγει η απορια

(αν και ο ST με εβαλε στο "τρυπακι" να ασχολουμε που και που με ψηφιακο σχεδιο και animation με το Neochrome και Degas Elite... ερασιτεχνικα ομως οχι για να ζησω απο αυτο).... μετα, περασα στην σειρα DPaint στην 500αρα...
 
DINO είπε:
Βασικά, όσον αφορά την Amoeba, τίποτε άλλο δεν λέει κάτι στην πράξη, εκτός από τα παιχνίδια και το Scala, σύμφωνα με τους χρήστες της, ε;
όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...classic atarian behavior
 
Τι να φτάσουμε βρε Σπύρο;

Δεν είχαμε μείνει στα οχτάμπιτα, να κοιτάμε με δέος τα παιχνίδια της Amiga...

Μια χαρά 16μπιτο μηχάνημα είχαμε...

Ήμαρτον!
 
Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου (καθώς πρώτα ήμουν Αταράς άσχετα αν αλλαξοπίστησα στην πορεία),το Shadow of the Beast II ήταν αξιόλογο παιχνίδι στον ST και πέρασα υπέροχες στιγμές παίζοντας το στον αγαπημένο μου Atari 1040 STE.
 
δεν διαφωνώ...βρήκα 4-5 παιχνίδια vs στο youtube. Επειδή εστίαζαν στον ηχητικό τομέα η διαφορά της αμίγκα ήταν μεν εμφανής όμως του st ήταν αξιόλογη επίσης. Πολύ καλά chip tunes που απλά τα υποτιμούσες διότι τα συνέκρινες με τα samples της αμίγκα.

Εκεί είναι το πρόβλημα των st...πάντα τους συγκρίνεις με την αμίγκα version πλέον. Αν δεν το κάνεις, που φαντάζομαι στην εποχή του δεν το έκανες άμεσα, τα πάντα ήταν πιο θετικά στα μάτια του παίκτη.
 
Το οτι ο ST μπορεί να παίξει samples, υποθέτω το ξέρετε και δεν είναι κάτι νέο.

Επειδή δε μπορώ να βρώ κάτι σε ΥouTube, αλλά ούτε και σε screenshots, μπορεί να μου πει κάποιος τι εισαγωγή είχε το PREDATOR 2 στην Amiga;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το wings of death για παράδειγμα dino. Πολύ καλό στον st!

 
ξέρω ότι κάνω δημοσίευση σεντόνι αλλά...

 
DINO είπε:
Επειδή δε μπορώ να βρώ κάτι σε ΥouTube, αλλά ούτε και σε screenshots, μπορεί να μου πει κάποιος τι εισαγωγή είχε το PREDATOR 2 στην Amiga;
Mόλις το εξομοίωσα και στα δύο μηχανήματα, Dino. :)

Hχητικά, η εισαγωγή είναι κατά 95% ίδια και στους δύο micros (με τα ουρλιαχτά του Κυνηγού, τις υπέρυθρες, το λοκάρισμα του plasma caster, κλπ).

Δίνω ένα πολύ μικρό προβάδισμα στην amiga, διότι κάποιους ήχους τους θεωρώ καλύτερους εκεί.

Απο εκεί και πέρα, όταν έρχεται η ώρα να φορτώσουμε το κανονικό παιχνίδι, θα έλεγα πως το πλεονέκτημα της amiga γίνεται πλέον ξεκάθαρο - ειδικά στον τομέα της μουσικής.

*off-topic*

Διαπιστώνω πάντως πως δεν έχασα και τίποτα που δεν είχα παίξει το παιχνίδι αυτό νεότερος !! Μέτρια πράγματα, δυστυχώς. (τουλάχιστον μέχρι εκεί που κατάφερα να προχωρήσω).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως στο lotus 2,που ειναι και απο τα πολυ αγαπημενα μου,η μουσικη επενδυση της amiga,ειναι αρκετα ανωτερη απο του st.

Ισως ομως η διαφορα αυτη να ειναι σκοπιμη,να μην ειναι θεμα δυνατοτητων δηλαδη.
 
σε όλα τα λότους η διαφορά είναι μεγάλη... μια και είπες λοτους 2 το οποίο είναι η αγαπημένη μου μουσική εισαγωγή παιχνιδιού στην αμίγκα θα σας θυμίσω και το υποσυνείδητο μήνυμα που περιείχε...

[video=youtube;uZ9_PW1p-uk]http://www.youtube.com/watch?v=uZ9_PW1p-uk
 
δε ξέρω αν η διαφορά ήταν σκόπιμη, σίγουρα όμως ο ST και τουλάχιστον στα intro (αν δεν ήταν animated) μπορούσε να έχει sampled μουσική…παραδείγματα όπως vroom, purple saturn day και τόσα άλλα που έχουν χιλιοαναφερθεί…

ξέχασα…sampled intro στον ST έχει το into the eagles nest...παιχνίδι '86-'87!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
σε όλα τα λότους η διαφορά είναι μεγάλη... μια και είπες λοτους 2 το οποίο είναι η αγαπημένη μου μουσική εισαγωγή παιχνιδιού στην αμίγκα θα σας θυμίσω και το υποσυνείδητο μήνυμα που περιείχε...
[video=youtube;uZ9_PW1p-uk]http://www.youtube.com/watch?v=uZ9_PW1p-uk
Καλό αλλά μπα, δεν έπιασε τουλάχιστο στη χώρα μας. Το 99% το είχαν αντίγραφο.
 
Spyros, την είχα ξεχάσει την μουσικάρα του No Second Prize !!! Έπος ! Είχα καταληστέψει τα samples του mod με action replay και πάλευα να κάνω διασκευές, πάω μετά την δουλειά να βάλω την αμιγκούλα να κελαηδήσει λίγο !
 
billy είπε:
Mόλις το εξομοίωσα και στα δύο μηχανήματα, Dino. :)
Hχητικά, η εισαγωγή είναι κατά 95% ίδια και στους δύο micros (με τα ουρλιαχτά του Κυνηγού, τις υπέρυθρες, το λοκάρισμα του plasma caster, κλπ).

Δίνω ένα πολύ μικρό προβάδισμα στην amiga, διότι κάποιους ήχους τους θεωρώ καλύτερους εκεί.

Απο εκεί και πέρα, όταν έρχεται η ώρα να φορτώσουμε το κανονικό παιχνίδι, θα έλεγα πως το πλεονέκτημα της amiga γίνεται πλέον ξεκάθαρο - ειδικά στον τομέα της μουσικής.

*off-topic*

Διαπιστώνω πάντως πως δεν έχασα και τίποτα που δεν είχα παίξει το παιχνίδι αυτό νεότερος !! Μέτρια πράγματα, δυστυχώς. (τουλάχιστον μέχρι εκεί που κατάφερα να προχωρήσω).
Να'σαι καλά ρε billαρε, καθώς δε βρήκα στο YT, αλλά ούτε και screenshots στο Mobygames, την εισαγωγή στην Amiga (το λοκάρισμα κλπ), και είπα πως χτύπησα φλέβα, οτι δηλαδή η εισαγωγή ολόκληρη ήταν μόνο στον ST! #)

telonioooooooooooooooooooooooooooooooooooo!!!!!!!!!!!!!! WELCOME BACK!!!!!!!!! :headbangdude:
 
κλασσικός dino:p. Εστίασε εκεί που τον βόλευε και στα άλλα τουμπέκα! Καλά τον λέω εγώ παλιοαταράκια :p

Other_Reality είπε:
Spyros, την είχα ξεχάσει την μουσικάρα του No Second Prize !!! Έπος ! Είχα καταληστέψει τα samples του mod με action replay και πάλευα να κάνω διασκευές, πάω μετά την δουλειά να βάλω την αμιγκούλα να κελαηδήσει λίγο !
χαίρομαι που σου άρεσε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
κλασσικός dino:p. Εστίασε εκεί που τον βόλευε και στα άλλα τουμπέκα! Καλά τον λέω εγώ παλιοαταράκια :p
XAXAXAXAXA!!!! Ά ρε Σπύρο.... Να δω πότε θα τα πούμε από κοντά (και με σένα).

Τι να σχολιάσω βρε; Την παράθεση του Lotus για εκατοστή φορά; :p

Απλά δεν έχω βρει χρόνο να διαβάσω λεπτομερέστερα το Link που έδωσες πιο πριν, να δω τι γράφει το τυπάκι.

Θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία...
 
Πίσω
Μπλουζα