Amiga vs Atari ST

DINO είπε:
Τώρα, γιατί δεν κοίταξα προς Amiga μερια... Τι να σου πω... Τυχερά είναι όλα! :D
Ηταν το... ''τυχερό'' λοιπόν !!

I see... :D

DINO είπε:
Προφανώς δεν το έθεσα εγώ σωστά...

Όταν είπα "και θα έπαιζε και τα παιχνιδάκια του" εννοούσα τους χρήστες όλων των προηγούμενων κατηγοριών που ανέφερα και όχι μόνο αυτόν που αξιοποιούσε το MIDI... ;)
Αχά !! :D

Ναί, ασφαλώς, ο ST είχε μπόλικα (και καλά) games για να ασχοληθεί κανείς.

DINO είπε:
Μια και το έφερε η κουβέντα, εγώ χωρίς κανένα module, έβγαζα ήχο από το Farfisa synth που έχω, με κατ'ευθείαν σύνδεση με τον ST, στα adventures της Sierra.

Οπότε και δε μου τέθηκε ποτέ το θέμα αγοράς έξτρα εξοπλισμού, πέρα από το synth που είχα...
Πολύ ενδιαφέρον αυτό Dino !!

Aν κάποια μέρα βρείς χρόνο, τράβα ένα βιντεάκι με τον ST σου να παίζει MIDI απο κάποιο adventure που το υποστηρίζει.

Θα ήθελα να ακούσω τον αυθεντικό ήχο, και όχι μέσω εξωμοίωσης MIDI απο την κάρτα ήχου του pc μου στον STEEM -όπως κάνω τώρα- όπου κάποια "όργανα" δεν αποδίδονται το ίδιο (έστω και αν γνωρίζω πως μπορώ να βρώ ηχογραφημένες τις αυθεντικές εκτελέσεις online).

Εντελώς πληροφοριακά, πόσο κόστιζε εκείνη την εποχή ένα τέτοιο συνθεσάιζερ σαν το δικό σου που να βγάζει MIDI ήχο;

DINO είπε:
Αν κάποιος έχει το κουράγιο να διαβάσει το thread απ'την αρχή, θα βρει αρκετά *σοβαρά* απαξιωτικά σχόλια για τον ST , και δε μιλάω για την πλάκα που γίνεται με τον Σπύρο και κάποια άλλα παιδιά.
Και για την Amiga έχουν ακουστεί διάφορα εντελώς απαξιωτικά/ισοπεδωτικά σχόλια απο κάποιο κόσμο - τα οποία πολύ φοβάμαι πως τα εννοούσαν 100% όταν τα έγραφαν.

Το σημαντικό για εμένα είναι, όταν φτάνει η ώρα που ξεπερνάμε τα συνηθισμένα πειράγματα/υπερβολές, το... "τσίγκλισμα", και τον χαβαλέ, να μπορούμε να αναγνωρίσουμε κάποια συν και πλην των μηχανημάτων μας - και απο τις δύο πλευρές. :)

noxrider είπε:
βρίσκω χαζό το στερεότυπο που προσπαθεί να περάσει γενικά στο thread ότι η Amiga ήταν απλώς μια game console με πληκτρολόγιο και ο ST ένας σοβαρός υπολογιστής.
Χαχα !!

Νοx, μακάρι να ήταν αυτό το μόνο anti-Amiga στερεότυπο που κατά καιρούς πάει να περαστεί στο forum... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ noxrider:

Μιλώντας για στερεότυπα που περνάει το thread... (the names have been erased, to protect the innocent)

Sorry, αλλά ο ST δεν έφερε απολύτως καμία καινοτομία στο computing. Άντε να δεχτώ τη MIDI θύρα ως standard και ότι έδωσε 16 bit στο λαό. Βέβαια ούτε αυτό ισχύει στην πραγματικότητα γιατί οι πωλήσεις του Mac ήταν υψηλότερες, να μην αναφέρω των PCs...

Απλά λόγο καινοτομιών η Amiga έχει ένα μικρό κεφάλαιο στην ιστορία του computing ενώ ο ST είναι απλά ένα footnote.

...ποιος μπορει σοβαρα να πιστεψει για hardware ή software ανωτεροτητα του ST εναντι του τελευταιου υπολογιστη με ταυτοτητα?

Και πες μου ποιος χρησιμοποιούσε Atari;Ούτε οι υπάλληλοι της δεν είχαν...

Δεν υπαρχει κανεις χρηστης υπολογιστη, που να μην παραδεχεται το εξής: η Αμιγκα 500 ειναι ο καλυτερος υπολογιστης ολων των εποχων. ΤΕΛΟΣ.Οποιος λεει κατι αλλο, απλα δεν κατεχει το αθλημα, δεν μετραει σαν χρηστης
Και αυτά είναι μόνο από τις 25 πρώτες σελίδες... Δεν έχω το κουράγιο να ψάξω για άλλα...

--------------------------------------------------

@ billy:

Στην πρώτη ευκαιρία θα κοιτάξω να στήσω τα μηχανήματα και να τραβήξω βιντεάκι...

Το κόβω βασικά όταν θα πάρω άδεια, αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ... :)

Τώρα, το synth το είχα κερδίσει σε ένα ραδιοφωνικό διαγωνισμό και δεν ξέρω πόσο κόστιζε...

Φαντάζομαι γύρω στα 80 χιλιάρικα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Στην πρώτη ευκαιρία θα κοιτάξω να στήσω τα μηχανήματα και να τραβήξω βιντεάκι...

Το κόβω βασικά όταν θα πάρω άδεια, αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ... :)

Τώρα, το synth το είχα κερδίσει σε ένα ραδιοφωνικό διαγωνισμό και δεν ξέρω πόσο κόστιζε...

Φαντάζομαι γύρω στα 80 χιλιάρικα...
Μάλιστα !!

Θενκς για τις πληροφορίες Dino.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Dino

Φίλτατε αυτά τα posts που παρέθεσες δεν είναι κάνενα δικό μου οπότε κακώς τα παραθέτεις σε εμένα ως επιχειρήματα,δεν θα κάνω τον δικηγόρο των Amiga users που τα έγραψαν.Θα ήθελα να ακούω τη γνώμη σου στο στερεότυπο ότι η Amiga είναι απλώς μια παιχνιδομηχανή με πληκτρολόγιο-που προσπαθεί έντεχνα να περαστεί στο thread.
 
Κάποια υπερβολή πρέπει να πούμε και εμείς, για να αντισταθμίσουμε όλα αυτά τα εξωφρενικά, δε νομίζεις;
 
Με τη μόνη διαφορά ότι η Lorraine αναπτύχθηκε ως κονσόλα και αργότερα μετατράπηκε σε υπολογιστή.. ;)

Στα υπόλοιπα, θεωρώ ότι ο ST ήταν πιο πλήρης ως υπολογιστής και ότι σαφώς είχε πολύ λιγότερες δυνατότητες γραφικών ήχου κτλ.
 
ChrisTOS είπε:
Με τη μόνη διαφορά ότι η Lorraine αναπτύχθηκε ως κονσόλα και αργότερα μετατράπηκε σε υπολογιστή.. ;)
Στα υπόλοιπα, θεωρώ ότι ο ST ήταν πιο πλήρης ως υπολογιστής και ότι σαφώς είχε πολύ λιγότερες δυνατότητες γραφικών ήχου κτλ.
Σε αυτά είναι που διαφωνούμε. :)
 
συμφωνούμε τουλάχιστον ότι υστερούσε σε γραφικά και ήχο δηλαδή στο 98% των δραστηριοτήτων του μέσου χρήστη της εποχής...

είναι και αυτό μια αρχή...

εγώ πιστεύω ότι ο στ υπερτερούσε...επίσης στο γεγονός ότι είχε ενσωματωμένο τροφοδοτικό και δεν κουβάλαγε το τούβλο που έχουν όλα τα κομοντορππροϊόντα :p

Αλήθεια και πέραν πλάκας ας σχολιάσουμε λίγο και τα λειτουργικά τους!
 
Ποιος χρησιμοποιουσε το λειτουργικο της αμιγκα, οταν επαιζες παιχνιδια βαζοντας κατευθειαν την δισκετα!!!

οι περισσοτεροι δεν ηξεραν καν πως δουλευει.

Οι χρηστες αταρι ειχαν μαθει "αναγκαστικα" το λειτουργικο, μερικα παιχνιδια ετρεχαν μονο μεσα απο αυτο.
 
Και σε ποιον υπολογιστή έβλεπες/άκουγες κάτι (όχι το drive) όσο φορτώναν τα πράγματα; Ο atari, πέρα από το λιτό λειτουργικό είχε και ιδιοτροποίες όπως αυτές με την ανάλυση και το που θα την έβγαζες (tv, colour monitor, bw monitor).
 
Και στην Αμίγκα κάποια παιχνίδια ήθελαν λειτουργικό (Deluxe Galaga και αρκετά shareware/public domain), αλλα πέρα απο αυτό, είχαμε κειμενογράφους, deluxe paint, protracker οπότε αναγκαστικά θα βλέπαμε λίγο workbench. Τώρα άμα το μόνο που ήθελες εξαρχής ήταν τα games, ε εντάξει, σε διευκόλυνε λιγάκι ! Πάντως απο όσο θυμάμαι, ακόμα και "άμπαλοι" χρήστες είχαν μπεί στον πειρασμό του να φορτώσουν workbench, στην τελική, υπολογιστή είχαν αγοράσει !!
 
Ναι ρε συ και εγω καμια το φορτωνα, ειδικα για να βλεπω ποσο μπροστα ειμασταν σε σχεση με το MS-DOS !

Αλλα συνηθως 1 φορα στις 100 χρησεις, και αν.
 
εγω εβαζα συχνα και εκανα τη αμιγκα να μιλαει χεχε.. και χαζεβαν οι πισαδες
 
DINO είπε:
Τώρα, γιατί δεν κοίταξα προς Amiga μερια... Τι να σου πω... Τυχερά είναι όλα! :D
Ατυχία το λένε αυτό, όχι τυχερό. :p

DINO είπε:
αυτό που προσπαθούμε εδώ και 108 σελίδες, είναι να ακυρώσουμε την πεποίθηση που έχει ο μέσος Amiga user, ότι η ιστορία έγραψε, οτι υπήρξε ένα μόνο 16μπιτο μηχάνημα
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, την ίδια ακριβώς πεποίθηση έχω και εγώ που δεν υπήρξα ποτέ Amiga user. Η διαφορά ήταν μεγάλη. Εις βάρος του ST (εκτός αν κοιτούσες τιμή...)
 
Maddog είπε:
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, την ίδια ακριβώς πεποίθηση έχω και εγώ που δεν υπήρξα ποτέ Amiga user. Η διαφορά ήταν μεγάλη. Εις βάρος του ST (εκτός αν κοιτούσες τιμή...)
Αφού δεν τα κατάφερα μέσα σε 111 σελίδες, δεν έχει νόημα να συνεχίσω... :p
 
DINO είπε:
Αφού δεν τα κατάφερα μέσα σε 111 σελίδες, δεν έχει νόημα να συνεχίσω... :p
Μην απογοητεύεσαι DINO. Κάποια στιγμή και οι άπιστοι θα μετανοήσουν. :cool:
 
Πάντως μέχρι στιγμής στην έρευνα δεν φαίνεται τα πρωτεία να τα έχει το ήταν φθηνότερος από την Amiga. Αντίθετα πολλοί πήραν ST γιατί ήταν φθηνότερος από τα Macintosh.
 
μιλάς προφανώς για εξωτερικό...εκεί όμως έχουμε διαφορετική αφετηρία...μπορούμε να το αναλύουμε για ώρες αυτό
 
Αν έκανα τις ερωτήσεις στην Ελλάδα θα απαντούσαμε εγώ κι ο Dino και ο Shock.
 
Πίσω
Μπλουζα