Amiga vs Atari ST

pure ST YM CHIP MUSIC (ο τυπος στο video με κάνει να κλαίω από γέλια καθε φορά που το βλέπω). Πολύ καλό μπάσο btw.

 
ASiC είπε:
Δεν έπαιζε καμία σχέση η χωρητικότητα της δισκέττας... Το hardware της amiga ήταν για sampled ήχους απο την αρχή. Το YM είναι γεννήτρια τετραγωνικών ηχητικών παλμών + θορύβου. Το οτι έπαιζε samples ήταν καθαρή hackια του chip! Δηλαδή το μετέτρεπαν σ' ένα είδος Digital to Analog μετατροπέα μέσω x68 κώδικα. Και φυσικά δεν υπήρχε καμία συμπίεση ήχου, ούτε στην αμιγκα, ούτε στο ατάρι. Που να σηκώσουν τέτοιους αλγόριθμους οι τότε επεξεργαστές...

Απο την άλλη η paula ήταν καθαρά chip για να πάιζει 4 ταυτόχρονα samples χωρίς να φορτώνει την cpu. Αφήστε δε που είχε και απο τα καλύτερα low pass φίλτρα και ο 8bit 16KHz ήχος της paula με το σωστό χειρισμό ακουγόταν σαν 16bit 32KHz+
Σαφώς και έπαιζε ρόλο η χωρητικότητα, καθώς η δειγματοληψία σε υψηλές συχνότητες, για καλύτερη ποιότητα, κατανάλωνε εξαιρετικά μεγάλο χώρο στη δισκέτα και ήταν ασύμφορο για πολλές εταιρίες να κυκλοφορήσουν το παιχνίδι τους σε παραπάνω δισκέτες.

Σαν μανιώδης συλλέκτης demos, εκείνη την εποχή, μπορώ να πω οτι έχω πάρα πολλά με sampled ήχους, τα οποία δεν τα έχω δει ποτέ στο YouTube.

Μάλιστα είχα παραγγείλει και καμιά δεκαριά δισκέτες από την Αγγλία γεμάτες μουσική από τα hits της εποχής.

Προσοχή, δεν ήταν mods από trackers. Ήταν καθαρά sampling πολύ υψηλής ποιότητας...

Πρέπει άμεσα να αγοράσω μια κάρτα video, ούτως ώστε να τα ανεβάσω... :xm:
 
DINO είπε:
Spectrum < Commodore 64 < Amstrad < Atari ST < Amiga
Αν ισχύει το παραπάνω, τότε ναι... Η Amiga είναι ο καλύτερος home υπολογιστής!

Φυσικά αναμένω απαντήσεις (απ'το Σπύρο κυρίως) του στυλ:

"Atari ST < Spectrum < Commodore 64 < Amstrad < Amiga... Αυτό είναι το σωστό"... :p
αν και το κρυφό σου μήνυμα με κάλυψε απόλυτα ομολογώ ότι με ξάφνιασε η ειλικρίνεια σου...Κρατώ την διαπίστωση σου για την ανωτερότητα της αμίγκα και βγαίνω για γύρο( * ) του θριάμβου

(*) με πίτα φυσικά και απ' όλα.... :p
 
DINO είπε:
Τη σφαγή που γίνεται, 116 σελίδες τώρα, δε την έχεις πάρει χαμπάρι;;; :armed:
Μπα...φιλικό είναι για εμάς...εσείς δουλεύετε στον κόφτη μήπως και μας φτάσετε... :p

Georgor είπε:
Όσο γερνάω μου αρέσει να βρίσκω ηχητικά ατού ανάλογα με τη σύνθεση. Ενδεικτικά: Προφανώς και στο SOTB2 προτιμώ την Amiga όπως και στα LOTUS1-3, chaos engine κλπ. Τον ST τον προτιμώ στα: Blood money, Xenon 2 στο "Traps" (Level 2 του Turrican 2) και βέβαια... στο
JAGUAR XJ 220 Intro (ΦΟΒΕΡΟ CHIPTUNE)

[video=youtube;xpoRLU-04ps]

ρε συ συγνώμη αλλά μόνο εσύ και ο dino βρίσκετε καλύτερη την έκδοση του jaguar xj220 στον st. Η έκδοση της αμίγκα είναι μία από τις καλύτερες ηχητικές εισαγωγές παιχνιδιού στην αμίγκα. Ακόμα και τώρα την θεωρω εντυπωσιακή!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε πως μεγάλωσε αυτό το επικό θρεντάκι! Να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου λοιπόν! Ορκισμένος αμιγκόβιος και atarokiller (παρ' όλο που στη συλογή μου έχω και MEGA ST, αλλά όχι Α1000 ακόμα) :)

Πάντως η Amiga κερδίζει στα σημεία. Σχεδόν όλα τα παιχνίδια της είναι ανώτερα από αυτά των Atari. Oι Atari μπορεί να έχουν κανα-δυο που να τσακίζουν αλλά είναι λίγα (πολύ λίγα)!
 
Παρε Α1000 ΤΩΡΑ!

Μπορει να κοστιζει οσο 2 megaSTE (εξαρταται και τον STE βεβαια) αλλα εχεις την γεννηση της ιστοριας σπιτι σου!
 
Αυτό γηρεύω τώρα αλλά μεχρι τώρα βρίσκω κάτι Α1000 ερείπια!
 
Συνηθως οι Α1000 ειναι σε καλη κατασταση, καποιος που ειχε δωσει μια περιουσια το 1986 θα την προσεχε.

Τωρα να βρεις NOS ξεχνα το, και κουτατη λιγο δυσκολο, αλλα μια σε πολυ κατασταση βρισκεις.

(παρε και ενα 1081, ειναι ακριβο αλλα αξιζει)
 
Εχω πετύχει μέχρι στιγμής δυο, η μια κατακίτρινη με κάτι να της λείπει από μπροστά και η άλλη νεκρή. Είναι κι άλλη μια από Αμερική σε άριστη κατάσταση αλλά μου ζήτησε 250 δολάρια για τα μεταφορικά!
 
Συνηθως αμερικανικες υπαρχουν (NTSC) αλλα τα μεταφορικα πανε παρα πολυ.

Ψαξε να βρεις την Α1000 που εχει φτιαχθει απο την SNK στην Ιαπωνια...
 
Δε με νοιάζει το NTSC. Έχω και 1081 NTSC άρα πρόβλημα ουδέν (το πήρα με μια Α3000). Αυτό που με νοιάζει είναι να μην είναι σε μαύρα χάλια.
 
Atari St - Larry 3 με Roland MT32


Οπότε με μία Roland που την υποστηρίζουν και τα δύο μηχανήματα στα ίδια παιχνίδια είμαστε ΟΚ στο θέμα του ήχου :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ΄ότι έχω διαβάσει ήταν πανάκριβη. Εγώ πήρα μία από το ebay με 90 ευρώ με τα έξοδα αποστολής για τον Macintosh Performa 6116 :)
 
Και γι' αυτό η Amiga ήταν ανώτερη. Τα έσκαγες μια φορά και είχε τα πάντα (ο.κ. σχεδόν).
 
Πώπω τί είπες τώρα...Πάντα ζήλευα αυτό το μαγικό κουτάκι της Roland !!! Είναι άλλο πράμα να ακούς μουσική απο realtime synth παιδιά, τί να λέμε, ποια paula και ποιό chip, εδώ μιλάμε για την μαγεία της Roland των 80's-90's...
 
Σιγά! Το Roland MT32 ήταν midi synthesizer με ότι αυτό συνεπάγεται. Μπορεί να σου έδινε καλύτερο ήχο (όχι ιδιαίτερα, και σε συγκεκριμένες συσκευές, μόνο μουσική, όχι speech ή άλλα), αλλά μόνο χρησιμοποιώντας σετ από ήχους και μέσα από συγκεκριμένες συσκευές (στέρεο, keyboards, κλπ). Δηλαδή το πακέτο ήθελε το Atari, τη roland, το στερεο, ή ότι άλλο για να ακούσεις τον ήχο και το μονιτορ.


Με την Amiga, μπορούσες να έχεις εκπληκτικό ήχο μόνο με το μονιτορ ή τη τηλεόραση.
 
nkarytia είπε:
Σιγά! Το Roland MT32 ήταν midi synthesizer με ότι αυτό συνεπάγεται. Μπορεί να σου έδινε καλύτερο ήχο (όχι ιδιαίτερα, και σε συγκεκριμένες συσκευές, μόνο μουσική, όχι speech ή άλλα), αλλά μόνο χρησιμοποιώντας σετ από ήχους και μέσα από συγκεκριμένες συσκευές (στέρεο, keyboards, κλπ). Δηλαδή το πακέτο ήθελε το Atari, τη roland, το στερεο, ή ότι άλλο για να ακούσεις τον ήχο και το μονιτορ.
Με την Amiga, μπορούσες να έχεις εκπληκτικό ήχο μόνο με το μονιτορ ή τη τηλεόραση.
+1 αντε το πολυ πολυ να εβαζες 2 ηχεια και ησουν οκ!
 
Και τότε, το να προσθέσεις κάτι στον υπολογιστή (ακόμα και ηχεία) είχε υψηλό κόστος (ειδικά για πιτσιρίκια λυκείου χωρίς εισόδημα).
 
nkarytia είπε:
Σιγά! Το Roland MT32 ήταν midi synthesizer με ότι αυτό συνεπάγεται. Μπορεί να σου έδινε καλύτερο ήχο (όχι ιδιαίτερα, και σε συγκεκριμένες συσκευές, μόνο μουσική, όχι speech ή άλλα), αλλά μόνο χρησιμοποιώντας σετ από ήχους και μέσα από συγκεκριμένες συσκευές (στέρεο, keyboards, κλπ). Δηλαδή το πακέτο ήθελε το Atari, τη roland, το στερεο, ή ότι άλλο για να ακούσεις τον ήχο και το μονιτορ.
Με την Amiga, μπορούσες να έχεις εκπληκτικό ήχο μόνο με το μονιτορ ή τη τηλεόραση.
Μιdi synthesizer ναί, όπως όλα άλλωστε τα synths, υποστηρίζουν midi. Φυσικά δέν είχε speech και λοιπά, εξάλλου η χρήση του ώς music playback κάποιων παιχνιδιών που υποστηρίζουν midi αποτελεί παρατυπία τρόπον τινά, εφόσον μιλάμε για μουσικό όργανο (με τη χρήση midi keyboards) και όχι κάρτα ήχου για παιχνίδια. Επειδή όμως ασχολούμαι με την μουσική και έχω μιά μούρλα με τα synths, έχω ένα sweet spot για τον ήχο της Roland. Δέν παίζεται η χροιά των συγκεκριμένων μοντέλων της εταιρείας, είναι σχεδόν μαγεία η απόδοση των pads και των strings. Απλά ΔΕΝ θα τα ακούσεις αυτά με μία standard amiga, πόσο μάλλον με έναν ST. Για την όλη εμπειρία θα χρειαστεί κανείς και τα κατάλληλα ηχεία, αφού με ένα σέτ φτηνιάρικων ηχείων δέν θα πάρεις τον ήχο που μπορεί να βγάλει το DAC του Roland. Τέλος, ακόμα και στο PC με soundblaster και το στανταρ midi σετ που υπάρχει στο τσιπάκι της, δέν πρόκειται ποτέ να ακούσεις αυτή την ποιότητα στους ήχους του GM midiset, αντίστοιχη με της Roland δηλαδή !

Φυσικά και έχει μουσικάρες η amiga, αλλα άλλο πράμα ένα αφιερωμένο επαγγελματικό multitimbral synth και άλλο μια Paula με 4 ch. Είναι θέμα φετίχ και ας πούμε highfideλίστικο, παρά ουσιώδες για κάποιον που βολεύεται με δυό ηχειάκεια, ή τα ηχεία του μόνιτορ. Τα οποία επίσης είναι μούφα, δηλ. το να έχεις amiga χωρίς ηχειάκεια της προκοπής, αφού χάνεις το 50% των χαμηλών, εκεί δηλαδή που η amiga έδινε ρέστα !
 
Πίσω
Μπλουζα