Amstrad 1640

ChrisD είπε:
Με εναν ξεκινησα... πως βρεθηκα με τρεις ουτε που το συνειδητοποιησα ακομη! Αποφάσεις τις στιγμής χωρίς πολυ σκέψη τις λεω αυτες!
Το ωραιο ειναι οτι εχω μια μικρη αναμνηση γυρω στο 95 περιπου! Το σπιτι μου ηταν πολυ κοντα στον τοτε αντιπροσωπο (πωλητή/σερβις) Amstrad και παντα περναγα μπροστα απο το μαγαζι πηγαινοντας στο φροντιστήριο Αγγλικων μου. Ενα απογευμα λοιπον, γυρνώντας σπιτι, είδα στον καδο σκουπιδιών ακριβώς απέναντι απο το μαγαζί 2-3 1512 και κανα δυο οθόνες. Περιττό να πω πως μου φάνηκε τοτε μιας κι ένιωσα ενα κόμπο στην καρδία. Μάλιστα καποια πιτσιρίκια θεώρησαν αστείο να σπασουν τις οθόνες με πετρες και να χύσουν coca cola πανω στις κεντρικες μονάδες, αλλα και να τις κατακλωτσήσουν μιας και ολα σχεδον ηταν σπασμένα!
:sad:Ουχ!!Λες και βλεπω θριλερ!!!

ChrisD είπε:
Κλέινω την μικρή (και πονεμένη) ανάμνηση με οχι και πολλά νεά ακόμα. Έπιασα χθες βραδυ, για να χαλαρώσω, να καθαρίσω ένα απο τα ποντίκια, μιας και σιχαίνομαι να τα βλέπω βρώμικα... πόσο μάλλον να τα ακουμπάω κιόλας.

Προβολή συνημμένου 82586

αφού το άνοιξα και καθάρισα ένα ένα ολα του τα εξαρτήματα

Προβολή συνημμένου 82587

κατέληξε να ειναι έτσι, καθαρό και συμμαζεμμένο όμορφα μέχρι να έρθει η ώρα να χρησιμοποιήθει :)

Προβολή συνημμένου 82588

Με τα πληκτρολόγια θα ασχοληθώ πολύ αργότερα μιας και δεν έχω κουραγιο μετα το πρώτο που καθάρισα!

Σειρά εχει το joystic το οποίο θες γάντια να το πιάσεις... και έχει και ενα χαλασμένο κουμπί που ελπίζω να καταφέρω να φτιάξω!
Ωραιος!Φοβερη δουλεια! :thumbup:

ChrisD είπε:
Αλήθεια, καλό το καθάρισμα, αλλα η κιτρινίλα παραμένει όσο και να τα τρίψουμε-καθαρίσουμε! Έχει βρει κάποιος κατι που να επαναφέρει το αρχικό άσπρο χρώμα στα πλαστικά; Ή έστω να μειωθέι η κιτρινίλα όσο γίνεται;

Πρέπει να αρχίσω να ψαχνω το ιντερνετ και τα μαγαζία πάλι....
Μα φυσικα και υπαρχει..λεγεται retrobright. Περισσοτερα εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11895-Project-%DC%F3%F0%F1%E9%F3%EC%E1-%EA%DF%F4%F1%E9%ED%F9%ED-%F0%EB%E1%F3%F4%E9%EA%FE%ED και εδω http://retr0bright.wikispaces.com/
 
Πω ρε μεγάλε τι θυσαυρός είναι αυτός????? Μιλάμε για πολύ σπάνιο υλικό, μπράβο με γεια, με γεια... ζηλέυω!! :D Nα τα κάνεις σαν καινούρια εύχομαι!!!! Δοκίμασες τα μονιτορς δουλεύουν και τα δύο?
 
angel_grig είπε:
Ευχαριστω για την υποδειξη! Οχι τιποτε αλλο, αλλα σκεφτηκα προς στιγμην να τα βαψω κρεμ αλλα δε το θελω και λογω της δουλειας που θα μου εβγαζε και γιατι θα εχαναν. Αν και μετα μπηκε η ιδεα να βαψω ενα μαυρο-ασημι (αντι για κρεμ-γκρι) και να βαλω και κανενα αυτοκολλητακι του στυλ "Limited Black Edition". Ιεροσυλια μεν, αλλα και ενδιαφερον ταυτοχρονα! Ισως οταν συμμαζεψω το 4ο της παρεας... :D

Μετα θυμηθικα, οταν επισκευαζα το NES μου, που ειχα δει στο youtube κατι βιντεακια απο μερικους που ξασπριζαν πλαστικα, αλλα δεν εδωσα και πολυ σημασια τοτε μιας και το δικο μου ηταν σε καλη κατασταση. Τωρα που ειδα τα νεα κατακιτρινα αποκτηματα μου το θυμηθικα! Ωρα να αρχισω να συγκεντρωνω υλικα για "μαγειρεμα" δηλαδη!!!

cauldron είπε:
Πω ρε μεγάλε τι θυσαυρός είναι αυτός????? Μιλάμε για πολύ σπάνιο υλικό, μπράβο με γεια, με γεια... ζηλέυω!! :D Nα τα κάνεις σαν καινούρια εύχομαι!!!! Δοκίμασες τα μονιτορς δουλεύουν και τα δύο?
Ευχαριστω! :D

Δε δοκιμασα τιποτε ακομα μιας και τα παρελαβα βραδυ μετα απο κουραστικη μερα! Και μονο που εκατσα και τα τραβηξα φωτο πολυ ηταν!

Εξαλλου ο πωλητης μου ειχε πει οτι και τα δυο εχουν προβλημα στο τροφοδοτικο, οπωτε δε το διακινδυνεψα ακομα!

Συν οτι στο ECD στο βυσμα του σηματος ελειπε το....βυσμα και ειχε μεινει μονο ο κονεκτορας με 2 καλωδιακια ξεκωλημενα κιολας (φωτο συντομα μαζι με την επισκευη του). Πρεπει να γινει αμεσα επισκευη σε αυτο, μιας και το ECD ηταν ο κυριος λογος αγορας...οχι οτι με χαλασαν και τα υπολοιπα δηλαδη με τα καλουδια που ειχαν μεσα!

Παρεπιπτοντως ερωτηση για τους πιο εμπειρους:

Απο τη στιγμη που εχω σετ δισκο και controller, λογικα ο controller ειναι ετοιμος σεταρισμενος να δουλεψει! Αν βγαλω το σετ απο τον 1512 και τον βαλω στο αρχικο 1640 μου θα δουλεψει απευθειας; Πρεπει να σεταρω κατι αλλο; Έχει σημασία σε πια θύρα θα μπει;

Απλα και μονο να δω αν δουλευει και τι εχει μεσα θελω για αρχη! Αν δουλεψει θα προτιμουσα να τον βαλω στην 4η ISA(την "κρυφη") ωστε να μου μεινουν οι 3 ευκολα προσβασιμες ελεύθερες!

Μπορει να φαινονται αστειες οι ερωτησεις μου, αλλα δυστυχως με hardware αρχισα να ασχολουμαι οταν ειχε μπει στη ζωη μας το PnP και τα Windows:xm:
 
θα δουλέψει άμεσα αν είναι εντάξει ο σκληρός. Δεν παίζει ρόλο η υποδοχή. αν μπορέσεις αργότερα μια κοντική φωτό από το controller και τον σκληρό, ώστε να φαίνονται τα στοιχεία τους! :) καλή ενασχόληση
 
cauldron είπε:
αν μπορέσεις αργότερα μια κοντική φωτό από το controller και τον σκληρό, ώστε να φαίνονται τα στοιχεία τους!
Aκριβως αυτο!Οταν μπορεσεις βαλε μια φωτο απο δισκο και controller να δουμε...
 
cauldron είπε:
αν μπορέσεις αργότερα μια κοντική φωτό από το controller και τον σκληρό, ώστε να φαίνονται τα στοιχεία τους!
Aκριβως αυτο!Οταν μπορεσεις βαλε μια φωτο απο δισκο και controller να δουμε...

Ευχαριστω για την υποδειξη! Οχι τιποτε αλλο, αλλα σκεφτηκα προς στιγμην να τα βαψω κρεμ αλλα δε το θελω και λογω της δουλειας που θα μου εβγαζε και γιατι θα εχαναν. Αν και μετα μπηκε η ιδεα να βαψω ενα μαυρο-ασημι (αντι για κρεμ-γκρι) και να βαλω και κανενα αυτοκολλητακι του στυλ "Limited Black Edition". Ιεροσυλια μεν, αλλα και ενδιαφερον ταυτοχρονα!
Please don't!!!!!!! :precry:
 
Ηρθε η ωρα για ενα ακομα "σεντονακι".

Παρτε pop-corn, πατατακια, μπυρες, Coca cola καθιστε αναπαυτικα και ξεκιναμε ενα ταξιδακι ενημερωσης και μπολικου φωτογραφικου υλικου!

Να ξεκινησω με μια μικρη ανακαλυψη αρχικα! Μεσα στο Drive του 1512 υπηρχε μια ξεχασμενη(?) δισκετα. Δεν εχασα ευκαιρια...την πηρα και πηγα στο λειτουργικο μου 1640 να τσεκαρω τι εχει μεσα. Μαλιστα σκεφτικα οτι πιθανο να ειχε και λειτουργικο συστημα, οπωτε ανοιξα το PC....ξεκινησε, εβαλα τη δισκετα μεσα και βγηκαμε στην παρακατω οθονη

attachment.php


Του εκανα το χατηρι και πατησα ενα key :p και εμφανιστηκε η παρακατω

attachment.php


Πατησα Υ και εκανε ενα check στα γρηγορα τα 640Κ του συστηματος και οτι ειχε η δισκεττα. Με το που τελειωσε βγηκε αλλη μια αντιστοιχη που με ρωτουσε αν θελω να φορτωσω το πιντικι ή οχι και αφου το απαντησα κι αυτο (δε βαζω φωτο γιατι δεν εχει και πολυ νοημα) τελειωσε το φορτωμα και με εβγαλε πλεον στο DOS με το παρακατω εφε αλλα και το ονομα του δημιουργου!

attachment.php


Ενδιαφερον, δε λεω! Δινει μια αλλη νοτα! Και μεσα η δισκετα ειχε τα κλασσικα αρχεια της πρωτης κοκκινης δισκετας που εχει κανονικα ο 1512 και ο 1640.

Αφου ελυσα την απορεια του τι ειχε μεσα η δισκετα λοιπον ειπα να τσεκαρω το αμεσως επομενο που με βασανιζε: ον σκληρο δισκο! Μια και δυο λοιπον ανοιξα το case του 1512 για να δω και το πως ειχαν στριμοωξει μεσα τον σκληρο.

attachment.php


Μετα λυπης διαπιστωσα οτι ελειπε το housing του Drive B (ή του σκληρου) γιατι προφανως οταν τον εβαλαν δεν χρησιμοποιησαν καποιο 3,5" adaptor.

Παρολαυτα μπορω να πω οτι ηταν καλα στριμωγμενος μεσα μιας και δε βγηκε με την πρωτη αλλα χρειαστικε λιγη...βια!

Με το που τον απελευθερωσα απο την διαγωνια θεση του διαπιστωσα οτι η εγκατασταση του ειχε προκαλεσει ακρωτιριασμο πλαστικων που ενοχλουσαν....ευτυχως μονο σε ενα σημειο, ενα μικρο αυτακι που κραταει στη θεση του το ηχειο! Μικρο το κακο!!!

Το αλλο προβληματακι. Το πανω καπακι του κουτιου επρεπε να εχει δυο καλωδια που καταληγουν στη μητρικη απο τη μια και στη βαση των 4ρων μπαταριων απο την αλλη! Αυτο ειχε κανει φτερα! Ευκολη επισκευη ομως μιας και ειναι μολις δυο πινακια στην μητρικη. Μολις βρω ενα φυσακι και λιγο καλωδιο θα το φτιαξω κι αυτο.

Μιας και το εχουμε απορια πολλοι εδω μεσα τι controller και τι σκληρος ειναι εγκατεστημενα πηρα μερικες κοντινες φψτογραφιες.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Ο controller δε καταλαβα τι ειναι (ισως Western Digital μιας και ο κωδικος στο αυτοκολλητακι ξεκιναει με WD???), ο σκληρος παντως ειναι MiniScribe. Πρωτη φορα την εβλεπα την μαρκα του σκληρου.

Πηρα το σετακι λοιπον και πηγα να το βαλω στον 1640 μου. Εβγαλα την τροφοδοσια του Β και την εριξα στο σκληρο, εβαλα και τον controller σε μια αδεια θυρα, πατησα του κουμπακι να αναξει το PC και... ακουω το σκληρο να στροφαρει. Ωραια δουλευει!!! Για να δουμε τι θα μου ξεκινησει τωρα!

Στην οθονη ειχα τον κερσορα μονο να αναβοσβηνει....εμεινε ετσι για περιπου μισο λεπτο και τελικα "ξυπνησε" το drive και μου ζητουσε δισκεττα! Του εβαλα μια να ξεκινησει και αφου βγηκα σε DOS το μονο drive που ειχα ηταν το A:! B: προφανως οχι μιας και δεν ειχε ρευμα, αλλα δυστυχως ουτε και C:

Τι και αν δοκιμασα και στις υπολοιπες 3 θυρες, δεν εγινε τιποτε, παντα το ιδιο σεναριο.

Μετα σκεφτικα να δοκιμασω τον δευτερο δισκο που μου ειχαν δωσει(εναν Seagate), καθως και τον αλλο που ειχα εγω απο παλια. Ο Seagate επιβεβαιωσε τις υποψιες που ειχα λογω ονοματος και δεν στροφαρε καν! Ο αλλος που ειχα εγω, αναψε μεν το led λειτουργιας του, αλλα κι αυτος δε στροφαρε! Αρα 2 στους 3 δισκους δε στροφαρουν και τους θεωρω νεκρους!

Συνδεω παλι τον MiniScribe, αλλα ξεχασα να συνδεσω την τροφοδοσια του αυτη τη φορα και ενω αναψα το PC ειχα παλι την ιδια αναμονη και τελικα αναζητηση λειτουργικου στο A: Αρα και αυτος ο δισκος μαλλον δεν ειναι σε καλυτερη μοιρα! :precry:

Να σημειωσω εδω οτι ενω στροφαρει και κραταει στροφες σε σταθερο ρυθμο δεν ακουω καθολου να διαβαζει ή να ακουγοντε οι κεφαλες του. Χωρις να εχω εμπειρια λοιπον και λογικα σκεπτομενος, ο controller δουλευει και ψαχνει για δισκο, παει να bootαρει το συστημα απο τον C: αλλα ο C: κανει καλα και δε δουλευει! Αφου δε βλεπει ανταποκριση απο εκει προχωραει στην δευτερη εναλλακτικη του, το Α:

Αν κανω καπου λαθος εδω να με διορθωσει οποιος εχει καμια ιδεα του τι μπορει να φταιει! Θα χαρω ιδιαιτερα αν κανω κατι λαθος και τελικα ο δισκος ζει!

Μιας και ειχα απογοητευτει λιγο με αυτο και αφου ειχα ανοιξει το case του 1512 ειπα να τα βγαλω ολα εξω και να κανω ενα καλο πλυσιμο στα πλαστικα, να φυγει και η μπιχλα απο πανω. Αφου ξεβιδωθηκαν οι απαραιτητες βιδες, βγηκε το κουμπακι ρυθμισης εντασης του ηχειου, εβγαλα εξω τα μεταλλικα πλαισια που περικλειουν την μητρικη! Ενα καλο φυσιμα με το κομφλερ και να πως ειναι η μητρικη του 1512:

attachment.php


Στο κεντρο ο "παντοδυναμος 8086"!!! Οποιος ξερει απο 1512 ας μου πει και ποση μνημη εχει μιας και δε ξερω πως γινεται η αναβαθμιση απο 512Κ σε 640Κ.

Τα πλαστικα του κουτιου οντας γυμνα απο μεταλικα κομματια, δεχτικαν ενα εντατικο πλυσιμο με σαπουνακι, χλιαρο νερακι και μαλακο σφουγγαρακι! Η βρωμα εφυγε απο πανω σχεδον χωρις κοπο και αφου εγινε ενα καλο σκουπισμα, πηγαν κι αυτα κατευθειαν για φυσιμα με το κομφλερ ωστε να στεγνωσουν απευθειας χωρις αναμονες!

Για καλο και για κακο τα αφησα και μια μερα να αποστεγνωσει οτι μπορει να ξεφυγε, αν και γενικα ειμουν επιμελης!

Να λοιπον το κουτακι γυμνο απο οτιδηποτε ηλεκτρονικο, πλυμενο και "δεμενο" προχειρα χωρις βιδες ωστε να παρω μια εικονα!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Κατι υπολειμματα απο αυτοκολλητη ταινια στο πλάι καθαριστικαν πανευκολα με λιγη καθαρη βενζινη αφου πηρα τις φωτο! Κιτρινιλα εχει λιγο πιο εντονη απο τη δεξια μερια και γενικα ειναι σε καλη κατασταση απο αποψη κιτρινισματος. Παρολαυατα λεω να το περασω ενα χερακι retrobright οταν ερθει η ωρα να ξασπρισει τελειως!

Την επομενη ξαναεβαλα μεσα την μητρικη μαζι με τα περιβληματα της και αλλαξα το drive με ενα κρεμ που ηταν συνοδευτικο με την προμηθεια των PC. Το αν δουλευει δε το ξερω ακομα, αλλα θα φανει αν λυσω το θεμα του τροφοδοτικου. Πλεον παντως το PC εχει σχεδον "μαμα" εικονα, με μονη παραφωνια την ελειψη του καλυμματος της δευτερης θηκης 5,25.

attachment.php


Και μιας και το ανεφερα: Τροφοδοτικο!!!

Ας πιασουμε την οθονη! Την βαζω μονη στην πριζα, παταω του κουμπι και.....τιποτε! Οκ λοιπον, ανοιγμα!!! Πεντε βιδες μετα και το πισω καλυμμα βγαινει πανευκολα! Να μη πω πως ηταν και τι ειχε μεσα μιας και ειδα τα δαχτυλα μου μαυρα οταν το ακουμπησα στο δαπεδο. Η εικονα μιλαει απο μονη της:

attachment.php


Πλυσιμο αργοτερα μιας και με τρωει να ανακαλυψω τι φταιει στο τροφοδοτικο.

Να λοιπον η γυμνη πλεον ασπρομαυρη οθονιτσα μας:

attachment.php


Εβγαλα το καλυμμα που φαινεται κατω δεξια και ενφανιστικε ο μετασχηματιστης που ηταν και η κυρια υποψια μου αφου διαβασα το thread του Claudron για το πως επισκευασε την δικη του!

attachment.php


Μια πιο κοντινη επισκοπιση στον υποπτο επιβεβαιωνει την υποψια μου

attachment.php


Ο μετασχηματιστης μας ειναι....καπουτ!!!!!!!!!! :cry:

Θα ρωτησω κι ενα φιλο μηηηηπως μπορουμε να βρουμε κατι να τον αντικαταστησουμε πριν επιχειρησω πατεντα σαν του Λεωνιδα! Δε ξερω ακομα αν εχω ελπιδες ή οχι, μιας και σε επισκευη τετοιων ηλεκτρονικων δεν εχω γνωσεις! Στην χειροτερη θα δοκιμασω και την τυχη μου σε καταστημα επισκευης ηλεκτρινικων, τηλεορασεων κτλ μηπως και....

Στην ακρη λοιπον το μικρο ασπρομαυρο μιας και δε μπορω να του κανω κατι για ωρας!

Γυριζω το βλεμα μου και το ενδιαφερον μου στον Schneider που περιμενε υπομονετικα την σειρα του!

Πηρα το μονιτορ απο πανω του και το βαζω στο παγκο εργασιας. Το βλεμα τραβαει αρχικα το φις του σηματος με την απουσια περιβληματος και 2 κομμενα (ή ξεκολλημενα αν προτειματε) καλωδια

attachment.php


Εasy fix αυτο. Στην αγορα για ενα καινουργιο και λιγο κολλητηρι και θα γινει!

Καπακι και το επισκευασμενο ή αλλαγμενο απο αλλου τυπου φις παροχης ρευματος!

attachment.php


Το ανοιξα και το κοιταξα αν ειναι οκ οι επαφες του και ηταν ευτυχως. Μετα απο αυτο το καρφωνουμε στην πριζα! Περιμενω να εχω ιδια ανταποκριση με το ασπρομαυρο οταν παταω το κουμπι, αλλα τελικα με διαψευδει!!! Εχω ανεπαισθητη πτωση τασης στο φως του δωματιου οταν παταω το ΟΝ και ακουω σπινθηρα μεσα! Το κλασσικο που ακουγεται οπωτε αναβω και το 1640 μου τόσα χρονια! Καλο αυτο! Εικονα βεβαια δεν εχω, ουτε ακουω το κανονι να ζεσταινεται! Αρα πρεπει να υποψιαζομαι βραχυκυκλωμα ή σκασμενο πυκνωτη ή...κατι αλλο!

Μια και δυο και ανοιγω το καπακι μετα τις 5 βιδες! Εντυπωση κανει στο συγκεκριμενο οτι στις EGA ειχαν και ανεμηστηρα να ψυχει το τροφοδοτικο!

Να λοιπον που ειναι και πως ειναι τοποθετημενος

attachment.php


Και το πως ειναι η EGA γυμνη:

attachment.php


Εντελως διαφορετικο τοπιο σε σχεση με την ασπρομαυρη! Κλασσικα το τροφοδοτικο ειναι καλυμμενο με την ασπιδα και απο τα αριστερα αφου απο εκει ειναι και ο ανεμηστηρας! 5 βιδες ακομα λοιπον και βγαινει κι αυτο για να τσεκαρω και το μετασχηματιστη καλου κακου! Ολα δειχνουν καλα, ενω σε μερικες ακομα προσπαθειες να ακουσω και να δω κατι το υποπτο πατωντας το ΟΝ δε βλεπω κατι.

Αναρωτιεμαι τι θα γινει αν συνδεσω την κεντρικη μοναδα! Οτι ζημια ηταν να γινει εχει γινει απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη, αλλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο ξεσυνδεω ολες τις σπανιες 8μπιτες καρτες και αφηνω μονο τις δισκετες.

Συνδεω αναγκαστικα μονο την τροφοδοσια μιας και σημα δε μπορω να παρω ακομα.

Παταω το ΟΝ και βλεπω το led του Power στο κουτι να αναβει! 2sec μετα εσβησε και σαν να ακουγοταν προσπαθειες να ξαναπαρει σημα!

Δοκιμασα μερικες φορες ακομα αλλα παρολαυτα συνεχιζω να μην εχω ρευμα για πανω απο 2 δευτερα στο PC.

Βεβαια καποια στιγμουλα το τερας ξυπνησε και αρχισε να bootαρει!!! #) Ειχα μονιμη παροχη και τα drive εκαναν τα διαγνωστικα τους και αρχισαν να ψαχνουν για δισκετες! Χαρικα προς στιγμην, αλλα μετα επεσε το βλεμμα μου....μαλλον η μυτη μου πανω σε ανησυχιτικη μυρωδια! Γυρναω προς το μονιτορ και ειδα λιγους καπνους! :sealed: Σβηνω κατευθειαν, βγαζω και την πριζα αλλα μεχρι να προλαβω να δω απο που ηταν ειχαν φυγει!

Μια προσπαθεια ακομα με σκετο το μονιτορ στον ΟΝ δεν εκανε τιποτε, ενω μολις συνδεσα παλι την κεντρικη μοναδα και πηρε περισσοτερο φορτιο, ζεσταθηκε παλι και βγηκαν παλι οι καπνοι! Αυτη τη φορα ομως εντοπισα απο που ηταν!!!

Υπαιτιος λοιπον ο μικρος μαυρος κυριος στον κοκκινο κυκλο!

attachment.php


Και ναι... κανονικα δεν επρεπε να ειναι μαυρος! Αντισταση ειναι, ετσι λεει και η πλακετα απο κατω του που για καλη μου τυχη το αναγραφει και κοιτωντας αλλους αντιστοιχου μεγεθους και σχηματος με αυτον, κανονικα πρεπει να ειναι πρασινος και καπου 100Ω. Θα τσεκαρω και το service manual, αλλα πιστευω οτι βρηκα τον υπευθυνο για το προβλημα μου! Ελπιζω να ειναι μονο αυτο και τιποτε αλλο!

Πριν κλεισω το σεντονακι να δειξω λιγο και τις καρτουλες που ειχε μεσα ο Schneider!

Κλασσικη για την εποχη καρτουλα για joystic λοιπον! Πλεονεκτημα οτι εχει δυο αντι για μια θυρες!

attachment.php


Δευτερη στη σειρα η καρτα ηχου, η οποια αποδειχτικε οτι ειναι Creative Sound Blaster ή Game Blaster μετα απο μικρο ελεγχο που εκανα στο internet. Το τσιπακι εχει κωδικο CT1302. Δεν εχει midi επανω, αλλα ηταν μπροστα για την εποχη της μιας κι εχει στερεοφωνικη εξοδο!!!

attachment.php


attachment.php


Τελος το modem. ACER παρακαλω!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Αυτο ηταν, φτασαμε στο τελος!

Οχι, εχω ενα ακομα! :p :D

Βγαζωντας τις καρτες επεσε το ματι μου πανω σε ενα κοψιμο που εχει το καλυμμα της μητρικης του 1640 και εκει εβλεπα ενα τσιπακι που εγραφε επανω 8086!

attachment.php


Που ειναι το περιεργο; Ειναι οτι στο δικο μου 1640 αυτο ειναι κενο!!!

Αρα καποιος εβαλε δευτερο επεξεργαστη! Συνεπεξεργαστη νομιζω το ελεγε η Amstrad τοτε και θυμαμαι οτι το διαφημιζαν με αυτη τη δυνατοτητα αναβαθμισης!

Ερωτηση λοιπον προς τους εμπειρους! Πιο το πλεονεκτημα απο αυτο; Γινεται πιο γρηγορο το PC; Δουλευει με δυο επεξεργαστες; Τρεχουν πιο ανετα τα προγραμματα; ΤΙ;;;

Και ναι...επιτελους το σεντονακι τελειωσε! Ελπιζω να μη σας κουρασα και να χωρτασατε οπτικο υλικο και pop-corn! :p

Offtopic: Αν μου ξεφυγε κατι στις εικονες ζητω συγνωμη, αλλα δεν εχω εξοικειωθει πολυ ακομα με το Album και μου ειναι αρκετα εκνευριστικο στο να διαχειριστω εικονες στα ποστ. Δε μπορεσα να μικρινω και μερικες και μπηκαν με ΒΒ-Code που μου δινει απο το Album. Ελπιζω να μην ειναι προβλημα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChrisD είπε:
Και ναι... κανονικα δεν επρεπε να ειναι μαυρος! Αντισταση ειναι, ετσι λεει και η πλακετα απο κατω του που για καλη μου τυχη το αναγραφει και κοιτωντας αλλους αντιστοιχου μεγεθους και σχηματος με αυτον, κανονικα πρεπει να ειναι πρασινος και καπου 100Ω. Θα τσεκαρω και το service manual, αλλα πιστευω οτι βρηκα τον υπευθυνο για το προβλημα μου! Ελπιζω να ειναι μονο αυτο και τιποτε αλλο!
Σπανιοτατα ειναι οι αντιστασεις το προβλημα. Μαλλον κατι αλλο εχει παει στραβα και περναει μεγαλυτερη ταση στα ακρα της αντιστασης απ' οσο αντεχει και γι' αυτο καιγεται.
 
Πολυ καλη η παρουσιαση και οι φωτογραφιες! :bow:

Τωρα εχουμε και λεμε:

1)Η CT1300A ειναι το ακριβοτερο εξαρτημα που εχεις...δες ποσο πηγε πριν μερικες μερες στο ebay...http://www.ebay.com/itm/Used-Creative-Music-Lab-CT-1300A-ISA-Sound-Card-for-IBM-Compatible-DOS-Computers-/281115219077 Eπομενως προσεχε την ως κορη οφθαλμου #)

2)Ο controller ειναι της western digital πιθανως MFM..εαν εχει καποιο αριθμο μοντελλου ή FCC number βαλτο να δουμε..Υπ'οψιν οτι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι συμβατος με αλλους δισκους πλην του miniscribe

3)H μνημη του 1512 μαλλον εχει ηδη αυξηθει γιατι βλεπω οτι η πλακετα ειναι φουλ..οδηγιες εδω:http://www.seasip.info/AmstradXT/1512tech/appendices.html#7

4)Ο μαθηματικος συνεπεξεργαστης που επαιρναν οι 1512/1640 ηταν ο 8087...στην περιπτωση σου καποιος λανθασμενα τοποθετησε 2 επεξεργαστες :eek: ..βγαλε λοιπον αυτον που διπλα του γραφει 8087.Ο μαθηματικος συνεπεξεργαστης χρησιμευε σε προγραμματα με πολλες μαθηματικες πραξεις οπως πχ το autocad ή το lotus 1-2-3.

5)Kαλο ειναι σε δοκιμες τροφοδοτικων να ελεγχεις τις εξοδους με πολυμετρο πριν συνδεσεις στον υπολογιστη.Συνδεεις και κατι πχ. ενα drive για να εχει φορτιο και να ξεκινησει το τροφοδοτικο..

6)Για low level format οδηγιες εδω:http://support.microsoft.com/kb/60089

Ερωτηση:ο schneider λειτουργει με το δικο σου μονιτορ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
freaktmp είπε:
Σπανιοτατα ειναι οι αντιστασεις το προβλημα. Μαλλον κατι αλλο εχει παει στραβα και περναει μεγαλυτερη ταση στα ακρα της αντιστασης απ' οσο αντεχει και γι' αυτο καιγεται.
Το σκεφτηκα μετα αυτο που ειχα πιο καθαρο μυαλο! Οπως και να εχει πρεπει να αλλαχτει και αυτη παντως και μετα βλεπουμε! Ισως αν το δει και καποιος ειδικος να το σωσουμε!

angel_grig είπε:
Πολυ καλη η παρουσιαση και οι φωτογραφιες! :bow:
Ευχαριστω...προσπαθω! ;)

angel_grig είπε:
1)Η CT1300A ειναι το ακριβοτερο εξαρτημα που εχεις...δες ποσο πηγε πριν μερικες μερες στο ebay...http://www.ebay.com/itm/Used-Creative-Music-Lab-CT-1300A-ISA-Sound-Card-for-IBM-Compatible-DOS-Computers-/281115219077 Eπομενως προσεχε την ως κορη οφθαλμου #)
Ok..... :eek: o_Oo_O Ηξερα οτι φτανουν ψηλα οι τιμες αλλα δε φανταστικα μεχρι εκει! Ειδικα οταν δε ξερουν καν αν δουλευει!!! Σε ενα blog που ειδα ενα κειμενακι για την συγκεκριμενη ελεγε παντως οτι ηταν το πρωτο μοντελο της Creative, ειχε μεν στερεφωνικο ηχο, αλλα δεν ηταν και τοσο για παιχνιδια, παρα για συνθεση μουσικης! Μαλιστα το software που την συνοδευε (και σε 3,5" και σε 5,25" floppy) ειχε απλα drivers και το προγραμμα συνθεσης μουσικης! Σε πρωτη φαση πρεπει να βρω drivers και να τσεκαρω αν μπορει να δουλεψει με καποιο παιχνιδι της Sierra εστω! Απλα να δουμε οτι δουλευει! Το κακο ειναι οτι δεν εχω drivers, δεν εχω manual, δεν εχω τιποτε! Παλι καλα που τα αυτοκολλητα επανω της επεζησαν απο τα χρονια και ειδα τι ηταν!

angel_grig είπε:
2)Ο controller ειναι της western digital πιθανως MFM..εαν εχει καποιο αριθμο μοντελλου ή FCC number βαλτο να δουμε..Υπ'οψιν οτι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι συμβατος με αλλους δισκους πλην του miniscribe
Δηλαδη παιζει να δουλευει μονο με miniscribe ε; Μικρο το κακο μιας και οι αλλοι που εχω δε δουλευουν καν οπωτε... Αν και τωρα αναρωτιεμαι αν θα δουλεψει στον 1512 οπως ηταν πριν τον βγαλω! Θα δουμε στην πορεια! Εξαλλου εχω και το XT-IDE υπο κατασκευη και δε με πολυνιαζει το συγκεκριμενο.

Το μονο που αναγραφει παντως ο controller ειναι ενα serial number διπλα απο το barcode απο την πισω μερια της καρτας και απο μπροστα οτι βλεπεις στην φωτο: WD1002A-27X

F300 REV.X3

10914883

Θα το ψαξω οταν εχω χρονο και κουραγιο να δω τι θα βρω και για αυτο!

angel_grig είπε:
3)H μνημη του 1512 μαλλον εχει ηδη αυξηθει γιατι βλεπω οτι η πλακετα ειναι φουλ..οδηγιες εδω:http://www.seasip.info/AmstradXT/1512tech/appendices.html#7
Αυτο υποψιαστικα κι εγω, μιας και τα ειδα ολα full τοποθετημενα. Απλα δεν ηξερα αν απλα συμπληρωνεις τσιπακια ή τα αλλαζεις ολα! Μαλλον θα μας πει ο Λεωνιδας που το εχει κανει για καλυτερη επιβεβαιωση!

angel_grig είπε:
4)Ο μαθηματικος συνεπεξεργαστης που επαιρναν οι 1512/1640 ηταν ο 8087...στην περιπτωση σου καποιος λανθασμενα τοποθετησε 2 επεξεργαστες :eek: ..βγαλε λοιπον αυτον που διπλα του γραφει 8087.Ο μαθηματικος συνεπεξεργαστης χρησιμευε σε προγραμματα με πολλες μαθηματικες πραξεις οπως πχ το autocad ή το lotus 1-2-3.
Αυτο θυμομουν κι εγω....8087 οχι 8086! Και το αλλο τσιπ ακριβως διπλα λεει 8086. Αρα αυτο το πραμα δουλευε με δυο 8086 τοποθετημενους! Πιο το κερδος παλι δε το καταλαβαινω, ειδικα αν κρινω και λιγο απο την γενικη συνθεση που ειχε το PC. Το να το αφησω επανω κακο κανει λες; Ή τζαμπα θα ζοριζουμε το τροφοδοτικο;

angel_grig είπε:
5)Kαλο ειναι σε δοκιμες τροφοδοτικων να ελεγχεις τις εξοδους με πολυμετρο πριν συνδεσεις στον υπολογιστη.Συνδεεις και κατι πχ. ενα drive για να εχει φορτιο και να ξεκινησει το τροφοδοτικο..
Κανονικα αυτο κανω, αλλα σε αυτη την περιπτωση ετυχε να μην εχω πολυμετρο μαζι και πηγα και με την λογικη οτι αν ειχε γινει κατι, ειχε γινει απο τον προηγουμενο, οπωτε... Σκετο drive παντως στον 1640 δυσκολο! Αναγκαστικα πας σε ολο το PC!!!

angel_grig είπε:
6)Για low level format οδηγιες εδω:http://support.microsoft.com/kb/60089
Θα το τσεκαρω μιας και ειναι αγνωστα νερα για μενα αυτο!

angel_grig είπε:
Ερωτηση:ο schneider λειτουργει με το δικο σου μονιτορ?
Δε το δοκιμασα γιατι το εργαστηριο ειναι στο υπογειο και το λειτουργικο 1640 στο σπιτι και εχουμε διαφορα υψους για κουβαλημα! #) Θα τσεκαρω τα dip switches που οριζουν τη θα βγαλει η καρτα γραφικων και θα το συνδεσω κανονικα στο δικο μου μονιτορ στην πρωτη ευκαιρια παντως!

Αν λαβω υποψην οτι εστω και για λιγο λειτουργησε κανονικα με το δικο του μονιτορ και ο τροπος με τον οποιο δουλεψε μου θυμισε τον δικο μου, τοτε θα ελεγα οτι λειτουργει κανονικοτατα! Αρα και οι καρτουλες του ειναι οκ κανονικα!

Ξεχασα κιολας να αναφερω οτι το ηχειακι του εκανε τριπλο μπιπ γιατι δεν βρηκε συνδεδεμενο μονιτορ ή πληκτρολογιο(λογικα μονιτορ αφου ηταν τριπλο)! Αρα ναι, δουλευει! ;)

Και σε αυτο το PC ηταν μεσα στο drive μια δισκετα! Δοκιμασα να την διαβασω απο laptop με Vista που ετυχε να εχει floppy αλλα δε μου τη διαβασε! Δε ξερω αν ειναι χτυπημενη η δισκετα τωρα ή αν φταινε τα vista ή το floppy. Οταν με το καλο ξεκινησει το Schneider θα δοκιμασω εκει μιας και φανηκε το 3,5" να ειναι σεταρισμενο σαν A:

Και λιγο οφθαλμολουτρο ακομα.

Απο περιεργεια και μονο ειπα να ανοιξω το λειτουργικο CGA και να δω αν κατα τυχη ειναι ιδιο με το EGA και αν μπορω να δω καποιο οπτικη διαφορα τουλαχιστον.

Οι κλασσικες 5 βιδες παλι και το καπακι βγηκε χωρις δυσκολια! Οχι το ιδιο και οι βιδες ομως που πρωτη φορα εβγαιναν και ειχαν λιγο ζορι!

Το καπακι λοιπον ειναι ολοιδιο! Υπαρχει μεχρι και η βαση για τον ανεμηστηρα, κατι που με εβαλε σε σκεψεις να βαλω εναν για να μειωσω το θερμικο φορτιο εκει μεσα! Οχι οτι τα 1512-1640 εχουν αναγκη (αποδεδειγμενο χρονια τωρα) μιας και οι ανεμηστηρες μπηκαν μονο γιατι ο ανταγωνισμος ελεγε τοτε οτι δεν εχουν ανεμηστηρες και σκανε τα τροφοδοτικα! (ΟΚ σκανε, αποδειξη τα 2 που εχω τωρα, αλλα και παλι...). Μικρη παρενθεση εδω, να αναφερω οτι οσα μοντελα ειχαν σκληρο δισκο απο τη μανα τους ειχαν ενα ακομα ανεμηστηρα κατω απο το σκληρο για να τον ψυχει! Οτως υπαρχουν οι βασεις για ανεμηστηρα στο κατω μερος του κουτιου, εμφανεις απο την μεσα μερια!!!

Πισω στο θεμα μας τωρα. Να το καπακι της CGA

attachment.php


Και η οθονη γυμνη:

attachment.php


Καμια σχεση με την EGA! Δεν υπαρχει καν και η αντισταση που καπνιζει σε αυτη την περιπτωση

attachment.php


Τρεις οθονες, τρεις διαφορετικες εκδοσεις, 2 διαφορετικα καπακια!

edit: Μολις βρηκα πληροφοριες για τον Controller εδω: http://artofhacking.com/th99/c/U-Z/20216.htm

Τελικα ειναι RLL και σηκωνει μεχρι δυο σκληρους! Παιζει και ενας στο ebay μαλιστα στα 180$. Μαλιστα ο πωλητης αναφερει οτι "This rare RLL Controller is ISA, 8-Bit configuration and originally from IBM XT computer", "Removed from operational 286 workstation"

Και ο σκληρος τελικα ειναι 32ΜΒ RLL κι αυτος! Θα αρχισω να βαραω το κεφαλι μου στον τοιχο με τις τιμες που βλεπω στο ebay παντως

http://www.ebay.co.uk/itm/Vintage-1988-MiniScribe-Model-8438-BXX-32MB-RLL-ard-Drive-/200683493200?hash=item2eb9ab1750

Οτι θελουν κοπανανε ή οντως φτανουν εκει οι τιμες πλεον σε αυτα; Οχι τιποτε αλλο, αλλα θα στεναχωρεθω πιο πολυ αν τελικα δε δουλευει ο σκληρος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChrisD είπε:
Ευχαριστω...προσπαθω! ;)

Ok..... :eek: o_Oo_O Ηξερα οτι φτανουν ψηλα οι τιμες αλλα δε φανταστικα μεχρι εκει! Ειδικα οταν δε ξερουν καν αν δουλευει!!! Σε ενα blog που ειδα ενα κειμενακι για την συγκεκριμενη ελεγε παντως οτι ηταν το πρωτο μοντελο της Creative, ειχε μεν στερεφωνικο ηχο, αλλα δεν ηταν και τοσο για παιχνιδια, παρα για συνθεση μουσικης! Μαλιστα το software που την συνοδευε (και σε 3,5" και σε 5,25" floppy) ειχε απλα drivers και το προγραμμα συνθεσης μουσικης! Σε πρωτη φαση πρεπει να βρω drivers και να τσεκαρω αν μπορει να δουλεψει με καποιο παιχνιδι της Sierra εστω! Απλα να δουμε οτι δουλευει! Το κακο ειναι οτι δεν εχω drivers, δεν εχω manual, δεν εχω τιποτε! Παλι καλα που τα αυτοκολλητα επανω της επεζησαν απο τα χρονια και ειδα τι ηταν!
Για δες εδω μηπως ....

http://www.vogons.org/viewtopic.php?t=20786&highlight=#152531

btw

http://nerdlypleasures.blogspot.gr/2012/10/all-you-ever-wanted-to-know-about.html
 
ChrisD είπε:
να τσεκαρω αν μπορει να δουλεψει με καποιο παιχνιδι της Sierra εστω! Απλα να δουμε οτι δουλευει! Το κακο ειναι οτι δεν εχω drivers, δεν εχω manual, δεν εχω τιποτε! Παλι καλα που τα αυτοκολλητα επανω της επεζησαν απο τα χρονια και ειδα τι ηταν!
Drivers εδω.

ChrisD είπε:
Οτι θελουν κοπανανε ή οντως φτανουν εκει οι τιμες πλεον σε αυτα;
Οι τιμες δεν εχουν επαφη με την πραγματικοτητα. Στο ebay ψαχνουν για κοροιδα.
 
ChrisD είπε:
Δηλαδη παιζει να δουλευει μονο με miniscribe ε; Μικρο το κακο μιας και οι αλλοι που εχω δε δουλευουν καν οπωτε... Αν και τωρα αναρωτιεμαι αν θα δουλεψει στον 1512 οπως ηταν πριν τον βγαλω! Θα δουμε στην πορεια! Εξαλλου εχω και το XT-IDE υπο κατασκευη και δε με πολυνιαζει το συγκεκριμενο.

Το μονο που αναγραφει παντως ο controller ειναι ενα serial number διπλα απο το barcode απο την πισω μερια της καρτας και απο μπροστα οτι βλεπεις στην φωτο: WD1002A-27X
Ο controller υποστηριζει MFM/RLL δισκους συμβατους με τον ST 406/ST 412.Δες και εδω http://en.wikipedia.org/wiki/ST-506 .Οποιος δισκος ειναι συμβατος με αυτο το πρωτοκολλο θα λειτουργηαει.Αρα κανεις ενα googling για τους αλλους δισκους.

ChrisD είπε:
Αυτο θυμομουν κι εγω....8087 οχι 8086! Και το ιαλλο τσιπ ακριβως διπλα λεει 8086. Αρα αυτο το πραμα δουλευε με δυο 8086 τοποθετημενους! Πιο το κερδος παλι δε το καταλαβαινω, ειδικα αν κρινω και λιγο απο την γενικη συνθεση που ειχε το PC. Το να το αφησω επανω κακο κανει λες; Ή τζαμπα θα ζοριζουμε το τροφοδοτικο;
Κανενα κερδος απο οσο ξερω..καλυτερα θα προτεινα να το βγαλεις..

ChrisD είπε:
Κανονικα αυτο κανω, αλλα σε αυτη την περιπτωση ετυχε να μην εχω πολυμετρο μαζι και πηγα και με την λογικη οτι αν ειχε γινει κατι, ειχε γινει απο τον προηγουμενο, οπωτε... Σκετο drive παντως στον 1640 δυσκολο! Αναγκαστικα πας σε ολο το PC!!!
Ενα πολυμετρο κανει 20 ευρω,oποτε δεν αξιζει να ρισκαρεις σε παλια μηχανηματα...για να συνδεσεις drive κανεις ενα ανταπτορακι απο τα 12 και 5 βολτ.Ετσι βαλεις φορτιο χωρις να χρειαζεται oc

Γενικα στο Ebay παιζουν πολλες φορες τρελες τιμες..οι πρωτες καρτες ηχου ειναι γενικα ακριβες αλλα οι τιμες στους δισκους ειναι εκτος πραγματικοτητας..Κανεις νοημων ρετροχρηστης δεν θα δωσει αυτα τα λεφτα,αφου υπαρχει το xt-ide (για κατι το οποιο πιθανοτατα δεν θα λειτουργει..)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω τους Nemo και Freaktmp. Κατι βρηκα στις υποδειξεις σας και θα φανει αν δουλεψουν οταν ερθει η ωρα!

Και το θριλερ κανα προχωραει!

Ειπα να τσεκαρω τον Schneider με το δικο μου μονιτορ. Τον ανεβασα λοιπον σπιτι, βγαζω το μονιτορ απο το 1640 και το συνδεω στο Schneider. Πατω Ον και... το Power led αναβει και... τιποτε!!! :(

Κλεινω ξανανοιγω....τιποτε!

Το αφηνω λιγη ωρα μηπως και εχει καμια καθυστερηση....τιποτε!

ΟΚ....αρχιζω και τα παιρνω λιγο μιας και με το EGA αναψε κανονικα μια φορα!

Καποια στιγμη εκει που καθοταν ξεκινησε, αλλα δεν ειχα σημα στην οθονη γιατι ξεχασα να αλλαξω τα Dip switches.

Ξεσυνδεω τα παντα για καλο και κακο...αλλαζω το setting του monitor output, συνδεω τα παντα και...ενω το λαμπακι παραμενει ανοιχτο....τιποτε!

Ξανα συνδεση το CGA στον 1640 μηπως εχει γινει καμια βλακεια. Ολα οκ ομως!

Ξανα παλι στον Schneider....και καλσσικα τιποτε!

Κι εκει εφαγα τη φλασια μου: Ας βγαλω τον δευτερο 8086!

Με το που τον εβγαλα, συνδεω παλι καλωδια, παταω ΟΝ και.....ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!! :D

Τα Drives κανουν τα check τους και καταληγω να μου ζηταει δισκετα εκκινησης! Παταω μια φορα Enter ετσι και διαπιστωνω οτι το Α: ειναι το 5,25.

Εβαλα μεσα μια καβατζοδισκετα αντιγραφο που εχω για δοκιμες και ξεκινησε να φορτωνει DOS κανονικα!

Μαλιστα με το που τελειωσε πηγα στο Β: και τσεκαρα αν δουλευει μια δισκετα που ειχε μεσα κι αυτο ξεχασμενο (σαν το 1512).

Τελικα κι αυτη ειναι δισκετα εκκινησης μεν, αλλα καθοτι Β: το drive δεν προσφερει και πολλα!

Σημασια εχει οτι δουλευει παντως! Εκλεισα και ξανανοιξα αρκετες φορες και παντα ξεκιναγε κανονικοτατα! Το 5.25 μαλιστα ειναι απο τα πιο αθορυβα που εχω δει!

Μιας και ειχα ανοιχτο το καπακι και ολα δουλεψαν οκ, ειπα να δοκιμασω κι εκει τον σκληρο με τον controller του! Ξεσυνδεσα το Β:, εβαλα τον controller και τον σκληρο, ανοιγω το PC και εχω παλι την ιδια αναμονη με τον κερσορα και τελικα μου ζηταει δισκετα!

Αρα πρεπει να φορμαρω το σκληρο.

Πατησα Debug και μετα το G=C800:5 και φορτωνει το BIOS του controller. Επειτα εχω τις εξης επιλογες:

Current Drive is C:, Select new Interleave or RETURN for current

Προφανως εδω παταω Return (Enter) και συνεχιζουμε με το:

Current Interleave is 4, Select new interleave or RETURN for current.

Αυτο δε το πιανω, αλλα πατησα Enter να δω που θα με παει, και με πηγε στο:

Are you dynamically configuting the drive - answer Y/N

Αν πατησω Υ μου βγαζει:

Key in disk characteristics as follows:ccc h rrr ppp ee o

where

ccc = total number of cylinders (1-4 digits)

h = number of heads (1-2 digits)

rrr = starting reduced write cylinder (1-4 digits)

ppp = write precomp cylinder (1-4 digits)

ee = max acceptable error burst length (1-2 digits)

range = 5 to 11 bits, default = 11 bits

o = CCB option byte, step rate select (1 hex digit)

range = 0 to 7, default = 5

refer to controller and drive specification for step rates.

Αρα για να προχωρησω πρεπει να βρω τα παραπανω!

Αν δε κανω αυτο το βημα και στο dynamic conifigure πατησω Ν μου βγαζει

Press "Y" to beggin formating drive C with Interleave 4

Αν το κανω κι αυτο προσπαθει να ξεκινησει το format αλλα μου πεταει

Error --- Completion Code 20

System will now restart

Θα μου πεις γιατι ασχολουμαι τωρα, αφου εχω και το XT-IDE στα σκαρια; Δυο λογοι:

- Αφου επεσε στα χερια μου και δειχνει να λειτουργει, ειπα να τον χρησιμοποιησω σε ενα απο Amstrad απλα και μονο για να εχω ενα PC με "ιστορικα" κομματια επανω και οχι κατι μοντερνο!

- Για την εμπειρια! ;)

Με λιγο ψαξιμο βρηκα καπου οτι ο δισκος εχει τα παρακατω χαρακτηριστικα:

Model8438
Heads4
Cylinders615
Sectors26
Landing Zone0
Write Precomp128
Reduced Write Current616
Capacity32 MB
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eχεις κανει αρκετη προοδο :thumbup: ...για δοκιμασε ενα format utility οπως το speedstor (πρεπει να το βαλεις σε δισκετα ομως..).Το παιρνεις απο εδω:http://www.minuszerodegrees.net/software/speedstor.htm
 
Τελικα καταφερα και βρηκα μερικα στοιχεια ακομα για το δισκο, πηγα να κανω debug αλλα παλι μου πεταει το

Error --- Completion Code 20

System will now restart

Στο μεταξυ συνδεσα κι ενα LED προχειρα στο δισκο που δεν ειχε και ειναι μονιμα αναμενο απο τη στιγμη που αναβω το PC και παιρνει ρευμα ο δισκος! Συνδεσα και τον Seagate που ξερω οτι δε στροφαρει κι αυτος επισης μενει με μονιμα αναμενο led.... Οπωτε τωρα σκεφτομαι ή οτι ειναι καποιο jumper στον controller που θελει αλλαγή ή ο ιδιος ο controller εχει θεμα!

Οπως και να εχει, προς στιγμη το εγκαταλειπω μεχρι να βρω ορεξη, πληροφοριες, χρονο να ξανασχοληθω μαζι του!

Η προσοχη πρεπει γυρναει στο XT-IDE. Δυστυχως στην τοπικη αγορα δε καταφερα να βρω τα απαραιτητα υλικα για να χτισω τον controller, οπωτε θα πρεπει να τα φερω ολα απ'εξω και, αναγκαστικα, να περιμενω μεχρι να ερθουν!

Μεχρι τοτε, μια ερωτηση προς τον Claudron που εχει ασχοληθει με το θεμα στο συγκεκριμενο PC: Για να δει το DOS τον δισκο που θα χρησιμοποιησω σε μεγαλυτερα κομματια απο 30ΜΒ ποια εκδοση προτεινεις; Ενδεικτικα θα με ενδιεφερε κατι που να μου δινει partition τουλαχιστον 100ΜΒ.
 
Μπορεις να δοκιμασεις και το speedstor να δεις τι γινεται...Για το dos εχουμε τα εξης:

  • MS-DOS 2.x - First DOS version to support hard drives. Maximum partition size - 16MB.
  • MS-DOS 3.2 - Maximum partition size - 32MB No extended partitions supported.
  • MS-DOS 3.3 - Maximum partition size - 32MB First DOS version to allow extended DOS partitions. Maximum number of partitions - 24 (C: through Z )
  • MS-DOS 4.x - Maximum partition size - 2.1GB.Maximum number of partitions - 24
  • MS-DOS 5.x - Same as DOS 4, but now handles up to 8 physical drives
  • MS-DOS 6.x - Same as DOS 5
 
Λοιποοοοον....μεσα στη ζεστη νυχτα και φουσκωμενος απο κατι παγωμενες μπυρες, δε μπορεσα να κλεισω ματι!

Στοιχειωμενος ακομα απο το θριλερ με το σκληρο δισκο μου ηρθε η τρελη ιδεα πως το ψαχνω λαθος το πραμα. Πρεπει να δω τη σκοπια απο τη μερια του controller! Ο κυριος λογος της ιδεας αυτης ηταν οτι αφου συνεδεσα ενα προχειρο led στον δισκο και αυτο εμενε μονιμα αναμενο παει να πει οτι με ενημερωνει για καποιο σφλαμα!

Ψαξιμο λοιπον βραδιατικο στο net για να βρω manual ή εστω καποιες οδηγιες για τον controller! Δεν εκανα και πολι μιας και 10 λεπτα μετα βρηκα αυτο που εψαχνα! Πληρες manual του WD1002A-27X.

Μια γρηγορη αναγνωση για το ενσωματωμενο BIOS και πως γινεται το low level format δε μου εδωσε και πολλες γνωσεις παραπανω απο αυτες που ακομομισα προσφατα, αλλα το ματι επεσε πανω σε ενα σημειο που ελεγε για το Error που βρισκω!

Λιγο παρακατω στις σελιδες του manul πηρα και την πολυποθητη εξηγηση:

Error code 20 = Controller Failure

Φτουυ....γκαντεμια! Και άυπνος και γκαντεμης παλι! Μιας και δε με κολλαει υπνος κατσε να διαβασω και το υπολοιπο να νυσταξω τουλαχιστον! Μπλα μπλα μπλα....και ωωωωπ...τι εχουμε εδω;

Problem: Error Code 20

Solution: Controller component malfunction. Consult your dealer. Make sure you properly installed the controller in the expansion slot. Reversed cables.

Για το πρωτο δε μπορω να κανω κατι, για το δευτερο ναι...σιγα μην ασχοληθει ο dealer μαζι μου (χαχαχα), για το τριτο ειμαι εντελως σιγουρος! Το τεταρτο ομως!;;; Λες;;;

Βγαζω απο το συρταρι το δισκο, κοιταω τα καλωδια και το pin1 στο καλωδιο καλσσικα εχει το κοκκινο χρωμα! Το βγαζω απο τον controller και...το κοκκινο δεν ειναι στο pin1 του controller!!!!!!!!!!!

Οσες φορες αλλαζα δισκο παντα εβγαζα τα καλωδια απο τη μερια του δισκου, οχι απο τον controller!

Γιατι; Πολυ απλο! Θεωρησα οτι αφου το σετ δισκος-controller ηταν μεσα σε λειτουργικο μηχανιμα που απλα εκαψε το τροφοδοτικο του, θεωρητικα δε τα πειραξε κανεις και θεωρησα οτι ειναι ολα σωστα συνδεδεμενα!

Να μια χρησημη συμβουλη λοιπον για οποιον ασχολειται με τα παλια:

Μη θεωρεις τιποτε δεδομενο και τσεκαρε τα παντα!!!

Λιγο παρακατω βρηκα και το επομενο που με απασχολουσε:

Problem: Winchester activity LED is always lit.

Solution: Cables may be reversed, drive malfunction, or bad cables.Χααααα, εδω σε εχω! Δευτερη αναφορα για αναποδα καλωδια. Το drive ετσι οπως το ειδα να συμπεριφερεται και με βαση τα οσα διαβασα στο δικο του manual δουλευει, δευτερα καλωδια αν χρειαστουν εχω, αρα μενει να κανω ενα πραμα μονο πλεον:

Βραδινο χειρουργειο στο λειοτυργικο 1640.

Ευτυχως την τελευταια φορα μου εκοψε να βαλω ενα molex spliter στο Drive B και πλεον δε πρεπει να λυνω τα παντα γι ανα παρω τροφοδοσια, μιας και εχω μια ετοιμη μεσα!

Τοποθετω τον controller, βαζω ρευμα στο δισκο, τον τοποθετω μεσα ομορφα, συνδεω την πριζα, παταω το κουμπακι και το ματι καρφωμενο πλεον στο led του δισκου! Αναβοσβηνει 2-3 φορες και.....σβηνει!!!

Νικη!!!

Να δεις που θα bootαρει απο το δισκο τωρα!!!

Ναι πως...μικρη αναμονη μετα και μου ζηταει δισκετα στο Α:

Δε το γλυτωνω το Format ....! Οχι τιποτε αλλο, αλλα θα ηθελα να δω τι ειχε μεσα!

Βαζω την δισκετουλα μου και ενω ξεκιναει να διαβασει και να φορτωσει το DOS... τζιφος! Σταματαει αποτομα πριν φορτωσει οτιδηποτε και:

Divide overflow

Bad or missing Command Interpreter

Τι στο καλο ειναι αυτο παλι;! Δεν εχω κουραγιο να το ψαξω, μαλλον θα παω για υπνο σχεδον απαραγος...

ΟΠΑ! Το 1512 ειχε κι εκεινη τη δισκετα μεσα στο drive του και ηταν Βοοτ disk! Λες; Ctrl+Alt+Del γινεται restart ξεκιναει να διαβαζει απο το Α: με τη "δικη του" δισκετα και...ξεκινησε!

Αφου παρεληψα να κανω τεστ για ιους κτλ που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ βγηκα τελικα στο Α:

Και τωρα η ωρα την αληθειας

C: και παταω Enter

Στην οθονη πλεον βλεπω C:

Αφου εμεινα να το κοιταω για καμποση ωρα σα χάνος πατησα και ενα DIR και γεμισε η οθονη με αρχεια και φακελους! Το βρηκα απολυτα φυσικο να υπαρχει φακελος με ονομα Games! Ηταν απλα κατι που το περιμενα! Και ειχε και πραμα μεσα αλλα δεν εκατσα να δω τι ακριβως!

Μου εκανε πολυ εντυπωση το ποσο γρηγορα τα διαβαζε παντως! Καμια σχεση με τη δισκετα που ειχα συνηθισει! Απλα φοβερο! Λες και εβλεπα για πρωτη φορα PC μπροστα μου μου φανηκε!

Εντυπωση μου εκανε ομως ενας φακελος με ονομασια Video!

Σαν ιδιοκτητης γατας εχω κολλησει αρκετη περιεργεια και μπηκα, τσεκαρα τι εχει μεσα και ετρεξα το εκτελεσιμο video.exe

Λιγα δευτερα μετα βγηκα σε αρχικη οθονη διαχειρισης video club!

Προγραμμα της Unisoft για το Video Club ΟΡΦΕΑΣ στη Λεοφωρο Αθηνων και Σουνιου, Πλατεια Κεραταιας

(Δε κανω διαφημιση και αυτη υποθέτω ειναι η σωστη διευθυνση μιας και ειναι γραμμενη με αρχικα λιγο πολυ)

Αρα το PC ηταν σε video club για τη διαχειρηση ενικοιασεων και για αυτο το λογο επιλεχθηκε το μικρο 1512 με ασπρομαυρη οθονη! Για τη συγκεκριμενη δουλεια και πολυ ηταν!

Ενδιαφερον!

Περασε η ωρα ομως, εγραψα και το ποστ μιας και δε με κολλαγε υπνος, αλλα και γιατι επιτελους εχω καλα νεα.

Πλεον μενει να βρω γιατι δε bootαρει απο το σκληρο, γιατι δε bootαρει με τη δικια μου δισκετα και... τι αλλα εχει μεσα ο δισκος!

Αυριο με την ησυχια μου, να τον τοποθετησω και λιγο καλυτερα μιας και μπηκε για δοκιμη καλωδιων και κατεληξα να βλεπω τι ταινιες νοικιασε καποιος καποτε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μέχρι να φτάσω στο τέλος του ποστ με έφαγε η αγωνία. Σούπερ εξέλιξη.
 
Πολυ καλη δουλεια Χρηστο! :bow: Δες λιγο στην δισκεττα που δουλεψε ο δισκος να δεις λιγο τι φορτωνει στο autoexec.bat και στο config.sys..εαν παντως χρειαστει να βαλεις dos απλα κανεις sys c: και σου περναει το λειτουργικο χωρις να χασεις αρχεια..
 
Πίσω
Μπλουζα