Android + RetroArch

Δεν σώζει ούτε αυτόματα (save on exit) ούτε αν πατήσεις εσυ save current configuration (βγάζει μήνυμα failed to save).  Με save new configuration σώζει αλλά δεν το φορτώνει όταν ξεκινήσεις το core. Δηλαδή βάζω ένα shader, δουλεύει κανονικά και πατάω exit και αν ξαναβάλω το παιχνίδι ξεκινά πάλι χωρίς shader.

ΥΓ μάλλον το θέμα είναι στα shaders γιατί άλλαξα ένα option στο c64 core (joystick port 1 από 2), βγήκα και όταν ξεκίνησα πάλι το είχε κρατήσει. Shader όμως δεν τον φορτώνει αυτόματα.
 
Δοκίμασε να βρεις το κεντρικό retroarch.cfg αρχείο που κρατάει όλα τα settings και να το σβήσεις μπας και φτιάξει ένα φρέσκο που να δουλεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν βασικά δεν σώζει όταν έχεις ξεκινήσει ένα core, ενώ στο αρχικό μενού χωρίς να έχεις φορτώσει core σώζει κανονικά.
 
Όλα τα λεφτά ο shader lcd grid-v2-psp-color που είναι στο φάκελο handheld. Μιλάμε για οθόνη κινητού πάντα. Σαν να έχεις ένα φορητό και μην πω πως έτσι έχεις την καλύτερη εικόνα σε κινητό πάντα και μιλαμε για τις οθόνες αυτές των 5 και κάτι ιντσών και αναλύσεις 1080p.
 
Ναι είναι απίστευτη, έχεις δικιο.
 
Βασικά ίδια εικόνα κατά 99% βγάζει το απλό PSP που έχω, πάντα έλεγα πόσο όμορφα φαίνονται τα παλιά παιχνίδια στην οθόνη του PSP χωρίς κανένα άλλο φίλτρο. Εκτός κάτι Spectrum, C64, NES που εκεί βασικά θέλεις composite φίλτρο να "μακιγιαρει" λίγο τα κακά (έως τραγικά του Spectrum) γραφικά.
 
Έκανα μια δοκιμή το core Play! (Ps2) στο κινητό με Snapdragon 835 και παίζει μεν αλλά με 20-25 fps. Μετά έκανα μια δοκιμή το Damon Ps2 από play store, ένα κάρο διαφημίσεις αν δεν έχεις την φουλ έκδοση και έπαθα πλάκα όταν είδα ότι παίζει τρένο 60 fps στο κινητό. Σε λίγο καιρό θα παίζουμε ps2 στο κινητό μέσα από κανένα browser
 
Καλημέρα.

Να κάνω μια ερώτηση στους ειδικούς;

Έβαλα το retroarch στο android κινητό μου και γενικά είναι σούπερ. Παίζει εύκολα και καλά τους emulators από mame, Gameboy, game gear & atari 2600.

Εχω ένα θέμα στα παιχνίδια mame στον χειρισμό. Το dpad ενεργοποιεί και ένα κουμπί οπότε αν ο παίχτης κινείται ρίχνει πχ και μπουνιά. Μπαίνω να αλλάξω τα κουμπιά αλλά δεν φαίνεται να λειτουργεί. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;
 
Με μοχλό του ps5 που δοκίμασα λειτουργεί πολύ καλά. Το πρόβλημα όμως παραμένει στον touch χειρισμό. Στην τελική δεν με βολεύει να παίζω έτσι οπότε δεν είναι τόσο θέμα. Γιατί να συμβαίνει όμως.

@Imgema μιας κι εσύ είσαι ειδικός στο retroarch, αν έχεις διάθεση και χρόνο δώσε καμιά ιδέα.

Edit: Λίγο που είδα για κάποιο λόγο ενεργοποιειται μόνο του ένα retromouse left click.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με μοχλό του ps5 που δοκίμασα λειτουργεί πολύ καλά. Το πρόβλημα όμως παραμένει στον touch χειρισμό. Στην τελική δεν με βολεύει να παίζω έτσι οπότε δεν είναι τόσο θέμα. Γιατί να συμβαίνει όμως.

@Imgema μιας κι εσύ είσαι ειδικός στο retroarch, αν έχεις διάθεση και χρόνο δώσε καμιά ιδέα.

Edit: Λίγο που είδα για κάποιο λόγο ενεργοποιειται μόνο του ένα retromouse left click.

Nα πω την αλήθεια δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου εδώ και καιρό με το android τηλέφωνο για emulation. Δεν μπορώ με τίποτα τα touch controls και με gamepad ακόμα έχει πολύ input lag σε σχέση με το PC.

Πάντως για MAME χρησιμοποιούσα το Mame4droid και όχι το RetroArch. Ωστόσο, κάτι τέτοια παρόμοια κολλήματα τα έκανε και στο MAME core στο PC αν έβαζα κάποια άσχετα joysticks που θέλαμε για καμπίνες. Πχ, άνοιγα το MAME TΑΒ menu (το core δεν έχει control options) για να αλλάξω τα controls και όταν πάταγα ένα κουμπί για να κάνω ένα bind, αυτό μου έβγαζε δύο κουμπιά μαζί.

Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό. Ομως βρήκα πως να το διορθώσω. Απλά πάω στον save folder του RetroArch και βρίσκω τον cfg φάκελο του MAME. Εκεί ανοίγω το default.cfg που έχουν σωθεί τα binds με το notepad και απλά σβήνω όλα τα άχρηστα διπλά binds χειροκίνητα και το πρόβλημα λύθηκε.

Φαντάζομαι κάτι παρόμοιο πρέπει να συμβαίνει και με την έκδοση για android. Βρες που είναι σωσμένο το default.cfg και δες αν έχει τίποτα περίεργα binds μέσα. Λογικά εκει που είναι τα binds για το Dpad θα έχει και κάποιο αλλο ξέμπαρκο κουμπί, οπότε σβήστο και δοκίμασε να δεις αν έφτιαξε.
 
Οκ θα το ψάξω. Μπορώ να απενεργοποιησω τη λειτουργία mouse? Μήπως κάτι τέτοιο συμβαίνει;
 
Δες στα core options μήπως έχει κάποια τέτοια επιλογή.
 
Nα πω την αλήθεια δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου εδώ και καιρό με το android τηλέφωνο για emulation. Δεν μπορώ με τίποτα τα touch controls και με gamepad ακόμα έχει πολύ input lag σε σχέση με το PC.

Πάντως για MAME χρησιμοποιούσα το Mame4droid και όχι το RetroArch. Ωστόσο, κάτι τέτοια παρόμοια κολλήματα τα έκανε και στο MAME core στο PC αν έβαζα κάποια άσχετα joysticks που θέλαμε για καμπίνες. Πχ, άνοιγα το MAME TΑΒ menu (το core δεν έχει control options) για να αλλάξω τα controls και όταν πάταγα ένα κουμπί για να κάνω ένα bind, αυτό μου έβγαζε δύο κουμπιά μαζί.

Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό. Ομως βρήκα πως να το διορθώσω. Απλά πάω στον save folder του RetroArch και βρίσκω τον cfg φάκελο του MAME. Εκεί ανοίγω το default.cfg που έχουν σωθεί τα binds με το notepad και απλά σβήνω όλα τα άχρηστα διπλά binds χειροκίνητα και το πρόβλημα λύθηκε.

Φαντάζομαι κάτι παρόμοιο πρέπει να συμβαίνει και με την έκδοση για android. Βρες που είναι σωσμένο το default.cfg και δες αν έχει τίποτα περίεργα binds μέσα. Λογικά εκει που είναι τα binds για το Dpad θα έχει και κάποιο αλλο ξέμπαρκο κουμπί, οπότε σβήστο και δοκίμασε να δεις αν έφτιαξε.

Βρήκα το αρχείο default αλλά οι χαρακτήρες είναι σύμβολα και δεν βγάζω άκρη. Δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να είναι, αλλά δε νομίζω.

Έχει επιλογή για απενεργοποίηση του mouse, όμως είναι ήδη απενεργοποιημένη.

Όσοι έχετε ή είχατε το retroarch σε android είχατε παρόμοιο θέμα; Ίσως βάλω άλλη έκδοση να δοκιμάσω. Είναι το μόνο πρόβλημα που βρίσκω, αλλά σημαντικότατο.

Edit: Και κάτι ακόμη. Όταν συνδέω τον μοχλό του PS5, μου πατάει λάθος κουμπιά. Στην ουσία μετά από remap στα settings-->input-->port 1 controls μου έχει ανάποδα το στρόγγυλο με το Χ και το τετράγωνο με το Δ. Σαν να είναι μοχλός Nintento Switch. Ξέρουμε πως το αλλάζουμε αυτό;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Edit: Και κάτι ακόμη. Όταν συνδέω τον μοχλό του PS5, μου πατάει λάθος κουμπιά. Στην ουσία μετά από remap στα settings-->input-->port 1 controls μου έχει ανάποδα το στρόγγυλο με το Χ και το τετράγωνο με το Δ. Σαν να είναι μοχλός Nintento Switch. Ξέρουμε πως το αλλάζουμε αυτό;

Στα settings/input είναι τα γενικά controls/binds του "retropad".

Αν θες να φτιάξεις τα controls για καποια κονσόλα ξεχωριστά, αφού κανεις load ενα παιχνίδι πας στο Quick menu/controls και τα αλλάζεις από εκει (εκτός του MAME που εκει πας στο κλασσικό ΤΑΒ menu). Και μετά σώζεις ένα override για το συγκεκριμένο σύστημα (εκει δεν κάνεις bind, απλά σε αφήνει να κάνεις τράμπα τα κουμπιά του retropad που έχεις ήδη φτιάξει).

Ναι, είναι λίγο μπέρδεμα τα control options του RetroArch.
 
Στα settings/input είναι τα γενικά controls/binds του "retropad".

Αν θες να φτιάξεις τα controls για καποια κονσόλα ξεχωριστά, αφού κανεις load ενα παιχνίδι πας στο Quick menu/controls και τα αλλάζεις από εκει (εκτός του MAME που εκει πας στο κλασσικό ΤΑΒ menu). Και μετά σώζεις ένα override για το συγκεκριμένο σύστημα (εκει δεν κάνεις bind, απλά σε αφήνει να κάνεις τράμπα τα κουμπιά του retropad που έχεις ήδη φτιάξει).

Ναι, είναι λίγο μπέρδεμα τα control options του RetroArch.

Νομίζω οκ βολεύομαι με τα κοντρόλ από τo tab menu και όταν συνδέω μοχλό πλέον για κάποιο λόγο δε μου εμφανίζει το διπλό κουμπί.

To πρόβλημα μου τώρα είναι ότι όταν συνδέω τον μοχλό δεν παίζει ο ήχος γιατί μάλλον το βλέπει σαν ακουστικά. Αν βάλω ταυτόχρονα ακουστικά ακούγεται κανονικά ο ήχος. Όταν δεν έχω συνδέσει τον μοχλό επίσης ακούγεται κανονικά ο ήχος.

Edit: Αυτό με τον ήχο τελικά διορθώνεται αν στο κινητό μας πάμε στις επιλογές για προγραμματιστές και ενεργοποιήσουμε την επιλογή "Απενεργοποίηση δρομολογητή ήχου USB".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα ύστερα από ένα χρόνο περίπου. Ασχολείται κανείς με το Retroarch ή το παρατήσατε;

Εγώ ξεκίνησα να το στήσω από την αρχή γιατί άλλαξα κινητό και επίσης αγόρασα κι ένα portable gamepad, το 8bitdo zero 2 και για απλό portable gaming έχω βολευτεί πολύ.

Έχω όμως κάποια θέματα με τα thumbnails. Είναι κάποια games σε mame & neogeo στα οποία δεν αναγνωρίζει τα thumbnails. Ακόμη και αν πάω online updater --> playlist thumbnails updater τίποτα. Διάβασα ότι πρέπει να έχουν συγκεκριμένα ονόματα βασισμένα στο no intro. Αυτό που έκανα είναι να βάλω χειροκίνητα το ίδιο όνομα στις εικόνες και στα rom. Αυτό δούλεψε στο να φαίνονται όλα οκ, αλλά δεν έτρεχε το παιχνίδι. Έλεγε "failed to load content".

Δεν ξέρω γιατί...

Έχετε καμιά πρόταση;
 
@broxopios

Μην αλλαζεις ΠΟΤΕ τα filenames των arcade roms. Γι αυτο δεν σου δουλεύουν μετα. Τα arcade roms δεν ειναι no-intro, αυτα αφορούν roms απο κονσόλες. Αν ειναι να μετονομασεις κατι, μετονομασε τις εικονες ωστε να ταιριαζουν με τα roms.

Αν θες να αλλαξεις τις ονομασίες των arcade roms για να ειναι πιο περιγραφικες, μπορεις να το κανεις μονο στις playlists γιατι εκει τα ονοματα ειναι ξεχωριστά απο τα filenames και γινεται απλη αντιστοίχηση.

Παντως αν το updater δεν σου βρήσκει τις εικονες με τα filenames του MAME, ψαξε απο απο αλλη πηγη, πχ emumovies, Launchbox ή screenscraper.

Σχετικα με το αν ασχολουμαι ακομα, ναι, χρησιμοποιω το Retroarch στο PC αλλα εχω σταματήσει να ασχολούμαι με το android για αυτα τα θέματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@broxopios

Μην αλλαζεις ΠΟΤΕ τα filenames των arcade roms. Γι αυτο δεν σου δουλεύουν μετα. Τα arcade roms δεν ειναι no-intro, αυτα αφορούν roms απο κονσόλες. Αν ειναι να μετονομασεις κατι, μετονομασε τις εικονες ωστε να ταιριαζουν με τα roms.

Αν θες να αλλαξεις τις ονομασίες των arcade roms για να ειναι πιο περιγραφικες, μπορεις να το κανεις μονο στις playlists γιατι εκει τα ονοματα ειναι ξεχωριστά απο τα filenames και γινεται απλη αντιστοίχηση.

Παντως αν το updater δεν σου βρήσκει τις εικονες με τα filenames του MAME, ψαξε απο απο αλλη πηγη, πχ emumovies, Launchbox ή screenscraper.

Σχετικα με το αν ασχολουμαι ακομα, ναι, χρησιμοποιω το Retroarch στο PC αλλα εχω σταματήσει να ασχολούμαι με το android για αυτα τα θέματα.

Δηλαδή μπορώ να βρω και από άλλη πηγή στο updater μέσω retroarch? Δεν το ήξερα. Θα το ψάξω.

Τώρα το στήνω σε android, μετά στο ipad και ύστερα στο PC. Δεν ασχολείσαι λόγω χειρισμού ή για κάποιο άλλο λόγο; Γιατί φαντάζομαι πρέπει να λειτουργεί παντού το ίδιο σωστά;
 
Πίσω
Μπλουζα