Apple Tablet Official Thread [iPad]

gapan είπε:
Αν είναι να γράφονται ανακρίβειες τουλάχιστον γίνεται να μη γράφονται με έντονα γράμματα; Το pdf είναι ανοιχτό πρότυπο και αποτελεί και διεθνές ISO standard.
Ζητώ συγνώμη, το PDF έγινε ανοιχτό στις 7/2/2008, όταν το iPhoneOS βγήκε το καλοκαίρι του 2007. Σίγουρα εδώ και ενάμιση χρόνο θα μπορούσαν να το είχαν βάλει μέσα αλλά προτίμησαν το ePub

Ευχαριστώ για τη διόρθωση gapan!

gapan είπε:
:thumbup:
 
Απ οτι βλεπω το συγκεκριμενο προϊον μέχρι στιγμής έχει περισσοτερους απογοητευμενους ή αρνητικους απ οτι το iPhone. Οι περισσοτεροι περιμεναν κατι αλλο, να παει το concept του touch navigation πιο περα, να τρεχει full applications, οχι απλα να συμπληρωνει αλλα να υποκαθιστά/αντικαθιστά κάποιες ήδη υπάρχουσες συσκευες και τελικα την κινηση να μεταφέρει την εμπειρία του iPhone σε μεγαλυτερο μεγεθος την είδαν σαν "ένα iPod XL".

Ισως ειναι η πρωτη φορα που το hype δουλευει εναντιον της Apple και ο κοσμος περιμενε πολλα περισσοτερα απ οτι παρουσιαστηκε. Μου κανει μεγαλη εντυπωση ποσα αρνητικα σχολια διαβαζω απο Mac users καθως και iPhone fans, κατι που στην ανακοινωση του iPhone δεν υπηρχε. Οι anti Apple δε μετρανε γιατι ειτε λογω γουστων ειτε λογω geek/tech αντανακλαστικων δεν προκειται να πουν κατι καλο ετσι κι αλλιως. Έτσι, φτάνουμε στο σημειο ενα μεγάλο μέρος των Apple evangelists να προσπαθει να δικαιολογησει την αγορά του iPad και πολλοι να περιμενουν το v.2, μια χαμηλοτερη τιμή ίσως με 1-2 προσθηκες που λειπουν απ τα specs κλπ. Αυτο δεν το περιμενα στο βαθμο που το βλεπω και πραγματικα με προβληματιζει ποσα "but" και "if only" βλεπω από άτομα που θα το αγοραζαν με κλειστα τα ματια.

Μεχρι να βγει στα ραφια δεν ξερουμε ακομα τιποτα βεβαια, και ισως να πουλησει ικανοποιητικα ή και να γινει αναρπαστο, αλλά σας λεω οτι με προβληματιζει ποσο πολλοι από εκείνους που αγοραζουν οτιδήποτε Apple είναι χλιαροί εώς απογοητευμένοι. Τοσους πολλους δεν τους περιμενα με τιποτα. Λετε ν'αναγκασουν την Αpple ν' ακουσει τους χρήστες γι αλλαγη; Λετε να προλαβουν οι ανταγωνιστες να βγαλουν παραπλησια tablets (γιατι τα netbooks δεν ειναι συναγωνισμος); Κι αν ηδη υπαρχει αυτό, φανταστειτε τι αλλο θα βγει σ' αυτη τη κατηγορια (και θα ειναι πιο ευέλικτο και ανοιχτο).

Και παμε στις 2 μεγαλυτερες απωλειες για μενα, το Flash και το Multitasking, δύο μεγάλες απωλειες που πραγματικά πάνε πίσω όχι επειδή δεν μπορουν να εφαρμοστουν αλλά επειδή έτσι θέλει η Αpple.

Το multitasking μάλλον έρχεται στο 4.0, πραγματικά αργά για συσκευή που δουλεύει με ... πολλά Apps, αλλα αυτο ας ελπισουμε οτι πιθανότατα θα λυθέι.

Το Flash ειναι "ο σατανας ο ιδιος", "αργο", "ενοχλητικο" κι ολα αυτα που το κατηγορουν σε non-windows πλατφορμες αλλα αφηστε με να επιλεξω εγω αν θα το υποστω ή οχι. Ειναι απαραδεκτη υποκρισια να μπλοκαρει η Apple το Flash (υποτιθεται) λογω επιδοσεων ενω στην πραγματικοτητα περιφρουρει το κλειστο App περιβαλλον (και τα εσοδα της). Πόσοι απ ολους αυτους που χρησιμοποιουν OSΧ εχουν απενεργοποιημενο το flash στον Safari τους; Κι αν ειναι τοσο κακο γιατι δεν το μπλοκαρει και στον Safari μια και καλή; Οσο και να μας ενοχλουν τα banners (που θα σερβιρονται και με HTML 5), το flash ειναι μερος του web εδω και πολλα χρονια και ειναι απαραδεκτο ψεμα να μιλας για best web experience βλεποντας lego bricks καθε 2 screens.

2010012911266179220.jpg


Δεν ειναι απλα θεμα φιλοσοφικης ενδοσκοπησης και υποθετικων σεναρίων, μία εταιρεία που εχει το θαρρος (ή θράσος, όπως το δεις) να προσφερει τετοιους περιορισμους στον αιωνα του connectivity και επικοινωνίας είναι numero uno υποπτος για να χρησιμοποιησει το κλειστο αυτο περιβαλλον εναντιον του χρηστη. Δεν ειναι εκκεντρικός, είναι control freak και θελω στα προϊόντα που αγοραζω, εφόσον το επιτρεπει η τεχνολογία, να έχω και τις επιλογές.

το θυμάστε;
 
Δεν θα διαφωνησω. Ηταν ελαφρως ξενερωμα. Απλα, μερικα στραβα τα καλυπτει η "καλη τιμη" (ουσιαστικα κοστιζει σχεδον οσο το πολυ φτωχοτερο Kindle)
 
Το multitasking δεν έχει μπει ως τώρα λόγω μνήμης. Τα 128MBs του 3G είναι υπερβολικά λίγα για να σηκώσεις έστω και δύο σοβαρά apps (όχι iFarts) πόσο μάλλον όταν χρειάζεται μνήμη το ίδιο το λειτουργικό και τα πάγια τρέχοντα στο background apps.

Τα περισσότερα σοβαρά παιχνίδια παίρνουν και το τελευταίο διαθέσιμο byte μνήμης, οπότε με κάποιο τρόπο πρέπει να γίνει κάποιο swap out δηλαδή να προσθέσεις καθυστερήσεις στη λειτουργία ενός...τηλεφώνου.

Το ότι είναι άμεσος ο χειρισμός του το οφείλει ΚΑΙ σε αυτό. Το 3GS έχει διπλάσια μνήμη και πρακτικά περισσότερη από τη διπλάσια μιας και στα πρώτα 128 συμπεριλαμβάνεται και η video Ram. Το θέμα είναι ότι τώρα που αρχίζουν σιγά-σιγά να βγαίνουν παιχνίδια ΚΑΙ αυτά θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν όλη τη διαθέσιμη extra μνήμη.

Ένας άλλος λόγος ακόμα που δεν έχει μπει το multitasking στο iPhone είναι τα memory leaks. Όταν σε μόλις 128MBs πας να τρέξεις το Red Alert και από πίσω τρέχει ένα από τα πολλά κακογραμμένα (accessories για να μιλήσουμε την ST γλώσσα) και σκάσει το Red Alert άντε να βγάλεις άκρη τι φταίει και τι δε φταίει. Ενώ τώρα αν για κάποιο λόγο δεν δουλεύει το Red Alert είναι καθαρά θέμα της EA και φυσικά η λύση θα δοθεί πιο γρήγορα μιας και θα μπορούν να κάνουν reproduce του προβλήματος πιο γρήγορα.

Εγώ σαν χρήστης windows mobile για περισσότερα από 5 χρόνια μπορώ να πω ότι ΔΕΝ μου λείπει. Όχι ότι αν βρεθεί ένας τρόπος να έχω multitasking με λυμένα όλα τα θέματα θα πω όχι, αλλά μέχρι τότε σε τέτοιου είδους συσκευές που δε πάνε να αντικαταστήσουν τη λειτουργία ενός υπολογιστή θα προτιμήσω την ταχύτητα, άμεση ανταπόκριση και τη βέλτιστη λειτουργία των εφαρμογών.

...πιστεύω

Τώρα για το flash, όπως έχω γράψει και στο blog, ελπίζω να έχει ένα γρήγορο θάνατο. Δεν είμαι πονόψυχος απλά ο αργός θάνατος θα κάνει τη δική μου ζωή πιο δύσκολη :)

Ήδη τα πρώτα καρφιά στο φέρετρο μπαίνουν (HTML5, youtube, κ.λ.π).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η σωστη εικονα..

4321990811_819c04205d_o.jpg


και αλλη μια..

ipad-humor8.jpg
 
κακιούλες...[by the way...είδα σε ένα λινουξολαπτόπι ένα dock...(να ναι καλά η Apple που μοιράζει ιδέες παντού] :p
 
A dock is a graphical user interface feature that typically provides the user with a way of launching and switching between applications. Early implementations of the dock concept include the icon bar in Acorn Computers's Arthur operating system (which led to the RISC OS) and the dock in the NEXTSTEP operating system (which lead to Apple Inc.'s Mac OS X). Other dock implementation are included in Apple's Newton OS and iPhone OS and a variety of third party applications that add dock features to operating systems such as Microsoft Windows and Linux, though Mac OS X's has been the most commercially successful. The patent on Apple's implementation was applied for in 1999, the year before the new Mac OS X interface was first publicly demonstrated, and granted in October 2008.[1]
Αχεμ.... ;)
 
Γνωστά αυτά...μαζικώς το Dock το είδαμε στο NeXTSTEP και στην μετενσάρκωση του (Mac OS X).Apple=innovative computing ideas.-
 
Ισως δεν εχεις δει το Enlightement - αν το δεις τσεκαρε και τη χρονολογια παρουσιασης του
 
Paspartoo είπε:
Ισως δεν εχεις δει το Enlightement - αν το δεις τσεκαρε και τη χρονολογια παρουσιασης του
1997?Πολύ αργά για να είναι πρωτότυπο(ως Dock).Το Dock όπως υπάρχει σήμερα είναι υλοποίηση της NeXT του Jobs (στον Acorn νομίζω ήταν διαφοροποιημένο).[Α!Έχω δει και ένα λινουξοπεριβάλλον με Mac OS X Aqua interface] :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα αυτο που ειπα ειναι οτι το 97 δουλευαμε dock σε Enlightement - πολυ πριν η πρωτοπορος Apple το ενσωματωσει στο λειτουργικο της.

Εξαλλου η παραδοχη της πρωτοποριας της Acorn στο θεμα του dock ερχεται μεσα απο το ιδιο το apple insider.

desk.jpg


Ακομα και στο Workbench ειχαμε χρηση dock

screen-afwb-3x.gif


Anyway - το θεμα μας ειναι το τελευταιο προιον της Apple - που εχει προβληματισει πολυ κοσμο για το σχεδιασμο και το στησιμο του.

ion9W.jpg
 
Η εικονά του Workbench και του Risc OS που έβαλες Paspartoo είναι νεότερες από αυτη (την δημιουργία του NeXTSTEP OS-μετέπειτα Mac OS X-από τον Jobs-και του οποίου οι πρώτες beta χρονολογούνται από το 1986-1987) :

NeXTSTEP_desktop.jpg


PS.Το iPad χτυπιέται όπως κάθε προιόν της Apple....
 
noxrider είπε:
[Α!Έχω δει και ένα λινουξοπεριβάλλον με Mac OS X Aqua interface] :p
Ε βέβαια. Θα μπορούσες ποτέ να δεις το αντίθετο; Mac με περιβάλλον που να μοιάζει με κάποιο περιβάλλον linux; Έτσι που είναι κλειδωμένο δεν μπορείς να πειράξεις τίποτα, το linux τουλάχιστον μπορείς να το κάνεις να μοιάζει όπως θέλεις.

Και φυσικά και το dock είναι εφεύρεση της apple. Όπως άλλωστε είναι και το γραφικό περιβάλλον γενικότερα, το ποντίκι, τα mp3 players, τα κινητά τηλέφωνα και τα tablet PCs φυσικά για να είμαστε και επί του θέματος. Χμμμ... ή μήπως όχι;

Υπάρχει πάντως σίγουρα κάτι που το έχει εφεύρει η apple, χωρίς καμία αμφιβολία. Ιδού:

Master_Padlock.jpg
 
Ωραια λοιπον βαζω φωτο απο το Arthur OS της Acorn του 1987 - πριν κυκλοφορησει οτιδηποτε απο Next/Apple...ειμαστε οκ ? :D

scr.gif
 
gapan είπε:
Ε βέβαια. Θα μπορούσες ποτέ να δεις το αντίθετο; Mac με περιβάλλον που να μοιάζει με κάποιο περιβάλλον linux; Έτσι που είναι κλειδωμένο δεν μπορείς να πειράξεις τίποτα, το linux τουλάχιστον μπορείς να το κάνεις να μοιάζει όπως θέλεις.
Και φυσικά και το dock είναι εφεύρεση της apple. Όπως άλλωστε είναι και το γραφικό περιβάλλον γενικότερα, το ποντίκι, τα mp3 players, τα κινητά τηλέφωνα και τα tablet PCs φυσικά για να είμαστε και επί του θέματος. Χμμμ... ή μήπως όχι;

Υπάρχει πάντως σίγουρα κάτι που το έχει εφεύρει η apple, χωρίς καμία αμφιβολία. Ιδού:

Master_Padlock.jpg
Προφανώς δεν έχεις δει περιβάλλον Mac OS X με θεμα-εικονίδια Simpsons κτλ. και ο,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι μόνο ειρωνικά-εριστικά σχόλια οπότε δεν χρήζουν απάντησης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nox, το να αλλαξεις θεμα και εικονιδια στον ιδιο desktop manager δεν ειναι κατι περιεργο - γινεται και στα windows εξαλλου. Οσον αφορα το Gnu/Linux μιλαμε για 4-5 desktop environmends, 15 windows managers και μια ατελειωτη δυνατοτητα αλλαγων. Αυτα δεν υπαρχουν πουθενα αλλου.

Τωρα οσο για τον Gapan - ναι οκ ηταν λιγο "γυριστη" η απαντηση του - αλλα πες μου που εχει αδικο ? Ολα οσα ανεφερε μονο καινοτομιες της Apple δεν ειναι - και ας παρουσιαζονται απο πολλους ως τετοιες. Γενικα πιστευω οτι η Apple μας τελειωσε λιγο πριν βγει το MacOSX και ειναι εδω και χρονια το ιδιο μαγαζι με την "αιωνια αγαπημενη". Εννοειται φυσικα οτι τα προιοντα που παρουσιαζει ειναι ανωτερα της "αγαπημενης" αλλα απο κει και υστερα ειμαι κατα της "Θεοποιησης" των εταιρειων (ασχετα αν συμπαθω πολυ τη τωρινη IBM :D )
 
Paspartoo είπε:
Nox, το να αλλαξεις θεμα και εικονιδια στον ιδιο desktop manager δεν ειναι κατι περιεργο - γινεται και στα windows εξαλλου. Οσον αφορα το Gnu/Linux μιλαμε για 4-5 desktop environmends, 15 windows managers και μια ατελειωτη δυνατοτητα αλλαγων. Αυτα δεν υπαρχουν πουθενα αλλου.
Τωρα οσο για τον Gapan - ναι οκ ηταν λιγο "γυριστη" η απαντηση του - αλλα πες μου που εχει αδικο ? Ολα οσα ανεφερε μονο καινοτομιες της Apple δεν ειναι - και ας παρουσιαζονται απο πολλους ως τετοιες. Γενικα πιστευω οτι η Apple μας τελειωσε λιγο πριν βγει το MacOSX και ειναι εδω και χρονια το ιδιο μαγαζι με την "αιωνια αγαπημενη". Εννοειται φυσικα οτι τα προιοντα που παρουσιαζει ειναι ανωτερα της "αγαπημενης" αλλα απο κει και υστερα ειμαι κατα της "Θεοποιησης" των εταιρειων (ασχετα αν συμπαθω πολυ τη τωρινη IBM :D )
Είπα εγώ ότι το γραφικό περιβάλλον,το ποντίκι,τα tablets,τα mp3 players και τα κινητά(άσχετα αν έκαναν θραύση και στις δύο αυτές κατηγορίες τα προιόντα της Apple) ότι είναι ανακάλυψη της Apple?

Δοκίμασα να γίνω Linux user όταν απαρνήθηκα την Μικρομαλακή αλλά το περιβάλλον σας δεν ειναι για τον μεσο χρήστη υπολογιστών(αν και προσπαθείτε να τα παρουσιάσετε ως κάτι ευχρηστο και απλό).

PS.Μου αρέσει όμως η αναρχική σας διάθεση(αν και πάλι αυτή δεν είναι ξεκάθαρη γιατί αναγκάζεστε να αγοράζετε εξαρτήματα και υπολογιστές από τις εταιρίες όπως όλοι μας).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
PS.Μου αρέσει όμως η αναρχική σας διάθεση(αν και πάλι αυτή δεν είναι ξεκάθαρη γιατί αναγκάζεστε να αγοράζεται εξαρτήματα από τις εταιρίες όπως όλοι μας)
Αυτη ειναι μια συχνη παρεξηγηση.
Δεν ειναι αναρχικοι οι χρηστες των Ελευθερων λειτουργικων και προγραμματων - απλα believers του οτι η εφηρμοσμενη πληροφορικη πρεπει να εχει ξεκαθαρες και ελευθερες επιλογες χρησης. Δεν με ενοχλει που η m$ πουλαει τα windows - με ενοχλει οτι η EULA τονιζει οτι αγορασα αερα κοπανιστο. Οτι η ιδια η φιλοσοφια κατασκευης τους αλλα και η νομικη υποσταση του προιοντος με θελει απλα με το χερι στην τσεπη και μου απαγορευει να εχω την ελευθερια χρησης τουλαχιστον για το προιον που αγορασα.

Οσο για το "αλλά το περιβάλλον σας δεν ειναι για τον μεσο χρήστη υπολογιστών" - εχει γραψει ενα πολυ καλο post ο Gapan εδω στο φορουμ αλλα μπορω και προσωπικα να σου πω οτι αν δωσω σε καποιον "μεσο" χρηστη ενα καλοστημενο μηχανημα με Ubuntu πχ (γιατι ο μεσος χρηστης ΔΕΝ εγκαθιστα ο ιδιος το λειτουργικο και τους drivers στο pc του φιλε Nox) θα δουλεψει πολυ αποδοτικοτερα και ανετα απο οποιαδηποτε εκδοση των windowz.

(αλλα αυτες ειναι συζητησεις που εχουμε κανει πολλες φορες και νοημα δεν βγαλαμε - παω να διαμαρτυρηθω για το νεο "κλειδωμενο" προιον της Μηλαρακιενας και τα λεμε :D )
 
@Paspartoo

Αναρχικός-Αναρχία δεν σημαίνει σπάω βιτρίνες και καίω αυτοκίνητα έτσι?(ειμαί σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ).

Όταν έβαλα θυμάμαι τα Ubuntu(πριν γίνω Mac user)θυμάμαι με ενόχλησαν κάτι εντελώς παιδαριώδη bugs που συνάντησα πχ.Αν ταυτόχρονα με τον music player άνοιγες και ένα παράθυρο YouTube χάνοταν ο ήχος,ή πχ. τα ενοχλητικά fonts που μου φαινόντουσαν εντελώς ερασιτεχνικά.Αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα με τον player και το tube διορθώθηκε με κάποιο software update του Ubuntu αλλά εγώ πλέον είχα φύγει στην Apple.(Και πλέον όλα δουλεύουν όπως ακριβώς ήθελα-θέλω...χωρίς να πονοκεφαλιάζομαι)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα