Apple Tablet Official Thread [iPad]

Ρε συ Ηρακλή με το ζόρι ψάχνεις να βρεις κάτι να την πεις :)

Φέρνεις σαν παράδειγμα dock το enlighenment που βγήκε μια δεκαετία μετά από το nextstep, το workbench της Amiga το οποίο όμως ΔΕΝ είχε dock (αυτό που βλέπεις στην φωτογραφία είναι add-on), και φτάνεις να βρεις φωτογραφία από το Arthur OS για να αποδείξεις ότι υπήρχαν dock!!!

Σημείωση: το ArthurOS φτιάχτηκε στο "πόδι" με το γραφικό περιβάλλον να είναι γραμμένο σε Basic μέχρι να βγει το κανονικό πια RiscOS που όλοι γνωρίζουμε σήμερα. Το RiscOS "βγήκε" την ίδια εποχή (~88 ) με το NextStep, μήπως θέλεις να δούμε την υλοποίηση των δύο docks?

Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας αλλά το μένος που υπάρχει από τη πλευρά των φίλων του ανοιχτού λογισμικού προς οτιδήποτε κλειστό. Και εγώ μαζί σας ρε παιδιά ότι καλό θα ήταν να πατάμε πάνω σε ανοιχτά πρότυπα αλλά ας αναγνωρίζουμε και τα "καλά" των αντιπάλων. Μην τα αντιγράφουμε γιατί πράγματι είναι καλά και μετά να τα κατακρίνουμε.

Το να βάζει κάποιος στο GNOME στο οποίο βάλανε το μισό look and feel του panther (δείτε τη μπάρα και το control panel) ένα dock σαν και αυτό

893.jpg


και να λέει ότι το dock δεν είναι εφεύρεση της Apple δεν ξέρω ποιον κοροϊδεύει.

Αυτή τη στιγμή τρέχουν τουλάχιστον 3-4 projects OSX dock για Linux που προσπαθούν να έρθουν όσο γίνεται πιο κοντά στο original. Δεν προσπαθούν να έρθουν πιο κοντά σε αυτό του Arthur, ούτε το RiscOS αλλά στην τελευταία έκδοση του OSX όποια και να' ναι αυτή.

Το αστείο είναι ότι το μοναδικό (κατά τη γνώμη μου) γραφικό περιβάλλον στο Linux που πάει να ξεφύγει και να κάνει πρωτοποριακά πράγματα, οι σκληροπυρηνικοί το θάβουν! Και ο λόγος? Γιατί όταν το KDE ξεκίνησε εκεί κάπου στο 96 ΠΡΙΝ το Gnome και το gtk, το Qt τα θεμέλια του δηλαδή, δεν ήταν GPL. Ακόμα και όταν το 2000 η QT έγινε στο Linux GPL, οι σκληροπυρηνικοί έμειναν στο 96.

Αυτό δηλαδή που με εκνευρίζει αφάνταστα στην κατά τα άλλα υπέροχη κοινότητα του ανοιχτού λογισμικού είναι ότι κάποιοι μένουν στη φιλοσοφία και όχι στον τεχνικό σχεδιασμό και το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν έχει σημασία που το 2000 η QT ήταν ότι καλύτερο υπήρχε στο Linux μιας και το gtk ήταν ένα αστείο μπροστά της, εμείς θα κρατήσουμε κακία στα παιδιά του project που όταν το είχαν ξεκινήσει η QT ήταν απλά open source και όχι GPL.

Η ίδια φιλοσοφία ισχύει και για οτιδήποτε άλλο. Το OSX dock είναι της Apple, η Apple είναι ο κακός ο λύκος, εγώ θα φτιάξω ένα ίδιο dock γιατί μου αρέσει το OSX αλλά δεν αγοράζω Mac γιατί είναι κλειστό proprietary σύστημα!

Φυσικά όταν φτάσουμε στο σημείο που λέγεται innovation ξεχνάμε τα πάντα και αρχίζουμε και πλάθουμε μια δική μας πραγματικότητα.

Η Java ήταν κακιά πριν γίνει GPL αλλά τώρα είναι κορυφαία γλώσσα. Αλήθεια ξέρετε ποιες είναι οι ρίζες της java (google it). Φυσικά σήμερα που είναι GPL είναι κορυφαία και κατακρίνουμε το .Net που την αντέγραψε. Παράνοια?

Κατακρίνουμε τους πάντες και τα πάντα. Ναι η Apple δεν ανακάλυψε το ποντίκι, θυμίστε μου όμως ποιος το έφερε στη μάζα με ένα εύκολο και ταυτόχρονα δυνατό για την εποχή περιβάλλον εργασίας.

Ναι η Apple δεν ανακάλυψε το mp3 player αλλά το 75% των mp3 players αυτή τη στιγμή στον πλανήτη είναι ipods ενώ είναι ταυτόχρονα και από τα πιο ακριβά. Πόσοι από όσους το κατακρίνουν έχουν κάποιο ipod?

Ναι το iTunes δεν ήταν το πρώτο online music store. Σήμερα είναι το μονοπώλιο. Έχετε αναρωτηθεί το γιατί ή απλά το κατακρίνουμε γιατί είναι το μονοπώλιο?

Ναι το iPhone δεν ήταν το πρώτο smartphone υπήρχαν πολλά πριν από αυτό. Το ότι έχει διαλύσει τον ανταγωνισμό μέσα σε λιγότερο από 3 χρόνια και ότι Google με το Android και Microsoft με τα WM7 το αντιγράφουν τώρα δε σας λέει τίποτα.

Μήπως αδυνατούμε να δούμε το τελικό προιόν και τη τεχνολογία και μένουμε στην φιλοσοφία (κλειστή αρχιτεκτονική, proprietary licenses)? Μήπως πρέπει κάποια στιγμή να κάνουμε και τα δύο? Ας τους κράξουμε για τα licenses(*) μιας και πιστέψτε με μας ακούνε αλλά ας δούμε και το τελικό προϊόν.

Τώρα για το iPad ήδη έχει αρχίσει το brainstorming και οι πρώτες ιδέες για τη χρήση είναι εντυπωσιακές.

iPad_DJ_concept_11.jpg


(*)Το DRM έφυγε πριν 2 χρόνια από το iTunes store μετά από πίεση που ασκήθηκε από τους καταναλωτές.
 
Η java εξακολουθεί να είναι αθλια γλώσσα ασχέτα αδείας.

Τωρα ωσον αφορά το gui, γουστάρω σήμερα να μοιάζει με OSX και αύριο με win 3.11, μεθαύριο με dos και το Σαββάτο με το cocpit του MIR.

Και μάντεψε, μπορώ να το κάνω μονος μου, χωρίς κατι που ανήκει σε άλλον (πρόγραμμα, άδεια, ψυχνέμισμα) το Hype της Apple με τα iphone, ipod, και itoilet είναι απλά ενα hype. Πρίν απο το Iphone και το ipod έπαιρναν το P900 και το Ζεν χωρίς πάλι να αξιοποιούν το 2% του μηχανήματος το μόνο που άλλαξε είναι το όνομα και όχι η βλακεία της μάζας.
 
Saulot το ότι μπορείς να δέσεις κόμπο τα Χ είναι πολύ καλό. Η όλη κουβέντα όμως δεν ξεκίνησε εκεί αλλά από δω:

κακιούλες...[by the way...είδα σε ένα λινουξολαπτόπι ένα dock...(να ναι καλά η Apple που μοιράζει ιδέες παντού]
Αμέσως μετά ο Paspartoo ήθελε να πείσει ότι το ντοκ (σικ :) ) δεν ήταν κάτι πρωτόγνωρο φέρνοντας παραδείγματα από enlightenment, amiga OS και ArthurOS.

Προφανώς το πρώτο σκέλος της απάντησης μου εκεί ακριβώς εστίαζε. Τώρα για τα υπόλοιπα και τους αφορισμούς προς την java και την βλακεία της μάζας των χρηστών iPhone δεν θα σχολιάσω.
 
Έχω iMac και iPhone αλλά βλάκας δεν είμαι,ούτε θεωρώ οτί ανήκω στην "βλακεία της μάζας".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως οι λογομαχίες για νέες τεχνολογίες στερούνται της πλάκας που έχουν οι αντίστοιχες διαμάχες για Commodore/Spectrum ή Amiga/Atari...

Saulot είπε:
Η java εξακολουθεί να είναι αθλια γλώσσα ασχέτα αδείας.
Ως πτωχός και ταπεινός προγραμματιστής, θα συμφωνήσω απόλυτα. Είμαι φανατικός υποστηρικτής της ρήσης Saying that Java is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders.

το Hype της Apple με τα iphone, ipod, και itoilet είναι απλά ενα hype. Πρίν απο το Iphone και το ipod έπαιρναν το P900 και το Ζεν χωρίς πάλι να αξιοποιούν το 2% του μηχανήματος το μόνο που άλλαξε είναι το όνομα και όχι η βλακεία της μάζας.
Όλα καλά, το Ρ900 τι σου φταίει; Εγώ 5 χρόνια μετά έχω ακόμα το Ρ910 ως βασικό κινητό, μπορεί να έσκασα 700 Ευρώ τότε αλλά κανείς δεν μπορεί να με κατηγορήσει ότι δεν έκανα απόσβεση (ούτε βέβαια ότι δεν το χρησιμοποιώ στο 90%) :) .
 
Shock είπε:
Τώρα για τα υπόλοιπα και τους αφορισμούς προς την java και την βλακεία της μάζας των χρηστών iPhone δεν θα σχολιάσω.
Το παραπάνω δεν το είπα, ξαναδιάβασε το πόστ μου, μετά το "βλακεία της μάζας" έχει τελεία.

Το Collective consiousness είναι μύθος, το μόνο που έχουμε αναπτύξει είναι collective stupidity και η ευρεία αποδοχή iphone like προιόντων σε τετοιο βαθμό το αποδεικνείει περίτρανα.

(Μήν αντιστρεψεις πάλι τα λόγια, δέν λεω οτι όποιος παίρνει τα αυτά προϊόντα είναι βλάκας)

Το βασικό πρόβλημα είναι η νοοτροποία που συνοδεύει την κατηγορία αυτη, που φτάνει στο σημείο να λέει οτι η apple ανακάλυψε το dock, το όνομα ipad (ειναι registered απο την Samsung απο το 2004 νομίζω) και τα ζιβάγκο.

Προσωπικά πιστεύω τον Pasp γιατι μου έχει αποδείξει οτι ψάχνει πρίν πεί κατι και αν εν τέλει κανει λάθος εχει τους cohones να το παραδεχθεί δημοσίως.

noxrider είπε:
Έχω iMac και iPhone αλλά βλάκας δεν είμαι,ούτε θεωρώ οτί ανήκω στην "βλακεία της μάζας"(και το laptop που ακριβοπλήρωσα με Vista-πριν γίνω Mac user-έχει μόνο Fedora επάνω-δεν το παίζω γιαλαντζί Che Guevara της πληροφορικής χρησιμοποιώντας στα κρυφά Vista).
Δέν έκρυψα ποτέ οτι χρισημοποιούσα Vista (πλέον 7), και είμαι ο πρώτος που παραδεχεται οτι δέν μπορώ να κάνω ακόμα την πλήρη μετάβαση σε Open Source.

Οπότε το "γιαλαντζί Che Guevara της πληροφορικής" είναι άτοπο.

Και έν τέλει νιώστε, δεν μιλάω για αυτόν που επέλεξε το iphone - P900 - imac για καποιόν δικό τους λόγο αλλά για το υπόλοιπο 98% (γιατι τόσο είναι οσο και δέν σας αρέσει) που το πήρε γιατι το πήρε και ο δίπλα ή το φοράει σκουλαρίκι η Σαμπρίνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην ξεχναμε οτι μιλαμε για μηχανακια,τα μηχανακια ειναι αψυχα αντικειμενα που τα κανουμε οτι θελουμε, ενιοτε τα πεταμε απο τα παραθυρο και δεν δινουμε λογαριασμο σε κανενα. :)

Μην παθιαζεστε τοσο μας διαβαζουν και εξοφορουμικοι.
 
Αντωνη, μια απο τα ιδια καθε φορα.

Το post του Nox μιλουσε για "Apple=innovative computing ideas".

Δεν σου αρεσει το dock στο ArthurOS επειδη ειναι γραμμενο σε basic (??) - ηταν ομως το πρωτο dock που ειδαμε ποτε.

Δεν σου αρεσει το mouse της Xerox (ειναι και λιγο ασχημουτσικο ειναι αληθεια) - ηταν ομως το πρωτο mouse που ειδαμε ποτε.

Δεν σου αρεσει ο BSD πυρηνας - αλλα εκει πατησε το (πρωτοποριακο ?) λειτουργικο που χρησιμοποιεις.

Θες να μας πεισεις πως οτι εφτιαξε η NeXT ειναι πρωτοπορια της Apple επειδη την εξαγορασε καποια στιγμη ? Ναι οκ απο την αποψη αυτη οι 300 πρωτοπορες εταιρειες που εχει αγορασει η M$ την κανουν ΤΗΝ Πρωτοπορο εταιρεια απο καταβολης computing.....ελεος εχουμε και μικρα παιδια στο forum.

Οταν επι 15 χρονια ΟΛΟΙ αναγνωριζαν οτι η κλειστη αρχιτεκτονικη της Apple ειναι το μεγαλυτερο μειονεκτημα της - τωρα θελετε καποιοι να μας πεισετε οτι αυτο ειναι το μεγαλο της πλεονεκτημα ? Δεν γεννηθηκαμε χτες ομως.

Δεχομαι εξαρχης οτι εχει γινει φοβερη δουλεια στην Apple και οτι το marketing της ειναι κορυφαιο - δημιουργει τεχνητα "αναγκες" και πουλαει ενα απιστευτο hype που επιασε στην αγορα. Και μπραβο της. Απο κει και υστερα ειναι ενα ακομα μαγαζι με αποκλειστικο σκοπο την πωληση οπως ολα τα αλλα.

Οσο για το KDE - το οποιο εδω και 2-3 χρονια ΘΑ ειναι το καλυτερο GUI στον κοσμο του ανοιχτου λογισμικου - μπραβο του, αλλα μεχρι ΝΑ και ΕΑΝ γινει - η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων του GNU/Linux θα χρησιμοποιει το κορυφαιο GΝΟΜΕ και δεν ασχολειται με τo hype ενος project στα χαρτια. BTW και το Herc.os ΘΑ ειναι το καλυτερο λειτουργικο που γνωρισε ποτε το συμπαν - αλλα μεχρι να το φτιαξω (που λεει ο λογος) δεν θα υπαρχει πλεον συμπαν να το δεχτει...

Οσο για τη (Sun) Java δεν εχει γινει πληρως GPL - ουτε θα γινει - και κανεις δεν λεει οτι ειναι η "κορυφαια" γλωσσα - o καθενας χρησιμοποιει τη γλωσσα που του αρεσει - ως γνωστον πολλοι "Linux" devs χρησιμοποιουν C#, και αυτο καταρριπτει το επιχειρημα σου.

Το DRM έφυγε πριν 2 χρόνια από το iTunes store μετά από πίεση που ασκήθηκε από τους καταναλωτές.
Τελεια, αρα να σου φτιαξω και σενα ενα τετοιο πλακατ να βγουμε στους δρομους μαζι (κερνας τα σουβλακια ομως)

* Α μιας και διαβασα κατι παραπανω για ψευτοΤσεγκεβαρα της πληροφορικης που χρησιμοποιουν windows στα κρυφα - φυσικα και δεν δηλωνω "επαναστατης" αλλα και δεν χρησιμοποιω windows στα κρυφα.
 
Το να λέμε οτι η App ανακάλυψε το dock είναι σαν να λέμε οτι η Blizzard ανακαλυψε τα RTS και τα MMO.

Αλλα τελικά έχουμε πολλά Blizzard funboys...

Και δέν είναι παθος, είναι αγανάκτηση δυστυχώς.
 
Saulot είπε:
Το να λέμε οτι η App ανακάλυψε το dock είναι σαν να λέμε οτι η Blizzard ανακαλυψε τα RTS και τα MMO.Αλλα τελικά έχουμε πολλά Blizzard funboys...

Και δέν είναι παθος, είναι αγανάκτηση δυστυχώς.
Λοιπόν... Saulot (όπως και θα παρακαλούσα τους Admins να παρέμβουν),δεν ανέφερα κανέναν ονομαστικά "γιαλάντζι Che Guevara" (αλλά όπως λέει μια άλλη παροιμία-εκτός από αυτήν με τον πίθηκο και το σαπούνι- όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται).

Είναι δικαίωμα σου φυσικά αν θέλεις να τον χρησιμοποιείς ως τίτλο στην υπογραφή σου αλλά όχι το nickname μου!


 
Shock είπε:
Ναι η Apple δεν ανακάλυψε το ποντίκι, θυμίστε μου όμως ποιος το έφερε στη μάζα με ένα εύκολο και ταυτόχρονα δυνατό για την εποχή περιβάλλον εργασίας.
...(o tempora o mores αλλά)... τα windows 95? Αν μιλάμε για μάζα μεταξύ win95 και win98 εγινε το μεγαλο μπαμ

Shock είπε:
Ναι η Apple δεν ανακάλυψε το mp3 player αλλά το 75% των mp3 players αυτή τη στιγμή στον πλανήτη είναι ipods ενώ είναι ταυτόχρονα και από τα πιο ακριβά. Πόσοι από όσους το κατακρίνουν έχουν κάποιο ipod?
πανε τα ipods, ενσωματωθηκαν στα κινητα (εξ ου και το ipad μη χαθει το traction με την αγορα)

Shock είπε:
Το ότι έχει διαλύσει τον ανταγωνισμό μέσα σε λιγότερο από 3 χρόνια και ότι Google με το Android και Microsoft με τα WM7 το αντιγράφουν τώρα δε σας λέει τίποτα.
μας λεει οτι ειναι μοδα. Οτιδηποτε κανει εντυπωση και περναει σαν μοδα αντιγραφεται απ ολη τη γειτονια. Οσοι δεν προσφερουν κατι που ειναι της μοδας (η Ericsson τελη 90s και η Nokia τωρα τελευταια) χανουν μεριδιο αγορας. Και κυριως για τι ποσοστο μιλαμε οτι "εχουν διαλυσει τον ανταγωνισμο"; Αν δεν ακουμε τους evangelists οι αριθμοι ειναι μεν ικανοποιητικοτατοι για εταιρεια που σε 3 χρονια επιασε τετοιο ποσοστο αλλα με τιποτα δεν μιλαμε οτι διελυσε τον ανταγωνισμο με 18 -και κατω- τοις εκατο των smartphones globally. Και η Nokia -που κοιμαται ορθια- να εχει ακομα 38%; Το θεμα ειναι οτι τωρα που ολοι βγαζουν multi touch κινητα με τα ιδια κολπακια μη περιμενεις το iphone να παει στα 75% της αγορας των smartphones οπως εκανε το ipod, θα διατηρησει οσα κερδισε, θα βγαζει τρελλα κερδη για την Apple γιατι εχει τεραστια περιθωρια κερδους (δηλ. ειναι υπερτιμημενο) + εσοδα απ το App Store και τελος.

Shock είπε:
Τώρα για το iPad ήδη έχει αρχίσει το brainstorming και οι πρώτες ιδέες για τη χρήση είναι εντυπωσιακές.
iPad_DJ_concept_11.jpg


Οσο για το ipad, στο ξαναλεω μου εχει κανει τεραστια εντυπωση ο ογκος των αρνητικων σχολίων σε σχεση με ο,τι περιμενα. Επι iphone υπηρχαν μεν πολλοι που μιλουσαν για τα specs αλλα και πολλοι περισσοτεροι που θα το αγοραζαν με κλειστα τα ματια. Οταν δε, ειδαν και το πρωτοτυπο και ιδιαιτερο ιnterface με multitouch τοτε το μονο που εμενε σαν εμποδιο ηταν η τιμη. Τωρα ομως ειναι πολυ λιγο για τοσα λεφτα χωρις ν'αντικαθιστα ή συνδυαζει ηδη υπαρχουσες συσκευες. Μονο οι οπαδοι να το αγορασουν βεβαια επειδη και μονο ειναι Apple, θα πουλησει αρκετες συσκευες, το θεμα ειναι αν θα τσιμπησουν και οι υπολοιποι - ειδικα το target group "ασχετοι με πληροφορικη" στο οποιο απευθυνεται μεχρι να βγαλουν αλλα 400 tablets οι διαφοροι ανταγωνιστες (καλά ή όχι) και το αφησουν σε οτι ποσοστο επιασε...

Αυτα που με ενοχλουν ιδιαιτερα ειναι α)το planned obsolescence του, οπου λες και δεν περασε μια μερα, αφηνει εσκεμμενα απ εξω καμερες για να εχει κατι να πουλησει στο επομενο version, β)η μονοπωλιακη τακτικη ν'αφηνει απ εξω το "κακο flash" για να μην χασει κερδη απο το App Store.
 
Εγώ είμαι γιαλαντζί και μούφας της πληροφορικής!!!!!!!!! Όπως και γιαλαντζί επαναστάτης του καναπέ! :D

Δεν μπορώ να ξεκολλήσω από τα windows και θέλω να αγοράσω ipad και imac για να μοστράρω τις φωτό τους στα fora! :D

Έχει πλάκα να το παίζεις επαναστάτης από το κόκπιτ μιας πανάκριβης Mustang! :D

Βρε παιδιά τι έχετε να χωρίσετε; Δεν υπάρχει λόγος να μαλώνετε. Όποιος γουστάρει θα αγοράσει το ipad και άλλα apple προϊόντα. Ειδικά αυτός που έχει τα γκαφρά να το κάνει. Ποιο το κακό η apple να πουλάει και να δημιουργεί ανάγκες;

Τώρα, αν το dock ήταν του Ηρακλή ή δικό μου ή του Θρασύβουλου της κυρά-θανάσως παραδίπλα, νομίζετε ότι ενδιαφέρει τον πολύ κόσμο; Όποιος θέλει ipad θα το πάρει ότι και να λένε οι άλλοι.

Ζούμε σε μια εποχή που το marketing και το design κάνουν θαύματα αν συνδυαστούν, η Μηλιά έπιασε το νόημα και το trend αφήστε την να πλουτίσει με την ησυχία της!
 
Δεν ξέρετε τι σας γίνεται μου φαίνεται. Άλλος είχε εφεύρει το dock, και μάλιστα δεκαετίες πριν.

picture.php
 
noxrider είπε:
Λοιπόν... Saulot (όπως και θα παρακαλούσα τους Admins να παρέμβουν),δεν ανέφερα κανέναν ονομαστικά "γιαλάντζι Che Guevara" (αλλά όπως λέει μια άλλη παροιμία-εκτός από αυτήν με τον πίθηκο και το σαπούνι- όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται).Είναι δικαίωμα σου φυσικά αν θέλεις να τον χρησιμοποιείς ως τίτλο στην υπογραφή σου αλλά όχι το nickname μου!


Απλα αποδίδω τα του καίσαρος τω καίσαρι, Δεν θα ήθελες φανταζομαι να πάρει άλλος τα πρωτεία στο "Καλύτερο ποστ του 2010".

Εξάλου αφου είναι δημοσίος χώρος τα λεγόμενα του καθενός μπορούν να αναπαραχθούν ελεύθερα με παράθεση το nick του γράφοντα.

(BTW αν το ζητουσες ευγενικα θα το εβγαζα αμεσα αλλα αφου κατεφυγες σε απειλές θα το βγάλω στις 1330 Μόνο και μόνο γιατι μου το ζήτησαν ευγενικά οι διαχειριστές)
 
Ζορζ - βγαλε την υπογραφη - δεν υπηρξε απειλη απο κανεναν - μαλλον πηρες στραβα το ποστ του Nox. Ας το τελειωσουμε εδω.
 
@Aardvark

Δεν παθιαζόμαστε με μηχανήματα αλλά διαβάζοντας σήμερα το μου σηκώθηκε η τρίχα.

Λέει ο Noxrider ότι είδε ένα Linux με dock και προσπαθεί ο Paspartoo να του αποδείξει ότι το dock δεν ήταν ιδέα της Apple όταν το dock στο οποίο αναφερόμαστε προφανώς είναι OSX like!

Βρισκόμαστε σε ένα thread που μιλάει για ένα τεχνολογικό προιόν και πέσανε να το φάνε επειδή προφανώς και είναι κλειστής αρχιτεκτονικής.

Προσπαθώ να διαχωρίσω αυτά τα δύο μήπως και δούμε λίγο παραπέρα αλλά δε βλέπω φως.

Paspartoo είπε:
Αντωνη, μια απο τα ιδια καθε φορα.
Το post του Nox μιλουσε για "Apple=innovative computing ideas".

Δεν σου αρεσει το dock στο ArthurOS επειδη ειναι γραμμενο σε basic (??) - ηταν ομως το πρωτο dock που ειδαμε ποτε.
Η διαφορά των μερικών μηνών του ArthurOS ενός front end γραμμένου σε Basic και ενός λειτουργικού συστήματος όπως το NextStep με μια υλοποίηση που κρατάει 22 χρόνια δεν σου λέει εσένα τίποτα? Τι να το κάνω το πρώτο dock που δεν είμαι καν σίγουρος ότι είναι το πρώτο αν δεν είναι σωστά υλοποιημένο?

Paspartoo είπε:
Δεν σου αρεσει το mouse της Xerox (ειναι και λιγο ασχημουτσικο ειναι αληθεια) - ηταν ομως το πρωτο mouse που ειδαμε ποτε.
Ναι ήταν το πρώτο mouse που είδαμε ποτέ αλλά δεν καταφέραμε και να χρησιμοποιήσουμε ποτέ γιατί δεν μπορούσε η XEROX να το κάνει ένα εμπορικό προιόν και να φτάσει στα χέρια μας.

Αδυνατείς να καταλάβεις ότι δεν φτάνει να έχεις μια καλή ιδέα και ένα καλό conept αλλά πρέπει να την υλοποιήσεις σωστά και να την κάνεις εύκολα προσιτή στον κόσμο (και δεν εννοώ φθηνή).

Paspartoo είπε:
Δεν σου αρεσει ο BSD πυρηνας - αλλα εκει πατησε το (πρωτοποριακο ?) λειτουργικο που χρησιμοποιεις.
Ρε συ Ηρακλή

1. Aν μπορείς να μου δώσεις κάποια links που μπορώ να διαβάσω και εγώ ότι ο πυρήνας του MacOSX είναι BSD και όχι Mach με το BSD να είναι απλά ένα subsystem

2. Το ότι πατάς σε άλλα licenses όπως αυτά του BSD τι σχέση έχει? Ναι UFS έχει το οποίο δεν είναι δικό της. Και? Και τα περισσότερα distributions υποστηρίζουν Samba και τι μ' αυτό? Εδώ ήρθε το .Net στο Linux υπό τη μορφή του Mono. Και? Κολλάς για άλλη μια φορά στο License και όχι στην τεχνολογία. ΔΕΝ σου λέω ότι έχεις άδικο αλλά ξεχώρησε τα.

Paspartoo είπε:
Θες να μας πεισεις πως οτι εφτιαξε η NeXT ειναι πρωτοπορια της Apple επειδη την εξαγορασε καποια στιγμη ? Ναι οκ απο την αποψη αυτη οι 300 πρωτοπορες εταιρειες που εχει αγορασει η M$ την κανουν ΤΗΝ Πρωτοπορο εταιρεια απο καταβολης computing.....ελεος εχουμε και μικρα παιδια στο forum.
Ρε συ Ηρακλή τι ήταν η Next? O Jobs με τους μισούς μηχανικούς της Apple. Οι οποίοι πρακτικά ξαναγύρισαν πίσω και έφεραν για μένα μια νέα πνοή στην εταιρία. Δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το επιχείρημα σου.

Paspartoo είπε:
Δεχομαι εξαρχης οτι εχει γινει φοβερη δουλεια στην Apple και οτι το marketing της ειναι κορυφαιο - δημιουργει τεχνητα "αναγκες" και πουλαει ενα απιστευτο hype που επιασε στην αγορα. Και μπραβο της. Απο κει και υστερα ειναι ενα ακομα μαγαζι με αποκλειστικο σκοπο την πωληση οπως ολα τα αλλα.
Ηρακλή αν είναι μονο Hype τότε θα μπορέσεις να μου εξηγήσεις με τεχνικούς όρους την υπεροχή άλλων smartphones ή tablet PCs από το iPhone/iPad. Εγώ μπορώ να το κάνω με τεχνικούς όρους, εσύ μπορείς? Παρατήρησε τα Bold, κάποια στιγμή πρέπει επιτέλους να μιλάμε με επιχειρήματα. Ε δε γίνεται ρε αρχηγέ να μην έχουμε επαφή με το αντικείμενο και να έχουμε άποψη. Γίνεται? Δεν γίνεται!

Αφού λοιπόν εσύ έχεις επαφή για πες μου γιατί είναι Hype το iPhone.

Γιατί είναι hype το OSX. Έχεις δει το NS Framework από πίσω τι βιβλιοθήκες έχει? Ακούγομαι επιθετικός ενώ ειλικρινά ΔΕΝ είμαι, απλά για να με πείσεις για κάτι θα πρέπει να επιχειρηματολογήσεις και από τη στιγμή που εγώ μιλάω για τεχνολογική αιχμή και εσύ μου μιλάς περί hype θα πρέπει να εξηγήσεις το γιατί. No offense.

Τώρα για τις τεχνικές ανάγκες φυσικά και όλα είναι τεχνικές ανάγκες. Πριν το iPhone δεν είχα smartphone :)

Πριν το iPad δεν υπήρχε eReader είναι κάτι καινούριο και είμαι σίγουρος ότι άλλες εταιρίες όπως το Amazon θα φτιάξουν eReaders και online καταστήματα να πουλάνε βιβλία.

Επίσης πριν το iPod δεν υπήρχαν mp3 players, η Apple δημιούργησε την ανάγκη και ο κόσμος αγοράζει σαν τρελός.

Ρε παιδιά θα τρελαθούμε εντελώς? Ότι έχει φτιάξει προϋπήρχε (εκτός από τον Apple I). Το θέμα είναι πως το έφτιαξε, η υλοποιήση και η τεχνολογία που έχει βάλει μέσα. Σε άλλο thread είχα δώσει μερικά παραδείγματα για τις δυνατότητες του MacOSX που έρχονται από default και δεν χρειάζεται να είσαι απόφοιτος πολυτεχνείου για να τα χρησιμοποιήσεις.

Το όλο πακέτο βοηθιέται από το marketing από την άποψη ότι βλέπουν τι θέλει ο κόσμος. Το ότι έχει ένα τεράστιο R&D τμήμα μόνο για το User Interface και ότι το κάθε icon έχει από πίσω του ανθρωποώρες εσύ θα το δεις ως "ομορφιά" μαρκετινίστικο τρικ ο χρήστης ενός iPhone θα το δει σαν "λογικό" και σαν ευκολία χρήσης.

Βάλε κάτω ένα MacOSX και ένα Windows (για linux μηχάνημα δεν λέω καν) και δες πόσο εύκολα θα πάρεις ένα incremental live backup. AN θέλεις να το δεις σαν μαρκετινίστικα τρικ όλα αυτά τα καλούδια που έχει πάνω καλώς, εγώ τα βλέπω σαν ευκολίες και σαν πρωτοπορία.

Να σου θυμίσω λίγο το spotlight? Έξι μήνες μετά στα Vista, αργότερα στο Linux με τη μορφή του Beagle. Αυτό για σένα δεν είναι Innovation έτσι?

Τώρα για το θέμα ότι είναι ένα μαγαζάκι και ότι θέλει να πουλήσει δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό. Αυτό είναι επιχείρημα σε τι? Ξέρεις καμιά εταιρία που να μην θέλει να πουλήσει?

Paspartoo είπε:
Οσο για το KDE - το οποιο εδω και 2-3 χρονια ΘΑ ειναι το καλυτερο GUI στον κοσμο του ανοιχτου λογισμικου - μπραβο του, αλλα μεχρι ΝΑ και ΕΑΝ γινει - η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων του GNU/Linux θα χρησιμοποιει το κορυφαιο GΝΟΜΕ και δεν ασχολειται με τo hype ενος project στα χαρτια. BTW και το Herc.os ΘΑ ειναι το καλυτερο λειτουργικο που γνωρισε ποτε το συμπαν - αλλα μεχρι να το φτιαξω (που λεει ο λογος) δεν θα υπαρχει πλεον συμπαν να το δεχτει...
Καταρχήν αυτό είναι ειρωνία κατά δεύτερο εγώ στο έφερα σαν παράδειγμα για το πόσο σνομπάρεται το KDE από τους ίδιους τους ανθρώπους του Linux.

Ήθελα να δείξω πόσο ΔΕΝ έκατσε καλά σε κάποιου και ακόμα και σήμερα 10 χρόνια μετά είναι κολλημένοι στο 96.

Πάντως αν πράγματι πιστεύεις αυτά που γράφεις περί τεχνικής ανωτερότητας του Gnome περιμένω να τα διαβάσω σε ένα άλλο thread. Έχω πολλά να γράψω.

Paspartoo είπε:
Οσο για τη (Sun) Java δεν εχει γινει πληρως GPL - ουτε θα γινει - και κανεις δεν λεει οτι ειναι η "κορυφαια" γλωσσα - o καθενας χρησιμοποιει τη γλωσσα που του αρεσει - ως γνωστον πολλοι "Linux" devs χρησιμοποιουν C#, και αυτο καταρριπτει το επιχειρημα σου.
Ε τώρα εδώ δεν έχω κανένα σχόλια. Πραγματικά το επιχείρημα μου είχε καταρεύσει από πριν.....όχι από το δικό σου σχόλιο ......
 
Saulot είπε:
Απλα αποδίδω τα του καίσαρος τω καίσαρι, Δεν θα ήθελες φανταζομαι να πάρει άλλος τα πρωτεία στο "Καλύτερο ποστ του 2010".Εξάλου αφου είναι δημοσίος χώρος τα λεγόμενα του καθενός μπορούν να αναπαραχθούν ελεύθερα με παράθεση το nick του γράφοντα.

(BTW αν το ζητουσες ευγενικα θα το εβγαζα αμεσα αλλα αφου κατεφυγες σε απειλές θα το βγάλω στις 1330 Μόνο και μόνο γιατι μου το ζήτησαν ευγενικά οι διαχειριστές)
Αν αυτό που έκανες αν το είχα κάνει εγώ θα είχα φάει ήδη infraction(αλλά βλέπεις δεν είμαι κολλητάρι ή φίλος των admins).


Δεν σε απείλησα και μπορεί να παρέμβει ο Paspartoo για να μας πει δημόσια τι του έγραψα στα pms.



Δεν μπορείς να αποκαλείς τους Mac users εμμέσως πλην όμως σαφώς "βλάκες" και ότι ανήκουν στην "μάζα της βλακείας" και να μην περιμένεις αντίστοιχη αντίδραση.


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
noxrider είπε:
Αν αυτό που έκανες αν το είχα κάνει εγώ θα είχα φάει ήδη infraction(αλλά βλέπεις δεν είμαι κολλητάρι ή φίλος των admins).
Δεν σε απείλησα και μπορεί να παρέμβει ο Paspartoo για να μας πει δημόσια τι του έγραψα στα pms.



@noxrider ως συνηθως βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα
 
@massbass. Αν κοιτάξεις λίγο καλύτερα τα νούμερα θα δεις ότι iPhone στην Κίνα δεν υπήρχε μέχρι πριν 3(?) μήνες. Και εκεί όταν πήγε δεν πούλησε γιατί αναγκάστηκε να πάει κουτσουρεμένο χωρίς wifi με τιμή ακριβότερη από ότι πωλείται στην Αμερική σε μια χώρα χαμηλόμισθων.

Φυσικά και έχει πάει άπατο και φυσικά εκεί πουλάει τα άντερα της η Nokia ανεβάζοντας τα ποσοστά της.

Κάνε ένα κόπο τώρα και δες τις λεγόμενες ανεπτυγμένες χώρες όπως οι ΗΠΑ, Αγγλία, Γαλλία κ.τ.λ

Επίσης αν θες δες πόσες εταιρίες σήμερα ασχολούνται γράφοντας προγράμματα για Symbian και πόσες για iPhone. Δες επίσης πόσες έχουν δηλώσει ότι ΘΑ γράφουν για iPad.

Τώρα για το αν θα πετύχει κανονικά δεν πρέπει να κάνω την πυθία μιας και ο καθένας μας έχει και την άποψη του αλλά όταν είχε βγει το iPhone το τι είχε υποθεί δε λεγεται.

Ο ίδιος ο Balmer είχε πει ποιος θα πάει να αγοράσει ένα τόσο ακριβό τηλέφωνο και ότι η Apple την πάτησε.

Πριν λίγες μέρες ο Bill (ο γνωστός) είπε:

itʼs not like I sit there and feel the same way I did with iPhone where I say, ʽOh my God, Microsoft didnʼt aim high enough.ʼ Itʼs a nice reader, but thereʼs nothing on the iPad I look at and say, ʽOh, I wish Microsoft had done it.ʼ”
Κάτι μου λέει ότι θα γίνει μια από τα ίδια.
 
Δεν παθιαζόμαστε με μηχανήματα αλλά διαβάζοντας σήμερα το μου σηκώθηκε η τρίχα.
Εσυ ειδικα, παθιαζεσαι και πολυ ;)

Λέει ο Noxrider ότι είδε ένα Linux με dock και προσπαθεί ο Paspartoo να του αποδείξει ότι το dock δεν ήταν ιδέα της Apple
Εχω ηδη σχολιασει οτι η απαντηση ηταν για τη φραση του Nox "Apple=innovative computing ideas". H Apple δεν εφηυρε το dock, το ποντικι, το GUI, τους ereaders, τα mp3 κλπ κλπ αυτο ΕΙΝΑΙ αποδεδειγμενο και για ΑΥΤΟ μιλησα. Το οτι εφερε τις τεχνολογιες αυτες πιο κοντα στο ευρυ κοινο - συμφωνησα εκ προιμιου - αν και ο massbass καλα τα ειπε για τα Win95.

Αδυνατείς να καταλάβεις ότι δεν φτάνει να έχεις μια καλή ιδέα και ένα καλό conept αλλά πρέπει να την υλοποιήσεις σωστά και να την κάνεις εύκολα προσιτή στον κόσμο (και δεν εννοώ φθηνή).
Διαβασε την απαντηση μου στο προηγουμενο quote

Ρε συ Ηρακλή 1. Aν μπορείς να μου δώσεις κάποια links που μπορώ να διαβάσω και εγώ ότι ο πυρήνας του MacOSX είναι BSD και όχι Mach με το BSD να είναι απλά ένα subsystem
Εκει κολλησες τωρα ? οκ ειναι Mach - αρα πιο κοντα στο Hurd - αλλαζει κατι στο οτι η Apple "δανειστηκε" και δεν εφηυρε τις τεχνολογιες για την αναπτυξη του δικου της πυρηνα ? γιατι αυτο ηθελα να πω.

2. Το ότι πατάς σε άλλα licenses όπως αυτά του BSD τι σχέση έχει? Ναι UFS έχει το οποίο δεν είναι δικό της. Και? Και τα περισσότερα distributions υποστηρίζουν Samba και τι μ' αυτό? Εδώ ήρθε το .Net στο Linux υπό τη μορφή του Mono. Και? Κολλάς για άλλη μια φορά στο License και όχι στην τεχνολογία. ΔΕΝ σου λέω ότι έχεις άδικο αλλά ξεχώρησε τα.
Αυτο δεν κολλαει με κατι που ειπα ή εννοουσα.

Ρε συ Ηρακλή τι ήταν η Next? O Jobs με τους μισούς μηχανικούς της Apple. Οι οποίοι πρακτικά ξαναγύρισαν πίσω και έφεραν για μένα μια νέα πνοή στην εταιρία. Δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το επιχείρημα σου.
Για σενα ναι - και για μενα ο Gates ειναι βουδδιστης καλογερος στο βουνο Βουνταν - αλλα για ολο τον υπολοιπο κοσμο η NeXT ηταν μια εταιρεια που εξαγοραστηκε απο την Apple και το να λες αυτα που λες δειχνει οτι βλεπεις την Apple σαν μια "οικογενεια" και οχι σαν μια εταιρεια. Και ξαναλεω (αλλη μια) οτι με τη δικια σου λογικη οι 300 εξαγορασμενες εταιρειες απο τη M$ κανουν την τελευταια την πιο πρωτοποριακη εταιρεια απο καταβολης υπολογιστων...

Ηρακλή αν είναι μονο Hype τότε θα μπορέσεις να μου εξηγήσεις με τεχνικούς όρους την υπεροχή άλλων smartphones ή tablet PCs από το iPhone/iPad. Εγώ μπορώ να το κάνω με τεχνικούς όρους, εσύ μπορείς?
Ειναι περιεργο το οτι απαιτεις σε μια κουβεντα απο τους αλλους να δινουν links και τεχνικες αναλυσεις - πραγμα που δεν κανεις ποτε εσυ.

Προς επαναφορα ομως στην κουβεντα μας - δεν ειπα ΜΟΝΟ hype , οποτε ακυρος ο επικειμενος διαγωνισμος γνωσεων.

Τώρα για το θέμα ότι είναι ένα μαγαζάκι και ότι θέλει να πουλήσει δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό. Αυτό είναι επιχείρημα σε τι? Ξέρεις καμιά εταιρία που να μην θέλει να πουλήσει?
Ξερω ομως καποιες που προσφερουν στην πληροφορικη χωρις να ζητουν χρηματα (αμεσα ή εμμεσα) και επωφελουνται μονο απο την γνωστοποιηση της πραξης τους. Επισης υπαρχει και κατι που αποκαλειται κοινοτητα και προσφερει τα απιστευτα στο θεμα του σημερινου computing βασιζομενη πανω στη διαθεση για προσφορα του καθε ανθρωπου ξεχωριστα και χωρις οικονομικο οφελος - εκει πηγαινε και η μπηχτη για το μαγαζακι.

Αντωνη δεν θα βγαλουμε ακρη - εχουμε πλεον πολυ διαφορετικες αποψεις για το τι ειναι λογικο τι ειναι αναγκαιο τι ειναι σωστο ή τι λαθος. ;)

.
 
Πίσω
Μπλουζα