Apple Tablet Official Thread [iPad]

Και πρέπει να συζητάμε για να κάνουμε γνωστές τις απόψεις μας. Εκτός και αν θες να φαίνεται η μια από τις δύο αυτή που ειπώθηκε πρώτη :)
 
Να σου πω την αληθεια Αντωνη μου κακοφανηκε η δευτερη φραση σου. Εχω σβησει ποτε κατι σχετικο με καποια αντιπαραθεση μας ? Εξαφανισα κατι ? Αν καταλαβες την φραση "Αντωνη δεν θα βγαλουμε ακρη" ως προτροπη για να σταματησει η κουβεντα, λαθος καταλαβες.
 
Όχι εσύ δεν κατάλαβες. Δεν είχα σκοπο να γράψω κάτι σε αυτό το thread μιας και δεν είχα κάτι ουσιαστικό να πω. Όταν είδα όμως τι γράφτηκε σήμερα είχα 2 επιλογές.

1. Να σχολιάσω οπότε να ακουστεί και η δεύτερη γνώμη

2. Να μείνουν αυτά που γράφτηκαν δηλαδή η μια και μοναδική άποψη.

Διάλεξα την δεύτερη επιλογή και είπα τη γνώμη μου οπότε είναι εδώ για τον οποιοδήποτε να διαβάσει και να κρίνει.

Στο θέμα της java διάλεξα την πρώτη επιλογή μιας και κάποιοι που γνωρίζουν από κάτι τόσο εξειδικευμένο ευτυχώς έχουν την δική τους άποψη και δεν περιμένουν να τη διαμορφώσουν από μια πρόταση.
 
(Καπου μπερδεψες νομιζω τους αριθμους των επιλογων - αλλα οκ καταλαβα τι θες να πεις)
 
Τι μας αποδεικνύει λοιπόν περίτρανα το παρόν thread;

Ότι η Apple πέτυχε ήδη το σκοπό της με το iPad!

Συζητιέται,ξεσηκώνει αντιδράσεις,πολλή κουβέντα γι' αυτό,διαμάχες...

Ε,σ' αυτό ομολογώ ότι παραδέχομαι την Apple και τον Jobs!
 
Θες να τ'ακουσεις και εσυ μου φαινεται...

Δε φτανει που μας ρίχνες γκολ...
 
manos426f είπε:
Τι μας αποδεικνύει λοιπόν περίτρανα το παρόν thread;Ότι η Apple πέτυχε ήδη το σκοπό της με το iPad!

Συζητιέται,ξεσηκώνει αντιδράσεις,πολλή κουβέντα γι' αυτό,διαμάχες...

Ε,σ' αυτό ομολογώ ότι παραδέχομαι την Apple και τον Jobs!
Τα είπες όλα! Τα υπόλοιπα είναι απλά αναλύσεις.

Θα τα πούμε όταν (και αν, τρελός είμαι αλλάζω γνώμες κάθε ώρα) πάρω το μηχάνημα!
 
manos426f είπε:
Τι μας αποδεικνύει λοιπόν περίτρανα το παρόν thread;Ότι η Apple πέτυχε ήδη το σκοπό της με το iPad!

Συζητιέται,ξεσηκώνει αντιδράσεις,πολλή κουβέντα γι' αυτό,διαμάχες...

Ε,σ' αυτό ομολογώ ότι παραδέχομαι την Apple και τον Jobs!
Ο σκοπος τους ειναι να πουλησει αρκετα και να υπαρξει iPad 2, 3 κλπ. Εχουμε ακομα μεχρι εκει. Και ισα ισα να σου πω οτι με τετοιο hype πιο πολυ κακο εκανε στο iPad γιατι ολοι περιμεναν ενα ZOMGMOSESTABLETKKTHNXBAI και όλοι τωρα το λενε απλά iPhone XL. Προσωπικά, ολο αυτο το PR ψαρωμα ανεβασε υπερβολικα τις προσδοκίες κι ενω το προϊόν βρίσκεται σ' ένα ίσωμα, γραμμικά μετά το iPhone, ο κόσμος απαιτούσε την ίδια διαφορετική πρόταση που είχε το iPhone με τα υπόλοιπα. Κι όπως είπε ένα πολύ ωραίο comment:

"Apple is completely revolutionizing the way Americans ignore tablet computers."

Το δε κλασικό feature crippling της Apple ειναι πια ενοχλητικότατο γιατι τωρα πια δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να δείξει σαν OS οπότε αν δεν έχει και τις ευκολίες (που είναι δεδομένες και για πέτρες πια), περνάει τα διάφορα κουτσουρέματα σαν "φιλοσοφία". Όταν (και αν) τα ενσωματώσει στις επόμενες εκδόσεις θα είναι βέβαια "exciting", "magical" κλπ κλπ. Και πάλι ένα πολύ σωστό σχόλιο:

"Oh yay a $500 ipad beta"

Αυτή τη φορά οι περισσότεροι κρατιούνται και περιμένουν πριν τα σκάσουν. Θα φτάσουν οι πωλησεις των early adopters για να τραβηξει το project αρκετα ή θα γεμισει η αγορα tablets και θα πουλάνε αντε λιγο πιο περα απο το Apple user crowd?
 
Το MSI που θα βγει κάποια στιγμή μέσα στο έτος και είναι στα ίδια χρήματα. Ειλικρινά θα το προτιμούσατε από το iPad? Έχει μηδέν χρηστικότητα, είναι αργό από το μπουτάρισμα μέχρι την ανταπόκριση και το animation και σίγουρα δεν έχει τις δυνατότητες του iPhone OS.

Ρίξτε καμιά εναλλακτική λύση (όχι concept αλλά κάτι που να είναι κοντά στην παραγωγή)

Και κάτι που θυμήθηκα. Τα WM7 παρουσιάστηκαν προχτές στην Ισπανία από τον Balmer με σαφή την έλλειψη flash και multitasking.
 
Ε τότε γιατί όλοι γκρινιάζουμε ότι το iPad είναι κατώτερο των προσδοκιών μας όταν δεν έχουμε με κάτι να το συγκρίνουμε?
 
Γιατι το ειδαμε και ξερουμε τι μας προσφερει και τι οχι. Απλο δεν ειναι ?
 
Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου. Προφανώς όσοι το κατακρίνουν κοιτάνε τα specs.

Αλίμονο.
 
Ενω οσοι το υπερασπιζονται ? τι κοιτανε ? τα videoclips στο youtube ? εσυ με τι το συγκρινες με το MSI πχ ?
 
Με τίποτα δε μπορώ να το συγκρίνω με το MSI. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος ανταγωνιστής και παίζει μόνο του δεν μπορεί να βγει δεύτερο.

Από την άλλη, έχω τη δυνατότητα λόγω του Apple Developer Connection να έχω τον simulator, το SDK και το πλήρες documentation του.

Αν πέφτει τόσο κοντά ο simulator όσο πέφτει και στο iPhone (σχεδόν απόλυτα εκτός από τις διαστάσεις) έχω μια Α εικόνα.

Από κει και πέρα όπως έχω ξαναπεί μένω στο "πιστεύω ότι θα πετύχει" μιας και ξύπνησε η Microsoft που είχε πιαστεί στον ύπνο και δεν θα ξανακάνει τα ίδια λάθη.

Όσο αντιγράφει (βλέπε WM7) δεν μπορεί, κάποιες πωλήσεις θα τις έχει.
 
Δηλαδη οσοι δεν ειναι devs της Apple δεν μπορουν να εκφερουν γνωμη με βαση τα specs που η ιδια η Apple εδωσε ? Μηπως υπερβαλλεις λιγο ?
 
Όσοι δεν έχουν χρησιμοποιήσει iPhone για παράδειγμα δεν μπορούν να έχουν άποψη διαβάζοντας αναλύσεις οθόνης, Mhz και μνήμη γιατί θα βγάλουν λάθος συμπεράσματα.

Αν δεν το χρησιμοποιήσεις να δεις το User Interface, την ταχύτητα ανταπόκρισης σε καθε σου πάτημα πάνω στην multitouch οθόνη, το πως κάνεις browsing στο internet το πως ανοίγει και κλείνει κάθε εφαρμογή, την ίδια την ποιότητα οθόνης και χίλια δυο άλλα.

Με τη λογική των specs, το Nexus One έπρεπε να "σκοτώνει" το 3GS σε ταχύτητα κάτι που βεβαίως δεν συμβαίνει.
 
Πίσω
Μπλουζα