Apple Tablet Official Thread [iPad]

Όσοι έχουν χρησιμοποιήσει από την άλλη καταλαβαίνουν γιατί μπορούν πολύ άνετα να ζήσουν και χωρίς αυτό το κομμάτι από fansy πλαστικό και παίρνουν ένα κανονικό τηλέφωνο
 
Φυσικά. Πάντα όλα σχετικά είναι. Και ο πατέρας μου αν οδηγήσει ένα καλό και σύγχρονο αυτοκίνητο αλλά δεν τον ενδιαφέρει τίποτα από αυτά που του προσφέρει θα γυρίσει πίσω στο δικό του που τον εξυπηρετεί. ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ.

Αυτό βέβαια δεν αλλάζει το ότι το ένα είναι ένα καλό αυτοκίνητο και το άλλο ένα παλιό αυτοκίνητο που απλά κάνει τη δουλειά του, γιατί αν φτάσουμε να συγκρίνουμε σύγχρονα smartphones με απλά τηλέφωνα κάπου έχουμε λάθος στη λογική.

Άλλο το "δε γουστάρω, δε βολεύομαι, δε μου κάνει" και άλλο το "κομμάτι από fansy πλαστικό".

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σου για ποιο smartphone είναι γρηγορότερο στη πλοήγηση στο internet, ευκολότερο στη χρήση του με gestures, κάνει την αποστολή/λήψη emails απλή, έχει εύκολο backup restore, και μερικές δεκάδες χιλιάδες προγράμματα γραμμένα έτσι ώστε να εκμεταλλεύονται το multi-touch, το accelerometer, και την OpenGL (για αρχή).
 
Το multitouch που είναι πατέντα της Apple?

Γιατι για τα υπόλοίπα το arena που έχω και το Htc Magic που δοκίμασα μια χαρα τα πάνε
 
Το Magic καλό αλλά λίγο, αυτές τις μέρες έχω ένα Hero αλλά δεν έχει το User Interface που θα ήθελα, φυσικά ούτε λόγος για την ποσότητα και ποιότητα γνωστών εφαρμογών. Πιστεύω ότι το Android θα βελτιωθεί και θα γίνει αυτό που έπρεπε από την αρχή να είναι. Αυτή τη στιγμή πάντως δεν χτυπάει κορυφή.

Τώρα αν μου φέρνεις το Arena για παράδειγμα .....
 
Θα στο φέρω το Arena σαν παράδειγμα γιατί με βολεύει απίστευτα. Και όταν χρησιμοποίησα iPhone για μια βδομάδα δεν με βόλεψε τόσο, ωραίο μεν άλλα δεν μου προσέφερε κατι παραπάνω.

Για κάμερες δέν μπορω να πώ κατι γιατι δεν χρισημοποιώ.

Επίσης τα LG έχουν κατι που με βολεύει απίστευτα, αποθηκεύουν τον τηλ κατάλογο σε ένα αρχείο και δέχονται τηλ κατάλογο από SE μέσω bluetooth (που τυχαίνει να είναι τα προηγούμενα τηλ μου)

Παω για φαι τα λέμε σε λίγο
 
Shock είπε:
Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου. Προφανώς όσοι το κατακρίνουν κοιτάνε τα specs. Αλίμονο.
Εγω πιστευω οτι δεν κοιτανε τα specs αλλα το hype. Η Apple παντα κινητοποιει τους evangelists οπαδους της με τα γνωστα events, leaks κλπ κι αυτοι με τη σειρα τους βγαινουν εξω στον κοσμο. Οταν δε, γινεται και παιχνιδι με τα media (τα οποια απ αυτα ζουνε) τα οποια προκειμενου να δημιουργησουν υλη και συζητηση τραβανε το σκοινι οσο παει, τοτε εχουμε το γνωστο buzz. Κι εκει αρχιζει η τριβη καθως δινεται αξια (εως και συγκεκριμενη τιμη) στα components, δημιουργουνται χαρτες με συγκριτικα σημειο προς σημειο και καθως ειμαστε πια εντελως μεσα στο web 2.0 με comments, blogs κλπ ανοιγει η συζητηση.

Ολα αυτα ειναι καθημερινα για παρα πολλα προϊοντα και ιδέες. Αυτο που κανει τη διαφοροποιηση ειναι η (κατα τη γνωμη μου) δογματικη σταση των Apple users, ότι "αν προέρχεται απο την Αpple, είναι καλό". Εκει τσινανε ολοι γιατι (παλι κατα τη γνωμη μου) αυτό πάει πακέτο με το να δικαιολογείς τις όποιες (και πάλι κατα τη γνωμη μου) ξεροκέφαλες επιλογες της Apple σαν αξιωματικές αλήθειες. Αφου το εφτιαξες το ρημάδι, γιατί δε βαζεις τα χ, ψ, ζ χαρακτηριστικά που ειναι απαραιτητα -και καθημερινα πια- στη σημερινη υπερκαλωδιωμενη εποχη; Και, το χειρότερο, γιατί ενω εισαι υπερ του usability κόβεις εξωφθαλμες διευκολύνσεις για λόγους κερδοφορίας και δινεις οτι να ναι δικαιολογιες;

Απλά κι ωραία: Ο λογος που δεχεται αρνητικες κριτικες ειναι γιατι πλασαρεται πολυ παραπανω απο αυτο που πραγματικα ειναι. Το αν το εχω αναγκη ή οχι δεν εχει να κανει με το οτι βλεπω μια συσκευη (και ευρυτερη νοοτροπια) που πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες στην εποχη που (αν οντως εισαι ο καινοτομος που ολοι λενε) με ελαχιστη προσπαθεια απο εκει που ειναι το προιον, να το κανεις τελειο. Αλλα προτιμας να διατηρεις μεγαλα περιθωρια κερδους (yay μαρξιστικη αναλυση στα gadgets?) και δρακόντειο έλεγχο προστατευοντας το περιβαλλον σου οχι προσφεροντας καινοτομια αλλα σχεδιαζοντας το σαν μονοπωλιο.
 
Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι αυτή τη στιγμή κάνεις ότι ακριβώς κατακρίνεις. Πρακτικά βγάζεις ανεγκέφαλους όσους έχουν διαφορετικές ανάγκες-απόψεις από σένα.

Εγώ πρακτικά είμαι ένα παπαγαλάκι και έχω αναλάβει τον τομέα Δυτικής Αττικής :)

Πάντως αν θέλεις να μιλήσουμε σοβαρά δηλαδή με τεχνικά στοιχεία και όχι να θίξουμε όσους έχουν διαφορετική άποψη από εμάς, είμαι εδώ.

Επίσης ρίξε μια ματιά στις εφαρμογές augment reality που κυκλοφορούν και πες μου αν θυμάσαι πόσοι κοροιδεύανε όταν έβαλε πυξίδα στο 3GS αντί για 18Megapixels camera.


Επίσης κανένας δε λέει ότι τα παιχνίδια είναι απλά ανύπαρκτα στις άλλες πλατφόρμες.

http://www.youtube.com/watch?v=OQq4NqT6yq8

και ο λόγος είναι απλός. Ταχύτητα και αποθηκευτικός χώρος. Το android μπορεί να δέχεται SD αλλά δεν μπορεί να αποθηκεύσει AppExecutables! Το Droid π.χ έχει 256ΜΒ για εφαρμογές, δηλαδή με ένα Need for Speed έχεις τελειώσει. Επίσης μπορεί πια να βάζουν στα Android πιο γρήγορους επεξεργαστές αλλά στα 3D που ζητάνε τα σημερινά παιχνίδια είναι πίσω.

Εσύ αν ήσουν μια εταιρία που φτιάχνει παιχνίδια που θα έγραφες? Εκεί που έχεις σοβαρά limitations ή εκεί που σου έχουν έτοιμο μέχρι και το peer 2 peer library αλλά και δε σε περιορίζουν σε όγκο?

http://www.youtube.com/watch?v=uRN9ijg1jvU

http://www.youtube.com/watch?v=-aNTS63hrvw
 
Θεωρείς δηλαδή προσόν σε ενα smartphone να παίζει παιχνίδια?

Έχω την εντύπωση οτι θα υποστήριζες και το N-gage αν το έβγαζε η apple...

Και ας μην ξεχνάμε οτι η ίδια η apple δέν θεωρεί ότι το Iphone δεν είναι κινητό business class.
 
To παρακάτω να μπει στον τιτλο Retromaniax να το βλεπουν ολοι. :thumbup:

Πάντως αν θέλεις να μιλήσουμε σοβαρά δηλαδή με τεχνικά στοιχεία και όχι να θίξουμε όσους έχουν διαφορετική άποψη από εμάς, είμαι εδώ.
 
Saulot είπε:
Θεωρείς δηλαδή προσόν σε ενα smartphone να παίζει παιχνίδια?Έχω την εντύπωση οτι θα υποστήριζες και το N-gage αν το έβγαζε η apple...
Πάλι ταμπέλες. Φαντάζομαι ότι πιο πριν είχα της Microsoft για μια 5ετία :)

Saulot είπε:
Και ας μην ξεχνάμε οτι η ίδια η apple δέν θεωρεί ότι το Iphone δεν είναι κινητό business class.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς και δεν ξέρω τι λέει η Apple. Πάντως το να το έχει εφοδιάσει με τόσα gaming καλούδια και ταυτόχρονα να έχει και MS Exchange connection δυνατότητες μου λέει ότι μάλλον βλέπει και τις δύο πλευρές.

Αυτό με ενδιαφέρει όμως? Δηλαδή όταν η Commodore έσπρωχνε τον C128 για business machine εμάς μας ενδιέφερε? VIC & SID να είχε μέσα και οι ταμπέλες αδιάφορες.

Aardvark είπε:
To παρακάτω να μπει στον τιτλο Retromaniax να το βλεπουν ολοι. :thumbup:
ΛΟΛ εσύ να περιμένεις να βγάλει η Πίτσος smartphone με την τακτική που ακολουθείς :)
 
augment reality, AppExecutables, σοβαρά limitations, peer 2 peer library .. αν εγραφες και για dynamic lightning θα νομιζα οτι ηρθε ο Wally να μιλησει για το 360 :D

Σοβαρα ομως, με 669 ευρω (κοστος συσκευης) ή/και με παγιο απο 110 εως 135 ευρω το μηνα (γιατι με 256mbs το παιχνιδι, ε θες ενα 1gb το λιγοτερο το μηνα) και απο 3 δολλαρια το παιχνιδι - και ολα αυτα για ενα κινητο τηλεφωνο - πιστευεις οτι προκειται για εξαιρετικη αγορα και τεχνολογικο επιτευγμα για τις μαζες, χωρις να λαβεις υποψη σου οτι εχει ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ HYPE ? ...

ή νομιζεις οτι αυτα που ανεφερες πριν αλλα και πιο πριν γιατο dev kit κλπ κλπ τα γνωριζουν ή τους δινουν σημασια οι πελατες του iphone ?

Υπαρχουν στην αγορα Αντωνη τηλεφωνα με τη μιση τιμη που προσφερουν τα απιστευτα στον κατοχο τους και ανταποκρινονται και ως χρηματικη αξια σε κατοικους της Ελλαδας και οχι του Redmond....αλλα αυτα δεν εχουν hype , ή οχι το αντιστοιχο του iphone.

Τωρα οσο για το ipad - οχι δεν εχω κανενα dev kit - δεν ειμαι υποψηφιος dev - και η μονη μου πληροφορηση ειναι τα specs και η παγκοσμια δικαιολογημενη αντιπαθεια για το συγκεκριμενο προιον και το σχεδιασμο των "αναγκων" μου απο την Apple.
 
Αν έλεγες τα ίδια για την M$ τότε πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά το θέμα με τις ταμπέλες.

http://www.techspot.com/news/36317-apple-claims-iphone-not-intended-for-business-use.html

Και το MS Exchange connection, δέν είναι τιποτα. ολα τα συνχρονα smartphonew το έχουν, και μάλιστα χωρίς να εγκαταστήσουν iTunes
 
Τα Augmented Reality Apps δεν θα παθαιναν τιποτα αν ειχε Flash στο Safari. Ισως και να εβγαζε κι εντολες που να μιλανε με το accelerometer στα επομενα versions η Adobe. Αλλα προκειμενου να χασει το εισοδημα απο τα Αpps εχεις νερωμενο web experience με blue lego bricks καθε 2-3 sites. Κι αν και η MS δεν βαλει Flash στα Windows Phone 7 κι αυτοι απαραδεκτοι θα ειναι.

Και παλι σου λεω, ο λογος που γινεται τοσος ντορος εναντιον του iPad καθως και για πολλες επιλογες της Apple σε διαφορα προιοντα ειναι οχι επειδη δεν ειναι τοσο καλα προιοντα αλλα, παμε παλι, δεν ειναι τοσο καλα οσο το hype που τα περιβαλλει. Και, adding insult to injury, ο λογος που ειναι εξοργιστικο ολο αυτο ειναι οχι επειδη δεν υπαρχει η τεχνολογια για να γινουν αλλα επειδη ειναι ενσυνειδητα κουτσουρεματα για να προωθηθει ενα συγκεκριμενο μοντελο χρησης το οποιο εχει στο νου της η Apple. Κι οταν τα θιγεις αυτα τα θεματα "γιατί μπαμπά αυτο το ποδηλατο δεν εχει σελα;" παιρνεις απαντησεις του στυλ "οι σελες ειναι ξεπερασμενες, το μελλον ειναι ορθιο ποδηλατο". Αυτο. Απλα αυτο. Δεν ειναι κακο το iPhone, iPad, iPod, iwhatever, ειναι κακη η εμμονη της Apple να κουτσουρευει features και χρησεις για να τα χωρεσει στον τροπο που αυτη θελει να τα χειριζεσαι, κι αυτο, συγγνωμη, αλλα μονο innovation δεν ειναι.

Και το ιδιο θα ισχυε για μενα αν σου ελεγα οτι πχ. "512MB storage στο Droid ειναι υπεραρκετά", "το Droid δεν ειναι για games", "ναι αλλα το Droid ειναι απιστευτα γρηγορο", "δεν με νοιαζουν τα games στο smartphone οποτε δεν με αφορα αυτο", "Τα Windows Phone 7 καλυτερα που δεν εχουν multitasking γιατι μετα θα σερνονταν" κλπ κλπ. Και μετα θα σας ελεγα οτι "αμαν πια, ολοι πεσατε να φατε το Droid ή τα Win 7, εισαστε κολλημενοι, anti-MS", whatever. Και θα πηγαινα να φαω κανναβουρι απο τον Ballmer η τη Motorola.

Το προβλημα μου δεν ειναι τοσο τα specs όσο ή ηθελημενη αφαίρεση specs ειτε για να πουλησει το version 2 ειτε για να διατηρηθει ενα μονοπωλιο. Πιο απλα δεν μπορω να το πω. Κι απο τη στιγμη που τα βλεπω αυτα σαν μειονεκτηματα αναγκαστικα εχω διαφορετικη αποψη, τι να γινει.
 
Saulot είπε:
Αν έλεγες τα ίδια για την M$ τότε πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά το θέμα με τις ταμπέλες.
http://www.techspot.com/news/36317-apple-claims-iphone-not-intended-for-business-use.html

Και το MS Exchange connection, δέν είναι τιποτα. ολα τα συνχρονα smartphonew το έχουν, και μάλιστα χωρίς να εγκαταστήσουν iTunes
Φυσικά το itunes δεν εχει καμία σχέση με τον Exchange Server, αυτό έχει σχέση με το email.

Και δεν είπα ότι το έχει μόνο το iPhone αλλά σαν επιχείρημα ότι πιστεύω ότι κοιτάει και τη business μεριά μιας και exchange δεν βάζουμε στα σπίτια μας, είναι καθαρά corporate εφαρμογή.

@massbass.

Έχουμε διαφορετική άποψη για το τι είναι innovation. Το να βάλεις μια SD θύρα αλλά να μην μπορείς να βάλεις εφαρμογές στο SD για μένα δεν είναι innovation.

To να προσθέσεις κι άλλα megapixels δηλαδή ότι πρακτικά κάνουν όλοι αυτό για μένα δεν είναι innovation.

Το να βάλεις flash στο iPhone κάτι που πρακτικά δεν μπορεί να το παίξει μιας και είναι κακογραμμένο (το παραδέχεται η Adobe και θα το φτιάξει λέει στις επόμενες εκδόσεις) για μένα δεν είναι innovation. Αυτό το κάνει ήδη το WM6, γιατί? Μα γιατί δουλεύει! Πηγαίνετε να δείτε το flash σε ένα jailbroken iPhone και πείτε μου και εμένα πως πάει, και πόσο γονατίζει την μπαταρία.

Αλήθεια όσοι μιλάτε για το flash το έχετε δει να τρέχει σε κάνα Mac? Την επόμενη φορά που θα βρεθείτε μπροστά κάντε ένα κόπο και ανοίξτε και το Activity Monitor.

Το ότι δεν έχει multitasking μαζί σου και εγώ και έστω ας δεχτώ ότι έχουν λύση μέσα στα 128ΜΒς να κάνουν multitasking ανάμεσα στο Need For speed και στο FiFA10, ειλικρινά είναι αυτό το πρόβλημα?

Εγώ δεν πιστεύω ότι κολλάμε σε τεχνικά θέματα αλλά στο ότι δεν γουστάρουμε την Apple/Microsoft/ΦΑΓΕ(βάλε ότι θέλεις εδώ).

Τεσπα νομίζω ότι επαναλαμβανόμαστε.
 
Shock είπε:
Έχουμε διαφορετική άποψη για το τι είναι innovation. Το να βάλεις μια SD θύρα αλλά να μην μπορείς να βάλεις εφαρμογές στο SD για μένα δεν είναι innovation.To να προσθέσεις κι άλλα megapixels δηλαδή ότι πρακτικά κάνουν όλοι αυτό για μένα δεν είναι innovation.
innovation δεν ειναι, αλλα θεωρειται standard πια. Και, αντε να σου πω οτι καμερα με 2 mpx να βαλεις εστω εχεις μια καμερα και καπως κανεις τη δουλεια σου. Να μη βαλεις καθολου ομως; Η, ακομη χειροτερα, να εχεις ετοιμο το groove για να τη βαλεις στα επομενα μοντελα για να δικαιολογησεις το v.2? Και η ρημαδα η USB θυρα που υπαρχει και σε θερμαινομενες παντοφλες πια γιατι να μην υπαρχει στο iPad? Μηπως επειδη προωθει το sharing που μπλοκαρεις και κανεις one-way απο τα ipod επειδη πουλας και μουσικη; Παλι καλα που γλυτωσαν το DRM (επειδη ο κοσμος αρχισε να κατεβαζει πειρατικα mp3 ή πηγαινε στο Amazon βεβαια, οχι γι αλλο λογο)

Shock είπε:
Το να βάλεις flash στο iPhone κάτι που πρακτικά δεν μπορεί να το παίξει μιας και είναι κακογραμμένο (το παραδέχεται η Adobe και θα το φτιάξει λέει στις επόμενες εκδόσεις) για μένα δεν είναι innovation. Αυτό το κάνει ήδη το WM6, γιατί? Μα γιατί δουλεύει! Πηγαίνετε να δείτε το flash σε ένα jailbroken iPhone και πείτε μου και εμένα πως πάει, και πόσο γονατίζει την μπαταρία.Αλήθεια όσοι μιλάτε για το flash το έχετε δει να τρέχει σε κάνα Mac? Την επόμενη φορά που θα βρεθείτε μπροστά κάντε ένα κόπο και ανοίξτε και το Activity Monitor.
ClickToFlash και SafariStand για το iPhone. Εγω σου λεω, βαλτο απενεργοποιημενο απο default κι οταν παω να το ενεργοποιησω ριξε μου κι ενα prompt που μου εξηγει οτι κανει τα 1000 κακα να ξερω τι φταιει. Αλλα ασε μου εμενα την επιλογη να το ενεργοποιησω, να δω αυτο που θελω, και μετα το κλεινω παλι. Αλλα βεβαια, το θεμα δεν ειναι η ποιοτητα του Flash σαν plugin αλλα οτι παρακαμπτει το App Store και δινει την εναλλακτικη πολλων minigames να παιζουν χωρις να παιρνει φραγκο η Αpple. Γι αυτο και δεν προκειται να μπει ποτε Flash σε iPhone/iPad. Σου πουλαω αυτοκινητο που τρεχει μονο σε καποιους δρομους γιατι στους αλλους εχει βενζιναδικα ο ανταγωνιστης. Think greedy.

Tωρα που γινεται ντορος με το chatroulette.com, ηδη ξεσηκωθηκαν πολλοι γονεις για τα αισχη στα οποια πιθανον να εκτεθουν τα παιδια τους οποτε η λυση ηταν απλη: παρ'τε τους iPad, δεν εχει ουτε καμερα, ουτε υποστηριζει flash.

Shock είπε:
Το ότι δεν έχει multitasking μαζί σου και εγώ και έστω ας δεχτώ ότι έχουν λύση μέσα στα 128ΜΒς να κάνουν multitasking ανάμεσα στο Need For speed και στο FiFA10, ειλικρινά είναι αυτό το πρόβλημα?
Οντως κανεις δεν παραπονιεται οτι θελει να παιζει 2 games ταυτοχρονα, αλλα πολλοι, ολως περιεργως, surfαρουν με καποιο streaming radio ή mp3 player + messenger στο background. Και αντε, στο iphone πες οτι δεν μπορει (εκτος ισως του GS). Το iPad? Που εχει τον ZOMG επεξεργαστη και αραζω στη πολυθρονα μου με το best web experience ever αλλα δε μπορω ν'ακουω μουσικουλα και να ειμαι online στο MSN? Εντελως καθημερινη χρηση, δεν κανω κατι hackerαδικο ουτε ζηταω folding@home client μαζι με 3D Max rendering και να σηκωνει 1GB Java developer environments. Δε μπορεις να λες οτι εχει apps για οτιδηποτε κι απ την αλλη να τα τρεχεις ενα τη φορα, τοσα χρονια μετα τα multitasking environments.

Shock είπε:
Εγώ δεν πιστεύω ότι κολλάμε σε τεχνικά θέματα αλλά στο ότι δεν γουστάρουμε την Apple/Microsoft/ΦΑΓΕ(βάλε ότι θέλεις εδώ).
Οντως, δεν κολλαμε σε τεχνικα θεματα γιατι η τεχνολογια εχει δωσει λυσεις σε αυτα. Οπως και δεν γουσταρουμε τις οποιες εταιρειες γιατι προβαλλουν κατι ως "magic" ενω κοβουν καθημερινο και τεχνολογικα πραγματοποιήσιμο functionality για α) να καλύψουν αδυναμίες σε specs β) να προωθησουν συγκεκριμενο μοντελο χρησης και καθοδηγησης σε πωλησεις software γ) να δικαιολογησουν ύπαρξη επομενου μοντελου το οποιο θα ενσωματωνει καποια χαρακτηριστικα που εμειναν απ εξω -αν και υπαρχουν παντου εδω και καιρο. Δεν κατηγορει κανεις το iPad οτι δεν εχει γεννητρια αντιβαρυτητας ή ολογραφικό προβολέα, αλλα στα 500 δολλαρια χωρις USB port, SD expansion, Flash, camera και multitasking...;

(αυτο το θυμαστε;)

(σημ. δειτε το σε κανονικο browser, εχει flash)
 
picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα