Atari 520 STE Disk Drive

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Οκ ,δεν φαινονται τοσο αισιοδοξα τα πραματα με το HxC Floppy με λιγα λογια μαλλον θελει δουλιτσα για να το αξιοποιησουμε το μηχανημα καλο ειναι παντως να εχουμε ενα plan B για να παιξουμε τα παιχνιδακια.


Το μασινι μου διαθεται κατα τον προηγουμενο κατοχο ενα καινουργιο drive με μοντα για να χωρεσει,περα απο το γεγονος οτι απεχθανομαι καθε ειδους εσωτερικη μετατροπη στα μηχανακια μου ας το γυρισουμε τουμπα και ας το δουμε θετικα.



Τι ρολο βαραει το παρακατω και τι καλο μπορουμε να κανουμε με αυτο.
:)

 


Προβολή συνημμένου 117333

Ι Mean pc δισκετες εχω αρκετουτσικες μπορουμε να κανουμε κατι με αυτες;


 
Τιποτα ιδιαιτερο, ειναι σαν να εχεις το κανονικο φλοπυ που ειχε μεσα το μασινι, απλα με διαφορετικη προσοψη.

Θεωρητικα θα ειναι ενα κανονικο πισαδικο DD 720KB floppy. EDIT 720 ειναι το σωστο.

Κανει οτι ακριβως εκανε και το αυθεντικο, εξαλλου τα αταρι φλοπυ ειναι πισαδικα, και ο αταρι βλεπει και διαβαζει το pc format.

Η προσοψη εχει αλλαχθει αλλα εαν ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε κρατησει το αυθεντικο φλοπυ, θα μπορουσες να την αντικαταστησεις με την αυθεντικη, με καποια μοντα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ στον Atari Falcon έγραφα disk images στο PC (Win XP) και ο Atari τις διάβαζε μια χαρά...νομίζω ότι τα ίδια ισχύουν κι εδώ...

Να κι ένας οδηγός (Αυτό το πρόγραμμα χρησιμοποιούσα)

..και ολίγον video...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Τιποτα ιδιαιτερο, ειναι σαν να εχεις το κανονικο φλοπυ που ειχε μεσα το μασινι, απλα με διαφορετικη προσοψη.Θεωρητικα θα ειναι ενα κανονικο πισαδικο DD 880KB floppy.

Κανει οτι ακριβως εκανε και το αυθεντικο, εξαλλου τα αταρι φλοπυ ειναι πισαδικα, και ο αταρι βλεπει και διαβαζει το pc format.

Η προσοψη εχει αλλαχθει αλλα εαν ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε κρατησει το αυθεντικο φλοπυ, θα μπορουσες να την αντικαταστησεις με την αυθεντικη, με καποια μοντα.
Ευτυχως που ειναι στα πλαγια και δεν το εχω σε αμεση επαφη να το βλεπω και να με χαλαει,lol.


Anyway για καλο εγινε ....



Και good to know οτι ειναι compatible οι δισκετες του pc,thanks.


geoanas είπε:
Εγώ στον Atari Falcon έγραφα disk images στο PC (Win XP) και ο Atari τις διάβαζε μια χαρά...νομίζω ότι τα ίδια ισχύουν κι εδώ...
Να κι ένας οδηγός (Αυτό το πρόγραμμα χρησιμοποιούσα)

Ναι κατι τετοιο σκεφτομουνα και εγω ,προφανως αυτο το προγραμματακι θα κανει για ολα τα St και οχι μονο για Falcon ....και επειδη δεν με βλεπω να το παλευω να το λειτουργω στα 7αρια ,ασε που θελω και αγορα usb drive ,θα ξεθαψω κανα Thinkpad απο το παταρι και θα το βαλω σε λειτουργια εκει.
 
Μια παρατηρηση για τις δισκετες: μπορεις να χρησιμοποιησεις και τις πιο συγχρονες HD δισκετες, απλα θα χρειαστει να κλεισεις με ταινια την HD τρυπα. Αυτο αφορα το πισι σου, εκει που θα γινει η εγγραφη των δισκετων, εαν αφησεις την τρυπα, θα καταλαβει το πισι σου οτι εχεις HD δισκετα μεσα. Αντιθετα το St που ειχε DD φλοπυ 880ΚΒ, δεν εχει τετοιο θεμα, οτι και να βαλεις (DD ή HD δισκετα) φυσικα θα την χρησιμοποιησει σαν DD.

edit : θυμαμαι τοτε τα μπερδεματα με τα φλοπυ για ΣΤ. Καποιο μαγαζι στην Αθηνα εδινε σε τιμη κατα 20 χιλιαδες φθηνοτερα, καποια συγκεκριμενα μηχανηματα, και αυτα ειχαν μεσα τα πρωτα SD φλοπυ, και φυσικα δεν επαιζαν τα πιο καινουργια παιχνιδια. Τα αρχικα ST (256ST και 520ST) ειχαν εξωτερικο φλοπυ SD, μερικα STF ειχαν επισης εσωτερικο SD οπως αυτα που ανεφερα απο το μαγαζι, μετα κυκλοφορησε εξωτερικο DD floppy, μετα ολα τα STF και STFM ειχαν εσωτερικο DD, και τελικα νομιζω οτι στα STE και μετα υπηρχε υποστηριξη για HD, αλλα δεν θυμαμαι σιγουρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xμμ λες το STE να παιζει και HD δισκετες,δεν θυμαμαι τι ακριβως δισκετες εχω ,τις εχω απο τις αρχες του 2000 καταχωνιασμενες καπου ,ευτυχως δεν πεταχτηκαν.


Thanks και παλι για τις λεπτομερεις πληροφοριες ,σε λιγο που θα ξεκινησει ο θεος να το κανει project θα εχω και αλλες αποριες οπως που ειναι αυτην η τρυπα που πρεπει να βουλωσω,lol (that's the easy part).
 
Aardvark είπε:
Xμμ λες το STE να παιζει και HD δισκετες,δεν θυμαμαι τι ακριβως δισκετες εχω ,τις εχω απο τις αρχες του 2000 καταχωνιασμενες καπου ,ευτυχως δεν πεταχτηκαν.
Δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις. Να χρησιμοποιησεις απλα δισκετες HD φυσικα και μπορεις (οπως και στην αμιγκα) απλα θα τις γραψεις σε DD format, δηλαδη 720ΚΒ με ST format δεδομενα. Να τις γραψεις σε ST format και να ειναι 1.44ΜΒ με δεδομενα ST (δηλαδη HD) πρεπει να κανεις καποιες μοντες. Τα ΣΤΕ εχουν το ajax τσιπακι που υποστηριζει HD φλοπυ, αλλα θελει καποιες μετατροπες νομιζω.
 
Αν καταλαβα καλα οι SD ειναι 720kb και οι HD 1.44mb ,οποτε θυμαμαι καλα οτι εχω τις HD δισκετες,εννοουσα να παιξει το STE χωρις να κλεινω τρυπες στις δισκετες.

Οποτε mike γιατι και εγω χαθηκα λιγο,εχω PC HD δισκετες αρκετες ,με το προγραμμα που εβαλε ο Geonas τις μετατρεπω σε SD 720kb ,κλεινω τις τρυπες και τις παιζει κανονικα ο STE,σωστα;
 
Υπόψην το πρόγραμμα που εβαλε ο geoanas δεν υποστηρίζει USB φλόπι (δυστυχώς) εκτός κι αν άλλαξε κάτι από την τελευταία φορά που το τσεκάρισα.
 
Αλλά ποιος ο λόγος να ασχοληθεί κανένας με disk images ώστε να χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα του pperror? Τα περισσότερα παιχνίδια που αξίζει κανείς να παίξει είναι πλέον filed και τρέχουν κανονικά από το desktop.
 
pperror χαχαχαχαχααααααααααααααααααα!!! α ρε Χρηστάρα!!!!

Σοβαρά τώρα, για να τρέξουν από το desktop πρέπει να εχεις και σκληρό(π.χ. ultrsatan), αλλιώς δεν ....

χμμμμ...ενδιαφέρον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pperror χαχαχαχαχααααααααααααααααααα!!! α ρε Χρηστάρα!!!!

Σοβαρά τώρα, για να τρέξουν από το desktop πρέπει να εχεις και σκληρό(π.χ. ultrsatan), αλλιώς δεν ....
 
Γιατί να' χεις σκληρό; Μόνο για παιχνίδια που είναι μεγαλύτερα από 720KB και αυτά δεν είναι πάρα πολλά.. Τότε ναι, χρειάζεσαι images..
 
Υπόψην το πρόγραμμα που εβαλε ο geoanas δεν υποστηρίζει USB φλόπι (δυστυχώς) εκτός κι αν άλλαξε κάτι από την τελευταία φορά που το τσεκάρισα.
Nαι θυμαμαι και απο τα καλα του Amstrad τοτε που ψαχνομουνα για Amdrive,εχω ενα παλιο Thinkpad με εξωτερικο φλοπυ που δεν ειναι USB,ειδομεν

geoanas είπε:
Awesome

ChrisTOS είπε:
Αλλά ποιος ο λόγος να ασχοληθεί κανένας με disk images ώστε να χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα του pperror? Τα περισσότερα παιχνίδια που αξίζει κανείς να παίξει είναι πλέον filed και τρέχουν κανονικά από το desktop.
Aπο αυτο και κατω ξαναχαθηκα,μεσω Desktop και filled ανδιαφερον αλλα ποιανου το desktop και τι 'ναι τα filled.
 
Filed, σημαίνει ότι έχουν μετατραπεί από trackload (δηλαδή από φόρτωμα μέσω των tracks της δισκέτας) σε αρχεία που χρησιμοποιούν το GEMDOS για να φορτώσουν το κάθε κομμάτι του παιχνιδιού. Ο Atari, σε αντίθεση με άλλους υπολογιστές, έχει ένα γραφικό λειτουργικό σύστημα στη ROM. Το Desktop είναι το κομμάτι του λειτουργικού που αλληλεπιδρά με το χρήστη, οπότε η φόρτωση του παιχνιδιού γίνεται απλά με διπλό κλικ στο εκτελέσιμο αρχείο.
 
Πολυ ωραια,βρισκουμε τα filled αρχεια και τα παιζουμε κατευθειαν , αλλα πως τα περναμε στον STE;;;


Με σκληρο που λεει ο ριγανης;
 
Από το PC στη δισκέτα. Βεβαια, αν έχεις και PC με σειριακή θύρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το PC ως σκληρό δίσκο. Είναι βέβαια λίγο αντιοικονομικό και αργό, αλλά είναι πρακτικό.
 
OK θεος ,καταλαβα,με τα filed δεν χρειαζεσαι προγραμμα μετατροπης καθολου,βρισκεις τα αρχεια τα περνας στις δισκετες και παιζουνε.


Θα τα δοκιμασω και αυτα αν δω δυσκολιες!
 
Πίσω
Μπλουζα