Bibi-bo: Β' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

EL GRECO είπε:
Φίλες spirtoulis, katerinak, Amalia σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Πράγματι είναι πολύ δεκαετία 80 αυτη η κούκλα.Φίλη katerinak δύο τραγούδια έχει μόνο η κασέτα που τα επαναλαμβάνει.
σ ευχαριστουμε για την ενημερωση EL GRECO, ευτυχως δηλαδη που την πουλουσαν μαζι με τη μπιμπι μπο ροκερ αφου ειχε μονο 2 τραγουδια και τιποτα περισσοτερο
 
Φίλη katerinak να σαι καλά. Ένα όμορφο φόρεμα Β περιόδου χαρισμένο από μια καλή φίλη.Την ευχαριστώ και της αφιερώνω τις φωτογραφίες. Αυτό που με εντυπωσίασε στο φόρεμα είναι ότι συνοδεύεται από καλτσόν που δεν το έχω συναντήσει ξανά στη Β΄περίοδο.

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραιο φορεμα EL GRECO!!! θυμιζει νυφικο,μηπως ειναι νυφικο Β' περιοδου;

με γεια και ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες :)
 
Φίλε μου ελ γκρέκο πανέμορφη και αυτή η κούκλα σου πολύ ωραία και η φορεσιά αυτή (την έχω κι εγώ :) και είναι τέλεια) και μου άρεσαν πολύ αυτές οι χοντρές μπουκλίτσες. Πώς μπορώ να τις κάνω κι εγώ στην μπιμπιμπό long hair που έχω?
 
Φίλη katerinak σε ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια.Δεν είναι το νυφικό αυτό της Β΄περιόδου. Το νυφικό είναι αυτό της φωτογραφίας:

attachment.php


Φίλη Αμαλία να σαι καλα και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Εν συντομία οι οδηγίες για μπούκλες. Κόβεις ένα καλαμάκι σε 4 ισόποσα κομμάτια.Το ίδιο άλλο ένα.Συνολικά 8 κομμάτια. Χωρίζεις σε 8 τούφες τα μαλλιά της κούκλας. Τυλίγεις προς τα έξω και πάνω τις τούφες των μαλλιών της κούκλας. Στερεώνεις με καρφίτσες τα καλαμάκια στο κεφάλι. Βουτάς στη συνέχεις για πέντε λεπτά το κεφάλι της κούκλας,όχι το πρόσωπο, σε μπολ με καυτό νερό και πέντε λεπτά σε μπολ με κρύο νερό. Το κάνεις τρεις φορές αυτό και τελείωνεις στο καυτό νερό. Παίρνεις το μπιστολάκι και το βάζεις στη χαμηλότερη ζεστή σκάλα. Στεγνώνεις με αυτό μπούκλα,μπούκλα και φροντίζεις να κατευθύνεις τον αέρα μέσα στο καλαμάκι. Περίπου θες μία ώρα για τη long hair με το μπιστολάκι. Δεν αφήνεις πολύ ώρα τον αέρα σε κάθε μπούκλα. Δε θα βιαστείς να τα ξετυλίξεις γιατί μπορεί από έξω να έχουν στεγνώσει αλλά από μέσα δεν θα έχουν. Για αυτό κατευθύνεις τον αέρα μέσω του καλαμακιού.Αφου τελειώσεις τα ξετυλίγεις και τα ψικάζεις από απόσταση με λακ.

Σου βάζω άλλη μια κούκλα σε κοντινό για να δεις πως γίνονται:

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
EL GRECO σ ευχαριστω πολυ για τη φωτογραφια με το νυφικο της Β΄περιόδου,με μπερδεψε το λευκο χρωμα :flower:

πολυ ωραιο και το φορεμα που φοραει η μπιμπι μπο της 2ης φωτο με τις μπουκλες!!
 
Πολύ ωραίο το σύνολο Ελ Γκρέκο. Θα του ταίριαζε ίσως μία λεπτή άσπρη κορδέλα με φιογκάκι στα μαλλιά που συνήθιζαν να φορούν την δεκαετία του 80.
 
Ελ Γκρέκο μου να χαίρεσαι την πανέμορφη rocker!!!!! :dribble::dribble:Δε θυμάμαι να την έχουμε ξαναδεί ποτέ αυτή την ιδιέτερη bibi bo με τα κοντά *****ια!! Με γειαα και την πανέμορφη φορεσιά!! Είναι μία και από τις δικές μου αγαπημένες και την έχω στο ροζ αλλά χωρίς μανικάκια και δεν έχω και το καλσόν. Την έχω από παιδί αλλά πρόσφατα ακακάληψα ότι ήταν bibi bo φορεσιά!! Δεν μπορώ καθόλου να θυμηθώ αν τα είχα ποτέ και τα έχασα ή αν την αγόρασα έτσι. Δε θα είναι βέβαια και η πρώτη φορά που θα δούμε ένα ρουχαλάκι να βγαίνει σε διάφορες παραλλαγές!!

Και πάλι με γειά σου!!!
 
Φίλη spirtoulis σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και έχεις δίκιο θα του ταίριαζε μια άσπρη κορδέλα στα μαλλιά αλλά το σύνολο δεν είχε και έτσι δεν του έβαλα.

soufle σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για την ευγένεια σου. Πράγματι πολλά ρούχα της bibi-bo βγαίνανε σε διάφορες παραλλαγές. Με ή χωρίς μανίκια πάντως είναι ένα χαριτωμένο ρούχο.
 
Φίλε ελ γκρέκο σε ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές οδηγίες για τις μπούκλες, θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να τις φτιάξω κι εγώ. Πανέμορφη η μπιμπιμπό σου με ή χωρίς μπούκλες πάντα λάμπει χάρη στη φροντίδα σου...
 
bibi bo ΧΑΒΑΗ

Μία από τις πιο πολυσυζητημένες bibi bo είναι αυτή που ονομάστηκε ΧΑΒΑΗ και ο λόγος είναι πως με αυτήν ξεκινάει η Β Περίοδος. Η ΧΑΒΑΗ πρωτοδιαφημίζεται το 1987 όπου η bibi bo χάνει το κρινένιο λευκό χρώμα της και αποκτά έναν ηλιοκαμένο τόνο. Διατηρεί τις φυτευτές βλεφαρίδες σε καστανό ανοιχτό χρώμα, δεν έχει σκιά στα μάτια και τα χείλη της γίνονται ροζ φούξια. Η ΧΑΒΑΗ έχει πολύ μακριά μαλλιά (ως το γόνατο) με έναν ελαφρύ κυματισμό, έχουν σκούρες ξανθές ανταύγιες και είναι πολύ πυκνά (καμία σχέση με τις LA BAMBA που αν λύσεις τα κοτσιδάκια τους η καράφλα πάει σύννεφο...)

Παρακάτω η πανέμορφη (και όνειρο από τα παιδικά μου χρόνια) bibi bo ΧΑΒΑΗ η οποία ρετουσαρίστηκε (ξαναπέρασα το μακιγιάζ της γι αυτό και τα χείλη είναι τόσο έντονα) και αφού δεν βρέθηκαν τα αυθεντικά της ρουχαλάκια φόρεσε ένα κίτρινο καλοκαιρινό φορεματάκι για να σας ευχηθεί!!!

Καλό καλοκαίρι λοιπόν από τη bibi bo ΧΑΒΑΗ!!!

attachment.php


bibi bo Β ΠΕΡΙΟΔΟΣ Η πιο γ.jpg

bibi bo Β ΠΕΡΙΟΔΟΣ Η πιο γ.jpg
 
Φίλη soufle πολύ όμορφη η bibi-bo Χαβάη σου και την έκανες πιο όμορφη από ότι είναι. Να τη χαίρεσαι.

Φίλη Αμαλία θα τα πας μια χαρά με τις μπούκλες της κούκλας σου. Μάλιστα η bibi-bo super hair λόγω πολύ μακριού μαλλιού θα αποκτήσει υπέροχες βικτωριανές μπούκλες. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για την ευγένειά σου.
 
Soufle μου πανέμορφη η μπιμπιμπό Χαβάη να τη χαίρεσαι. Αυτή και η χρυσομαλλούσα μπιμπιμπό έχουν τα πιο πλούσια μαλλιά?
 
Σουγεδάκι όμορφη και πραγματικά πολυσυζητημενη αυτη η bibi-bo ΧΑΒΑΗ , και σιγουρα μια κουκλα που δεν την συναντά κανεις και πολύ συχνά..!! Αν και Β περιόδου, στις τιμές και στην συλλεκτικότητα ανταγωνίζεται τις Α περιόδου και μάλιστα τις ξεπερνά..!! Γιατί όμως??? :xm:

Ποιος να ξερει άραγε, όταν κυκλοφόρησε, λόγω αλλαγής του χρωματος στο δέρμα, να θεωρούταν must για την εποχή ή να πέρασε απαρατήρητη?? Θυμαται κανεις σας απο τα παιδικά του χρόνια??
 
Ένα φόρεμα από τη σειρά παραμυθένια ομορφιά χαρισμένο από μία καλή φίλη. Αφιερωμένες οι φωτογραφίες σε κείνη.

attachment.php


attachment.php


Τη bibi-bo Χαβάη τη θυμάμαι μόνο από τη διαφήμιση στα Μίκυ Μάους. Ούτε στα παιχνιδάδικα τη θυμάμαι, ούτε να την έχει κάποιο κοριτσάκι.
 
soufle μου,να χαιρεσαι τη bibi bo ΧΑΒΑΗ!!!!!!! ο,τι χρωμα και οποιο συνολο και να φορεσει η bibi bo δειχνει παντα πανεμορφη και γλυκια :)

φιλε EL GRECO με γεια το νεο συνολο "παραμυθενια ομορφια" ειναι πραγματικα παραμυθενιο :)
 
Φίλε ελ γκρέκο με γεια το παραμυθένιο φόρεμα μου αρεσει πολύ να το χαίρεσαι, υπέροχες πάλι οι φωτογραφίες σου, πολύ φωτεινές και με πολύ χρώμα!
 
Φίλες katerinak και Amalia σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για την ευγένειά σας. Θεωρώ ότι η σειρά παραμυθένια ομορφιά είναι ξεχωριστή και έχει εντυπωσιακά ρούχα.
 
EL GRECO να το χαίρεσαι το καινούριο φουστανάκι!!! Είναι ένα από τα ωραιότερα κατά τη γνώμη μου ρούχα που φτιάχτηκαν στη Β περίοδο η οποία γενικά ήταν πιο ''πεσμένη''. Το ρουχαλάκι αυτό θυμίζει παλιές δόξες α περιόδου!!!

Η αλήθεια είναι πως ενθουσιάστηκα λίγο με τη ΧΑΒΑΗ δε φάνηκε καθόλου ε;;;:tongue:

Amalia μου δεν μπορώ να σου πω συγκριτικά για τα μαλλιά γιατί δεν έχω δει ποτέ από κοντά χρυσομαλλούσα!!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και χαίρομαι που σας άρεσε! makisimako δεν τα ήξερα όλα αυτά!! Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να τη θυμηθώ σε μαγαζί αλλά την πρωτοείδα γύρω στο '90-'91 γιατί την είχε η κολλητή μου. Είχα ξετρελλαθεί με τα υπέροχα μακριά μαλλιά της γιατί ήταν η πρώτη bibi bo που έβλεπα έτσι. Λίγες μέρες μετά στα γενέθλιά μου νομίζω (ή γιορτή ;) μου πήραν για δώρο οι γονείς της τη la bamba. :thanx2: :thanx2: (Αναδρομικά!!!)
 
Φίλη Αμαλία πλούσια μαλλιά στη Β΄περίοδο εκτός από τη Χαβάη έχει η bibi-bo χρυσά μαλλιά( φωτογραφία 1) και η πρώτη μου bibi-bo(φωτογραφία 2). Τα μαλλιά της Χαβάη πρέπει να μοιάζουν με τα μαλλιά της πρώτης μου bibi-bo.

Φίλη soufle καλά έκανες και ενθουσιάστηκες. Είναι μία ξεχωριστή bibi-bo.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η σειρά παραμυθένια ομορφιά είχε κι άλλα ρούχα που δεν τα έχουμε δει,πολύ πλούσια που θύμιζαν την Α΄περίοδο.

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα