Bibi-bo Μέρος 2ο

thebest20 είπε:
Υπήρχε κάποιο διαφημιστικό που έβγαινε κάθε χρόνο και περιείχε όλες τις Bibi-Bo που κυκλοφορούσαν και τα έπιπλά τους?
Υπήρχε ένα μικρό βιβλιαράκι που μαζί με τις φορεσιές τους είχε και τα έπιπλα σε μορφή δωματιών πχ.κρεβατοκάμαρα,σαλόνι.
 
bibi-bo

Καλή μου Candy εγώ δεν το θυμάμαι το βιβλιαράκι. Ίσως επειδή bibi-bo μου αγοράσανε μετά το 1985. Για αυτό έχω και κάποιες bibi-bo χωρίς βλεφαρίδες και ρούχα, τα περισσότερα, από τα κόκκινα κουτιά. Θυμάμαι άμα έβρισκα bibi-bo της Α'περιόδου , τα κίτρινα κουτιά, ή ρούχα μου έκαναν μεγάλη εντύπωση και έκανα στο σπίτι πόλεμο δακρύων μέχρι να μου τα πάρουν. Απλά είχαν αρχίσει να σπανίζουν και να κυκλοφορούν ευρέως τα κόκκινα κουτιά και μάλιστα αργότερα η bibi-bo παραμυθένια ομορφιά που η συγκεκριμένηδεν είχε πια βλεφαρίδες αληθινές.

Άμα έχει κάποιος αυτό το βιβλιαράκι ας το βάλει να το δούμε.

Σας παραθέτω φωτογραφίες από ρούχα Β' περιόδου.( Οι φωτογραφίες των ρούχων μέσα στα κουτιά είναι από το ίντερνετ. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους αυτούς που τις έβαλαν στο ιντερνετ.)Απλά εγώ τα έχω πια ή πάνω στις κούκλες φορεμένα ,όπως στις φωτογραφίες μου, ή στην ντουλάπα μέσα.
 
bibi-bo

Αυτά είναι τα διδυμάκια και μια happy happy sister που κυκλοφόρησε μαζί με τη bibi-bo σε μια συσκευασία την παραμυθένια ομορφιά.
 
Αχαχαχαχα...!!! Πολύ καλή η ιδέα σου να της φορέσεις ρούχα μπαρμπι..!!

Ετσι για να καταλάβουν όλοι πως αμέσως δείχνει τόσο...φτηνή για να μην πώ κάτι χειρότερο..!!!!!!!!!!! Ενώ τα ρούχα bibi bo el greco είχαν άλλη φινέτσα ετσι??

Περεπιπτόντως πως και βρέθηκε η μία bibi bo με τοσο κοντο μαλλί? :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Καλέ μου Makisime τα ρούχα της bibi-bo ήτανε πιο φανταχτερά και πιο πλούσια. Ήταν κουκλίστικα. Της barbie είναι πιο γυναικεία και πιο απλά συνήθως.Η bibi-bo με κοντά μαλλιά και η μόνη χωρίς γυάλινα μάτια είναι η bibi-bo Madonna η τραγουδίστρια. Κυκλοφόρησε με τους rockers, Sandra και Bruss, το 1985 με 1986 περίπου. Την έχει βάλει σε φωτογραφία ο Aardvark στη σελίδα 6 αυτού του forum. Σου παραθέτω τη φωτογραφία του και από δω μαζί με άλλες από τη συγκεκριμένη κούκλα!

zl60gan0mp8tq91i75hv.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου θυμίζει λίγο barbie ή μου φαίνεται?

Όμορφη είναι πάντως αν κι εμενα αυτή η ιδέα περί rockers, δεν ξέρω αλλά δεν μου αρέσει καθόλου..!!!!!!

Και τώρα θα σας κάνω μια ερώτηση..!!! Αν η ΒΙΒΙ ΒΟ ήταν αληθινό πρόσωπο, και ετσι τουλάχιστον όπως την έχει παρουσιάσει η el greco , τι γυναίκα πιστεύετε ότι θα ήταν, σε ποια εποχή και τι ηλικίας..????

Για παράδειγμα εγώ ο λόγος που λέω ότι δεν μου αρέσει η rocker bibi bo , είναι επιδή την έχω φανταστεί σαν γυναίκα κάπου στα 27, να φλερτάρει μονίμως με τον τζον τζον, καπου στο 1978, φινετσάτη,πολύ μοντένα για την εποχή της.., να περιποιείται πολύ τον εαυτό της και να δουλευει στην επιχε'ιρηση του πατερα της..!!!

Τον τζον τζον πάλι τον έχω φανταστεί ως μπετατζή, να δείχνεται με τα κουστουμια για να της φάει τα λεφτά..!!!!!

Για να ακουσω τις απόψεις σας..!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Καλέ μου Makisime η bibi-bo είναι μοναδική. Πιστεύω αν ήταν πρόσωπο θα έμοιαζε στην Αλίκη Βουγιουκλάκη, ιδίως οι bibi-bo μετά το 1985 οι πιο σκουρόχρωμες. Ακόμη μου θυμίζει την Τζακλιν Σμιθ , την Κελλυ , από τους Άγγελους του Τσάρλι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τζον Τζον

Για Τζον Τζον μου κάνει ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης. Καλό παιδί, αυτό μου βγάζει ο Τζον Τζον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χμ............

Πολύ καλή η απάντησή σου ειδικά για τον τζον τζον..!! Νομίζω καλύτερη δεν μπορεί να υπάρξει..!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
χμ............Πολύ καλή η απάντησή σου ειδικά για τον τζον τζον..!! Νομίζω καλύτερη δεν μπορεί να υπάρξει..!! :)
καλημερα και απο εμενα..παρακολουθω την συζητηση σας και ηθελα και εγω να προσθεσω την πληροφορια μου..απ οσο ξερω η ελ γκρεκο εφτιαξε την μπιμπιμπο στα προτυπα της αλικης βουγιουκλακη που μεσορανουσε εκεινη την εποχη..αλλωστε οταν η οικογενεια βακακη ηρθε στην ελλαδα και ανοιξε την εταιρεια παιχνιδιων ονομαζοντας την ελ γκρεκο η πρωτη κουκλα που εφτιαξε ηταν η κουκλα "αλικη βουγιουκλακη" η οποια εμοιαζε και εκεινη στην μεταγενεστερη μπιμπιμπο..ελπιζω να βοηθησα..
 
bibi-bo

Ο georgeikos έχει δίκιο. Η Αλίκη πράγματι έγινε κούκλα από την el greco το 1967. Η συγκεκριμένη κούκλα μοιάζει πάρα πολύ με τη bibi-bo. Η συγκεκριμένη κούκλα φαίνεται στην ταινία Το πιο λαμπρό αστέρι που την κρατάνε τα παιδάκια καθισμένα στα σκαλιά παρακολουθώντας την Αλίκη να τραγουδά: Ήλιος πάνω, ήλιος κάτω.
 
rapunjel είπε:
Ο georgeikos έχει δίκιο. Η Αλίκη πράγματι έγινε κούκλα από την el greco το 1967. Η συγκεκριμένη κούκλα μοιάζει πάρα πολύ με τη bibi-bo. Η συγκεκριμένη κούκλα φαίνεται στην ταινία Το πιο λαμπρό αστέρι που την κρατάνε τα παιδάκια καθισμένα στα σκαλιά παρακολουθώντας την Αλίκη να τραγουδά: Ήλιος πάνω, ήλιος κάτω.
ακριβως!! τι καλυτερο λοιπον απο εμπορικης πλευρας μετα απο χρονια να φτιαχτει μια κουκλα στα προτυπα της μεγαλυτερης ελληνιδας σταρ που τοτε ηταν σημειο αναφορας? και εννοειται οτι η μπιμπιμπο η κουκλα με τις μεγαλυτερες πωλησεις οχι μονο κουκλας αλλα και γενικοτερα ελληνικου παιχνιδιου φτιαχτηκε ακριβως οπω ηταν η αλικη την εποχη 70-80....το εχς διαβασει παλιοτερα σε εφημεριδα...
 
bibi-bo Αλίκη

Για αυτό μου αρέσει τόσο η bibi-bo; Πάντα μου άρεσε πάρα πολύ η Αλίκη.

Και οι δύο βγάζουν πάρα πολύ θετική ενέργεια. Πάντα όταν έπαιζα με την αδερφή μου ονόμαζα τη bibi-bo Αλίκη γιατί μου τη θύμιζε έντονα. Georgeike σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας έδωσες!
 
bibi-bo

Μερικές ακόμη φωτογραφίες της bibi-bo, της αγαπημένης μας κούκλας!
 
υπάρχει καμια photo της κούκλας Αλίκης?
 
Δεν το ηξερα αυτο για την κουκλα Αλικη! Εντυπωσιακο :clap:
 
Οντως πολυ εντυπωσιακό..! Ούτε εγώ το ήξερα ότι είχε βγει σε κούκλα η Αλίκη..! Που την βρήκες ρε θηρίο georgeiko???

Παρεπιπτόντως, ετοιμαστείτε σε λίγες μέρες να δείτε και την συλλογή της φίλης Ιωάννας που τελικά την καταφέραμε και την κάναμε κι αυτήν συναισθηματική συλλεκτρια παιχνιδιών του 80..!!!! Και την αναφέρω σαν συναισθηματική, γιατί πήξαμε από τους εμπορικούς συλλέκτες που το έχουν βρει για επάγγελμα και δεν έχουν αφήσει τίποτα όρθιο..!!!! Ιωάννα welcome......!!!!!! :)
 
bibi-bo

Georgeikos τέλεια η κούκλα Αλίκη!

Makisime καλωσορίζουμε κι εμείς τη φίλη Ιωάννα και περιμένουμε τη συλλογή της.

Σας βάζω μερικά wallpaper που έφτιαξα με τη bibi-bo!
 
Ευχαριστώ Maksime !!!!!!!!!!! Και για το καλωσόρισμα και για την βοήθεια σου !!! Θα ανεβάσω και φωτογραφίες ! :)
 
Πίσω
Μπλουζα