Bibi-bo Μέρος 3ο

Πραγματική οπτασία!!! Πολύ καλή αγορά Αναστασία μου από τον κινέζο, χαλάλι η αναμονή! Αλλά και η κουκλίτσα σου είναι αστέρι! Rapunjel αγαπημένη, η ανθισμένη είναι ωραία και ως γυναίκα δυναμική, καριερίστα. Ετσι μου κάνει με το λεοπάρ. Παιδιά, νομίζω ότι δεν θα μπορέσω να βάλω ούτε μαλλιά ούτε ματόκλαδα στην κουκλίτσα μου. Ούτε να της φρεσκάρω το ξεβαμένο μακιγιάζ.... Ισως γιατί την είχα μοναδική και φοβάμαι μην την αλλοιώσω??? Για μένα αυτή η κούκλα σημαίνει πολλά και κουβαλάει πολλές και όμορφες αναμνήσεις πάνω της. Θέλω κι άλλο ψήσιμο μου φαίνεται!

Ελα βρε makisimos και ανησύχησα που χάθηκες!

Bibibo 28, μην το βάζεις ποτέ κάτω. Μην απογοητεύεσαι. Εχω βρει τα πιο απίθανα πράγματα εκεί που ούτε που το φανταζόμουν ότι υπάρχουν. Πήγαινε και σε άλλα παζάρια. Το μοναστηράκι όπως λέει η Ανασασία, είναι το πρώτο που θα σκεφτεί κάποιος και όλο και κάποιος θα το σκέφτηκε πριν από σένα! Θα το ξαναπώ, αλλά μου πήρε 2 χρόνια ψαξίματος για να βρω τις καινούριες κούκλες και κούκλους μου!
 
bibi-bo

Καλή μου bibibo 28 περιμένουμε να βάψεις τις κουκλίτσες σου και να τις δούμε, όπως επίσης να μας μάθεις μετά να τις βάφουμε και εμείς καλύτερα!

Αγαπημένη μου mytinyworld κι εγώ αγαπάω τη bibi-bo σου αυτή γιατί πάνω της φαίνεσαι εσύ. Τα παιχνίδια μας έχουν την αύρα μας! Όποτε αποφασίσεις να της βάλεις κι άλλα μαλλιά εγώ θα σου στείλω τα απαραίτητα και τις κατάλληλες οδηγίες!

Λατρεμένη μου Αναστασία η βασανισμένη έγινε καριερίστα, όπως λέει και η αγαπημένη μου mytinyworld και μοντέλο όπως λες και εσύ. Στις φωτογραφίες φοράει αυθεντικό τζιν Sindy και τοπ Barbie. Μέσω του φορητού υπολογιστή της σας στέλνει τα φιλιά της...
 
σας ευχαριστω κοριτσια για το κουραγιο να εισται καλα .....θα αρχισω να τις φτιαχνω ηδη ξεκινησα την μια....εν αναμονη και βεβαιως με υπομονη θα την κανω οσο πιο ομορφη γινεται.....καταπληκτικη η bibibo σου αγαπητη μου rapunzel...συμβουλη απλα -ειναι καλυτερα κατι να το διατηρεις απο το να το χασεις εντελως....το λεω αυτο γιατι οι κουκλιτσες μας ειναι 20 και 30 χρονων και το πλαστικο ή το λαστιχακι της ειναι οργανικη υλη οποτε λιωνει με τα χρονια καποια στιγμη οσο και καλη συντηρηση να κανουμε θα εξαφανιστουν,μονο με ρετουσαρισμα λοιπον μπορουμε να τις κρατησουμε λιγο ακομη....αυτα απο εμενα φιλακια κοριτσια...επιφυλλασομαι....
 
Μytinyworld μου ο Μakisimos μας διαβαζει ολα οσα γραφουμε αλλα για να μας βασανιζει και να μας κανει να τον ψαχνουμε χανεται που και που γιατι εχει και μια καριερα!!! Αντρες, παιδι μου, τι περιμενεις!!! Ολοι ιδιοι!!! :p :p:p

Θα σου δωσουμε εμεις τετοιες οδηγιες για "μεταμοσχευση" μαλλιων, και ματοκλαδων που δεν υπαρχει καμια περιπτωση να χαλασει η κουκλιτσα σου. Το ξερω οτι αυτη ειναι η πιο αγαπημενη και σε καταλαβαινω απολυτα. Παντως να ξερεις απο τωρα οτι οταν ερθω Ελλαδα το καλοκαιρι, αν μεχρι τοτε δεν εχεις βρει το κουραγιο να κανεις την "μεταμοσχευση" στα μαλλια και στα βλεφαρα θα ερθω εγω επι τοπου με τα εργαλεια, δεν ειμαστε μακρυα στην Ελλαδα, ειμαι 30 λεπτα με το πουλμαν απο το Θησειο, και θα στην φτιαξω μπροστα σου, ενω εσυ θα της κρατας το χερι να μην φοβαται. Ενταξει Μytinyworld μου;

Και ενω οι αλλες πριγκιποπουλες περιμενουν ακομα τον γαλαζιο πριγκηπα η βασανισμενη ομορφια εχει ηδη λαπτοπ και σερφαρει στο ιντερνετ!!!

Επισης θα ηθελα να προσθεσω με αφορμη αυτο που ειπε η φιλη μας η bibibo 28, οτι τα παιχνιδια, και οι κουκλες γενικα ειναι φτιαγμενες απο PVC (το βυνιλιο που λεμε). Το PVC δεν ανακυκλωνεται, εαν πεταχτει στα σκουπιδια μενει και λερωνει το περιβαλλον για αιωνες. Αυτος ειναι και ο πιο σημαντικος λογος που πρεπει να παιχνιδια να γυριζουν στα χερια των ανθρωπων και να μην πετιουνται στην φυση. Οποτε να ειστε σιγουρoι οτι απο την στιγμη που εχει κοπει το λιωμενο πλαστικο της κουκλας, εχει σταματησει η "σηψη" του, και η κουκλα διατηρειτε σε μια στανταρντ θερμοκρασια αντεχει για αιωνες. Αυτος ειναι ο λογος που συμβουλευω να ΜΗΝ χρησιμοποιειτε χημικα μα μονο υδροδιαλυτα χρωματα και κολλες που δεν επιτειθονται στο βινυλιο με το περασμα των χρονων μα το αφηνουν στην αρχικη του συνθεση.

Ο μονος εχθρος του PVC ειναι η υψηλη θερμοκρασια και το φως. Προστατευοντας τα αντικειμενα & τα παιχνιδια απο αυτους τους παραγοντες τα εχεις σωσει για αιωνες. Το PVC λιωνει αλλα δεν εξαφανιζεται ποτε. Σαν την ΒΙΒΙΒΟ μας!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδή η ΒΙΒΙ ΒΟ είναι μια ΒΡΥΚΟΛΑΚΑΣ..!!! Θα ζει για αιώνες αρκεί να μην βγει ποτέ στο φως..!!!!! Έτσι εξηγείται ο λόγος που ύστερα από 30 χρόνια μένει τόοοσο νέα..!!!

Και αν επεκτείνουμε λίγο το σχόλιο αυτό, και αν υποθέσουμε ότι όλες οι γυναίκες του κόσμου είστε τόσο γλυκές σαν την ΒΙΒΙ ΒΟ(φαντάζομαι όλες το δέχεστε αυτό το σχόλιο), με την εις άτοπο επαγωγή καταλήγουμε ότι είστε όλες σας βρυκόλακες και μας πίνετε το αίμα σε εμάς τους άντρες..που κάνουμε καριέρα.. (αυτό για το σχόλιο της Αναστασίας στο.."άντρες παιδί μου τι περιμένεις.." ) χεχεχεχεχχε

Και για να σας αποδείξω το γεγονός ότι μας πίνετε το αίμα ιδού η απόδειξη...

Ενώ όλοι έχουμε δει την τεράστια συλλογή φορεμάτων της ΒΙΒΙ ΒΟ επιτέλους ανακαλύφθηκε και ένα ρουχο του κακόμοιρου άντρα τηης, ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ...

picture.php
 
bibi-bo

Καλή μου bibibo 28 η συγκεκριμένη κούκλα έχει τόση αγάπη που όσο τουλάχιστον θα ζούμε θα ζει!

Λατρεμένη μου Αναστασία η βασανισμένη ομορφιά αλλά και οι άλλες μου bibi-bo δεν περιμένουν πριγκιπόπουλα. Στέκονται στα πόδια τους και είναι καριερίστες. Δεν μου αρέσουν οι γυναίκες που στηρίζονται σε έναν άντρα γιατί πολύ απλά πάντα εμείς τους στηρίζουμε!

Γλυκέ μου makisime δεν μου αρέσει το αίμα για να είμαι δρακουλίνα! Πάντως ότι και να λες σε αγαπάω γιατί είσαι ψυχούλα!

bibi-bo ηρωίδες: η μικρή ξανθόμαλλη σειρήνα , αφιερωμένη ειδικά στην Αναστασία μου που της αρέσουν οι γοργόνες...
 
Makisimos μας λες η ΒΙΒΙΒΟ να ειναι βρυκολακας;;;; Παντως αυτο με το "Φυλασσεται σε μερος δροσερο, μακρυα απο τον ηλιο" σε κατι φακες και σε κατι ρεβυθια το διαβασα!

Ελα που παραπονιεσαι κι εσυ που σε εχουμε στα οπα οπα εδω περα!!! Πασά στα Γιαννενα σε εχουμε εσενα και τον Τζον Τζον!!!!

A!!!Makisimo θυμησου οτι εγινε καινουργιο θρεντ του Τζον Τζον μπας και κανει και αυτος καριερα!!!

Rapunjel μου τι φανταστικη φωτογραφια που εβγαλες και μας εδειξες!!!! Ειναι πανεμορφη η ΒΙΒΙΒΟ γοργονα!!!! Της πανε τελεια τα ρουχα, και εχει και τα καταλληλα μαλλια!!!! ΤΕΛΕΙΑ!!!! Ασε το ντεκορ απο πισω...επαθα!!!

Θα κανω μια μικρη ανανεωση του σαιτ http://bibiborapunjel.interfree.it/index.html γιατι η Νεραιδοχερα Rapunjel εχει βαλει φανταστικες φωτογραφιες!!!
 
bibi-bo

Λατρεμένη μου Αναστασία ξέρω ότι έχεις αδυναμία στις γοργόνες και ότι θα σου άρεσε...

:cry: Πότε θα χειμωνιάσει να βάλουν να βάλουν οι bibi-bo μου τα γουναρικά τους;

Για σήμερα η Ιωαλιάννα με μάλλινα. Πάλι πρέπει να την αλλάζω με καλοκαιρινά...
 
καλησπερα σας!

ειμαι καινουρια στην παρεα αλλα παρολα αυτα δεν χορταινω αυτη την χρονομηχανη που εχετε δημιουργησει!!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!

Οταν λοιπον ημουν και εγω μικρη μου ειχαν παρει την BiBi Bo νυφη.

(Βεβαια ακομα και σημερα που ειμαι 27 χρονων ο αντρας μου συνεχιζει να μου παιρνει δωρο barbie ντυμενες με νυφικο!!)

Μεχρι σημερα εχω το νυφικο της Bibi Bo. Βεβαια ειναι κιτρινισμενo λογο του χρονου αλλα παρολα αυτα καθε φορα που τo βλεπω θυμαμαι που ημουν μικρουλα και επαιζα....

Μπορει να εχω και την κουκλα αλλα δεν ειμαι σιγουρη γιατι ολα τα παιχνιδια μου τα εχω παει στο εξοχικο μας.Παντως με το που παω να εισαστε σιγουροι οτι θα ψαξω να την βρω!!

Oσο και αν σας φαινεται περιεργο ακομα μπορω να θυμηθω την γευση απο τα κουφετα(???) που ειχε στο κουτι. Δεν ξερω αν ηταν κουφετα παντως εγω πηγα και εφαγα ενα!!!!

Oπως επισης εχω και δυο Τζον Τζον οπου επειδη εφευγε το χρωμα απο τα μαλλια του (λογο του συνεχες παιχνιδιου)η μαμα μου του εβαφε προσεκτικα το κεφαλι με μαυρη βαφη παπουτσιων και τον εβαζε στην καταψυξη!!!!το ωραιο ηταν οτι γυαλιζαν μετα σαν να ειχε κανει styling με μπριγιαντινι!!!!
 
bibi-bo

Καλή μου Marianna καλώς όρισες. Για μας εδώ η bibi-bo είναι Η ΚΟΥΚΛΑ και την αγαπάμε πάρα πολύ! Νομίζω ότι φαίνεται.... Περιμένουμε να πας στο εξοχικό και να μας δείξεις και τη δικιά σου, όπως και τους Τζον Τζον σου!

Η βασανισμένη ομορφιά επανακάπτει με λιγότερο βάψιμο στο μάτι...
 
Makisimos έγραψες πάλι! Τι πήγες και σκέφτηκες! Ακου βρυκόλακες! Κράτα σκόρδα να γλιτώσεις από εμάς λοιπόν!

Αναστασία μου μπράβο για το οικολογικό/συναισθηματικό μήνυμά σου. Πιστεύω ότι μια πλαστική κούκλα δεν μπορεί να καταστραφεί. Για τους λόγους που παραθέτει η Αναστασία. Με την αγάπη και τη συντήρησή μας, θα ζήσει για αιώνες, αν έχει την τύχη να αγαπηθεί και από τους απογόνους μας. Αλλά ακόμα κι αν σπάσει το λάστιχό της, θα την κολλήσουμε. Δεν θα την πετάξουμε!

Rapunjel πραγματικά μαγική η φωτογράφιση με τη γοργόνα! Αξίζεις συγχαρητήρια!

Καλή μου Marianna καλώς ήρθες στην παρέα! Περιμένω κι εγώ φωτογραφίες από την κούκλα και τους κούκλους σου. Χμ, η bibi bo νύφη όταν ήσουν μικρή, δεδομένου ότι μας χωρίζει περίπου μια δεκαετία, σίγουρα δεν ήταν η νύφη με το παλιό κλασικό νυφικό. Πώς ήταν λοιπόν? Μοιάζει το νυφικό με αυτό της Πωλίνας μου? Επισυνάπτω και τις δύο νύφες από τις δύο διαφορετικές εποχές.

Προβολή συνημμένου 3259Προβολή συνημμένου 3260
 
mytinyworld είπε:
Makisimos έγραψες πάλι! Τι πήγες και σκέφτηκες! Ακου βρυκόλακες! Κράτα σκόρδα να γλιτώσεις από εμάς λοιπόν!Αναστασία μου μπράβο για το οικολογικό/συναισθηματικό μήνυμά σου. Πιστεύω ότι μια πλαστική κούκλα δεν μπορεί να καταστραφεί. Για τους λόγους που παραθέτει η Αναστασία. Με την αγάπη και τη συντήρησή μας, θα ζήσει για αιώνες, αν έχει την τύχη να αγαπηθεί και από τους απογόνους μας. Αλλά ακόμα κι αν σπάσει το λάστιχό της, θα την κολλήσουμε. Δεν θα την πετάξουμε!

Rapunjel πραγματικά μαγική η φωτογράφιση με τη γοργόνα! Αξίζεις συγχαρητήρια!

Καλή μου Marianna καλώς ήρθες στην παρέα! Περιμένω κι εγώ φωτογραφίες από την κούκλα και τους κούκλους σου. Χμ, η bibi bo νύφη όταν ήσουν μικρή, δεδομένου ότι μας χωρίζει περίπου μια δεκαετία, σίγουρα δεν ήταν η νύφη με το παλιό κλασικό νυφικό. Πώς ήταν λοιπόν? Μοιάζει το νυφικό με αυτό της Πωλίνας μου? Επισυνάπτω και τις δύο νύφες από τις δύο διαφορετικές εποχές.

Προβολή συνημμένου 3259Προβολή συνημμένου 3260
καλη σας μερα!

καταρχην να σας ευχαριστησω για το καλωσορισαμα!

οσο για τις νυφεσ,ηταν η πρωτη νυφη!

δεν σου κρυβω μαλιστα πως και μονο που την κοιταζω ανατριχιαζω γιατι θυμαμαι τα παιχνιδια που εκανα και πως παντα ονειρευομουν το νυφικο μου να εχει μεγαλη ουρα να σερνεται(οπως και εγινε!!5m ειχα!!).

σημερα στο ebay βρηκα flamengo ρουχο της bibi (οπως την ελεγα παντα στον αδερφο μου :D ) και κοστιζει 27,14 ευρω.
 
Γεια σας κοριτσια (και αγορια) και καλως σας βρηκα! Ειμαι η Domenica, εχετε κανει φοβερη δουλεια, υπεροχες φωτογραφιες και ρουχαλακια. Θελω να μοιραστω μαζι σας την δικη μου ιστορια για την καλτ κουκλα. Μεχρι περυσι τα Χριστουγεννα ειχα και εγω μια φοβερη συλλογη απο 2 Bibi-bo, 2 John-John με πολλα ρουχαλακια (ειχα το καρο μωβ μαλλινο και το δαντελενιο μωβ βραδινο που φορανε οι κουκλες της Domniki, το νυφικο, παπουτσια 15 ζευγαρια, τσαντακια και πολλα αλλα κλασσικα οπως το μαγιο) καθως και 5-6 ελληνικα μικρα πονυ. Τα ειχα ξεθαψει πριν απο μερικα χρονια ενω καθαριζα την αποθηκη του απο καιρο ακατοικητου πατρικου μου και τα εβγαλα στην εισοδο της πολυκατοικιας με το σημειωμα "για οποιο παιδακι τα θελει". Ελπιζω να πεσαν σε καλα χερια! Οταν ειδα το site σας στεναχωρεθηκα λιγακι, ειπα κιολας να αρχισω να χτυπαω κουδουνια να δω ποιος τα χει αλλα ευτυχως κυριαρχησε η λογικη, δεν πειραζει ελπιζω μονο καποιος να παιζει μαζι τους. Η κορη μου θα γεννηθει το Γεναρη και ελπιζω να της βρω οταν ερθει η ωρα να βρω καινουργια ομορφα παιχνιδια που θα γεμισουν με καλες αναμνησεις και θα γινουν με τη σειρα τους κλασσικα. Οσο για τις τρελλες τιμες στο e-bay το οτι καποιος θελει αυτα τα λεφτα δεν σημαινει πως καποιος τα αγοραζει κιολας, δεν ειδα ουτε μια προσφορα! Θα ανεβασω συντομα τις φωτογραφιες μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γεια σου domenica!

συμφωνω για το ebay.

με το καλο να ερθει το παιδακι σου.δυστυχως σημερα τα παιχνιδια δεν ειναι τοσο αθωα οσο παλια.

οι περισσοτερες κουκλες ειναι τερατα(βλεπε brantz)και δε για τα αγορια ολο σκοτωμους και οπλα.για να μιν πω και τον πικατσου και τους γιου γκι ο....
 
Marianna και Domenica, καλωσορισατε!!! :) :) Aν θελετε ενα γλυκο καλωσορισμα απο τα παιδια του Retromaniax ριχτε μια γυρα και στο θρεντ Νεα Μελη,

http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?f=203

να σας κερασει βιρτουαλ τουρτα η Kambia!!!! Marianna σε καλωσορισα με προσωπικο μυνημα μα μαλλον δεν το εχεις δει! Ειναι πανω δεξια στο προσωπικα μυνηματα/notifications. :)

Περιμενουμε οτι υλικο εχετε για να πλουτισουμε το αρχειο της πιο γλυκιας κουκλας του κοσμου!!!
 
Γεια σας ξανα, σας στελνω μερικες λεπτομερειες απο την δουλεια μου πανω στα αγαπημενα μας παιχνιδια, ευχαριστω Μαριαννα για τα καλα σου λογια, αληθεια σημερα η ποιοτητα εχει πεσει,υπαρχουν ομως μερικα ομορφα πραγματα αν ψαξει καποιος, ξυλινα και αλλα.
 
Γεια σας και παλι, ευχαριστω για την υποδοχη, Μαριαννα ευχαριστω για τα καλα σου λογια! ο Πικατσου ητανε χαλια οντως αλλα ακομη και τωρα υπαρχουν καποια ομορφα πραγματα, κατι ξυλινα κυριως. Πως ανεβαζω φωτογραφιες? Προσπαθω αλλα δεν τα καταφερνω...
 
bibi-bo

Καλώς όρισες Domenica! Περιμένουμε τις φωτογραφίες σου. Κρίμα για την τύχη των bibi-bo σου. Σου εύχομαι να βρεις μια καινούργια.

Αγαπημένη μου φίλη mytinyworld το δεύτερο νυφικό είναι όνειρο. Το πρώτο της bibi-bo δεν μου άρεσε ποτέ αλλά το δεύτερο είναι όνειρο!

Τα παιχνίδια κορίτσια της κάθε εποχής καθρεφτίζουν την εποχή που βγαίνουν.

Τα σημερινά είναι για μένα μπερδεμένα όπως και η εποχή!

Η bibi-bo με το ολοκαίνουργιο μαλλί της με φόρεμα εποχής ...
 
Domenica καλώς ήρθες και από εμένα! :D Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου! Δυστυχώς τα σημερινά παιδιά, όσο και να θέλουμε εμείς να παίξουν με παιχνίδια, θα έχουν πολύ διαφορετικά παιδικά χρόνια από τα δικά μας! ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ! Επίσης, πολύ συγκινητική η ιστορία των παιχνιδιών σου και όλα όσα γράφεις.... Εγώ θα χτύπαγα όλα τα κουδούνια της πολυκατοικίας και της γειτονιάς και δεν θα έβαζα καθόλου τη λογική πάνω από αυτό που θα ένιωθα στην επιθυμία μου να πάρω ξανά τα παιχνίδια μου στα χέρια μου! 8)

Rapunjel μου, το πλεκτό είναι δική σου δημιουργία????? Και το μοβ, που όπως έχω ξαναπεί πάει σαν χρώμα πολύ στην ανθισμένη, μου μοιάζει με τη σειρά των ζωδίων της barbie! Είναι από αυτή τη σειρά?

Προβολή συνημμένου 3269Προβολή συνημμένου 3270Προβολή συνημμένου 3271

H Μίλυ φοράει ρούχα sindy hasbro.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα