Bibi-bo Μέρος 3ο

bibi-bo

Αγαπημένη μου mytinyworld το πλεκτό είναι χειροποίητο και έχω ολοκληρη σειρά απο χειροποίητα πλεκτά που μου τα έκαναν δώρο. Εγώ δεν πλέκω ακόμα.

Το φουστάνι της Ανθισμένης δεν είναι καν φόρεμα Barbie. Είναι κινέζικο φόρεμα.

Η ανθισμένη με χρυσά σε παλάτι για σήμερα. Το πάνω, η χρυσή μπλούζα είναι barbie μπλούζα του 1980. Η μακριά φούστα με τα χρυσά είναι κινέζικη.

H Μίλυ είναι πολύ όμορφη αλλά εγώ αγαπάω την παλιά σου bibi-bo πιο πολύ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γεια σας κοριτσια και αγορια απο μενα..καταπληκτικα τα ρουχα και οι συμβουλες!!! ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε σε κατι..ψαχνω (απεγνωσμενα ομως)εδω και δυο χρονια το παλιο νυφικο και δεν μπορω να το βρω πουθενα!!! εχω φαει τον τοπο..εννοω οτι παιχνιδαδικα ηξερα και δεν ηξερα..τιποτα ομως..μπορειτε να με βοηθησετε?? το εχει καποιοσ διπλο να μου το δωσει? θα του το πληρωσω...δεν ξερω που αλλου να κοιταξω...ευχαριστω ουτως η αλλως
 
Georgeikos, νομίζω ότι και όλη την Ελλάδα να γυρίσεις, θα δυσκολευτείς να βρεις το νυφικό της bibi bo... Αν το είχα θα στο χάριζα αφού το θες τόσο πολύ, αλλά δυστυχώς αυτό της φωτο είναι της ξαδέρφης μου και δεν μου το δίνει με τίποτα. Αγαπημένη μου rapunjel ξέρω πόσο την αγαπάς την κουκλίτσα μου, γι'αυτό υπόσχομαι ότι η επόμενη φωτογράφιση θα είναι από την κουκλίτσα μου αφιερωμένη σε εσένα! Αν με αφήσει η μπέμπα μου να ασχοληθώ με τίποτα σήμερα! :eek:
 
Συγνωμη αλλα μεταξυ μπεμπας και ΒΙΒΙΒΟ μαλλον εχει προτεραιοτητα η μπεμπα!!! Ειναι μεταξυ των αλλων και μια καλη αφορμη να αγοραζεις κι αλλες κουκλες MytinyWorld!!!! :D :D Φιλακια στην μικρουλα σου!!!

Οι φωτογραφησεις της Rapunjel μας εχουν και ντεκορ απο πισω!!! Αυτο σημαινει επαγγελματισμος!!!! Οι δικες μου ολο κατι μαουζ μεσα στην μεση και το λαμπατερ απο πανω...αυτο σημαινει ερασιτεχνισμος...

Και τωρα μια δυσκολη ερωτηση ιστοριας

Θα ηθελα να μου πειτε αν θυμοσαστε την ΒΙΒΙΒΟ ΣΤΑΡ. Φοραγε μια μακρυα τουαλετα εφαρμοστη. Το υλικο της τουαλετας της ηταν ακριβως το ιδιο με αυτο των ρουχων της ΒΙΒΙΒΟ με Πιτσι και Ντολυ οπως βλεπετε στην φωτογραφια. Ηταν της ιδιας εποχης με την ΒΙΒΙΒΟ Ρολερ. Στο εσωτερικο του κουτιου, πισω απο την κουκλα ειχε εναν φοντο με μια πολη φωτισμενη την νυχτα, αν θυμαμαι καλα.
 
Η μπέμπα Αναστασία μου είναι το μεγάλο άλλοθι! ;) Εννοείται πως έχει προτεραιτότητα γι'αυτό και έχω αργήσει λίγο με τις φωτογραφίες....

Η rapunjel είναι αυθεντία στις φωτογραφήσεις. Εμείς απλά ακολουθούμε τα βήματά της! #)

Λοιπόν η ΒΙΒΙ ΒΟ ΣΤΑΡ πρέπει να φόραγε αυτό το φόρεμα. Το φόντο που λες το έχω από το διασωθέν κοστούμι του ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ και θα έρθει να σε βρει με το επόμενο πακέτο! Οπότε λογικά αυτό το κοστούμι που βρήκα είναι του ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ ΣΤΑΡ?? Rapunjel ξέρεις μήπως την εποχή τους? Πάντως δεν έχουν και τα δύο ρούχα σκρατς, είναι με σούστες, άρα λογικά είναι πριν το 1985.

 
Χμμμμ..!!!! Αναστασία μου νομίζω αν δεν κάνω λάθος ότι η ΒΙΒΙ ΒΟ ΣΤΑΡ δεν έιχε κυκλοφορήσει σε κουτί νε ένα και μόνο συγκεκριμένο φόρεμα..!! Για παράδειγμα είχε κυκλοφορήσει και με το γνωστό χρυσό μαγιό..!!!

Σε αυτήν την φωτό διακρίνεται το κουτί τησ ΒΙΒΙ ΒΟ ΣΤΑΡ..

picture.php


Και σε αυτήν εδώ το εσωτερικό του κουτιού με την ΒΙΒΙ ΒΟ ΦΛΩΡΙΝΙΟΤΗ.. :)

picture.php


Επίσης είχε κυκλοφορήσει και ο αντίστοιχος ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ ΣΤΑΡ..!!!

picture.php


Τώρα για το αντίστοιχο υλικό υφάσματος νομίζω είχε κυκλοφορήσει σε πιο εφαρμοστό και μακρύ στην ΒΙΒΙ ΒΟ ΠΑΡΤΥ...

picture.php


Και φυσικά σε πολλά άλλα σχέδια και χρώματα..!

picture.php


picture.php


picture.php
 
Καλα ΕΜΕΙΝΑ!!!!! Ειστε φοβεροι ρε παιδια!!! Συγχαρητηρια!!

Λοιπον το φορεμα ειναι αυτο που φοραει η ΒΙΒΙΒΟ της MytinyWorld μας!

Ο φοντος ειναι στο κουτι του Μακισιμου μας!

Καλυφθηκα. Ευχαριστω!!!!

Επισης ηθελα να ρωτησω τον Μακισιμο μας, ο οποιος παρεπιπτοντως σημερα εχει Γενεθλια, εαν οι φωτογραφιες που μας ποσταρε ειναι καινουριες απο την συλλογη του οποτε να τις προσθεσουμε στο http://elgrecoandlyratoys.interfree.it/bibibo/bibibo.html, γιατι ειναι και πολυ ομορφες! Εχεις ανανεωσει το αλμπουμ σου μεγαλε Αρχοντα Συλλεκτη Makisime ???
 
Το υλικό αυτό το χρησιμοποιούσε πολύ η el greco. Το φοράνε και άλλες κούκλες, όπως οι δεσποινιδούλες. Να'σα καλά makisimos με τις φωτο του τζον τζον σταρ, μου έλυσες την απορία. Πράγματι, το κοστούμι που βρήκα χωρίς το κουτί του, ραμένο πάνω στο φόντο με την φωτισμένη πόλη, ΕΙΝΑΙ του τζον τζον σταρ! Αρα, παραμένει αναπάντητο το ερώτημα, αν αυτό που θυμάται η Αναστασία για φόρεμα της ΒΙΒΙ ΒΟ ΣΤΑΡ είναι αυτό που πόσταρα!

Στο μεταξύ η Αναστασία είχε απαντήσει ότι καλύφθηκε! Μίλαγα στο τηλέφωνο και άργησα λίγο! #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΜΥΤINYWOLD μάλλον απασχολημένη στο τηλέφωνο θα ήσουν όταν φωτογράφησες τον ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ με την φούστα καπέλο..!! χεχεχεχ :) Και επιπλέον είσαι τυχερή πραγματικά που βρήκες ένα τόσο ωραίο κουστούμι του ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ ίσως το πιο όμορφό του!

Αναστασία μου χαίρομαι που σε βοηθήσαμε να λύσεις την απορία σου..!!!!

Όσο για τις φωτογραφίες που έβαλα όχι δεν είναι δικές μου ΔΥΣΤΥΧΩς..!!

Όμως εχθές από το ΕΒΑΥ αγόρασα τα εξής που περιμένω πως και πως για να ενώσουμε στην συλλογή μας Αναστασία μου..!!

picture.php


picture.php
 
Μπραβο Makisimos με γεια!!!!!!!!! :D :D

Οταν με το καλο σου φτασουνε, να μας κανεις αναλυτικη περιγραφη, και να τα βγαλεις φωτογραφιες εσυ ωστε να μπορουμε να τις προσθεσουμε στην ιστοσελιδα της Συλλογης σου και φυσικα στο αλμπουμ σου στο Ρετρομανιαξ!!!
 
bibi-bo

Λατρεμένη Αναστασία μου η bibi-bo σταρ βγήκε το 1983-84 και ήταν αρχικά με το φόρεμα που σου έδειξε η αγαπημένη φίλη mytinyworld. Το έχω κι εγώ αλλά έχω χάσει εσάρπα,μενταγιόν και σκουλαρίκια. Στη συνέχεια βγήκαν με το ίδιο λογότυπο και κουτί και άλλες, όπως αυτή με το μαγιό του makisimou. Η συνέχεια της είναι η bibi-bo που έχεις με τα χρυσά μαλλιά!

Makisime χρόνια καλά με αγαπή και με το καλό να στήσεις και να μας φωτογραφήσεις το λίβινγκ ρούμ της bibi-bo!

user4488_pic9202_1249899805.jpg
 


Χρόνια πολλά makisimos και μεγειά τα καινούρια αποκτήματα! :D :D

Το λιβιγκ ρουμ είναι αυτό που μου χάρισε η ξαδέρφη μου, να ξέρεις ότι από κάτω έχει και την ταπετσαρία/τοίχο!

Rapunjel αγαπημένη, αυτό το φόρεμα είναι προϊόν ανταλλαγής από το καλοκαίρι του 1983, αγαπημένη συνήθεια που είχαμε με την παιδική μου φίλη Κατερίνα. Εγώ της είχα δώσει ένα ντεπιες, πράσινη σατέν μακριά φούστα και χρυσό διάφανο πουκάμισο με μεγάλο φιόγκο στο λαιμό. Το θυμάμαι σαν χθες. Τώρα που το σκέφτομαι θα προτιμούσα να έιχα εκείνο το ντεπιες.... :cry: Είχε επίσης ένα λευκό φτερό (μπόα νομίζω λέγεται), όμως κλεισμένο στην ντουλάπα τόσα χρόνια μάδησε και μου είχε γεμίσει τα ρούχα φτερά και πούπουλα και το πέταξα πριν λίγα χρόνια. Το αντικατέστησα με αυτό το barbie γουνάκι, αλλά ΜΙΛΟΥΣΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ (;)makisimos) και δεν διάβασα ότι ήταν γαλάζιο... Ηθελα να το πάρω σε άσπρο φυσικά!
 


Χρόνια πολλά makisimos και μεγειά τα καινούρια αποκτήματα! Το λιβιγκ ρουμ είναι αυτό που μου χάρισε η ξαδέρφη μου, να ξέρεις ότι από κάτω έχει και την ταπετσαρία/τοίχο!

Rapunjel αγαπημένη, αυτό το φόρεμα είναι προϊόν ανταλλαγής από το καλοκαίρι του 1983, αγαπημένη συνήθεια που είχαμε με την παιδική μου φίλη Κατερίνα που παίζαμε με τις bibi bo. Είχε επίσης ένα λευκό φτερό (μπόα νομίζω λέγεται), όμως κλεισμένο στην ντουλάπα τόσα χρόνια μάδησε και μου είχε γεμίσει τα ρούχα φτερά και πούπουλα και το πέταξα πριν λίγα χρόνια. Το αντικατέστησα με αυτό το barbie γουνάκι, αλλά ΜΙΛΟΥΣΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ (;)makisimos) και δεν διάβασα ότι ήταν γαλάζιο... Ηθελα να το πάρω σε άσπρο φυσικά!
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας..!!! Να είστε καλά και πάντοτε κούκλες σαν την ΒΙΒΙ ΒΟ..!!!(Έπρεπε να αναφερθεί το όνομά της για να μείνει το post)
 
Η φωτογραφια που εβαλε η νεραιδοχερα Rapunjel με την ΒΙΒΙΒΟ που εχει κοσμηματα και στεμμα, ειναι ακριβως αυτη που θυμομουνα!!!!

Μπραβο Rapunjel μου!!! Λοιπον αυτην την κουκλα την θυμαμαι γιατι την ειχαν φερει στην αδερφουλα μου. Εγω ειχα την Ρολερ και εκεινη την Σταρ. Να γιατι την θυμαμαι.

Τωρα βεβαια ειναι και οι δυο στα αγραφα, αλλα αυτο δεν μας απασχολει γιατι εχω δυο κουκλες ΜΑΓΙΚΕΣ!!!!!!! :D :D:D:D

Αυτο με την ανταλλαγη που γραφεις Μytinyworld μου το ειχα παθει κι εγω!!! Ειχα ανταλλαξει καποτε ενα ντεπιες της ΒΙΒΙΒΟ με μια πατατα ρουχο...δεν θυμαμαι ρε μαμωτο πως ητανε, θυμαμαι μονο που οταν το εφερα στο σπιτι η μανα μου μου λεει Τι χαλια παιδι μου ειναι αυτο που εφερες? Και το σκυλομετανιωσα :cry: :cry: :cry: !!! Ποπο τι μου θυμησες τωρα!!!! :D :D:D

Ηταν το μοναδικο ντεπιες που ειχα, δεν ειχαμε τοτε κινεζους και ιμπει να της παρω κανα ρουχο της προκοπης σε κινεζικη τιμη!!!
 
bibi-bo

Λατρεμένη μου Αναστασία και αγαπημένη μου mytinyworld μη στενοχωριέστε! Ότι έγινε, έγινε. Να στε καλά να πάρετε ή γιατί όχι να φτιάξετε καινούργια ρουχαλάκια!

Η ανθισμένη βασανισμένη ομορφιά στο δάσος στις σημερινές φωτογραφίες με μεταποιημένο φουστανάκι μπουκετάκι!
 
Το είχα υποσχεθεί και επιστρέφω με μια σειρά φωτογραφιών της αγαπημένης μου κουκλίτσας. Ολες οι φωτογραφίες είναι αφιερωμένες με πολλή αγάπη στην καλή μου φίλη rapunjel.

Σήμερα ξεκινάω με ένα σύγχρονο φορεματάκι barbie που μου χάρισε η rapunjel και θέλω να την ευχαριστήσω με αυτή τη φωτογραφία! :flower:

Τα σανδάλια είναι sindy pedigree και η τσαντούλα vintage της δεκαετίας του 80 από τις κούκλες clones (απομιμήσεις) που ήταν πιο φτηνές και τις αγοράζαμε (τουλάχιστον στην επαρχία που μεγάλωσα) κυρίως στα πανηγύρια! Μετά από κάθε πανηγύρι γύριζα με τουλάχιστον μια τέτοια κούκλα ή αξεσουάρ της. Επειδή στις φωτογραφίες που θα ακολουθήσουν σε αυτή την ενότητα που ανοίγω θα χρησιμοποιούνται πολλά τέτοια ρούχα και αξεσουάρ, θα τα λέω vintage clones. :)

Προβολή συνημμένου 3287Προβολή συνημμένου 3288
 
mytinyworld είπε:
Georgeikos, νομίζω ότι και όλη την Ελλάδα να γυρίσεις, θα δυσκολευτείς να βρεις το νυφικό της bibi bo... Αν το είχα θα στο χάριζα αφού το θες τόσο πολύ, αλλά δυστυχώς αυτό της φωτο είναι της ξαδέρφης μου και δεν μου το δίνει με τίποτα. Αγαπημένη μου rapunjel ξέρω πόσο την αγαπάς την κουκλίτσα μου, γι'αυτό υπόσχομαι ότι η επόμενη φωτογράφιση θα είναι από την κουκλίτσα μου αφιερωμένη σε εσένα! Αν με αφήσει η μπέμπα μου να ασχοληθώ με τίποτα σήμερα! :eek:
ουπς!!! κριμα..και το ψαχνω πολυ καιρο αλλα δεν ξερω και που αλλου να κοιταξω...δεν πειραζει σε ευχαριστω παντως που απαντησες..αν δει κανεισ το μηνυμα και μπορει να βοηθησει ας γραψει εδω η ας μου στειλει προσωπικα...πραγματικα δεν ξερω που αλλου μπορω να απευθηνθω για να το βρω..ευχαριστω παιδες!!!
 
ΜytinyWorld μου τελεια ιδεα αυτη με τα vintage clones αξεσουαρ της ΒΙΒΙΒΟ!!!! Δεν ειχα ιδεα οτι υπηρχαν! Δυστυχως οι γονεις μου δουλευανε και οι δυο οταν ημουν μικρη και δεν ειχα γιαγια, παππου να με παει στα πανηγυρια!!! Παρολο που ημουνα, και ειμαι, για τα πανηγυρια!!! Μαλιστα εαν σου εχει ξεμεινει καμια κουκλιτσα κλωνος της ΒΙΒΙΒΟ και μπορεις να μας βαλεις και φωτογραφια θα μου λυσεις μεγαλη απορια!!!

Η χρυσοχερα η Rapunjel μας παλι εκανε το θαυμα της για την μικρη κουκλιτσα της ΜytinyWorld!!!!

Σημερα ηρθαν και τα ματοκλαδα απο την Κινα, 1 μηνα εκαναν αλλα αξιζε τον κοπο. Θα κανουμε ενα ποστ στην Συντηρηση της ΒΙΒΙΒΟ για το πως βαζουμε ματοκλαδα, και θα σας εφοδιασω με ενα ζευγαρι για να βαλετε στις κουκλιτσες σας οπου λειπουν.
 
καλησπερα σας παιδια ευχομαι ολα καλα.....makissimos χρονια πολλα.....τελεια τα αποκτηματα σου.....μπραβο σε ζηλευω .....καλε μου φιλε georgeikos τωρα που ψανχω κι εγω για την αγαπημενη bibibo διαφορα θα κοιταξω και για το νυφικο....θα σε ενημερωσω με π.μ. μεχρι τοτε τα λεμε....
 
Πίσω
Μπλουζα