Bibi-bo Μέρος 3ο

bibibo 28 είπε:
καλησπερα σας παιδια ευχομαι ολα καλα.....makissimos χρονια πολλα.....τελεια τα αποκτηματα σου.....μπραβο σε ζηλευω .....καλε μου φιλε georgeikos τωρα που ψανχω κι εγω για την αγαπημενη bibibo διαφορα θα κοιταξω και για το νυφικο....θα σε ενημερωσω με π.μ. μεχρι τοτε τα λεμε....
καλησπερα!! σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον!!!! μακαρι να το βρουμε
 
bibi-bo

Αγαπημένη μου mytinyworld πανέμορφη η κούκλίτσα σου! Αυτή η bibi-bo είναι σαν να θέλει να σου μιλήσει! Είναι γλυκιά σαν και σένα!Σε ευχαριστώ που μου αφιέρωσες τις φωτογραφίες!

Λατρεμένη Αναστασία μου χαίρομαι που ήρθαν τα ματόκλαδα και θα μας μάθεις να τα φτιάχνουμε! Είσαι μοναδική!

Καλέ μου georgeiko άμα βρούμε το νυφικό θα στο στείλουμε!

Η ανθισμένη βασανισμένη ομορφιά μέσα στα λουλούδια...
 
σημερα επλυνα ολα τα ρουχα της bibibo που εχω μονο που καποια ρουχαλακια δν ξαναπηραν αυτο το τελειο λευκο χρωματακι που ειχαν .....με κρυο νερο τα επλυνα και κανονικο απορυπαντικο για τα ρουχα......φοβηθηκα μην χαλασουν ειναι περιπου 30 χρονων καποια.....

καμια ιδεα;;;;;;ευχαριστω εκ των προτερων....
 
rapunjel είπε:
Αγαπημένη μου mytinyworld πανέμορφη η κούκλίτσα σου! Αυτή η bibi-bo είναι σαν να θέλει να σου μιλήσει! Είναι γλυκιά σαν και σένα!Σε ευχαριστώ που μου αφιέρωσες τις φωτογραφίες!Λατρεμένη Αναστασία μου χαίρομαι που ήρθαν τα ματόκλαδα και θα μας μάθεις να τα φτιάχνουμε! Είσαι μοναδική!

Καλέ μου georgeiko άμα βρούμε το νυφικό θα στο στείλουμε!

Η ανθισμένη βασανισμένη ομορφιά μέσα στα λουλούδια...
ευχαριστω πολυ rapunjel μου!!! να σαι καλα..πραγματικα εχω στεναχωρηθει πολυ!!...δεν το βρισκω πουθενα...
 
Rapunjel μου, τελικά το μπλε και το γαλάζιο πάει πολύ στις ΒΙΒΙ-ΒΟ! Αυτό διαπίστωσα από τη φωτογραφία με το μεταποιημένο μπουκετάκι και από το barbie που μου έστειλες! Και όπως πάντα η ανθισμένη με μοβ.... λάμπει!

Bibibo28 εγώ με το πέπλο του νυφικού υπήρξα πιο τολμηρή. Επειδή είχε τρέξει μπαταρία από ένα παιχνίδι, ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗ ΧΛΩΡΙΝΗ ΜΕ ΚΑΥΤΟ ΝΕΡΟ! Δεν σε συμβουλεύω να το κάνεις φυσικά, αλλά ήθελα να το αναφέρω σαν παράδειγμα αντοχής του συγκεκριμένου ρούχου. Πάντως ζεστό νερό δεν το φοβάμαι στα άσπρα. Οσο για τη χλωρίνη, στην περίπτωσή μου ήταν επιτακτική ανάγκη, αν δεν έχεις έντονο λεκέ μην το σκεφτείς καν. Με ζεστό νερό, soflan και τρίψιμο, το πουά έγινε σαν καινούριο



Αναστασία μου, οι κλώνοι δεν ήταν κλώνοι της ΒΙΒΙ-Β0, μιας και σαν ντόπιο προϊον δεν υπήρχε μάλλον κάποιος έλληνας ανταγωνιστής, φαντάζομαι. Εμοιαζαν πιο πολύ με τη sindy pedigree και ήταν από σκληρό κακής ποιότητας πλαστικό. Συνήθως με λίγα μαλλιά. Αυτές οι κούκλες χάλαγαν πολύ εύκολα. Και επειδή πραγματικά ποτέ δεν αγαπήθηκαν από εμένα, ήταν σαν τη ρόδα που παίρναμε από τα πανηγύρια, ή τα κουζινικά, παιχνίδια... άμεσης κατανάλωσης, φτηνά και ευπαθή, δεν σώθηκε τίποτε από αυτά. Ηταν σαν αυτή την κούκλα που αντέγραψα από το θρεντ παιχνίδια του 80, ευχαριστώ την Penny για την φωτο

15887624.jpg


Τα ρούχα τους όμως, επειδή έκαναν στις κουκλίτσες μου και επειδή τα αυθεντικά που μπορούσα να έχω σαν παιδί ήταν λίγα, τα κράταγα και φυλάσσονταν στην ντουλάπα. Ετσι, κάποια επέζησαν!

Σήμερα θα σας παρουσιάσω ένα από αυτά τα vintage clones για να καταλάβετε περίπου για τι πράγμα μιλάω. Αυθεντικά ΒΙΒΙ ΒΟ είναι μόνο τα παπουτσάκια!

Προβολή συνημμένου 3302
 
bibi-bo

Καλή μου bibibo 28 βάλε τα άσπρα ρουχαλάκια στη χλωρίνη για ρουχά που έχει κυκλοφορήσει με κρύο νερό. Άστα λίγο και μετά ξέπλυνε τα καλά! Για μία φορά δεν θα πάθουν τίποτα.

Αγαπημένη μου φίλη mytinyworld υπέροχη η κουκλίτσα σου! Αυτή η κούκλα ότι και να φορέσει είναι όνειρο. Έχει προσωπικότητα!

Οι bibi-bo επειδή είναι ξανθές με γαλανά μάτια τους πάει τέλεια το μπλε και το γαλάζιο.

Η bibi-bo με το ολοκαίνουργιο μαλλί στα κόκκινα με κόκκινο φόντο!
 
Παιδια και εγω την φοβαμαι την χλωρινη, αλλα οπως λεει και η Rapunjel μας, μπορει να χρησιμοποιηθει για μια φορα, ή εκεινο υποκαταστατο τυπο ατσε τζεντιλε, ή το απλο λευκαντικο! Ομως αν γινεται ΒΙΒΙΒΟ 28 να μην το αφησεις πολυ και να ειναι κρυο το νερο, οπως ακριβως τονιζει και η Rapunjel!

Τι μου θυμησες τωρα MytinyWorld με την κουκλα που ποσταρες!!!! Αυτοι οι κλωνοι εχουν πολυ πλακα, δεν ξερω...Ηταν οι πρωτες κουκλες που ζηλευα οταν ημουν μικρη!!! Γιατι δεν ειχα δει απο κοντα μια ΒΙΒΙΒΟ ή μια Barbie να κανω την συγκριση, οποτε αυτες μου φαινοντουσαν ενα καλο υποκαταστατο!!!!

Σας βαζω δυο φωτογραφιες απο το χρυσο μου αστερι, την Χρυσομαλλουσα Αλικη απο την Χωρα των θαυματων! Η φωτογραφια ειναι αφιερωμενη στην MytinyWorld και στην Rapunjel!!! Τα παπουτσακια ειναι αυτα της νεραιδοχερας, στην πραγματικοτητα η στολη αυτη εχει πρασινα παπουτσακια τα οποια ομως τα εκλεψε το αλλο μου αστερι η Αμαρυλλις γιατι ταιριαζανε με τα ρουχαλακια της!

Ξεχασα να προσθεσω οτι το φωτογραφικο σερβις της γλυκειας μας Rapunjel, οπως παντα εγραψε!!!! Η κοκκινη Ντιβα!!!!
 
bibi-bo

Λατρεμένη μου Αναστασία την έκανες κούκλα τη bibi-bo! Ότι πιάσεις στα χέρια σου το μεταμορφώνεις ονειρικά!

Η Ιωαλιάνα ντυμένη ροζ νούφαρο...
 
mytinyworld είπε:
Αναστασία μου, οι κλώνοι δεν ήταν κλώνοι της ΒΙΒΙ-Β0, μιας και σαν ντόπιο προϊον δεν υπήρχε μάλλον κάποιος έλληνας ανταγωνιστής, φαντάζομαι. Εμοιαζαν πιο πολύ με τη sindy pedigree και ήταν από σκληρό κακής ποιότητας πλαστικό. Συνήθως με λίγα μαλλιά. Αυτές οι κούκλες χάλαγαν πολύ εύκολα. Και επειδή πραγματικά ποτέ δεν αγαπήθηκαν από εμένα, ήταν σαν τη ρόδα που παίρναμε από τα πανηγύρια, ή τα κουζινικά, παιχνίδια... άμεσης κατανάλωσης, φτηνά και ευπαθή, δεν σώθηκε τίποτε από αυτά. Ηταν σαν αυτή την κούκλα που αντέγραψα από το θρεντ παιχνίδια του 80, ευχαριστώ την Penny για την φωτο

15887624.jpg
H παραπάνω κουκλίτσα είναι η Κάντυ στο μελαχροινό της... ;)

Τη βλέπω συχνά στο e bay αλλά δεν ήξερα πως είχε έρθει και στην Ελλάδα... Αίσχος μου... #) #)
 
Αναστασία μου, λατρεύω τα κοτσιδάκια της! Είναι πανέμορφη και της πάει το λαμπάμπα ρουχαλάκι! Με γειά! Rapunjel μου τι ονειρεμένες οι τελευταίες δύο φωτογραφήσεις σου, η κόκκινη ντίβα και το νούφαρο! Πραγματικά με ταξιδεύουν! Θαυμάζω την έμπνευσή σου!

Για σήμερα συνεχίζω με τα vintage clones! Λίγο πιο ντισκο το σημερινό ρουχαλάκι! Και πάλι μόνο τα παπουτσάκια είναι αυθεντικά ΒΙΒΙ ΒΟ.

Προβολή συνημμένου 3320
 
bibi-bo

Αγαπημένη μου mytinyworld τέλεια η κουκλίτσα σου! Την αγαπάω γιατί είσαι εσύ! Είναι πανέμορφη!

Η βασανισμένη με κόκκινα σε σπορ εμφάνιση στο σπίτι της barbie το οποίο έγινε της bibi-bo! Το σπίτι το αυθεντικό, τα τέσσερα δωμάτια ήταν πολύ όμορφο μέσα στη γούνα αλλά το μόνο που δε μου άρεσε ήταν το τόσο πλαστικό. Συγκρίνω το σώμα της Sindy που έχει η βασανισμένη με το αυθεντικό των bibi-bo και δυστυχώς η ποιότητα των bibi-bo είναι κατώτερη.

Από αυτή την άποψη η κουκλίτσα σου mytinyworld μου είναι τυχερή!
 
υπεροχες καταπληκτικες οι κουκλιτσες σας....τελικα ξεκινησα το ρετουσαρισμα.....μετα φοβου αρχικα αλλα ολα φαινεται να πηγαινουν καλα......πληροφοριες στο κεφαλαιο για την συντηρηση της κουκλας.....δν εβγαλα φωτογραφια στην αρχικη τραγικη μορφη της ηταν πολυ κριμα....αλλα αξιζει...
 
bibi-bo

Καλή μου bibibo 28 πολύ χαίρομαι για σένα και την κουκλίτσα σου! Ξέρω πως είναι να ανασταίνεις μια κούκλα! Η βασανισμένη ομορφιά όταν τη βρήκα στο παλιοπωλείο ήταν χωρίς χέρια, κομένο στα δύο το κεφάλι και το πρόσωπο με ψαλίδι, γραμμένη σε όλο το πρόσωπο με στυλό και με μαλλιά κατεστραμένα. Άλλαξε σώμα, τώρα έχει ένα Sindy μπαλαρίνα,το πρόσωπο κολλήθηκε, τα μαλλιά κόπηκαν αρκετά και ενισχύθηκαν με καινούργια και όσο ήταν δυνατόν διόρθωσα το μακιγιάζ της. Μετά από όλα αυτά έγινε η αγαπημένη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη μου Juanita, πολυ πλακα δεν εχει η Καντυ Καντυ μελαχροινη; Πως τα σκεφτοντουσαν τοτε ομως ε!!! Η συσκευασια να εχει την Καντυ Καντυ ξανθουλα και η κουκλα μεσα να ειναι μαυρομαλλα!!!

Παιδια σημερα ηταν δυσκολη μερα και δεν προλαβα να κανω τιποτα περι βλεφαριδων!!!

Εχετε ποσταρει και τις δυο μικρες που χρειαζονται μονο βλεφαριδες για να γινουν τελειες και νιωθω τυψεις!!! Κουραγιο!!!! Η θεια Αναστασια μεσα στην βδομαδα θα βοηθησει!!!
 
Rapunjel μου σ' ευχαριστώ για τα γλυκά σου λόγια! Η ΒΙΒΙ ΒΟ με καθημερινά ρουχαλάκια και στις δύο φωτογραφήσεις είναι πανέμορφη!

Για το σώμα της ΒΙΒΙ ΒΟ έχω κάνει ένα σχετικό σχόλιο στο thread sindy pedigree. Πράγματι, δεν είναι το ίδιο ανθεκτικό. Η κουκλίτσα μου rapunjel είναι ακόμη πιο τυχερή γιατί επιτέλους κατάφερα να βρω ένα σώμα μπαλαρίνας (sindy pedigree active) που να τα λυγίζει όλα (εκτός βέβαια τους αστραγάλους, γιατί αυτά σπανίζουν και είναι πανάκριβα). Δυστυχώς το sindy pedigree basic που έχω τώρα στην κουκλίτσα μου, δεν της ταιριάζει. Το basic δεν λυγίζει αγκώνες και οι καρποί δεν μετακινούνται. Στο συγκεκριμένο μάλιστα δεν λυγίζει και το ένα γόνατο και όλο αυτό δεν ταιριάζει με την προσωπικότητα της ΒΙΒΙ ΒΟ, που είναι ναζιάρα και τσαχπίνα! Ενα αναμονή λοιπόν, καθώς δεν το έχω παραλάβει ακόμη.

Σήμερα συνεχίζω με τα vintage clones ρουχαλάκια

Προβολή συνημμένου 3327

Αυτές οι κούκλες κλώνοι, συνήθως είχαν διάφορα ονόματα χωρίς να είναι πάντα σταθερά. Δηλαδή αυτή η μελαχρινή κάντυ κάντυ όπως παρατήρησε η φίλη juanita, μπορεί να κυκλοφόρησε και ως Σάντυ, Αλέξια κλπ. Είναι δυο ονόματα που θυμάμαι από τις κούκλες αυτές. Προφανώς χρησιμοποιούνταν τα ίδια καλούπια και διανέμονταν από διάφορους εμπόρους.

Αναστασία μου, τώρα διάβασα το μήνυμά σου! Να δεις πως περιμένει τη θεία Αναστασία η παιδική μου sindy που είναι σχεδόν καραφλή!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Αγαπημένη μου mytinyworld θα γίνει τέλεια η bibi-bo σου με αυτο το κορμάκι!

Λατρεμένη μου Αναστασία έχω βάλει τόση κόλλα στην ένωση ματιού και βλεφαρίδων που δε νομίζω να καταφέρω να βάλω καινούργιες, εκτός αν τος κολλήσω πάνω στις άλλες!

Η Ιωαλιάνα με καθημερινό στο σπίτι της barbie...
 
bibi-bo

Η Ανθισμένη βασανισμένη ομορφιά με βλεφαρίδες!

Είναι κολλημένες πάνω στις δικές της.

Στην τελευταία φωτογραφία το κουτί των βλεφαρίδων και η κόλλα που κολλήθηκαν. Οι βλεφαρίδες κάνουν 8 ευρώ και η κόλλα περίπου τέσσερα!

Έγινε πολύ εντυπωσιακή λατρεμένη Αναστασία! Σε ευχαριστώ για την παρακίνηση!
 
Πανέμορφες οι βλεφαρίδες rapunjel! Τέλειες! :cheers:

Σήμερα κάνω ένα διάλειμμα από τα vintage clones και συνεχίζω με ένα αυθεντικό ρουχαλάκι από τα κρίτρινα κουτιά, άρα πρώτης περιόδου!

Προβολή συνημμένου 3351Προβολή συνημμένου 3352

Το ζακετάκι είναι λίγο κιτς και νομίζω όχι και τόσο ταιριαστό, αλλά el greco ήταν αυτή, μπορείς να πεις και τίποτα? :D

Το τσαντάκι είναί από το ντε πιες που θυσιάστηκε για το φόρεμα της bibi-bo star! Το πράσινο χρυσό που σας έλεγα! :cry: Ευτυχώς που κράτησα το τσαντάκι τουλάχιστον!
 
Rapunjel μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!! εκανες απιθανη δουλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τελεια η μικρουλα!!!!! Με προλαβες...σημερα εκλεισα τον φακελο με τις βλεφαριδες που θα σου εστελνα....Πωπω!!! 8 ευρω οι βλεφαριδες! Δεν σου λεω ποσο τις πηρα εγω απο τον κινεζο, να μην σε στεναχωρησω!!! Αλλα το αξιζε η Ανθισμενη ομορφια!!!!!Χαλαλι της!!!

Θα σας τις στειλω ομως το ιδιο, και για την Mytinyworld, να τις εχεις. Μπορεις να τις βαλεις και σε αλλες κουκλιτσες!

Η ντροπαλουλα ΒΙΒΙΒΟ της Mytinyworld, πλακα πλακα εχει φορεσει οτι ρουχο κυκλοφορει!!! που να ητανε και φιγουρατζου! :D
 
bibi-bo

Κάποτε η αγαπημένη mytinyworld αναρωτήθηκε γιατί η el greco ζωγράφισε τις βλεφαρίδες στις κούκλες και αντικατέστησε με αυτές τις αληθινές!

Τελικά και σε αυτές μπαίνουν βλεφαρίδες και πολύ πιο εύκολα από τις άλλες!

Ιδού:

Αγαπημένη μου mytinyworld άμα θες να σου στείλω τις βλεφαρίδες με οδηγίες πως μπαίνουν!

Λατρεμένη μου Αναστασία και 18 ευρώ να έκαναν δε με νοιάζει. Αρκεί που φτιάχτηκε η bibi-bo!

Αυτό το χρωστάω σε σένα!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα