Bibi-bo Μέρος 5ο

Spirtouli σε ευχαριστώ πολύ για το λινκ. Το ότι πουλήθηκε το 1986,όπως λέει το άρθρο η el greco, εξηγεί πολλά για την αγαπημένη μας κούκλα και την πορεία της. Mytinyworld πολύ σωστά λες πως αν ποτέ ξανακυκλοφορήσει η bibi-bo μπορεί να είναι made in China.
 
Μytiny πολύ ενδιαφέρον αυτό που λές ότι η Ηasbro δεν έχει τα δικαιώματα της bibi bo..!! Αλλά αυτό τι σημαίνει? Ότι τα έχει κάποια άλλη εταιρεία σωστά? Και προφανώς θα είναι τα jumbo έτσι? Υπάρχει περίπτωση να μην τα έχει και κανένας??? Αν ειναι έτσι να αρχίσουμε να μαζεύουμε χρήμα να την ξανακυκλοφορήσουμε..!! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld πιθανοτατα οταν ξαναπαω θα την αγορασω οποτε θα εχω κ το κουτι κ την κουκλα να τα δειξω.υπαρχει φωτο να ανεβασεις της κουκλας bibi που λες εσυ?κοιταξα στο προφιλ σου αλλα νομιζω δεν την εχεις.

makisime φοβερη η ιδεα σου κ εγω μαζι σου!!κ με τοσα ταλεντα εδω μεσα θα ειναι ακομα πιο ξεχωριστη αυτη η κουκλα!!
 
Makisime, αυτή την υπόθεση έκανα, αλλά από την άλλη σκέφτομαι: πούλησε ολόκληρη επιχείρηση, γιατί να αγοράσει πίσω μόνο τη bibi-bo? :xm: Βέβαια, ήταν και η μεγαλύτερη επιτυχία της el greco, έτσι δεν είναι?

Εγώ δεν την έχω τη bibi σε φωτογραφία, δανείζομαι μια φωτογραφία της Αναστασίας, είναι η κούκλα που φαίνεται πίσω από το κεφάλι

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=17503&d=1264340592
 
Το να έχει αγοράσει κάποιος ή κάποια εταιρεία μόνο τα δικαιώματα της bibi-bo σημαίνει ή ότι αγαπάει πολύ την κούκλα και θα την κυκλοφορήσει ξανά ή αγοράζοντας τα δικαιώματα έχει εξασφαλίση ότι δεν θα την κυκλοφορήσει ποτέ ξανά κανείς. Ο χρόνος θα δείξει.
 
Mytinyworld μου την ξερω την κουκλιτσα bibi, την εχω δει κ κυκλοφορει πολυ κ στις υπαιθριες αγορες ηδη!θα φροντισω συντομα ελπιζω να γινει η διασταυρωση με αυτη του ζαχαρια.

El greco συμφωνω απολυτα.απλα θα κανουμε υπομονη κ σιγουρα ο πρωτος που θα το μαθει θα τα μοιραστει μαζι μας!!
 
Μιας και γίνεται τόσος λόγος για τη bibi βάζω μια πρόχειρη φωτογραφία της ανάμεσα σε δύο bibi-bo. P6270237.jpg

Ine δεν έχουμε παρά να περιμένουμε.
 
Παιδια μου και εγω την bibi απο την αγαπημενη μας Ραπουνζελ την ειχα γνωρισει, η οποια και μου την ειχε χαρισει (αυτη που ειδατε στην φωτογραφια απο την mytinyworld μας).

Τρελλαθηκα με την υπεροχη δουλεια που εχεις κανει στα ματια της πρασινοματας bibi-bo, El greco!!!! Απιστευτη ιδεα να κανεις την "μεταμοσχευση" ματιων. Εγινε πραγματικα μοναδικη! Οταν εχεις χρονο και ορεξη βαλε μας ενα τουτοριαλ! Θα ηταν παρα παρα πολυ χρησιμο! :flower:

mytinyworld είπε:
Μου θύμισε τις δημιουργίες της καλής μας rapunjel...
Απο το στομα μου το πηρες Mytinyworld μου! Η προσοχη στους φοντους, στις κομμωσεις και στα χειροποιητα ρουχαλακια της Rapunjel μας, εχει κανει σχολή! ;)
 
Αναστασία μόλις μου πέσει στα χέρια μου μία bibi-bo με προβληματικά μάτια θα της τα αλλάξω και θα βάλω φωτογραφίες στο ανάλογο θρεντ από κάθε βήμα ξεχωριστα. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

:bow: Αυτό για τη Rapunjel, για σένα, το makisimo, τον bibi-bo, τη mytinyworld και τη fraoulitsa που έχετε προσφέρει τόσα πολλά στην bibi-bo και στα υπόλοιπα παιχνίδια και δεν τα αφήσατε να χαθούν.
 
EL GRECO είπε:
Amalia34,soufle σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Αυτή που σας δείχνω σήμερα είναι μία μπαλαρίνα bibi-bo που είχαν θαμπώσει εντελώς τα μάτια της και ήταν σαν τυφλή. Αναγκάστηκα λοιπόν να της αλλάξω μάτια. Τα μάτα της bibi-bo είναι πλαστικό διάφανο και από πίσω το μάτι,η κόρη, είναι από χαρτί. Δεν κράτησα φωτογραφίες από τη διαδικασία να σας το δείξω στη συντήρηση μιας και το επιχειρούσα πρώτη φορά. Στην επόμενη αλλάγη ματιών καρέ καρέ θα σας δειξω τα βήματα.

Ιδού η πρασινομάτα πλέον bibi-bo μπαλαρίνα.Τα μαλλιά της έχουν καστανές ανταύγειες.

Προβολή συνημμένου 33532 Προβολή συνημμένου 33533
Να είσαι καλά EL GRECO! Δεν έχω λόγια. #) Όποτε μπορέσεις και έχεις χρόνο, θα ήθελα πολύ να δω τη διαδικασία αυτη. Εγώ νόμιζα πως τα μάτια της ήταν κάποια χυμική διαδικασία. χεχε.. :p Τα μάτια που αντικατέστησες είναι απίστευτα. Το ίδιο και οι σκούρες αντάυγιες στα μαλλιά της. Πάντα ήθελα να φτιάξω και εγώ μία με καστανά μαλλιά. Τα πράσινα μάτια την κάνουν πολύ πιο ανανεωμένη, σαν μία 3ης γενιάς bibi-bo. Απλά υπέροχη. :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo μόλις μου πέσει στα χέρια κάποια bibi-bo με θολά μάτια θα της αλλάξω τα μάτια και θα δείξω τη διαδικασία, η οποία είναι πολύ εύκολη. Επίσης αν μου πέσει άσπρη bibi-bo el greco (1981-1986) στα χέρια μου θα στην κάνω καστανή και θα στη στείλω.
 
Πο ποο el greco πολύ φρικιαστικά ακούγονται αυτά..!! Θα της αλλάξεις τα μάτια, την άσπρη θα την κάνεις μαύρη..!! χαχαχαχα Τι μαρτύρια θα περάσουν οι έρμες οι bibi bo ..!! :p :D

Πάντως αυτό με τα μάτια θα είναι πολύ χρήσιμο γιατι πέραν της πλάκας βλέπω κατά καιρούς πρόβλημα με τα θολωμένα μάτια..! Πωλούνται στο διαδίκτυο να υποθέσω σε ζευγάρια? Η τα παίρνεις από άλλες χαλασμένες κούκλες?
 
makisime τις κάνω 3ης γενιάς bibi-bo όπως είπε ο bibi-bo. Πωλούνται και ζευγάρια μάτια αλλά εγώ αγοράζω κάποιες κουκλίτσες made in china τους βγάζω τα μάτια και τα βάζω στις bibi-bo.Θέλω να είναι καινούργια τα μάτια. Αυτό ακούστηκε πιο φρικιαστικό;
 
Όσο περίεργο η φρικαστικό και αν ακούγεται, θα είναι όντως μια bibi-bo 3ης γενιάς. G3 δηλαδή. χεχε.. Και τα μάτια της bibi-bo που τα φτιάχνανε τότε? Στη Κίνα να υποθέσω? Να είσαι καλά EL GRECO, ευχαριστώ πολύ που με σκέφτηκες. :[ Το ξέρω πως είναι δύσκολο να βρεθεί κούκλα Α' περιόδου, οπότε αν βρώ καμία σε κακή κατάσταση θα σου τη στείλω! ;) Άν και όπως λέει ο makisimos, κάποιες κούκλες έχουνε ήδη αρχίσει να το παθαίνουνε, ασχέτως αν είναι άθικτες και καινούργιες στο κουτί τους. Ποιός ξέρει τι επηρεάζει αυτό το θόλωμα στο πλαστικό του ματιού. :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με μια πολυ συντομη ερευνα: ειτε με το νερο (π.χ. πλυσιμο) ειτε απο την πολυκαιρια (σε περιπτωση που ειναι ακομα στο κουτι τους), μπορει να αλλοιωθει η χημικη συσταση του πλαστικου με αποτελεσμα να θολωσει...ειναι δηλαδη αναγκαιο κακο...οποτε καλες δουλειες σε ολους!
 
Παιδιά, αυτό με τα θολωμένα μάτια με έχει πολύ ταλαιπωρήσει :( . Η Αναστασία μας έχει βρει ένα βερνίκι που τα γυαλίζει, εγώ πάντως αγόρασα ένα παρόμοιο και τα θόλωσε περισσότερο... :eek: Επίσης, το ένα μάτι της Στέλλας μου που είχε θολώσει, γυάλισε μια χαρά με διάφανο βερνίκι νυχιών :eek: o_O. Με τίποτα όμως δεν κατάφερα να γυαλίσω τα θολωμένα μάτια της παιδικής κούκλας μιας φίλης μου που μου τη χάρισε και προσπαθώ να την σουλουπώσω γιατί ήταν χάλια :xm: . Βέβαια, τα μάτια της δεν ήταν εξ αρχής ιδιαίτερα θολά, όμως αφού άπλωσα στο πρόσωπό της το stain remover για να βγάλω κάτι σημάδια από μπογιές που είχε, το οποίο παρέμεινε εκεί περίπου ένα μήνα (ενδεχομένως επηρεάζοντας και τα μάτια καθώς το άπλωσα στα βλέφαρα που η φίλη μου τα είχε βάψει με μπλε μαρκαδόρο), αφού λοιπόν την ξέβγαλα και την σαπούνισα...... τα μάτια είχαν πια θολώσει σε τραγικό βαθμό! Εγινε ζόμπι η κουκλίτσα! :cry: :cry: :cry: :cry: Φοβάμαι ότι θα αναγκαστώ να τα αντικαταστήσω με την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ιδέα και μέθοδο που προτείνει ο φίλος ελ γκρέκο. Γι'αυτό θα παρακαλούσα, αν μπορούσες, έστω λίγο με λόγια να μας περιγράψεις πρόχειρα πώς έκανες την αντικατάσταση, μέχρι να καταφέρεις να βρεις μια άλλη και να επαναλάβεις τη διαδικασία φωτογραφίζοντάς τη βήμα βήμα! Πολλά συγχαρητήρια και από μένα ελ γκρέκο, το αποτέλεσμα είναι μαγευτικό!:dribble:
 
El Greco, αν και φρικιαστικό , θα το κάνω κι εγώ γιατί δυστυχως συμβαίνει το φαινομενο "Της θόλωσε το μάτι"..!! Όοοοποτε τα καταφερεις και κανεις αυτην την μεταμοσχευση, να μας την φωτογραφισεις για να σε αντιγράψουμε και όλοι οι υπόλοιποι..!! Μπρος λοιπόν , για bibi bo χωρίς μυωπία..!! :p Bibi bo με οραση G3...!!! :D

Kαι όντως τι να επηρεάζει άραγε τα μάτια και θολώνουν ακομη και σε άπαιχτες κουκλες που ειναι μεσα στα κουτιά τους οεο????

(El Greco άνοιξες μεγάλη συζήτηση με πολλές αναπάντητες απορίες.....)

lne είπε:
με μια πολυ συντομη ερευνα: ειτε με το νερο (π.χ. πλυσιμο) ειτε απο την πολυκαιρια (σε περιπτωση που ειναι ακομα στο κουτι τους), μπορει να αλλοιωθει η χημικη συσταση του πλαστικου με αποτελεσμα να θολωσει...ειναι δηλαδη αναγκαιο κακο...οποτε καλες δουλειες σε ολους!
Αααα μόλις τώρα είδα οτι η φίλη ΙΝΕ αναφέρθηκε στην απορία μου λίγο νωρίτερα..!! Κοιτα να δεις..!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κοιταξα κ ειδα!!χαχα!το κακο ειναι πως για συντηρηση αναφεροταν μονο σε πλεξιγκλας κ πλαστικα αυτοκινητων...τς τς τς ρατσισμος...!
 
Πίσω
Μπλουζα