Bibi-bo Μέρος 5ο

bibi-bo χαρά μου να σου φτιάξω μία.

Makisime τα μάτια είναι από πλαστικό και χαρτί το μέσα. Το πλαστικό με τα χρόνια θαμπώνει. Για αυτό τυφλώνονται και αυτές που είναι στο κουτί. Με την πρώτη ευκαιρία θα φωτογραφίσω μεταμόσχευση ματιού μόλις βρω νέα ασθενής με όλα τα βήματα.

lne πολύ σωστά παρατήρησες τους λόγους που φθείρεται η αγαπημένη κούκλα.

Μytinyworld εγώ τις μπογιές θα τις έβγαζα με μπατονέτα βουτηγμένη σε παχύρευστη χλωρίνη.θα έτριβα το μέρος με τη μπογιά και θα το άφηνα έτσι πέντε λεπτά. Μετά θα το ξέπλενα καλά το σημείο με νερό.Έτσι έχω βγάλει μπογιάδες από πρόσωπο κούκλας.

Χατήρι δε σου χαλάω και σου περιγράφω τα βήματα: πρώτον με αυτό που αφαιρούμε τα πετσάκια από τα νύχια βγάζουμε τα παλιά μάτια.

Παίρνουμε μία κούκλα από το Jumbo της κόβουμε το πρόσωπο (φρικιαστικό λίγο) και βγάζουμε τα μάτια.Τα βάζουμε στις κόγχες των ματιών της bibi-bo, τα ισιώνουμε και τα κολλάμε με κόλλα στα πλάγια μέσα (δε φαίνεται από έξω) και είναι έτοιμα.Αν δεν τα καταφέρεις θα στη φτιάξω εγώ και όποιού άλλου δεν μπορεί.
 
πολυ χρησιμο el greco αλλα φοβαμαι πως αν πεσει τετοια κουκλα στα χερια μου θα στη στειλω!

επισης θελω οπωσδηποτε να σας δειξω τις bibi bo μου (ναι καμαρωνω!).στη φωτο που φαινονται κ οι 2, αριστερα ειναι η πιτσι κ ντολυ με ρουχα που μου εστειλε η mytinyworld κ δεξια αυτη που μου εστειλε ο el greco με αλλα ρουχαλακια. σας ευχαριστω κ τους 2 παρα παρα μα παρα πολυ! (για χιλιοστη φορα)

DSCN0323.jpg

DSCN0322.jpg

DSCN0326.jpg
 
lne να μου τη στείλεις να στη φτιάξω. Η τόση χαρά που σου έδωσε η bibi-bo που σου έστειλα είναι η πληρωμή μου. Πάντα να είσαι χαρούμενη.
 
Δηλαδή, EL GRECO, αν κατάλαβα καλά, όλη η διαδικασία γίνεται από έξω από την κούκλα και όχι μέσα από το κεφάλι, ε? Ηθελα επίσης να ρωτήσω, γιατί πρέπει να κόψουμε την φτηνή κούκλα για να πάρουμε τα μάτια, δεν μπορούμε να τα βγάλουμε με τον ίδιο τρόπο που θα βγάλουμε και της bibi-bo? #) Η μήπως δεν είναι το ίδιο κολλημένα και δεν βγαίνουν αλλιώς? :xm:

Σχετικά με αυτό που λες με τη χλωρίνη, η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Ομως στην περίπτωση της κούκλας αυτής, επρόκειτο για μπλε σκούρο μαρκαδόρο που είχε ποτίσει τα βλέφαρα για περίπου 30 χρόνια, δεν ξέρω αν θα έβγαινε τόσο εύκολα. Επίσης, έχω διαβάσει σε ένα αγγλικό φόρουμ για sindy ότι μια κοπέλα κατέστρεψε μια sindy χρησιμοποιώντας χλωρίνη για να της βγάλει λεκέδες και υπέθεσα ότι είναι προϊόν απαγορευτικό για το βινύλιο8).

Ine, τι βρήκες για τη συντήρηση του πλεξι γκλας? Νομίζω ότι είναι υλικό πολύ κοντινό στο υλικό που έχει χρησιμποιηθεί για τα μάτια.

Ηθελα να προσθέσω, ότι στης δικιάς μου κούκλας τα μάτια δεν θόλωσαν απλά, αλλά έκαναν κάτι μικρές "χαρακιές" που εντείνουν τη θαμπάδα. Και αν και χρησιμοποίησα ένα βερνίκι όχι υδροδιαλυτό, αλλά με διαλυτικό, μπορεί μεν να γυάλισαν λίγο, αλλά αυτές οι "χαρακιές" εξακολουθούν να δίνουν μια όψη θαμπάδας.

Ine, είναι πολύ όμορφες οι κουκλίτσες σου, να τις χαίρεσαι!
 
ευχαριστω!

λοιπον θα προσπαθησω να βρω παλι το φορουμ για το πλεξιγκλας αλλα προς το παρον βρηκα κατι που αφορα αποκλειστικα στα θαμπα ματια κουκλας. μια κοπελα (σας παραπεμπω το λινκ) χρησιμοποιησε στις κουκλες της πιστολακι μαλλιων. αφησε το πιστολακι στα ματια της κουκλας για περιπου 5 λεπτα, προσοχη οχι πολυ κοντα για να μην αλλοιωθει κ να μην λιωσουν οι βλεφαριδες, κ οπως ισχυριζεται τα ματια ξεθαμπωσαν. για καλυτερα αποτελεσματα μετα εβαλε λαδι ραπτομηχανης. επειδη εχω κουκλα με θαμπα ματια, θα το προσπαθησω κ θα σας πω. θα προτιμησω ομως baby oil μετα που το χρησιμοποιουν στα μωρα κ εχει πολυ λιγοτερα χημικα.

http://dollykruger.tripod.com/id12.html

ΠΡΟΣΟΧΗ!!μην βαλετε λαδι στα ματια αν η βαση τους δεν ειναι πλαστικο.αν ειναι σιδερενια, οπως στις παλιες κουκλες, θα κανει μεγαλυτερη ζημια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld είπε:
Ηθελα να προσθέσω, ότι στης δικιάς μου κούκλας τα μάτια δεν θόλωσαν απλά, αλλά έκαναν κάτι μικρές "χαρακιές" που εντείνουν τη θαμπάδα.
Πο ποοο όντως μιλάμε τότε για ζόμπι..!! Ειμαι πολύ περίεργος να δω αυτην την κούκλα..!! :D

Θέλω να την κοιτάξω...κατάματα..!! :D
 
λοιπον οσο ψαχνεις βρισκεις...υπαρχει ενα προιον που διατιθεται στο εξωτερικο, το De-Solv-It. μπορεις να το αγορασεις απο τη σελιδα (οποιος ενδιαφερεται π.μ.). οι περισσοτεροι συλλεκτες το χρησιμοποιουν για ξεθολωμα των ματιων αν δε βγαλουν ακρη με το πιστολακι. χρησιμοποιειται μονο σε κουκλες βινιλιου οπως η bibi bo κ δε διαθετουν σιδερενιο μηχανισμο στο εσωτερικο.
 
mytinyworld όλη η διαδικασία γίνεται απ'έξω. Στη φτηνή κούκλα τα ματάκια ανοιγοκλείνουν και δε βγαίνουν απ'έξω.Δυστυχώς δε χωρά ο μηχανισμός στις κουφάλες των ματιών της bibi-bo για να ανοιγοκλείνουν.

Όσο για τη χλωρίνη εγώ έβγαλα έτσι μουτζαλιές στυλού από πρόσωπο κούκλας που είχαν γίνει χρόνια πριν. Δεν έβγαιναν με τίποτε άλλο.

Ine πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Σε ευχαριστώ.
 
mytinyworld είπε:
Ναι το ξέρω ότι είναι κινέζικης κατασκευής. Δεν είναι υποχρεωτικό η νέα bibi-bo (όποια κι αν είναι αυτή και αν ποτέ υπάρξει) να είναι ελληνικής κατασκευής, εξάλλου η πλειοψηφία των παιχνιδιών κατασκευάζονται πλέον στην Κίνα. Ine, αν ποτέ ξαναπάς στο Ζαχαριά, μπορείς να δεις σε παρακαλώ αν όντως είναι η ίδια η κούκλα με αυτή που λέμε? Και αλήθεια, το κουτί της τι γράφει? SPirtoulis, μπορείς να μας παραθέσεις το λινκ με την ιστορία της el greco? Νομίζω ότι δεν έχουμε βρει ποτέ κάτι σχετικό και θα είχε ενδιαφέρον.
Καλησπέρα στη ρετροπαρέα. EL GRECO να είσαι καλά. #) Masikime, η ατάκα σου είναι πολύ πρωτότυπη. :p Ολοι μαζί λοιπόν θα λύσουμε το μυστήριο της μυωπίας/θολώματος στη γλυκιά bibi-bo. :biglaugh: Τώρα στο άλλο θέμα! Αν και κάναμε μία μικρή πριβέ διατριβή με τη φίλη mytiny, Ωρίστε έστω και λίγο καθυστερημένα οι φωτογραφίες της κούκλας μυστήριο Bibi. Τις συγκεκριμένες τις είχα αγοράσει απο τα Jumbo το 2000. :D Μου είχε κάνει εντύπωση το καλούπι του προσώπου της, που έφερνε λίγο πολύ στη Tanya, και Sindy. 8) Ας μιλήσουν λοιπόν οι φωτογραφίες. :)

087.jpg


092.jpg


088.jpg


090.jpg


096.jpg


108.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
drumsbibibo.jpgΠροβολή συνημμένου 34349Προβολή συνημμένου 34350Προβολή συνημμένου 34351

Αυτά είναι τα ντραμς της bibi bo. Στο εξώφυλλο βέβαια η bibi bo δεν είναι. Όπως έχει προαναφερθεί προφανώς έπερναν το προιον και αλλάζαν την συσκευασία σε κάθε χώρα.

Αυτή είναι η ντουλάπα της bibi bo και είναι το νέο μου πρότζεκτ ως ερασιτέχνη ρετροσυλλέκτη, θέλω αν μπορώ να την κάνω όπως πουλιόταν στα καταστήματα. Αν θέλει να μου δείξει κανείς φωτογραφίες από αντικείμενα της ντουλάπας. Βρήκα καποιες πληροφορίες στο φόρουμ , αν υπάρχει κάτι επιπλέον θα ήθελα να το δω. Πάντως παιδιά συγχαρητήρια για την αποκατάσταση που κάνετε στα πραγματά σας.

drumsbibibo2.jpg

drumsbibibo4.jpg

drumsbibibo3.jpg

IMG_0043.jpg

IMG_0042.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi bo πολυ ωραιες οι bibi σου!!εχεις δικιο μοιαζουν με την τανια. το καλουπι του προσωπου, τα μαλλια κ γενικα. το μικρο κοριτσακι σε φωτο με το μαγιω εχει ονομα? της ειναι κατι, αναφερει?

σπιρτουλη ωραια τα ντραμς να τα χαιρεσαι!! ειναι μεσα σε τσαντακι ε? χαριτωμενο!

εχω κ γω να σας δειξω κατι... ειναι δωρακι απ την caprice κ οσο κ να λεει εγω θα την ευχαριστησω που με εκανε να νιωσω σαν μικρο κοριτσακι που χαιρετε με το δωρο που της εκαναν! ειναι τα μπιζουδακια της bibi bo. εσωκλειονται σε βαλιτσακι μεσα σε ειδικες θηκουλες. περιεχει χτενακια, κοκαλακια, καρφιτσες, μενταγιον κ αλυσιδιτσες που μπορεις να κρεμασεις τα μενταγιον. επισης το καθενα απ αυτα εχει θηκουλα ωστε να μπουν χαρτακια (τα οποια εχει μεσα η συσκευασια) με διαφορες ζωγραφιες οι οποιες ειτε ειναι ετοιμες ειτε απ την πισω μερια μπορεις να τις ζωγραφισεις εσυ!! τελος εχει χαρτακια-οδηγους για να κοψεις δικες σου φωτο, ζωγραφιες κ.α. ... πρακατω οι φωτο (ξετρελαθειτε μαζι μου!)με το ζορι κρατηθηκα να μην τα φορεσω....!

υ.γ. μεσα ειχε κ χαρτι με οδηγιες το οποιο θα φροντισω να σκαναρω ωστε να τις δειτε καθαρα. οι οδηγιες ειναι πραγματικα εκπληξη κ πολυ πρωτοπορες!!!

Προβολή συνημμένου 34375Προβολή συνημμένου 34376Προβολή συνημμένου 34377Προβολή συνημμένου 34378

IMG_7283.jpg

IMG_7284.jpg

IMG_7286.jpg

IMG_7288.jpg
 
Lne ωραία τα μπιζουδάκια σου, ξέρεις πότε κυκλοφορησαν?
 
δυστυχως δεν καταφερα να βρω πληροφοριες. το μονο που βρηκα κ αν ειναι σωστο, ειναι οτι ανηκε στην πρωτη περιοδο. θα συνεχισω το ψαξιμο.
 
bibi-bo οι bibi σου δεν μοιάζουν με αυτές που έχει τώρα το Jumbo. Άρα εξελίχτηκαν και αυτές. Τα μικρά κοριτσάκια είναι και σήμερα τα ίδια. Είναι πάντως πολύ ξεχωριστές και τα ρούχα τους κάνουν μια χαρά στη bibi-bo.

spirtouli πολύ ωραία η ντουλάπα. Η πρώτη είναι και η καλύτερη από τις τρεις.

Τα ντραμς και κάτι άλλα μουσικά όργανα και μία πισίνα που έχει βγάλει η hasbro μάλλον αν έχει αυτή ακόμη τη bibi-bo αναφέρονται σε άλλες κούκλες με το μόνο κοινό σημείο με την αγαπημένη μας κούκλα το λογότυπο.

Lne πολύ γλυκά τα μπιζουδάκια.

Προβολή συνημμένου 34381

Η bibi-bo με ένα χειροποίητο μίνι μόδας 70 με πουά που είναι φέτος στη μόδα.

P7040474.jpg
 
el greco τι ομορφο φουστανακι!!!!μου αρεσει παρα πολυ! δεν βρηκα τιποτα για τα μπιζουδακια δυστυχως...
 
bibi-bo, πραγματικά οι bibi του σήμερα είναι διαφορετικές και δεν μοιάζουν με καμία κούκλα πιστεύω.Εχει αλλάξει εντελώς και το πρόσωπο και το σώμα. Επίσης, μου αρέσει πάρα πολύ το κλειστό στόμα τους, οι περισσότερες fashion dolls της εποχής μας έχουν το χαζοχαμόγελο της barbie..
 
Ποσο γελασα με τα σχολια του Μακισιμακου που ηθελε να κοιταξει καταματα την κουκλα μετα την μεταμοσχευση ματιου!!!! :D :D :D

Λοιπον αυτη η μπιμπι που μας εδειξε ο φιλος μας ο bibi-bo εχει το ιδιο καλουπι με την σιντοτανυα. Mytinyworld μου ειδες? Και εκει πηγε και μπλεχτηκε η δικια σου!!! :D

Πολυ χαριτωμενα τα μπιζουδακια καθως και η ντουλαπα που μας ποσταραν τα παιδια! Εχω κι εγω μια σουπερ ντουλαπα της bibi-bo που διεσωσε ο αγιος Μακισιμος και πρεπει να αξιωθω να την φωτογραφισω τωρα που την συντηρησα. Και εχω να την γεμισω με ενα σωρο ρουχαλακια χαρισμενα απο την mytinyworld μας και την soufle μας, που πραγματικα εχουν βρακωσει καθε ατυχησασα κουκλα μου. :flower:
 
Lne σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Μπορεί να μην βρήκες κάτι για τα μπιζουδάκια αλλά είναι πολύ ωραία.

P7080482.jpg

Η bibi-bo με χειροποίητο ντε πιες μόδας 80.
 
Lne σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Τα μπιζουδάκια είναι πολύ όμορφα και δεν πειράζει που δε βρήκες κάτι για αυτά.

Προβολή συνημμένου 34446

Η bibi-bo με χειροποίητο ντε πιες μόδας 80.

P7080485.jpg
 
Αναστασία μου δυστυχως η ντουλάπα που έχω εγω τελικά δεν μπορεσε να κολήσει με το υλικό που σου ειχα πει..οπότε κι ευτυχως που δεν στην κόλησα εγω..!Δηλαδή κόλησε για λίγο και μετά από λίγες μέρες ειχε και πάλι διαλυθεί..!! Οπότε ουτε με logo μου κόλησε, ούτε με πιστόλι σιλικόνης που ειναι και οτι πιο δυνατό διέθετα..!! :(

Θα ήταν χρησιμο να μας πεις πως έκανες την συντηρηση για να σε αντιγράψω..!! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα