Bibi-bo Μέρος 5ο

Το πρόβλημα που έχει o makisimos το έχω και εγώ με ένα σπιτάκι των happy happy sisters (το μπανιο συγκεκριμένα) . Σκέφτηκα το συρραπτικό, μα θα το κατέστρεφα. #) Τώρα έχω βάλει λαστιχάκια και το κράτανε, όταν το ανοίγω διαλύεται.
 
εχετε δοκιμασει κολλα στιγμης? ειναι σχετικα ακριβη κ κολλαει σε δευτερολεπτα. επισης ρωτηστε σε μαγαζια με ειδη χειροτεχνιας περιγραφωντας το υλικο ή δειχνοντας το αντικειμενο. πολλες φορες βρισκουν κ καλες πατεντες.

el greco το φουστανακι ειναι υ πε ρο χο! εχεις πατρον για τα ρουχα ή μονο ιδεες?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lne σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δε χρησιμοποιώ πατρόν. Σκέφτομαι το στυλ που θέλω και το φτιάχνω.

Spirtouli χρησιμοποίησε την απλή κόλλα που κολλάμε τα χαρτιά.Θα κρατήσεις λίγη ώρα το σημείο που θες να κολλήσει σφιχτά,αφού θα έχεις βάλει την κόλλα και θα κολλήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ παιδιά μου έχω πάθει ρετρο-στέρηση!!!!!! Είχα κάποια πρωινά ελεύθερα και τώρα ούτε αυτά μου απέμειναν!!!! :cry: Ότι προλάβω λοιπόν σήμερα γιατί από αύριο... "...και από χρόνου πετσέτα, έχει να πέσει μπουρνούζι..." (Ο στρίγγλος που έγινε αρνάκι Λ. Κωνστανάρας)

Ξεκινώ λοιπόν και ελπίζω να μην τα μπερδέψω:

EL GRECO μου είσαι όλα τα λεφτά!! Εκπληκτική η πατέντα με τα μάτια!! Και ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες μαζί μας τη δουλειά σου, θα σώσει πολλές χμ...ματιασμένες bibi bo:D:D αλλά είναι κούκλα τι να κάνουμε?? Έχεις επίσης φοβερό ταλέντο στο ράψιμο!!! Έχω πάθει πλάκα το ένα καλύτερο από το άλλο!!!

Ιne μου με γεια τις πανέμορφες κουκλίτσες σου και τα καινούρια ρουχαλάκια και μπιζουδάκια!! Και σου εύχομαι πάντα τέτοια!!!!

Με γεια και σε σένα spirtouli μου τα ντραμς!!! Να τα χαίρεσαι!!!!! Ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες!!!

bibi-bo μου ευχαριστούμε πολύ για τη φωτό με τις bibi και να τις χαίρεσαι!! Εκείνη η σειρά ήταν πολύ πετυχημένη και συνοδευόταν και από συλλογές με ρουχαλάκια που θα τα ζήλευε και η Barbie με την ατέλειωτη γκαρνταρόμπα!!! Οι τελευταίες που βγήκαν δεν είναι τόσο καλές. Πάντως δεν έχω δει πουθενά αλλού εκτός από τα Jambo.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
el greco ουτε εγω χρησιμοποιω πατρον αλλα σπανια βγαινει αυτο που εχω σκεφτει... ρουχα βγαινουν παντως...! χαχα!

soufle μου ευχαριστω για την ευχη σου!!

οσο για αυτο που σας ειχα πει για τα θολα ματια (πιστολακι για καποια λεπτα κ μετα baby oil) το δοκιμασα. μπορω να πω οτι λειτουργει. εβαλα το πιστολακι για καμποση ωρα μπροστα απ τα ματια κ μετα με μια μπατονετα κ λιγο λαδακι στην ακρη, εγιναν αστραφτερα! το δοκιμασα στις bibi bo κ σε μια πολυ παλια κουκλιτσα της οποιας τα ματια ηταν πολυ πολυ θολα κ ειδα το χρωμα τους! (ιριδιζον γκριζοπρασινα!!)
 
Πόσο σας ζηλεύω ρε παιδιά που μπορείτε να επισκευάζετε και να διορθώνετε πράγματα. Εγώ ούτε ίσια γραμμή με χάρακα (που λέει ο λόγος) #)
 
spirtouli κ μεις γιατι ειμαστε εδω?? εγω τα περισσοτερα εδω μεσα τα μαθα κ ευχαριστω ολους παααααααααρα πολυ, αλλα αν μπορω να βοηθησω σε κατι εδω ειμαι!!!!
 
Lne είπε:
spirtouli κ μεις γιατι ειμαστε εδω?? εγω τα περισσοτερα εδω μεσα τα μαθα κ ευχαριστω ολους παααααααααρα πολυ, αλλα αν μπορω να βοηθησω σε κατι εδω ειμαι!!!!
Lne, ευτυχώς για μένα και για τα παιχνίδια που έπεσαν στα χέρια μου δεν χρειαζόταν κανένα αποκατάσταση, λίγο μόνο καθάρισμα. Πάντως είναι χρήσιμες οι συμβουλές για τη Bibi bo. Υπάρχει δυνατότητα στο φόρουμ να βάλουμε τραγούδια από την κασέτα της bibi bo με τους ρόκερς, έχω περιέργεια να ακούσω κανένα τραγο.υδι.
 
makisimos είπε:
Αναστασία μου δυστυχως η ντουλάπα που έχω εγω τελικά δεν μπορεσε να κολήσει με το υλικό που σου ειχα πει..οπότε κι ευτυχως που δεν στην κόλησα εγω..!Δηλαδή κόλησε για λίγο και μετά από λίγες μέρες ειχε και πάλι διαλυθεί..!! Οπότε ουτε με logo μου κόλησε, ούτε με πιστόλι σιλικόνης που ειναι και οτι πιο δυνατό διέθετα..!! :( Θα ήταν χρησιμο να μας πεις πως έκανες την συντηρηση για να σε αντιγράψω..!! ;)

Μακισιμακο μου, απλο πιστολι σιλικονης εβαλα, το αφησα να λιωσει αρκετα και εβαλα μπολικο! Τιποτα το ιδιαιτερο. Βεβαια εχω παρατηρησει οτι σε καποια σημεια δεν εχει κανει τελεια επαφη, γενικα το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο, ομως την ανοιγω και την κλεινω προσεχτικα για να μην ξανανοιξει. Μηπως δεν εχεις καθαρισει καλα τις επιφανειες που προσπαθεις να κολλησεις; Πρεπει να ειναι πεντακαθαρες απο την προηγουμενη κολλα, χρησιμοποιησε ασετον!!! Διαφορετικα δεν κανει καλη επαφη. Ξαναπροσπαθησε και πες μας.

El Greco τα ρουχαλακια σου ειναι ανταξια τουλαχιστον μιας Rapunjel και μιας Soufle (και εκεινη τρομερη χρυσοχερα, ραβει απιστευτα)! Συγχαρητηρια! :)
 
Kι εγω πιστόλι ειχα βάλει αλλά όπως είπα κόλλησε προς στιγμήν..! Μετά από μέρες έφευγε με την παραμικρή κινηση..!! ίσως όμως να μην ειχα βγαλει εντελώς την προηγούμενη κόλλα όπως λες..!! Κάποια στιγμη θα το ξαναδοκιμάσω..!! :D
 
Spirtouli σε ότι χρειαστείς όπως σου είπε και η Lne η βοήθεια μας είναι δεδομένη. Soufle σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και ευχαριστώ και εσένα, Αναστασία. Lne πολύ χρήσιμη η συμβουλή για να λάμψουν τα μάτια μιας κούκλας. Σε ευχαριστώ. Μου έπεσαν στα χέρια κάτι κατεστραμμένα ρουχαλάκια κούκλας και έφτιαξα αυτό το σύνολο




P7110525.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Spirtouli όπως είπε και η Lne αν χρειαστείς κάτι η βοήθεια μας είναι δεδομένη. Soufle σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και ευχαριστώ και εσένα, Αναστασία. Lne με ή χωρίς πατρόν πάντως ρούχο βγαίνει και απ΄ότι έχω δει και έχεις φτιάξει τα καταφέρνεις μια χαρά.

Στα χέρια μου πέσανε κάτι κατεστραμένα ρουχαλάκια περασμένης δεκαετίας και από την ένωση τους βγήκε αυτό που φορά η bibi-bo.

Προβολή συνημμένου 34566

P7110525.jpg
 
Και η δική μου ντουλάπα έχει ανοίξει σε διάφορα σημεία (μιλάμε για την πρώτη ντουλάπα, την κίτρινη) αλλά στα σημεία που έχει ανοίξει (στην πόρτα μπροστά και στις τρύπες που στηρίζεται η ράγα που κρεμάμε τα ρούχα) δεν υπάρχει σημείο να βάλεις οποιαδήποτε είδους κόλλα.... Την έχω κολλήσει με το σελοτέιπ όχι το κλασικό που κιτρινίζει και αφήνει κόλλα με το πέρασμα του χρόνου, αλλά την άλλη διάφανη ταινία που ξεκολλάει ανά πάσα στιγμή και δεν αφήνει σημάδια. Αναστασία μου, ανυπομονώ να δω πώς έφτιαξες τη δική σου ντουλάπα!
 
Bibi bo και οι rockers

Νομίζω ότι αξίξει ξεχωριστό θρεντ ως θέμα. Η bibi bo και το συγκροτημά της οι rockers, η Mandonna, η Sandra και ο Boss. Πωλούνταν όπως έχω διαβάσει στο ρετρομανιαξ τέσσερις κούκλες και από ότι έχω δει και σε ξεχωριστό κουτί η ντισκοτεκ που τραγουδούσαν. Πουλήθηκαν για πρώτη φορά το 1985.
 
Προσωπική μου γνώμη είναι όλα αυτα τα υπο-θέματα να συμπεριλαμβανόντουσαν μεσα στα ήδη υπάρχοντα μεγάλα θρεντ της bibi bo μιας και δεν υπάρχουν περιθώρια περαιτέρω ανάπτυξης τους και έχουν πολλαπλά αναλυθεί κι εκεί..!!

Το λέω με φιλική διάθεση, γιατι έτσι χάνουμε τα αυγα και τα πασχάλια για ένα παιχνιδι που αφορά καθαρά την bibi bo και για το οποίο υπάρχουν ήδη θρεντ....!!
 
Τι σύμπτωση! Το μεσημέρι είχα βρει την κασσέτα με τα δυο τραγούδια. Το ένα ήταν διασκευή του

και το άλλο δεν μου έρχεται τώρα αλλά είναι και αυτό κάποια διασκευή!
 
Θα συμφωνήσω με τον Μακισιμο. Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν στο παρον θέμα. Αν κάποια στιγμή μαζευτεί πολύ υλικό το σπάμε και το κάνουμε αυτόνομο :)
 
makisimos είπε:
Kι εγω πιστόλι ειχα βάλει αλλά όπως είπα κόλλησε προς στιγμήν..! Μετά από μέρες έφευγε με την παραμικρή κινηση..!! ίσως όμως να μην ειχα βγαλει εντελώς την προηγούμενη κόλλα όπως λες..!! Κάποια στιγμη θα το ξαναδοκιμάσω..!! :D
Λοιπον....εχεις δικιο Μακισιμακο μου... Οσο την ειχα κολλημενη και κλεισμενη την ντουλαπα μου φαινοτανε οτι ειχε γινει η δουλεια. Αλλα τωρα που την ανοιξα και την εκλεισα 3/4 φορες μου ξεκολλησε... :(

Και οχι μονο....προσπαθησα τωρα να την ξανακολλησω χρησιμοποιωντας εκεινες τις κολλες τις πολυ δυνατες, τυπο σουπερ αττακ, και μαλιστα σταθεροποιωντας τα κομματια με μανταλακια. Κι ομως....ξεκολλησε παλι.

Οποτε παιδια για την σιλικονη που σας εγραφα...ειχα πει πατατα. Τζιφος η υποθεση. :eek:

Αλλα δεν πειραζει. Θα την κολλαω με σιλικονη μεχρι να βρουμε μια λυση πιο σταθερη! Ειναι τοσο ομορφη αυτη η ντουλαπα!!!! :)

DSCN8372.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μία ερώτηση για την Bibi-Bo που αφορά τις επαγγελματικές φορεσιές που είχαν κατασκευαστεί γι' αυτή. Την έχω δει αστροναύτη, νοσοκόμα, με ρούχα γραφείου. Μία φίλη μου , όμως, μου είχε πει ότι την είχε αγοράσει ντυμένη ως καμαριέρα?'Εχει κανείς τέτοια φορεσιά?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωχ, Αναστασία μου, τώρα είδα την ντουλάπα!! :eek: Να τη χαίρεσαι και εύχομαι να είναι πάντα γεμάτη με πολλά πολλά όμορφα ρούχα! :)

Spirtouli, η φίλη σου προφανώς θυμάται τη στολή ΣΟΥΦΛΕ, η οποία έχει και ένα φτερό ξεσκονίσματος, ποδίτσα και μαντήλι για τα μαλλιά. Την έχουν η soufle μας και η fraoulitsa μας. Φυσικά μην ξεχνάς ότι η ΒΙΒΙ ΒΟ υπήρξε και σταρ, γι'αυτό και έχει και εντυπωσιακές τουαλέτες που προφανώς φορούσε στις ταινίες, τα θεατρικά της και τις εκδηλώσεις που εμφανιζόταν με τον καλό της ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ (ο οποίος έχει μια πολύ όμορφη συλλογή από βραδυνά κοστούμια).
 
Πίσω
Μπλουζα