Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

bibi-bo

Καλή μου φίλη bibi-bo 28 παίρνεις ένα πλακί λάστιχο που να χωρά να περάσει στο μέγεθος από τα συρματάκια που ήταν πιασμένο το παλιό. Το περνάς, το τεντώνεις, και το δένεις κόμπο. Είναι πολύ απλό. Η κούκλα έχει τρία τέτοια λάστιχα. Το κεντρικό,στα χέρια και στα πόδια.Η πιο δύσκολη περίπτωση είναι στα χέρια αλλά συνήθως εκείνο δε σπάει.Σπάνε τα άλλα δύο.

Αν θες κάτι παραπάνω πες μου και ευχαρίστως να σε βοηθήσω!

Στις φωτογραφίες που είναι λίγο θαμπές,δεν μπορούσα να σου βγάλω καθαρά το λάστιχο, φαίνεται λίγο το χρυσό λάστιχο που κρατά τα πόδια!
 
σε ευχαριστω πολυ αγαπητη μου φιλη rapunzel.....θα το προσπαθησω ....
 
Καλησπέρα! Αυτές τις μέρες προσπαθώ να διορθώσω τα μαλλιά της καστανής μου Bibi-bo κι επειδή είναι αρκετά δύσκολη περίπτωση δοκιμάζω διάφορα tips που έχω βρει κατά καιρούς και μου φάνηκαν ενδιαφέροντα. Σήμερα, λοιπόν, σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας το πώς μπορούμε να διορθώσουμε τα φριζαρισμένα μαλλιά των Bibi-bo. Επειδή η "μέθοδος" είμαι βέβαιη πως θα σας φανεί περίεργη, μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως τη δοκίμασα νωρίτερα σήμερα και δουλεύει.

Λοιπόν... Η λύση στα φριζαρισμένα μαλλιά είναι το ίσιωμα με τη χρήση θερμότητας, με άλλα λόγια... το ίσιωμα με το σίδερο. Η διαδικασία είναι απλή: Βρέχουμε τα μαλλιά της κούκλας και τους βάζουμε μπόλικη μαλακτική. Τοποθετούμε την κούκλα πάνω στη σιδερώστρα, όπου χτενίζουμε τα μαλλιά της κατά τούφες. Στη συνέχεια, πατάμε με το σίδερο, το οποίο έχουμε ρυθμίσει ΣΤΗ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ, την κάθε τούφα από τη βάση ως τις άκρες. Αν τελειώνοντας νομίζουμε πως το αποτέλεσμα δεν μας ικανοποιεί επαναλαμβάνουμε όλη τη διαδικασία.

Τη μέθοδο αυτή την ανακάλυψα εδώ: http://www.freewebs.com/unicornucopiamlp/styling.htm

Αυτά! :)
 
bibi-bo

Γλυκειά fraoulitsa σε ευχαριστούμε που ανακάλυψες αυτή την πατέντα και τη μοιράστηκες μαζί μας!
 
Απιθανο Φραουλιτσα!!!! Ποσο καιρο το εψαχνα αυτο το tutorial!!!! Ευχαριστουμε πολυ!!!

Εχουμε να σωσουμε πολυ κουκλαριό με φριζαρισμενο μαλλι!!!
 
Χαίρομαι που βοηθάω! Βρε κορίτσια, μεγάλο ζόρι το χαλασμένο μαλλί ή εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται βουνό αυτές τις μέρες... Ελπίζω στο τέλος το αποτέλεσμα να είναι αντάξιο της τόσης προσπάθειας... :)
 
bibi-bo

Fraoulitsa εαν έχει κενά το κεφάλι ανάμεσα στα μαλλιά βοηθάει πολύ η προσθετική. Επίση το ξεμπερδευτικό στις άκριες βοηθάει πολύ. Μπόλικο, ξέβγαλμα και στέγνωμα με το μπιστολάκι. Πάντως εαν είναι πολύ κατεστραμένα μόνο η προσθετική βοηθάει.Ανακατεύονται με τα παλιά τα καινούρια και φτιάχνουν πολύ! Καλή επιτυχία πάντως και καλή δύναμη!
 
Rapunjel μου, ευτυχώς δεν έχουμε απώλειες σε τρίχες. Σε "βαριές" περιπτώσεις σαν τη δική μου κούκλα δεν κάνει τίποτα η μαλακτική. Πραγματικά, τη δοκίμασα κάμποσες φορές πρωτού περάσω σε πιο δραστικές λύσεις. Το μούλιασμα στο μαλακτικό ρούχων βοήθησε πολύ, *****ωσαν τα μαλλιά της και μπόρεσα έτσι να δουλέψω τις άκρες με το σίδερο εχθές. Μετά το... σιδέρωμα είχαμε δεύτερο γύρο στο μαλακτικό και περιμένω να στεγνώσει για να τη χτενίσω αύριο και να δω πώς θα κινηθώ από 'δω και πέρα. Οι άκρες είναι ήδη απ' όσο μπορώ να δω σε πολύ καλύτερη κατάσταση κι αυτό είναι ιδιαίτερα ελπιδοφόρο.

Σχετικά με την προσθετική να σου πω την αλήθεια είμαι αρκετά επιφυλακτική... Είναι αλήθεια πως λύνει το πρόβλημα μια και καλή, αλλά έλα όμως που εγώ θέλω να είναι όσο πιο Ελ Γκρέκο γίνεται! Αισθάνομαι πως αν επέμβω και της αλλάξω κάτι θα χάσει κάτι από τη μαγεία της για μένα...:[:[
 
bibi-bo

Εσύ ξέρεις αλλά προσθέτοντας μαλλιά στα ήδη υπάρχοντα λύνεις το πρόβλημα.

Καλή επιτυχία αύριο στο χτένισμα! Όλα θα πάνε καλά!
 
fraoulitsa είπε:
Τη μέθοδο αυτή την ανακάλυψα εδώ: http://www.freewebs.com/unicornucopiamlp/styling.htm

Αυτά! :)
Kαλησπέρα Φραουλίτσα, χαίρομαι που σου φάνηκε χρήσιμο το λινκ. Αυτή τη σελίδα την έχω γράψει μαζί με την καλύτερη παιδική μου φίλη απο την Αμερική. Ειναι ένα απο τα δύσκολα μέρη του site με τα μικρά μου πόνυ, αλλα όντως η συντήρηση αναφέρεται και είναι ίδια και για άλλα κουκλάκια με ναιλον μαλλιά. Επίσης, αν θές πληροφορίες για μαλλιά που να βρέις τη πιό κοντινή ποιότητα στο αυθεντικο μπρορώ να σου προτείνω ένα site με φοβερή ποικιλία ανεπιφλυλακτα. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το συγκεκριμένο κομμάτι του site για εμένα ήταν σωτήριο! Ευχαριστώ κ από εδώ λοιπόν! Λόγω του ότι πόνυ και bibi-bo έχουν κ τα δύο νάυλον μαλλιά, προσωπικά άμα θέλω να δοκιμάσω κάτι "ριψοκίνδυνο" (σαν αυτή τη μέθοδο με το σίδερο καλή ώρα), το δοκιμάζω πρώτα σε κάποιο πόνυ με το ίδιο πρόβλημα. ;) Αυτο που λες για τα μαλλιά ενδιαφέρον ακούγεται, αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να ασχοληθώ με προσθετικές, ποτέ δεν ξέρεις πού θα χρειαστεί. :p
 
bibi-bo είπε:
Kαλησπέρα Φραουλίτσα, χαίρομαι που σου φάνηκε χρήσιμο το λινκ. Αυτή τη σελίδα την έχω γράψει μαζί με την καλύτερη παιδική μου φίλη απο την Αμερική. Ειναι ένα απο τα δύσκολα μέρη του site με τα μικρά μου πόνυ, αλλα όντως η συντήρηση αναφέρεται και είναι ίδια και για άλλα κουκλάκια με ναιλον μαλλιά. Επίσης, αν θές πληροφορίες για μαλλιά που να βρέις τη πιό κοντινή ποιότητα στο αυθεντικο μπρορώ να σου προτείνω ένα site με φοβερή ποικιλία ανεπιφλυλακτα. ;)
Να το!!! Και ελεγα που το εχω δει αυτο το σαιτ!!! Ειναι αυτο που με βοηθησε να ξαναβρω το ονομα του Πονυ μου, την Μελενια!!! :D

Ευχαριστουμε πολυ για τις πολυτιμοτατες συμβουλες σου καλε μας bibi-bo!!! :D Το κεφαλαιο μαλλια ειναι βασικοτατο για μια τελεια κουκλα, οχι μονο ΒΙΒΙΒΟ αλλα και Μπαρμπι, Σιντυ, Πονυ και αντιζηλες :)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Γλυκέ bibi-bo ότι ξέρεις που μπορεί να βοηθήσει κάποιον ή κάποια σε πόνυ,bibi-bo ή άλλο παιχνίδι είναι καλοδεχούμενο. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά! Φαίνεται πόσο νοικοκύρης και προσεχτικός είσαι με τα παιχνίδια και απέχεις παρασάγκας από άλλους. Αν μπορείς και είναι εύκολο και γίνεται βάλε σε παρακάλω στο θρέντ της bibi-bo ρούχα Α' περιόδου στα κουτία τους ή στις υπέροχες κούκλες σου να τα δούμε. Σε ευχαριστώ ξανά!
 
bibi-bo είπε:
Kαλησπέρα Φραουλίτσα, χαίρομαι που σου φάνηκε χρήσιμο το λινκ. Αυτή τη σελίδα την έχω γράψει μαζί με την καλύτερη παιδική μου φίλη απο την Αμερική. Ειναι ένα απο τα δύσκολα μέρη του site με τα μικρά μου πόνυ, αλλα όντως η συντήρηση αναφέρεται και είναι ίδια και για άλλα κουκλάκια με ναιλον μαλλιά. ;)
Bibi-bo σε ευχαριστω και παλι για αυτο το tutorial! Το δοκιμασα παιδια σε 2 πονυ, 3 μπαρμπι και 1 σιντοτανυα και το μαλλι εστρωσε παρα πολυ!!!

Κριμα που δεν μπορω να το χρησιμοποιησω και στα δικα μου!!! :D
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Λατρεμένη Αναστασία δεν θέλουν τα μαλλάκια σου σιδέρωμα. Είσαι μια κούκλα!

Μια φίλη μου που έχει μαλλιά κάτω από τη μέση πάντως τα σιδέρωνε για να ισιώσουν... :)
 
Πωπω κορίτσια, πολύ δουλειά έχει η bibi-bo ε;; Ευτυχώς που εγώ κόλλησα με τα πόνυ, είναι πιο εύκολα στην περιποίησή τους αυτά :D Και restore και re-hair δεν θέλω να κάνω κι εγώ, σαν τη φίλη μου τη φραουλίτσα, θέλω να είναι τα πονάκια μου όσο πιο κοντά στο original γίνεται!

Πάντως βρήκα μια bibi πρόσφατα και την έχω αφήσει να στεγνώσει τώρα αφού την έπλυνα καλά καλά. Θα ποστάρω φώτος για να την δείτε μήπως και της προσφέρετε ένα καινούριο σπιτάκι...εγώ προσπαθώ να παραμείνω σε μία συλλογή (τα πόνυ), κάτι άλλο δεν θα μπορούσα να το χειριστώ ούτε χρονικά αλλά ούτε και οικονομικά!
 
Γεια σου gazzy90! :)

Δεν είναι ακριβώς δουλειά, είναι ευχαρίστηση να φτιάχνεις μια bibi bo ή οποιαδήποτε παλιά κούκλα! Προσωπικά δεν συμπαθώ τα πόνυ, αλλά είναι ωραίο να αγαπάς και να φροντίζεις οποιοδήποτε παιχνίδι. Οπότε, καλώς ήρθες στην παρέα μας! Σίγουρα είναι πιο εύκολο να διαχειριστείς μόνο μια συλλογή, αν δεν έχεις χρόνο και χρήματα να διαθέσεις..

Εχεις βρει bibi ή bibi-bo? :xm:
 
mytinyworld είπε:
Γεια σου gazzy90! :) Δεν είναι ακριβώς δουλειά, είναι ευχαρίστηση να φτιάχνεις μια bibi bo ή οποιαδήποτε παλιά κούκλα! Προσωπικά δεν συμπαθώ τα πόνυ, αλλά είναι ωραίο να αγαπάς και να φροντίζεις οποιοδήποτε παιχνίδι. Οπότε, καλώς ήρθες στην παρέα μας! Σίγουρα είναι πιο εύκολο να διαχειριστείς μόνο μια συλλογή, αν δεν έχεις χρόνο και χρήματα να διαθέσεις..

Εχεις βρει bibi ή bibi-bo? :xm:
Γεια σου mytinyworld! :)

Bibi-bo έχω βρει, απλά έκοψα μια συλλαβή, χεχε!

Και ναι, έχεις δίκιο, δεν είναι δουλειά, είναι το χόμπυ μας! Έχω περάσει εγώ ώρες και ώρες καθαρίζοντας τα πόνυ μου, και μετά τα χαίρομαι τόσο όμορφα που γίνονται!

Αχ, δεν συμπαθείς τα πόνυ; :( Δίνε τα μου εμένα που τα υπερ-αγαπώ! ;)

Πάντως η αλήθεια είναι πως αντιστέκομαι λιγάκι για να μην κάνω ΚΑΙ συλλογή από κούκλες, χεχε!
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

gazzy90 ούτε εγώ συμπαθώ πολύ τα πόνυ.Εαν βρίσκω παλιά θα στο λέω και εαν θες θα στα χαρίζω...Σε καταλαβαίνω γιατί εγώ που έχω συλλογή από bibi-bo προσπαθώ να μην μαζεύω τίποτε άλλο μιας και σε λίγο θα βγω από το σπίτι...κάποιες φορές δεν τα καταφέρνω...

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld συμφωνώ είναι ευχαρίστηση να φτιάχνεις μια bibi-bo... :D
 
rapunjel είπε:
gazzy90 ούτε εγώ συμπαθώ πολύ τα πόνυ.Εαν βρίσκω παλιά θα στο λέω και εαν θες θα στα χαρίζω...Σε καταλαβαίνω γιατί εγώ που έχω συλλογή από bibi-bo προσπαθώ να μην μαζεύω τίποτε άλλο μιας και σε λίγο θα βγω από το σπίτι...κάποιες φορές δεν τα καταφέρνω...Πολυαγαπημένη μου mytinyworld συμφωνώ είναι ευχαρίστηση να φτιάχνεις μια bibi-bo... :D
Να'σαι καλά Rapunjel :) Παρεπιπτόντως δεν μαζεύω μόνο παλιά πόνυ αλλά και καινούρια ;)

Όσο για τον χώρο, ναι, είναι μεγάλο θέμα...κάποιες κοπέλες με μεγάλες συλλογές στο εξωτερικό φανταστείτε ότι έχουν μέχρι και pony rooms!!
 
Πίσω
Μπλουζα