Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld κόλλησα με logo το κεφάλι και τα κομμάτια αλλά μετά δεν μπαίνανε τα μαλλιά! Μόνο μια τρύπα έμεινε πίσω που ήταν μεγάλη και έβαλα γύρω,γύρω μαλλιά αλλά έχω σκεφτεί να κολλήσω τρίχα τρίχα κοντά της μαλλιά μιας και δεν μπορώ να τα περάσω εκεί με τη σακοράφα.Θα δω.
 
Δεν δοκιμάζεις να ανοίξεις τρύπες με τρυπανάκι μοντελισμού?
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld εαν το πιέσω το κεφάλι εκεί με οτιδήποτε θα φύγει ένα μεγάλο κομμάτι του γιατί όλο έχει περαστεί ,αφού μπήκαν τα μαλλιά από μέσα με κόλλα για να δέσουν τα κομμάτια .Ούτως ή άλλως το κομμάτι που θα μπουν τρίχα τρίχα τα μαλλιά είναι μικρό.
 
Αααα! Κατάλαβα είναι πολύ ευαίσθητο.... :( Καλό κουράγιο αγαπημένη μου rapunjel, θέλει πολλή υπομονή να τα βάλεις τρίχα τρίχα. Ευτυχώς είναι μικρό το κομμάτι! ;)

Υ.Γ. Οταν ήμουν μικρή και έκανα αταξίες, μου έλεγε η μαμά μου: "θα σου βγάλω το μαλλί τρίχα τρίχα". Τώρα εσύ στην barbie επειδή είναι και πολύ καλό και ήσυχο κορίτσι, θα της.... βάλεις το μαλλί τρίχα τρίχα! :D :cool:
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Προς το παρόν έχει μια καραφλίτσα μπιφτεκάκι πολυαγαπημένη mytinyworld αλλά πιστεύω το Σαββατοκύριακο να κάτσω μια,δυο ώρες να τις τις βάλω! Ένα μαλλί να περάσω ακόμη θα διαλύσει όλο! Πάντως με τα μαλλιά έδεσε και έγινε ένα σώμα!Πέτρα! Και γλύτωσα από να την αγοράσω ξανά που το είχα μαράζι...
 
Εκανες ολοκληρη πλαστικη μεταμοσχευση Rapunjel μου!!!! Αχ τα σκυλακια, ειναι σαν τα μωρα παιδια!!!! Φοβερη δουλεια!!!! Απο την φωτογραφια μου μοιαζει σχεδον τελεια η κουκλα! Παντως θα την εχω υποψην μου αν ποτε την πετυχω να στην στειλω Rapunjel μου!!!
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Λατρεμένη Αναστασία να σαι καλά! Έφτιαξα αυτή και μου φτάνει.Έχεις κάνει πάρα πολλά για μένα και σε ευχαριστώ! :D
 
Χρειαζόμαστε βοήθεια και σίγουρα εδω είναι το κατάλληλο μέρος. ;) Από ότι είδαμε το χρώμα από τα lips του τυχερούλη και σπιρτούλη είναι σαν το original της bibibo μήπως ξέρετε τι να χρησιμοποιήσουμε για να αντικαταστήσουμε σε μερικά που είναι φθαρμένο από τα χρόνια άλλα να είναι ματ και αν γίνεται στα αγγλικά γιατί δεν ξέρω αν θα το βρούμε εδω επομένως να το παραγγείλουμε !!

Rapunjel είναι σαν το χρώμα που έχει ο δικό σου τυχερούλης είναι ματ άλλα δεν είναι ροζ

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!!!!! :thanx2: :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλημερα σε μαγαζια που πουλανε εξοπλισμο γαι μοντελισμο ή σε μαγαζι με ηδη ζωγραφικης θα ζητησεις ακρυλικα χρωματα κι ενα πολυ ψηλο πινελακι,για να μπορεις να βαψεις....προσοχη οταν θα διαλεγεις το χρωμα ανακοινησε το καλα για να δεις το πραγματικο....αυτα τα ολιγα
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

El_Greco_Fanatic συμφωνώ με τη bibi-bo 28. Πάρε ακρυλικά χρώματα και ένα λεπτό πινέλο ή εγώ έβαψα τα χείλη της Ανθισμένης με ροζ βερνίκι νυχιών και το πέρασα από πάνω με διαφανές μανό. Το βερνίκι των νυχιών απλώνεται καλύτερα στα χείλη και είναι πολύ πιο εύκολο.Υπάρχουν και ματ βερνίκια νυχιών. Τα ακρυλικά χρώματα στα χείλη της κούκλας τα περνούσα με διαφανες βερνίκι που περνάνε τα τζάμια ,τα οποία είναι ζωγραφισμένα με βιτρό. Αυτές είναι οι δύο προτάσεις μου. Προτιμώ για τα χείλη πάντως το βερνίκι νυχιών. Ελπίζω να σε βοήθησα!!! :D
 
El greco fanatic, δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ποτέ να βάψω κούκλα... :( Βρε παιδιά, τα δικά μου ακρυλικά ήταν σε βαζάκι, ήταν πολύ ρευστά και δεν βάφανε καλά το βινύλιο και "τρέχανε".... Η Αναστασία μας είναι αυθεντία στο βάψιμο, να ακούσουμε και τη δική της γνώμη! Μήπως χρειάζονται ακρυλικά σε σωληνάριο που είναι πιο παχύρευστα?? :xm:

Τα μάτια της bibi-bo α' περιόδου πάντως δεν βάφονται με τίποτα, ίσως να θέλει τον αερογράφο που μας έχει πει η bibibo28.. Αλήθεια, έχουμε κανένα νέο γι'αυτή τη μέθοδο? :confused:
 
Σας ευχαριστούμαι παρά πολύ όλους θα προσπαθήσω να βρω τα χρώματα ;)




Εχουμε ένα κεφαλάκι από πολύ παλιό κουκλάκι θα δοκιμάσουμε σε αυτό :(




bibibo 28,rapunjel και mytinyworld για ότι νεότερο θα σας ενημερώσω εδώ ,THANKS FOR ALL!!!! ;) ;)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Πολυαγαπημένη mytinyworld τα ακρυλικά σε σωληνάριο τα έχω εγω. Βάφουν καλά αλλά δεν τα προτιμώ στα χείλη. Η λατρεμένη μας Αναστασία είναι ειδικός στο μακιγιάζ και θα μας πει.

El_Greco_Fanatic ελπίζω να σε βοηθήσαμε. Πάντως περίμενε και τη γνώμη της Αναστασίας μας! ;)
 
Οκ rapunjel μου θα περιμένω και την γνώμη της Αναστασίας :)

Και πάλι ευχαριστούμαι για την βοήθεια και εσένα και τα υπόλοιπα παιδιά ;)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Εμείς σε ευχαριστούμε για όλα όσα μας έχεις δείξει και έχεις προσφέρει στο retromaniax. Χαρά μας να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε σε κάτι! ;)
 
El greco Fanatic ο,τι χρειαζεσαι για το μακιγιαζ του σπιτουλη ειναι σε αυτο το ποστ εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=184353&postcount=4

Δυστυχως δεν ξερω γιατι τα χρωματα της Mytinyworld μας, τρεχανε... :( , να μην τα ανακατεψε καλα, το κοριτσι, αποκλειεται.

Μηπως ηταν καποια μαρκα που εγω δεν γνωριζω, το πιθανοτερο??? :eek: Παντως θελει μερικα χερια περασμα. Επισης αν καποιο τρεχει μπορουμε να το ανακατεψουμε με ενα πιο σταθερο αλλης μαρκας.

Αυτα που εχω εγω ειναι οπως στην φωτογραφια του παραπανω ποστ, αλλα εχω και σε σωληναριο και σε βαζακι γυαλινο και γενικα τα ανακατευω ολα μαζι! Οπως καταλαβαινετε εδω γινεται της κακομοιρας με τα ακρυλικα. Τα εχω δοκιμασει ολα, αλλα καποιο που να μου δημιουργει προβλημα δεν το εχω πετυχει... ακομα. Μηπως να μας βγαλεις μια φωτογραφια με το κουτακι, Mytinyworld, να τα δουμε ποια ειναι αυτα, να τα εχουμε υποψην μας? Μπορει να μην το εχουμε εδω!

Τωρα για το χρωμα των χειλιων του Σπιρτουλη μαλλον το διαλεγεις με το ματι και ανακατευεις τα χρωματα μεχρι να το πετυχεις. ;)

Η κουκλες ΒΙΒΙΒΟ Α περιοδου, οντως δεν βαφονται με τιποτα...Ειναι σχεδον αδυνατον να πετυχει κανεις το εφε της σκιας της με το πινελο. Φανταζομαι οτι μονο με τον αερογραφο πετυχαινεται. Και επισης ο αερογραφος θελει πολυ σταθερο χερι και φυσικα εξασκηση. :eek: o_O

:)
 
Εφτασεεεεε! :D :D

Αυτά είναι Αναστασία μου, νομίζω ότι είναι πολύ γνωστή μάρκα. Βέβαια, τα έχω αγοράσει για να ζωγραφίζω ξύλο μπάλσα, για το μοντελισμό που ασχολούμαι, εκεί είναι τέλεια. Ισως να μην κάνουν για βινύλιο? :xm:

picture.php
 
για στατικο μοντελισμο με πολυστερινη βαφουμε με χρωματα hobby tamyia,τουλαχιστον αυτα χρησιμοποιω εγω
 
Μytinyworld μου, δυστυχως δεν τα γνωριζω αυτα τα χρωματα. :eek: bibibo 28 εισαι πιο προχωρημενη απο εμενα, και γνωριζεις πιο καλα τις μαρκες που χρησιμοποιουν στην Ελλαδα! :)

Εγω δυστυχως μονο αυτα που ειναι εδω Ιταλια εχω δει.

Εχεις προσπαθησεις να βαλεις παρα παρα πολυ λιγη ποσοτητα ωστε να ειναι πολυ λεπτο το στρωμα του χρωματος και να μην τρεχει? Μετα αφου στεγνωσει το πρωτο χερι του περνας και το δευτερο!
 
Ναι, το δοκίμασα, αλλά φαίνεται ότι το πρόβλημα δεν είναι στην ποσότητα.... Αυτό το χρώμα μοιάζει να κάνει μια "φούσκα" πάνω στο πλαστικό που αδυνατεί να την απορροφήσει. Και αν κάνεις να το "ταμπονάρεις" μένει το χρώμα γύρω γύρω και στη μέση άβαφο... Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.. :( Εννοείται ότι ούτε καν το αραίωσα με νερό, αν και κανονικά είναι υδροδιαλυτό. Αν έβαζα και νερό, καήκαμε! :eek: Ισως αυτά που λέει η bibibo28 να κάνουν. Τα έχεις δοκιμάσει bibibo28 σε κούκλα?
 
Πίσω
Μπλουζα