Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Ηρθε η ωρα για τα αποκαλυπτηρια. Τελειωσα ολες τις εργασιες στις 29/12. Παλι καλα.

Εκτος απο την εργασια που εγινε στην κουκλα, η οποια περιμενε υπομονετικα σε ενα κουτακι, εφτιαξα μια θηκη για να μην σκονιζεται

και ξαναγινει χαλια. Την εφτιαξα απο MDF και την εβαψα μπλε για αντιθεση με τα κοκκινα της Scarlet. Και χρυσο για να δενει με τα χρυσα της.

Επισης εφτιαξα και σκαλιστο σε ελια το λογοτυπο, ιδεα που μου ηρθε απο φιλο που κανει διαφορα σκαλιστα. Δεν το περιμενα αλλα πετυχε.

Στην θηκη εβαλα τζαμι(για τη σκονη) και 3 καθρεφτακια εσωτερικα και εγινε βιτρινα κανονικη! Χρησιμοποιησα μια βαση απο πορσελανινες κουκλες που βρηκα τυχαια σε ενα μαγαζι.

Με λιγη τροποποιηση ηρθε στο υψος της bibi-bo.

Ευχαριστω τον EL GRECO που μου στειλε γοβακια που ειχανε χαθει. Ηρθανε κοκκινα και τα εβαψα χρυσα οπως ηταν κανονικα της Scarlet.

1a11.jpg

1.jpg

6.jpg

logo pr.jpg
 
pardalotzatziki απλά

:bow: Έφτιαξες κάτι τόσο όμορφο για μια κούκλα που έχει πάρει τόση αγάπη! Και πάλι :bow:

 
Ωραία η βιτρίνα σου, Pardalotzatziki, αναδεικνύει την κούκλα.
 
EL GRECO είπε:
pardalotzatziki απλά :bow: Έφτιαξες κάτι τόσο όμορφο για μια κούκλα που έχει πάρει τόση αγάπη! Και πάλι :bow:

spirtoulis είπε:
Ωραία η βιτρίνα σου, Pardalotzatziki, αναδεικνύει την κούκλα.
Ευχαριστω παιδια #) Η πλακα ειναι που μου θυμιζει κατι παλια ντουλαπια που ειχανε ποτα και ποτηρια και ηταν γεματα καθρεφτες μεσα.
 
pardalotzatziki η βιτρινα που εφτιαξες για τη bibi bo ειναι πραγματικα πολυ ωραια :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
 
Συγχαρητηρια pardalotzatziki!!! Φοβερη ιδεα και προτζεκτ φτιαγμενο με πολλη αγαπη. Τωρα η bibi-bo φανταζει σαν βασιλισσα σε αυτο τον μικρο ναο της ομορφιας! :)
 
Αναστασια είπε:
Συγχαρητηρια pardalotzatziki!!! Φοβερη ιδεα και προτζεκτ φτιαγμενο με πολλη αγαπη. Τωρα η bibi-bo φανταζει σαν βασιλισσα σε αυτο τον μικρο ναο της ομορφιας! :)
Ευχαριστω Αναστασια :wave: :wave: :wave:
 
υπέροχο το πόστ. θα μπορούσα να έιχα κάποια συμβουλή, μου κόπηκε το λάστιχο με αποτέλεσμα να φύγουν τα πόδια της bibi-bo μου. πως μπορώ να την ξαναφτιάξω? ειμαι πελαγωμένη. την έχω απο 5 έτων
 
Κυρία ZAKOEL μπορείτε να πάτε στη σελίδα 7 αυτου του θέματος και πάνω πάνω να διαβάσετε τι προτείνει η rapunjel να το κάνετε. Αν έχετε κάποια άλλη απορία ή θέλετε παραπάνω βοήθεια γράψτε και θα σας βοηθήσω όπως μπορώ.Καλή επιτυχία!
 
Σε μερικες φωτογραφίες από διασωθέντες κούκλες βλέπω ότι τα γόνατα καί οι ώμοι τους έχουν πρασινίσει/γίνει μπλε, τ' οποίο προέρχεται από την οξείδωση των καρφιών που έχουν μέσα. Το έχουν πάθει και μερικές δικές μου κούκλες (όχι Bibi Bo-πάντως εικοσαετίας), αλλά μόνο αυτές που είχαν εκτεθεί σε υγρασία και πολύ κρύο. Πρίν μερικά χρόνια η μαμά μου είχε καταφέρει να επαναφέρει το χρώμα στα γόνατα μίας κουκλας καθαρίζοντάς τα, δεν θυμάται όμως άν τα έτριψε με χλωρίνη/λευκαντικό ή οινόπνευμα. Με τον ίδιο τρόπο την είχε καθαρίσει καί από ανεξύτηλο μαρκαδόρο. Δυστυχώς μάλλον ήταν έμπνευση της στιγμής. Για να είμαι ειλικρινής, εγώ φοβάμαι να χτησιμοποιήσω τόσο δυνατά χημικά όπως η χλωρίνη σε κούκλα.

Για τα μαλλιά, δεν μπορεί να γίνει εμφύτεψη χωρίς ν' αφαιρεθεί το κεφάλι; Γιατί συνήθως μετά παύει να εφαρμόζει καλά. Θέλω να το εφαρμόσω και σε μερικά πόνυ που το κεφάλι έτσι κι αλλώς δεν βγαίνει.
 
καλησπέρα,εδω και καιρο παρακαλουθω της οδηγιες σας,εκανα λοιπον την προσπαθεια μου με την bibi-bo α εποχης της αδελφης μου που ηταν κουρεμενη βαμενη με μανο τα λάστιχα κομενα τα χερια καμενα με αναπτηρα το βινυλιο εχει αλλοιωθει το σηρμα εσωτερικα εχει οξυδωθει...και σκεφτηκα να μοιραστω το αποτέλεσμα αν κ δεν εχει ολοκληρωθεί.[τα μαλλακια είναι φυσικα λουζονται κ χτενίζονται και βαφονται]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία την κάνατε janer! Μπράβο σας!
 
EL GRECO είπε:
Πολύ ωραία την κάνατε janer! Μπράβο σας!
Σας ευχαριστω πολύ να ειστε καλα,εχω σε αναμονη άλλο ένα κοριτσι θυμα κακης κομμωτικης!
 
Καλημερα σε ολους.Ειμαι καινούργια στο φόρουμ, και χαιρομαι που σας ανακάλυψα.Ειστε φοβερή ομάδα, με λύσεις πραγματικά εκπληκτικές, για ολους εμάς, που αγαπάμε τις Bibibo.Ειχα μικρη την Χολυνταιης, και το μετανιώνω τωρα που την πέταξα, γιατι μου είχαν κοπεί τα λάστιχα.

Τωρα ειμαι σε αναζήτησή, κάποιας άλλης....δύσκολο πράγμα....και εχω μια απορία.

Μπορω το κεφάλι της Bibibo, να το ταιριάξω σε άλλο σώμα? Ο λόγος ειναι, οτι με τον καιρό, χαλάει το σώμα της, οποτε αν φτάσει σε έσχατο σημείο, γίνετε κατι τέτοιο?

Να φανταστείτε, οτι ειχα κρατήσει, μονο το κεφάλι της χολινταιης, δεν θυμάμαι, για ποσό καιρό.Αλλα πως να παίξει ενα παιδάκι, με μονο το κεφάλι?

Ευχαριστω όποιον μπορεςει να βοηθήσει....
 
Καλημέρα Σουλάκι.Η bibi bo έχει ίδιο σώμα (καλούπι) με την sindy pedigree.Αγοράζοντας ένα λοιπον μπορείς εύκολα να της το προσθέσεις.
 
Σε Ευχαριστω...οποτε θα συνεχίσω την αναζήτησή, και ελπιζω να βρω κατι, γιατι θα ήθελα πολυ να αποκτήσω μια.....ειναι για εμενα όνειρο ζωής, πιστευω να με καταλαβαίνετε.

και τότε, θα σας την δείξω, να μου πειτε γνώμες......
 
Καλή αναζήτηση.Δεν θα δυσκολευτείς.Περιμένουμε αποτελέσματα...
 
Δεν θα δυσκολευτώ? Ψάχνω εδω και μέρες, και δεν μπορω να βρω.....όλες τις προλαβαίνουν, άλλοι, έχουν μεγάλη ζήτηση φαινεται.

Η Bibibo χολυνταιη, που ειχα, ξέρει κανείς ποιας περιόδου ειναι?

Ελπιζω να μην βγάζω off topic το θέμα, και σας το χαλάω.....
 
janer είπε:
καλησπέρα,εδω και καιρο παρακαλουθω της οδηγιες σας,εκανα λοιπον την προσπαθεια μου με την bibi-bo α εποχης της αδελφης μου που ηταν κουρεμενη βαμενη με μανο τα λάστιχα κομενα τα χερια καμενα με αναπτηρα το βινυλιο εχει αλλοιωθει το σηρμα εσωτερικα εχει οξυδωθει...και σκεφτηκα να μοιραστω το αποτέλεσμα αν κ δεν εχει ολοκληρωθεί.[τα μαλλακια είναι φυσικα λουζονται κ χτενίζονται και βαφονται]
Kαι μετά έλεγαν σ'εμένα ότι παίζω σαδιστικά παιχνίδια! Τουλάχιστον σώθηκε!
 
Πίσω
Μπλουζα